LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 5 FE1ÏRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zat ut dag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE 8ERIGTEN. LEYDEN, 4 Februari). Maandag aansl. den ö51"" dezer, des middags ten 12 ure, zal de hoogleeraar F. Kaiser, met bel bonden cener plegtige redevoering in de groote gehoor zaal der academie, de betrekking van reetor magnificus der boogeschool overdragen aan zijnen opvolger, den hoogleeraar J. II. Slufl'ken. in de maand Januari) 18611 zijn binnen deze gemeente overleden 117 perso nen als: 25 mannen, 30 vrouwen, 29 zoons en 33 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 135 kinderenals60 zoons en 75 doch ters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 14 huwelijken. Wij ontvingen dezer dagen de 12dc of laatste aflevering van de reeds meermalen in dit blad besproken Milt hei hingen van dr. A. Petermann voor 1857, uitgegeven door het geogrnphiseh Instituut van Justus Perthes te Gotha, en haasten ons die aan onze lezers aan te kondigen. De aflevering wordt geopend inel eenen tilel en eene uitvoerige naar de werelddeelen gerangschikte inhoudsopgave voor den geheelen jaargang, ge volgd door eene tiekrologie van Bernard! Perthes, sedert 1853 hoofd van het onder de firma Justus Perthes (wiens kleinzoon hjj was) met roem zich handhavende huis, in October 1857, in den ouderdom van 36 jaren overle den. In de eersie bijdrage van deze aflevering zoekt de slerrekundige .1. F. Julius Schmidt de hoogte van Olmiitz Ie bepalen, langs zekerder weg dan vroeger (zie Mittheil. 1856, XII) door hem gevolgd was. Daarop volgen twee verhandelingen over den handel en den landbouw van Egypte, met statistieke opgaven toegerust, door dr. Vrijheer von Keimans, die gelijk be kend is niet lang geleden eene reis ondernomen heeft om over dr. Yogel's lot uaauwkcurige berigten in te winnenen zoo deze zich in gevangenschap bevinden mogt, alles aan te wenden om hem daaruit tc verlossen. De vol gende verhandeling heeft lot schrijver den luitenant Maury, chef van het hydrographisch departement der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Washington die de Arnerik lansche en Engelse he peilingenin den Atlan- tischen oceaan ten behoeve van een electrischcn telegraaf lusschen Engeland en Noord-Amerika ten uitvoer gebragt, onderling vergelijkt en aan de En- gclsche de voorkeur schijnt te geven. Eene door dr. Petermann naar eene schriftelijke mcdedeeling van den luit. itlaury geteekende kaart geeft een duidelijk overzigt van de verschillende optnelingen. De laatste grootcre mededeeling bevat eene physisch-geographischsta'.istische schets van Zeven bergen, door drie kaartjes toegelicht, van welke hel eerste de algemcene geographie van het land, het Lwcede de bevolkingsverhouding, het derde de Uitgestrektheid der bossehen aanschouwelijk maakt. Plaatsgebrek verbiedt ons de kleinere medcdeelingcn onder welke menige belangrijke bijdrage voorkomt, op te noemen. Met het oog op Nederland vermelden wij dat er een plaatsje is afgestaan aan eene mededeeling van den correspondent, den heer A. J. H. van der Toorn te Amsterdam, omtrent de aan le leggen telegraaflijnen op het eiland Javaaan een stukje over kolenmijnen en aan leg van wegen op Borneo en aan eene korte beschrijving der Cocos-cilandcn door de Engclschen den 31s,cn Maart 1857 in naam der koningin van Enge land in bezit genomen. De aan hel slot geplaatste afdeeling nieuwste geographische literatuur, die 178 nommers bevat, levert niet eene eenvou dige opgave van titels maar de daarin voorkomende geschriflen en kaarten worden min of meer uitvoerig besproken. Met deze twaalfde aflevering wordt de jaargang 1857 waardiglijk gesloten. Wij onthouden ons van eene aanbeveling; de namen van Petermann en Perthes strekken ten waarborg, dat hier weder iets voortreffelijks geleverd is. Bij de boekhandelaars M. Schooneveld en Zoon verscheen dezer dagen eene brochure, getiteld: Moeten de gemeenten geholpen, of moet de accijns op het geslagt afgeschaft wordenEen woord ter behartiging voor alle gemeente-besturen. De schrijvers stellen zich ten doel de voordeelendie hel voorstel der negen leden, strekkende tot afschaffing van den accijns op het geslagt, aanbiedt, met die der regeringsvoorstellen te vergelijken en komen tot de slotsom dat de laatste verreweg de voorkeur verdienen. Zon der hier uitspraak te willen doenmeencn wij dat de moeijelijke belasling- quaestie niet genoeg van alle kanten beschouwd kan worden, en bevelen wij op dien grond dit boekje aan de aandacht der gemeente-besturen aan. Aan hel slot vindt men een overzigt van de werking der voorgestelde reet op de personele belasting ten opzigle der hoofdplaatsen van de provinciën en van de steden Amsterdam en Rotterdam. De heer J. J. Hasselman, vroeger resident van Djocjócarla, in Ned. IndiB en thans te Ilervvjjnen woonachtig, heeft