van aanslagen en zamenspanningen, ten doel hebbende eenen buitenlandschen vorstdie met Engeland in goede verstandhouding isom het leven te bren gen; en zoo zal er opentlijk een beletsel aan die groote misdaden in den weg gelegd worden. De gansche zaak zal voor eenen Engelschen regter worden behandeld; er zal alle mogelijke gelegenheid tol verdediging van den beschuldigde worden gegeven, en de buitenlander, welke krachlens de voor te dragen wels-bepaling wordt aangeklaagd, zal op denzelfden voet worden behandeld als Engelsche onderdanen. Genoemd blad is van gevoe len dat deze maatregel geene tegenkanting in het parlement zal ondervinden, maar kan zich daarin misrekenen, aangezien de verbittering over de door de Fransehe regering openbaar gemaakte adressen van het leger, die uit tartend voor Engeland zijn, zeer groot is. Generaal Haveloek heeft belangrijke papieren nagelatenwelke eer lang, als bijdragen tot de levensbeschrijving van dien krijgsman, het licht zullen zien. Zij behelzen godsdienstige overdenkingen van een soldaat te velde, opmerkingen wegens de stelling waarin hij in betrekking lot zijne onderhoorigen geplaatst was, en eindelijk mededeelingen wegens zijn ver keer met hoog geplaatste mannen in het leger, de hooge landsregering enz. Brieven en dagbladen uit Bombay ontvangen bevestigen het voordeel dal door generaal Oulram op de opstandelingen is behaald. Sir Campbell had uit Cawnpore twee vliegende colonnes naar Calpee en Agra afgezonden. De colonne van generaal Seaton had den vijand een verlies van 850 man toegebragt. In de laatste 14 dagen waren te Bombay 1500 man uit Enge land aangekomen. De handel verminderde al meer en meer. Te Lueknow was een hevig vuren vernomen; later was aldaar het gerucht verspreid dat de opstandelingen onderling slaags waren geweest, ten gevolge van ecne oproerige beweging door het niet voldoen der achterstallige soldij ontstaan. Te Dublin zal op den 16deD dezer in behandeling komen bet regtsge- ding van twee katholieke priesters, beschuldigd van bij de algemeene ver kiezingen door geestelijk gezag en godsdienstige bedreigingen invloed op de kiezers te hebben uitgeoefend, om de verkiezing van den candidaat hunner partij te bewerken. De 11. K. dagbladen hebben eene inschrijving geopend tot dekking der kosten. Ongeveer GO getuigen zijn gedagvaard, voor welke de reiskosten door de regering zullen betaald worden, als schadevergoeding daarvoor dat de zaak van de reglbank te Mayo naar die te Dublin is over- gebragt. Men acht de beslissing in deze zaak van groot gewigt voor de zaak der volksvrijheid. In de genoemde stad hebben op nieuw vijf handelshuizen hunne betalingen gestaakt. Gedurende de maand Januarij hebben 154 schipbreuken plaats gehad. In de vorige maand is de driemaster New-Englandop de reis van New-York naar Glasgow, geheel vernield; de wind, het water en het vuur hebben daartoe zamengewerkt. De bemanning is thans door de Corra-Linn te Liverpool aangebragt, en omtrent het onheil verneemt men van hen het volgende: Door eenen verschrikkelijken storm, die eenige dagen duurde, was de geheele bemanning uitgeput; men had 48 uren aan de pompen ge staan en in weerwil van deze krachtsinspanning drong het water aan alle zijden binnen het schip. Men besloot een gedeelte van de lading over boord te werpen en begon met 23 vaten van eene zekere soort van olie die in de ledige passagiers-kajuit lagen. Toen er reeds 3 vaten over boord waren, hoorde men eene zware ontploffing, en tegelijkertijd verspreidden zich de vlammen door het schip. De olie had vuur gevat, de wijze waarop was een raadsel. Een aantal matrozen waren gebrand, een hunner zoodanig dat zijn lijk slechts eene misvormde klomp geleek. Aan het behoud van het schip viel nu niet meer te denkenwant de pompen waren onbereik baar. De bemanning sprong in de booten en werd spoedig daarop gered door hel bovengenoemde vaartuig. F14 AIV K