LEYDSCHE cou RANT, MAANDAG 8 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag %dtge geven. Die van Maandag komt uit Zat ur dag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEN! ANPSCfW BERIGTEN. LEV DEN, 6 February. Z. M. de koning heeft tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw be roemd den heer G. J. Verdam, hooglceraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan onze hoogeschool. Ook is door Z. M. benoemd lot commies bij het departement van justitie mr. P. van Bemmelenadvocaat alhier. De hoogleeraar J. van der Hoeven alhier is door de kon. academie van wetenschappen te Stockholm tot buitenlandsch lid benoemd. De arrondissemenls-regibank alhier heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak waarvan wij in ons voorlaatste nommer verslag gaven en op grond dat de verzegeling, onverschillig of zij door was of lood geschiedt, wal bij de wet niet is voorgeschrevenuit de authenticiteit van het daartoe gebruikte zegel moet blijken, en na voorafgaande kennisgeving, dat zij plaats heeft op last van den minister, waarvan regtens het bewijs niet is geleverd, den beklaagde vrijgesproken. De afdccling Leydcn van de Hollandschc maatschappij van fraaijc kunsten en wetenschappen zal op Vrijdag aanst.den 12dc" dezer, eene vergadering met dames houdenwaarin als spreker zal optreden de heer J. J. Crcmer, van 's Gravenhagede zoo gunstig bekende schrijver van de Betifwsche Novellendie door ongesteldheid werd verhinderd om la de voorlaatste vergadering op te treden. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 393 tpt 419 personen. Te Oude Wetering heeft in de vorige week een felle brand plaats ge had in de woning van den winkelier Vuyk, waarschijnlijk ontslaan door het niet naauwltcurig sluiten van een duiker, op den zolder geplaatst tol leiding van den kagehelpijp. Het huis is geheel afgebrand, maar men is er in geslaagd de belendende gebouwen te beveiligen. Twee dagen na den brjnd is de vrouw vqu den wiiikelier, lep gevolge van den schrik, overleden. In Januarij zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 70 410 personen en is ontvangen ƒ74,498.63!; op den Rijnspoorweg vervoerd 53,450 personen en ontvangen 127,191.14J Op den 2dcn dezer overleed in hel seminarie te Haarende zecr-eerw. hooggel. heer J. van der Hagen, r. k. priester, prof. in de H. Godgeleerd heid en examinator des bisdoms van 's Ilerlogenbosch. In de vergadering van het hoofdbestuur der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterkeu drank, op 22 Jan. te Haarlem gehouden, heeft de heer mr. f. C. E. d'Engelbronuer, te 's Rage, zich bereid verklaard om tijdelijk als secretaris der vereeniging op te tredenin plaats van wijlen den heer dr. W. Egeling. Dien ten gevolge is hel tijdelijke voorzitterschap opgedragen aan den heer dr. G. A. van Limburg Brouwer te Amsterdam. De inschrijving tot voorloopige deelneming aan den Zeeuwsch-Lim- burgschen spoorweg, is den 2dcn dezer te Middelburg gesloten met het juiste bedrag van ƒ1,035,025. De arrond.-regtbank te 's Ilerlogenbosch heeft den secretaris der ge meente Boekei schuldig verklaard aan verwonding met voorbedachten rade en geleider lage, door het lossen van een geweerschot op den persoon van den burgemeester dier gemeente en hem veroordeeld tot 5 jaren gevangenis straf en ƒ50 boete. Thans is ook het voorloopig verslag openbaar gemaakt, voor het on derzoek in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal van de wetsontwerpen tot afschaffing der slavernij in West-Indië. Over hel hoofd denkbeeld bestond geen verschil van gevoelen. De afschaffing der slavernij is een der strenge eischen van onzen tijd. De vraag evenwel op welke wijze die afschaffing tot stand moet worden gebragt, achtte men hoogst moeijelijk te beantwoorden. Vierderlei belangen behooren daarbij in het oog gehouden te worden1». het belang der vrij te maken slaven2°. dat dei- tegenwoordige eigenaars; 3". dat der Nederlandsche schatkist; en 4°. het belang van het behoud eener kolonie als Suriname. De vrijmaking der sla ven behoort evenwel op den voorgrond te staan. Over het algemeen toonde men zich weinig ingenomen met het emancipatieplan der regering. De volgende 6 hoofdpunten werden hij de wisseling der denkbeelden over de regeringsvoorstellen in haar geheel behandeld: I. is de staal vcrpligt, de eigenaren der slaven voor het verlies of gemis, door de opheffing der sla vernij te lijden, schadeloos te stellen; II. zullen de vrij te maken slaven de kosten hunner vrijmaking geheel of gedeeltelijk aan den slaat moeten terugbetalen; 111. zal de vrijmaking op eens plaats hebben of trapsgewijze, na eene voorbereiding voor het genot der volle vrijheid; IV. is het staats- toezigt, dat de regering over de vrijgemaakte slaven wil hebben ingesteld, goed