van de voornaamste land huurders en ingezetenen dier residentie een prachtig geschenk in zilver ont vangen, als een duurzaam blijk hunner bijzondere achting en vriendschap. Het bestaat uit een plateau, groote en kleine schenkbladen, fruitscha len, trommeltjes, flesschenbakjes en een compleet theeservies met bouilloire en koflfijkau. Deze voorwerpen zijn vervaardigd in de fabriek van den lieer van Kempen, die, gelijk men weet, eerstdaags nabij Voorschoten zal ge vestigd worden. Wij vernemen, dat bij de regering het voornemen bestaat, om, in verband tot de voor het departement der zaken van de hervormde ceredienst enz., bij de slaatsbegrooling beschikbaar gestelde fondsen, ook die predi- kantslractementenwelke nog gebleven zijn beneden het bedrag van ƒ800, met vrije woning (waaronder verslaan wordt vrijdom van huishuur), le verbeteren. Deze maatregel zou evenwel niet strekken, om eene vaste ver hooging uit 's landskas aan die standplaatsen te verbindenmaar allée'n om het lot der tegenwoordige predikanten door eene tijdelijke traclements- verhooging te verbeteren. ïlbl Op 1 Januarij 1858 waren er 130 eandidaten lot de II. dienst bij de Ncderl. hervormde kerk. Gedurende het laatste gedeelte van dat jaar zijn er 18 eandidaten als predikant in verschillende gemeenten bevestigden ook 18 tot predikant beroepen, van welke de bevestiging nog moet plaats hebben. Het getal eandidaten was op 1 Januarij 1857 102, zoodat het in een jaar lijds met 28 is toegenomen. In liet jaarboekje voor de stad en het kanton Schiedam voor 1858 treft meu eene berekening aan, in September 1791 gemaakt, van de hoe veelheid granen en kolen in de branderjjen te Schiedam verstookt, alsmede van de hoeveelheid kooru, wijn, of genever uit deze granen getrokken enz. Daarbij werd aangenomen dat in 1792 het getal branderijen reeds 200 zou bedragendal elke branderij van twee ketels is voorzienwelke door elkander genomen minstens 1050 üi meel per dag stoken, liet is naar deze cijfers, dat de volgende opgaven berekend zijn: 400 ruwkelels versto ken jaarlijks 21786 1. 6 z. rogge; 11475 1. 25 z. mout, en 33280 hoed kolen, stoken 900960 ankers koornwjjn of genever; leveren spoeling lot mesling gedurende 7 maanden, van 30,000 varkens; brengen op aan lands impost ƒ208,041:17: en aan stads impost 4475310betalen aan brandersknechls, molenaars, meters en zakkendragers ƒ318947:0:—. Op 1 Jan. dezes jaars waren in de genoemde gemeente 205 branderijen en 47 moulerijen aanwezig. De diergaarde te Botterdam heeft wederom twee geschenken ontvan gennamelijk een zwart luipaard, uil Ned. Indië aangebragt, en een Turkschen aap, Volgens don Tijd heeft de Paus lot kamerheeren honorair benoemd de bh. O. A. Spilzc, ond-professor van Warmond, en de Ia Geneste, rector te Grave. De bisschop van Haarlem is uit Rome teruggekeerd en door den Paus lot Bomcinschen graaf met ceinture en kruis verheven. Uit Arnhem wordt het volgende gemeld Het water in den Bijn is in den omlrek dezer stad tol eene nooit gekende laagte gedaald. Op som mige plaatsen ligt wel de helft der bedding van de rivier bloot. Onder scheiden personen scheppen er behagen in om op dit drooge, uit grondzand bestaande, le wandelen, en het jonge geslacht grabbelt in geultjes van die bedding om de vischjes die daarin zijn achtergeblevenmaglig te worden. Het is eene groote merkwaardigheiddie wel in de jaarboeken zal opge- teekend worden. Ook wordt nog uil Amerongen als ecu merkwaardig voorbeeld van den lagen waterstand der rivieren gemeld, dat de vrachtwagen van Vccnendaal naar TicI aan hel veer le Ingcn door den Bijn is gereden, nadat de drooge bodem eerst door voetgangers was gepasseerd. Aan het Eck-en-Wielschc veer werd het anker, waaraan de Gierpont vast ligt, te voet opgehaald, niettegenstaande het midden In den Bijn was geworpen. Te Zntphen is op den lslcn dezer overleden de luil.-generaal C. A. de Favauge, kommandeur en ridder van onderscheidene orden, bekend door het roemrijk aandeel dat hij in de verdediging van de citadel van Antwer pen heeft genomen. In de Prov. Gr on. Cour. leest men: Op den 20sle" Jan. jl. is te Leermens overleden Freek Timmer, oud 5 jaren. Dit sterfgeval moet onder zulke omstandigheden hebben plaats gehaddat de justitie van Appinge- dam, bijgestaan door de heeren doctoren van Hullen en Boerma, in den nacht van 20 op 21 Jan. daarnaar onderzoek hebben gedaan; en zijn op 30 Jan. in het huis van arrest te Appingadam overgebragt P. J. Timmer en diens huisvrouw P. A. Vos, als verdacht, dat zij hun gezegd kindje in den laatsten tijd te weinig voedsel hebben gegeven en het niet behoorlijk hebben gereinigdgepaard met het toebrengen van slagen en slootcn en hel onder cen afdak, met galen voorzien, in een houten kist met lappen j te hebben doen verblijf honden. I Te Middelburg is door den gemeenteraad besloten hel havenkanaal dier

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1