It IJ K. PARIJS, 2 Februarij. Hel ontwerp der regering, betrekkelijk het regentschap, is thans vastge steld en in den Moniteur opgenomen. Indien de keizer mogt overlijden voor de meerderjarigheid van den kroonprins, dan is de keizerin regtens regentes. Mogt ook de keizerin zijn overleden, dan gaat het regentschap over op de twee prinsendie het naast aan de kroon verwant zijn. In dat geval wordt een bijzondere raad vastgesteld, bestaande uit den aarts bisschop van Parijs, mgr. Morlot, den hertog v. Malakoff, maarschalk Pe'- lissier, den minister van staat, Fould, den heer de Persigny en de voor zitters van den senaat, van het wetgevend ligchaam en van den staatsraad. De mededeeling van het bovenstaande is bij het wetgevend ligchaam met levendige toejuiching ontvangen. Deze maatregel strekt tot geruststelling bij onverhoopte gebeurtenissen en maakt een einde aan alle onzekerheid. Bij keizerlijk besluit is aan prins Jeröme, als een blijk van vertrou wen, het regt toegekend om de zittingen, zoowel gewone als buitengewone, van den ministerraad bij te wonenen indien de keizer afwezig ishet voorzitterschap waar te nemen. Het volgende is de hoofdzakelijke inhoud van het wets-ontwerp om trent de openbare veiligheiddat bij het wetgevend ligchaam is ingediend. Van wege de aanmerkingen in den senaat heeft de keizer sommige bepa lingen aanmerkelijk verzacht. Ieder die op eenigerlei wijze in het open haar heeft aangespoord lot de misdaden, waartegen de artt. 80 en 87 van den Code Pe'nal straf bedreigen, wanneer die provocatie tot geen feitelijk gevolg heeft geleid, wordt gestraft met gevangenzetting voor den tijd van twee lot vijf jaren en eene boete van 500 tot 10,000 fr.Ieder die met het doel om de openbare orde te verstoren of om aan te sporen lot haat en verachting van de keizerlijke regering, zich aan kuiperijen heeft schuldig gemaakt of betrekkingen in hel binnen- of buitenland heeft onderhouden wordt gestraft met gevangenzetting voor den lijd van eene maand tot twee jaren en eene boete van 500 tot 2000 fr. Ieder diezonder daartoe weltiglijk bevoegd te zijnvervaardigdverkocht of in omloop gebragt heeft 1°. ontploffend of ander moordtuig en 2". donderkruid, van welke zamenstclling ook, wordt gestraft met gevangenzetting voor den tijd van zes maanden tot vijf jaren en eene boete van 50 a 3000 fr. Dezelfde straf is van toepassing op ieder, die, zonder daartoe bevoegd te zijn, houder of drager is van de voren omschreven voorwerpen. Aan ieder, die wegens een der misgrijpen waartegen deze wet straf bedreigt, veroordeeld wordt, kan, bij wijze van algemeenen veiligheidsmaatregel, een der departementen van hel keizerrijk of Algerië lot vast verblijf worden aangewezen, of kan hij van Fransch grondgebied worden verbannen. Aan iedereen, die öf veroordeeld werd óf waaraan een vast verblijf werd aangewezenóf die bij wijze van algemeenen veiligheidsmaatregelverbannen werd en die zich door ernstige feilen op nieuw zoude doen kennen als gevaarlijk voor de openbare rust, aan den zoodanigen kan een vast verblijf in al de departementen van het keizerrijk aangewezen of wel hij kan verbannen wor den. Ieder die verbannen of waaraan een vast verblijf in Algerië aange wezen werd en die in Frankrijk terugkeert, zonder daartoe geregligd te zijn, kan worden overgebragt naar ecne strafkolonie, hetzij in Algerië hetzij in eene andere Fransehe bezitting. Men ziet uit hel bovenstaande dat de bepalingen uiterst gestreng zijn en dat er eene groote behoedzaamheid van de zijde der bewindslieden in de toepassing zal worden vereiseht. Naar men verneemt zullen eerstdaags de gedenkschriften van de her togin van Angoulème, gedurende hare gevangenschap in de Temple ge schreven het licht zienmet aanleekeningen van den heer Barghon Fort Nion. Feruck-Khan is van hier naar Turyn vertrokken, om werkzaam te zijn aan de sluiting van een handelsverdrag tusschen Sardinië en