slad door uitbaggering weder op zijne oorspronkelijke diepte te brengen zoo veel noodig met herstelling en vernieuwing der leidijkeu. Met inbegrip van het onderhoud op die diepte, gedurende 10 achtereenvolgende jaren, worden de kosten geschat op ƒ230,000, doch daarvoor zal men een haven kanaal bekomen, bevaarbaar voor alle zeeschepen van de tegenwoordige grootte en diepgang, en 'l welk met eene geringe jaarlijksche uitgaaf daar voor geschikt kan worden gehouden. Te Bath is op den lsten dezer het berigt ontvangendat de 2de polder der landaanwinning-maatschappij door den noordwestenwind was doorge broken en dat de lste polder ook sterk geleden had. Al wie maar eenig- zins werken konde is door het gemeentebestuur naar den polder gezonden. In de maand October van het vorige jaar werd er te Steenbergen in Noordbrabant een stoute diefstal vergezeld met braak gepleegd. Thans is het aan de politie gelukt de daders daarvan in handen te krijgen. Het zijn 4 jongens en 2 meisjes niet ouder dan 13 of 14 jaren. Uit eenige inlichtingen door den minister van Finantiën aan een der provinciale directeurs der directe belastingen enz.gegevenbetreffende de uitvoering van hel kon. besluit nopens den vrijdom van accijns op de brand stoffen, blijkt, dat in het algemeen de hoeveelheid brandstoffen, waarvan de veraccijnsing voor huiselijk of ander belastbaar gebruik hetzij op den l!lcn Januarij of wel op den lsle" Julij 1858 moet blijken, moet worden berekend in verhouding van hetgeen over een vol jaar ten volle moet wor den veraccijnsd. Een en ander met dien verstande, dat van de bij die be rekening te verkrijgen kleinere onderdeden dan de halve mudde steenkolen geen accijns moet worden gevorderdevenmin als van eeuig onderdeel eener ton turf. Uit eene andere resolutie van denzelfden minister blijktdat degenen welke bij genot van vrijdom van accijns voor turf, turf van eene andere soort of klasse tol huiselijk of ander belastbaar gebruik bezigendan waar voor hun de vrijdom is toegekend, belmoren verpligt te worden om voor de turfsoorlen voor huiselijk of ander belastbaar gebruik bestemd, de volle veraccijnsing jaarlijks te bewijzen. Door de regering is thans geantwoord op het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs nopens het ontwerp van wet lot zamenslelling der regtcrlijke magt en het beleid der justitiewelk antwoord vergezeld gaat van een nader gewijzigd ontwerp van wet. Daaruit blijkt dat de re gering volhardt bij haar gevoelenten aanzien van het hooger beroep in criminele zaken en van de bevoegdheid van den hoogen raad. Ook meent de regering te moeten handhaven de afhankelijkheid der leden van het open baar ministerie. Zij stelt thans voor om de regtbanken van de 2de en de 3de klasse niet te ontbindenmaar wel de hoven en de regtbanken in de eerste arrondissementen der provinciën. Ook is het voorgesteld ontslag der kanlonreglers teruggenomen. Aan het slot van de beantwoording zegt de minister de memorie niet te kunnen besluitenzonder vooraf den wensch nog eenmaal te hebben uitge sproken dat de weg mogt gevonden kunnen worden om de tegenwoor dige voordragt tot wet te verheffen. Hij wenscht dit niet zoo zeer voor zich zeiven persoonlijk, want, moet ook deze voordragt mislukken, ge lijk reeds meerderen van zijne ambtsvoorgangers gebeurd is, hij zal het zich getroosten, in het bewustzijn van hiermede aan de verpliglingenvoor hem uit het 5de additionele artikel der grondwet voortvloeijendein ruime mate te hebben voldaan. Maar de oridergeteekende moet het welgelukken dezer poging wenschenomdat voor ons regtswezen het van het uiterste gewigt is, dat er een einde kome aan dien staat van onzekerheid, die se dert 1848 lot nu toe in ons regtswezen voortduurt, en voor de regterlijke magt allengs even krenkend als ontmoedigend dreigt te worden; eene onze kerheid bovendien, die als een der grootste hinderpalen te beschouwen is voor eene op vaste grondslagen en met redenen van wetenschap te onder nemen herziening onzer overige wetboekenmet name die van strafvorde ring en burgerlijke reglsvordering, alsmede de regterlijke inrigling en proces orde voor het militair justitiewezen; alle onderwerpen van wetgeving, die als het ware wachten op de invoering eener nieuwe regterlijke organisatie, 's GRAVENHAGE4 Februarij. Z. M. beeft benoemd tot ridder der orde van den Neder]Leeuw den heer S. van I. Teixeira de Mattos, te Amsterdam, lid van de hoofdcom missie tot de zaken der Israëliten. