LEYDSCHE COURANT. 1858. JËËSIC MAANDAG 1 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. .i'Y De Prijs der Courant is f 12 in het jaar i de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 30 Januarij. Bij kon. besluit is lot rector-magnifieus onzer hoogeschool, voor het akademiejaar 10581859, benoemd de hoogleeraar J. 11. Stuff kenvan de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren. Hel is met innig leedgevoel dat wij hel overlijden mededeclen van den wel-cdel geb. zeer gel. heer dr. C. J. Tetntninck, directeur van's rijks museum van natuurlijke historie en lid van onderscheidene binnen- en bui- tenlandsche genootschappen. Hij overleed na eene langdurige ongesteldheid in den ouderdom van bijna 80 jaren. Groot zijn 's mans verdiensten in zijne langdurige loopbaan aan de wetenschap bewezendie hem zelfs eene Europcsche vermaardheid deden verwerven en tol de uiteenzetting waarvan wij ons onbevoegd rekenen. Alleen willen wij wijzen op de hooge voor treffelijkheid waarloc het museum aan zijne zorg toevertrouwd door hem is opgevoerdzoodat het in vele opzigtenvolgens het oordeel van bevoegde kenners andere inrigtingen van dien aard in het buitenland overtreft. Deze inrigting, alsmede de werken door hem in 'llicht gegeven, getuigen dat het vaderland een groot verlies heeft geleden door den dood van een man die mei eene zoo veelzijdige kennis was toegerust en daaraan eene zoo bemin nelijke eenvoudigheid paarde, dat hij aller hart voor zich moest winnen. Wij twijfelen er niet aan of eene bekwamere hand dan de onze zal eene welverdiende hulde aan den afgestorvene brengen. Dezer dagen is aan Z. M. den koning uit deze gemeente het volgend eerbiedig adres ingediend, door een aantal aanzienlijke en geachte ingeze tenen onderteckend Aan Zijne Majesteit den Koning. Geven met den meesten eerbied te kennen de ondergeteekendenallen ingezetenen der gemeente Ley den Dat zij in der tijd met de meeste belangstelling hebben gezien de door Uwer Majcsleils regering gedane welsvoordragtbetrekkelijk het aanleggen van nieuwe spoorweglijnen in ons vaderland En inzonderheid zich voor de stad hunner inwoning de gunstigste gevol gen hebben voorgesteld van de daarbij vermelde voordragt eencr aan te leggen lijn van Leyden op Woerden, tot dadelijke verbinding van den llollandschen met den Rijnspoorweg, welk plan van verbinding door een adres van de belangrijke gemeenten aan den Rijnkant is onderteckend geworden Dal echter ingevolge hel gemeen overleg met de Tweede Kamer der Slalen-Generaalalstiu nadere bepaalde beschikkingen en voorstellen aan de Kamer der Staten-Generaal door Uwer Majesteils regering betreffende be paalde aanvragen tot concessie voor hel aanloggen van spoorwegen zullen kunnen worden gedaan Dat de adressanten meenen als erkend te mogen aannemen het belang, dat de steden 's Gravenhage, Delft, Leyden en Haarlem hebben bij eene reglslreekschc aansluiting van den llollandschen aan den Rijnspoorweg zonder overpakking voor goederen Dat echter dit belang zich inzonderheid doet gevoelen voor de stad hun ner inwoning als handel- en fabriekstad, en voor den geheelen Rijnkant van Leyden tot Woerdenals zich onderscheidende door het uitoefenen van vele belangrijke en aldaar hloeijende takken van nijverheidvoor welke eene aansluiting aan den Rijnspoorweg en alzoo aan het groole midden- Europesehc spoorwegnet van zoodanig overwegend belang is te achten dat de adressanten hel van hunnen duren pligt achten om de aanvrage om concessie voor hel aanleggen van deze verbindingslijn bij Uwer Majesteits regering te ondersteunen Dat het adressanten niet onbekend isdat er ook sprake is om die ver binding daar te stellen door eene lijn van 's Gravenhage op Gouda, doch dat het hun eerbiedigst voorkomt, dat de lijn van Leyden op Woerden bepaaldelijk de voorkeur verdient, eensdeels uithoofde voor de betrokkene steden die lijn als de minst afwijkende kan beschouwd worden, en ander deels omdat zij de meest voordeelige uitkomsten belooft voor het belangrijk nijverheids-district hetwelk zij zou doorloopenwaar zoo veel fabrieken en trafieken en belangrijke markten, eene gedurige verplaatsing van menschen, vee en goederen doen verwachten, die eene beduidende bijdrage aan dien weg zuilen leveren boven liet gewoon personeel van reizigers. Terwijl integendeel bij de verkiezing van de lijn van 's Gravenhage op Gouda niet slechts liet goederenvervoer van Leyden en Haarlem een groolen afstand zou hebben te maken, maar ook de gcheele zoo belangrijke Rijn kant voor altijd van het nu eenmaal voor de nijverheid noodzakelijk ge worden spoorwegnet verwijderd zon blijven, een bezwaar dat in geenen deele van gelijke waarde kan worden geacht voor de enkel landbouwende