te keuren; V. moeten de vrijgemaakte slaven in eenen bijzonderen bur gerlijken regtstocstanddoor afzonderlijke bepalingen geregeldworden ge plaatst; en VI. is het goed te keuren, dat zoo vele gewigtige punten, tot het voorgedragen emancipatieplan betrekkelijk, aan regeling bij maatregelen van algemeen bestuur worden overgelaten. De eerste vraag werd door de meerderheid ontkennend beantwoord. Ook werd hel tweede punt door de meeste leden ten sterkste afgekeurd. Over de derde vraag openbaarden zich drie gevoelens: a. de afschaffing der sla vernij moet onbeperkt en volkomen zijn; b. er kan aan den pligt der af schaffing voldaan worden, door een uiterst tijdstip te bepalen, waarop alle slaven in onze West-Indische koloniën vrij zullen zijn; c. er moeten afdoende voorbehoedmiddelen genomen worden tegen de onmiskenbare na- deelcnaan den plotselingen overgang van slavernij tot algeheide vrijheid verknocht. Nopens hel vierde punt was inen nagenoeg algemeen van oor deel, dal het slaalstoeztgt, in ontwerp A aangeduid, niet beantwoordt aan de beginselen, door de regering zelve op den voorgrond gesteld. Betref fende hel vijfde punt konden verscheidene leden zich niet met de dienaan gaande voorgestelde artikelen vereenigen. Nopens hel zesde punt, achtten de meeste leden hel verkeerd, dal de wel, met opzigt tot die onderdeden waarop het voornamelijk aankomt, zoo weinig is uitgewerkt. 'sGRAVENHAGE, 6 Fgbruarij. Door Z. M. zijn benoemd tol ridders der orde van den Nederl. Leeuw de heerenJ. G. van Gendl, hoofdingenieur yan den waterstaat'in Noord- holland, en F. J. Stamkart, lid van de kon. akademie van wetenschappen, te Amsterdam. Bij kon. besluit zijn benoemd tot eersten commissaris van politie te Arnhem. A. W. P. G. Zijnenwartelthans commissaris van politie te Sneek; tol notaris te Delft, A. M. Schagcn van Leeuwen, cand.-notaris te Delft; en tot notaris te Amsterdam G. de Vries, cand.-notaris aldaar. Z. M. de koning heeft met 1 Maart aanst. bevorderd tol kapitein luitenants ter-zeede Iiiilenants-ler-zee ls,e kl. R. G. Sloos, J. E. de Man, E. M. C. Baak, J. 11. Beelaerls, J. van der MeerschH. Kemper en J. J. Wichcrs. Tot burgemeester der gemeente Alkmaar is benoemd dc heer A. Mac- laine Pont, thans in die betrekking te Hasselt. Z. M. heeft aan den heer dr. Pincotls, thans te Dresden, vergunning verleend tot het aannemen der ridderorde van den Heiligen Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Sardinië geschonken. Eergisteren avond had er bij H. M. de koningin-moeder eene soiree musicale plaats, waarop zich deden hooren mejufvrouw Devemjay, uit Pa rijs, en de heer van der Does, pianist van Z. M. den koning. Op den 3den Maart aanst. zalaan het locaal van het ministerie van marine, in het openbaar worden aanbesteed het vervaardigen van twee sehroefstoomschepenmet uitzondering van derzelver stoomwerktuigen. Gisteren stond voor het prov. hof te regt de persoon van van der Meer beschuldigd van het afleggen van valsch getuigenis in eene strafzaak. De bcsch. erkende het feit volledig. De adv.-generaal la Grappe Dominicus re- quireerde de oplegging eener tuchthuisstraf van niet minder dan 5 en niet meer dan 14 jaren en 11 maanden. De besch. werd verdedigd door den heer mr. D. van Raalte, hem ambtshalve toegevoegd. Sedert cenigen tijd werden hier ter stede in een voornaam hotel zil veren voorwerpen, zooals lepels en vorken, vermist, zonder dat men ont dekken kon, wie zich daaraan schuldig maakten; de bedienden werden daarvan verdacht gehoudentot dat het gelukte den dader te vinden. Het bleek namelijk, dat de vuilnisman, die toegang lot den keuken had, zich die voorwerpen toeeigende. RLIITENLANDSCHË BERIUTKN. BKLttlb. BRUSSEL, 5 Februarij. Woensdag namiddag zijn prins Frederik Wilhelm van Pruissen met zijne gemalin te Antwerpen aangekomen. Van wege het ruwe weder was de reis eenigzins vertraagd, daar het stoomjagt genoodzaakt is geweest te Vlissingen binnen te loopen. Bij hunne aankomst te Antwerpen werd een kon. saluut gelost. De koning en de prinsen begaven zich aan boord van het stoomjagt, en na een half uur vcrloevens kwamen zij met hunne hooge bloedverwanten aan land. Ten 6 ure kwamen de vorstelijke personen hier aan en werden met herhaald gejuich door dc volksmenigte begroet. Zij zijn terstond naar het paleis gegaan, alwaar een groot familie-diner plaats had. Gisteren morgen ten 8 ure zjjn de hooge gasten naar Duitschlaml vertrokken. De koning, zijne beide zonen en de gezanten van Pruissen en Engeland vergezelden hen tot aan het station van den spoorweg. -De heer Lammens, advocaat te Gent, dezer dagen overledenheeft 200,000 fr. aan de gasthuizen van Gent, 50,000 fr. aan hel weeshuis en 50,090 fr. aan de kerk S'. Anne vermaakt.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1