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot substituut-officier bij de arrond.- regtbank te Ticl, mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirumadvocaat te Arnhem, en lot president van het prov. geregtshof in Drenthe, mr. W. Tonckens, thans vice-president van dat geregtshof. Z. M. heeft, bij besluit van 30 Jan., op grond der bepalingen, ver vat in het kon. besluit van 12 Nov. 1857, n°. 56, bepaald, dal tijdelijk bij het leger in Wesl-Indië zullen worden gedetacheerd de officiers van ge zondheid 3de klasse M. R. Gantz en C. P. J. van Vugt en de apotheker 3dc klasse M. C. H. op den Oordt. Het heeft Z. M. behaagd aan P. Struijers gratie te verleenen van de straffe des doods, met den strop, waartoe hij door den krijgsraad van hel prov. kommandement in Noordbrabant was veroordeeld, en die straf te ver wisselen in eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan. Gisteren is in deze residentie overleden II. D. II. de prinses Wilhel- mina Christina Henrielte van Hohenlohe Langer.burg, die sedert gernimen tijd haar verblijf hield in den kon. bazar van den heer D. Boer. De prinses was geboren den 21slc" Junij 1779 en bad dus den ouderdom van ruim 78 jaren bereikt. II. D. H. stond in bloedverwantschap met den groothertog van Saxen-Weimar en de leden der koninklijke familie. Gisteren is alhier uit Montpellier het berigt ontvangen van het over lijden van mevr. Deutz van Assendelft, geb. Rendorp, grootmeesteresse van II. M. de koningin. Ten gevolge van dit sterfgeval heeft gisteren avond de soiree bij den minister van buitenl. zaken, jhr. Gevers van Endegeest, bloedverwant van de overledene, geen voortgang gehad. Ook de soiree dansante en souper ten hove die morgen avond zouden plaats hebben, zijn dientengevolge uitgesteld tot Maandag aanst. In de residentie zijn reeds verscheidene leden van de tweede kamer der slaten-generaal aangekomen, om aan de werkzaamheden dier kamer, die Dingsdag aanst. worden hervat, deel te nemen. De afgetreden minister van oorlog heeft onder dagteekening van 28 Dec. 11. n°. 90 B. (personeel en militaire zaken) eene algemeene order voor het leger uitgevaardigd, waarin o. a. het navolgende aandacht verdient: Bij eenige corpsen wordt in de strafregisters aanteckeiiing gehouden, hoe menigmaal een militair zich aan dronkenschap heeft schuldig gemaakt, door, bij de reden der straf, te vermelden eerste, tweede, derde, enz. dronkenschap. Deze bepaalde aanduiding moet door meer algemeene, eerste, herhaalde, gedurige, aanhoudende, enz. vervangen, en voortaan bij al de BGLCIE. BRUSSEL, 3 Februarij. De koning, de hertog van Brabant, de graaf van Vlaanderen, alsmede de Engelsche en Pruissische gezanten zijn naar Antwerpen vertrokkenom prins Frederik Wilhelm en zijne gemalin te Antwerpen te verwelkomen. Ook is een regement cavalerie derwaarts gezondenom lot eerewacht te dienen. De heer Raikem, ambtenaar bij de administratie van het zegel hier te lande, is door den koning der Nederlanden met de ridderorde van de Eiken kroon begiftigd, ter belooning van de diensten door hem aan de administra tie van het zegel in het groot-hertogdom Luxemburg bewezen. Te Ostende hebben de jongste stormen belangrijke schade aan de zee weringen toegebragt. EaiGBLASi BS. LONDEN, 2 Februarij. De prins en prinses van Pruissen hebben heden morgen ten 12 ure het