gemeenten tusschen 'sHage en Gouda gelegen. Het is daarenboven ontegenzeggelijk daL voor de residentie-stad welke zoo zeer in bloei en uitbreiding gedurig toeneemt, het bezit van het ver bindingspunt van geen overwegend belang kan zijn, terwijl daarentegen voor de gemeente Leyden elke oorzaak van relief en van vermeerdering van welvaart ten ernstigste moet worden aangegrepen, en de adressanten ook uit dat oogpunt bij de toenemende ontwikkeling der nijverheid in hunne gemeente vermeenen geen bron of oorzaak te mogen voorbijzien, die met grond kan worden geacht een nieuwe hefboom te zijn om de oudtijds zoo bloeijende stad Leyden weder op te heffen, uit hetgeen haar jaren lang heeft gedrukt door kwijning van vele bronnen van bestaan. De adressanten vermeenen bescheidenlijk dat de spoorversmalling van den llollandschen spoorweg aan het bereiken van het door hen gewenschle doel het meest bevorderlijk zou zijn. Het is om alle deze redenen, dat de adressanten Uwe Majesteit naderen met de verklaring van hunnen eerbiedigen wenschdat het Uwe Majesteit moge behagen om aan den llollandschen spoorweg eene gelijke gunst te bewijzen als aan den Rijnspoorweg is verleend geworden, door het toeken nen eener subsidie uit 's rijks kas als eene te gcnioetkoming in de kosten van het versmallen van het spoor, en om aan deze te verlecnen gunst de voorwaarde te hechten, dat die onderneming de verbindingslijn van Leyden naar Woerden zal moeten daarstellenmitsgaders de verbinding van 's Gra venhage naar Scheveningen. 'tWelk doende enz. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 394 lot 432 personen. Van Ilellevoetsluis is eergisteren naar Japan vertrokken het stoom schip Jedokapitein K. W. F. d'Arnaud Gerkensgebouwd voor rekening van de Japansche regering, op de werf Merwede, van de heeren C. Gips en Zonen te Dordrecht. Te Haarlem is door het gemeente-bestuur in overleg met HH. cura toren van liet sled, gymnasium besloten aan den rector van die inrigting, dr. J. Venhuizen Peerikamp, met 1 April eervol ontslag met pensioen te verleenen. Voorts is tot rector benoemd dr. S. A. Naber, thans conrector, en tot praeceptor dr. P. J. Uylcnbrock, thans leeraar aan het kon. athe naeum te Maastricht. De Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid zal op 22 Julij te Utrecht hare 81sle algemeene vergadering honden. Bij die gelegenheid zal ook aldaar een nijverheids-congres en eene provinciale tentoonstelling van nijverheid en kunst plaats hebben. Hel prov. geregtshof in Noordbrabant heeft een 19-jarigen jongeling uit St. Michiels-Gestelschuldig verklaard aan het vervaardigen van valsche stukken van een gulden en van 25 centsen hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren en 2 geldboetenelk van 50. Voor de arr.-regfbank te 's Hertogenbosch is de zaak behandeld van A. van Doren, secretaris der gemeente Boekei, beschuldigd van moedwil lige verwonding, met voorbedachten rade, van den burgemeester der gemeente. Hel O. M. eisehie de schuldigverklaring en de vcroordceling lot eene gevan genisstraf voor den tijd van 5 jaren en de betaling eener boete van ƒ250. Mr. L. Verheijendie voor den beklaagde optrad, concludeerde lot vrij spraak. De uitspraak zal op 4 Febr. e. k. plaats hebben. Tc Maastricht is dezer dagen een persoon overleden die door zijne zonder linge levenswijze de algemeene aandacht trok. Ofschoon hij gehuwd was en eene dochter had, woonde het gezin niet te zamen, en was steeds in onmin, waarschijnlijk ook daardoor, dat de man zich dagelijks aan het onmatig gebruik van sterken drank overgaf. Ofschoon zijn huis vrij goed van meu belen was voorzien, gebruikte hij nooit een zijner kamers, maar huisde in zijnen kelder, en sliep daar op een hoop houtskolen en haardasch, Daar hij ziek werd en men hem voor arm hieldwerd hij door de zorg der stede lijke politie, naar het burger gasthuis overgebragt, waar hij stierf. Dade lijk na zijn dood deed de familie huiszoeking, en toen vond men onder den bewusten aschhoop, een spaarpot met eenige duizenden francs. De Staats-Cour. deelt de vergunning mede door de Neder!, regering verleend aan den heer Lionel Gisborne, Engelsch ingenieur, en zijne regt- verkrijgendenvoor de inrigting, de dienst en het doen werken van eene onderzeesehe telegraaflijn en van telegraafkantoren in de Nederl. Oost-Indi sche bezittingenter verbinding van de telegraaflijnen der Engelsch-Indische bezittingen met die van liet vaste land van Australië. Genoemd blad laat deze vergunning voorafgaan door de volgende inleiding, tot beter begrip van den zamenhang en de belangrijkheid van het geheel. Terwijl bij de Nederl. regering in overweging was eene vraag van hef

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1