Perzië. Hij zal ook nog eenige andere steden van Italië bezoeken, en daarna weder herwaarts terugkceren. De bey van Tunis is voornemens om een buitengewoon gezantschap herwaarts te zenden. Sedert het eskader, onder bevel van den admiraal Tréhouarl, zich in de wateren van Tunis heeft vertoond, heeft alles eene gansch andere gedaante aangenomen. De vreemdelingente Tunis gevestigd zijn sedert dien tijd met beleefdheden overladen geworden, vooral de Fran- schen consul-generaal, zijne familie en de beambten bij het consulaat. Men schat de geschenken aan hen uitgereikt op eene waarde van 100,000 fr. Op den spoorweg van hier naar Versailles is gisteren een militair, die van verlof terugkeerde en uit het rijtuig wilde slappen voor dat de trein ophieldoverreden. De man was terstond dood. De pelgrimsreis naar Jeruzalem zal den 7den Maart van Marseille een aanvang nemen; de aankomst te Jaffa is bepaald op 19 Maart, en de ge heele logt zal 2 maanden duren. De pelgrims, waaronder twee leden van de laatste constituerende vergadering, een bekend dagbladschrijver, een kolo nel van de oude kon. garde en onderscheidene geestelijken, zullen de geheele stille week voor Paschen te Jeruzalem doorbrengen en vervolgens de om streken bezoekenBethlehemhet Grieksche klooster van S'. Sabade oevers van de Doode zee, de boorden van den Jordaan, enz. Vervolgens zullen zij door Samarië en Galilea naar Nazareth gaan en de bergen Thabor en Carmel bezoeken. Van daar zullen zij zich over S'. Jean d'Acre naar Beyrulh begevenom weder naar Frankrijk terug te keeren. De reis heen en wcèr wordt met het verblijf in Palestinade voeding daaronder begre penop 1,250 fr. voor de lste en op 1,000 fr. voor de 2dc kl. geschat. In de nabijheid van Straatsburg heeft men op de droog liggende bed ding van den Rijn, eenen steen met een opschrift ontdekt, waaruit blijkt, dal de waterstand sedert het jaar 1305 aldaar niet zoo laag is geweest, als thans. FSÏUIS SEIN. BERLIJN, 2 Februarij. Bij de toebereidselen voor de pleglige ontvangst van prins Frederik Wil helm met zijne jeugdige gemalinwaaraan al de gilden zullen deelnemen was een verschil ontstaan tusschen de stedelijke regering en de bakkers. Deze laatsten vermeenden regt te hebben om bij die gelegenheid degens te dragen, waarmede het stadsbestuur geen genoegen kon nemen. Dienten gevolge hebben de bakkers zich lot den prins van Pruissen gewend en deze heeft op hun verzoekschrift gesteldDe bakkers mogen sabels hebben en kanonnen er bijindien zij het verlangen." Uit Neuchatel wordt het overlijden berigt van den heer Valangin horologiemakcr, uitvinder eener per.dnle welke de juiste tijdsbepaling aan wijst van ieder punt der aarde, waarvan men zulks verlangt te weten. Ilij had daaraan 15 jaren gewerkt. De Zweedsche regering heeft te Hamburg eene leeningten beloope van 18 millioenen frankengeslotentegen 6 pCt. en af te lossen in twee jaren; waarvan het bedrag bestemd is om den hulpbehoevenden hande laren tegemoet te komen. «OSTENRMR. WEENEN, 1 Februarij. Men verneemt dat de tegenwoordige stedehouder in Bohèmebaron von Mecseryzal worden teruggeroepenom lid van den rijksraad te worden en dat de aartshertog Karei Lodewijk in zijne plaats zal optreden. Uit Temesvar (Hongarije) wordt gemeld dal de minisleriën van finantie en justitie eene eindbeslissing hebben genomen nopens de verbeurdverklaarde goederen van Ernest von Kios, in 1849 door eenen krijgsraad uitgesproken. Het geding heeft 8 jaren geduurd en de wettige erfgenamen zijn in het gelijk gesteld. De eigendommen waarvan hier sprake is, slaan in uitge breidheid gelijk met een Duitsch hertogdom. De gelden voor de stad Mainz ingekomen zullen iels meer dan een derde deel van de geledene schade kunnen dekken. Omtrent een aan de bondsvergadering gedaan verzoek lot schadeloosstelling zal spoedig eene be slissing worden genomen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3