paleis van Buckingham verlaten. Hare Majesteit en al de leden der kon. familie waren bij hun vertrek zeer aangedaan. De prins en prinses zijn dezen namiddag omstreeks 3 ure in een hevigen sneeuwstorm van Gravesend met het koninklijk sloomjagt vertrokken. Over 't algemeen is uien zeer weinig met dit spoedig vertrek ingenomen. Men had naar de Engelsche gebruiken op een langer verblijf gerekend. Door de koningin is aan den schilder J. Philips de vervaardiging van een groole sehilderij opgedragenvoorstellende een tafereel der huwelijks- pleglighedenen wel het oogenblik van de kerkelijke inzegening van het huwelijk in de kapel. Men verneemt dat prins Frederik Wilhelm van Pruissen en zijne ge malin prachtige geschenken van de keizerin van Frankrijk hebben ontvangen. Ook worden er voor hen in de keiz. fabriek der Gobelins twee prachtige tapijten vervaardigd, waarvan de teekeningen zijn ontvangen. Sommige bladen willen beweren dat de voorstellen der regering, no pens de aangelegenheden van de O. I. compagnie, niet van eenen zoo door tastenden aard zijn, als men zich schijnt voor te stellen, en groolendeels bepaald blijven lot een dadelijk toezigt, 'twelk aan de kroon zou worden opgedragen, terwijl de thans in functie zijnde hooggeplaatste ambtenaren bij deze instelling groolendeels in hunne betrekkingen zouden worden ge handhaafd. De Times verwondert zich over den onverwachtcn terugkeer van den opperbevelhebber der expeditie in China, generaal Ashburnham. Boewei het bevel over de expeditie thans aan den luit.-gen. Straubensee is opgedragen, waardoor de eer des lands en de uitslag der onderneming niets zullen ver liezen, vraagt het blad, of het aan een hooggeplaatst ambtenaar geoorloofd is, op eigen gezag, de hem aangewezene standplaats te verlaten en naar Engeland terug te kecren. De Mom. Post, het orgaan van het kabinet, deelt mede dat door de regering in de zaak der uitgewekenen niets anders zal voorgesteld worden dan eene eenvoudige bepaling lot aanvulling der bestaande wetgeving krachtens dat toevoegsel zullen de gewone regtbanken kennis kunnen nemen corpsen van het leger opgevolgd worden. Het toepassen en behartigen der voorschriften door het hoofdbestuur van oorlog tegen het misbruik van ster ken drank gegeven, wordt op nieuw met nadruk aanbevolen. Het kwaad moet niet alleen gestraft en de middelen ter verbetering van hendie zich daaraan hij herhaling schuldig makenbij tijds aangewend wordenhet moet zooveel mogelijk ook worden voorgekomen. Er zal vooral gewaakt moeten wordendat door de vrouwen en kinderen van militairen of de hij hen inwonende betrekkingen geen sterke drank in de kasernen verkocht, noch herberg of tapperij in het garnizoen gehouden worde, zooals dan ook o. a. bij circulaire van het dep. v. oorlog v. 11 Jan. 1843, n°. 28 B. en van 18 Mei 1846, n". 10 B. reeds is voorgeschreven, In het hotel Paulez alhier worden appartementen in gereedheid gebragt voor eene commissie uit den gemeenteraad van Middelburg, zamengesteld uit de hh. Paspoort van Grijpskerke, burgemeester, Lantsheer en Borsius, be last om zich bij den koning te vervoegen tot bet doen der mededecling zoo van den uitslag der inteekening, die te Middelburg heeft plaats gehad, ten behoeve van den spoorweg van Vlissingen naar Venlo, bedragende reeds meer dan ƒ800,000, als van het aanbod van den raad van Middelburg om voor niet af te staan zoodanige gemeentegronden als voor den spoorweg benoodigd zijn, mitsgaders om er op aan te dringen, dat de spoorweg langs of door Middelburg henen naar Venlo, worde lot stand gebragt. Deze commissie wordt morgen in de hofstad verwacht. Dezer dagen heeft een persoon getracht zich in het Bosch uit te hon geren doch is nog bij tijds door de politie aangehouden. Deze wanhopige daad moet aan verstandsverbijstering worden toegeschreven. BUITENLANDSCHE BER1GTEN.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2