BIDSTOND VOOR ISRAËL, LEYBSGHE SCHOUWBURG, MAATSCHAPPIJ VOOR TOOMl'NST TE LEYDEN. der hulpbank werd bevestigd. Al die stukken zijn naar de bank opgezon den. Men herinnert zich nu dat het oord waar de opgraving geschied is ongeveer eene halve eeuw geleden de schuilplaats van valsche munters ge weest is. A Volgens ontvangen berigten uit Brazilië hadden de tijdingen uit Europa, betrekkelijk de finantielc crisis, te Rio, Fernambueo en Bahia eene groote ontsteltenis te weeg gebragt. Hoewel de bank reeds vooraf, ten gevolge van de berigten uit Noord-Amerikawijze voorzorgen had genomen, is zij onmagtig geweest om aan al de aanvragen om specie le voldoen. Ook in den handel was stilstand gekomen, in weerwil dat de magazijnen vol wa ren en de kofïij-oogst ongunstig kan genoemd worden. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Januarij. Op last des keizers zal er een onderzoek plaats hebben naar den toe stand der slagtoffere van den aanslag op 14 dezer, en indien zulks noodig mogt zijn, zal er een wets-onlwerp aan het wetgevend ligchaam worden ingediend om aan lien, die het behoeven, een jaargeld toe te kennen. De buitengewone gezanten van Nederland, Oostenrijk, Saksen, Sar dinië en België, belast met de overbrenging van de gelukwensching hunner vorsten, zijn bij den keizer toegelaten. Z. M. was zeer getroffen over deze blijken van toegenegenheid. Ook de koning van Napels heeft een brief van gelukwensching aan den keizer gezondendie hemuit hoofde de be trekkingen tusschen beide hoven nog niet zijn hersteld, door den Oosten- rijkschen gezant is ter hand gesteld. De keizer heeft aan de militairentijdens den aanslag op zjjn leven gekwetst, eene hoeveelheid Bordeaux-wijn gezonden; ook de keizerin heeft 500 fr. gegeventot verbetering van hun dagelijksch voedsel. De behandeling voor de regtbank van de zaak van Pierri c. s. zal waarschijnlijk iets later plaats hebben dan men gedacht bad, omdat men belangrijke stukken in banden heeft gekregendie van verlakkingenzoo wel binnen als builen 's lands beeft doen blijken. Het is echter nog niet zeker of de gedane ontdekkingen gewiglig genoeg zijn om daarop eene beschuldiging te gronden. Naar men zegt zullen er groote veranderingen in het polilie-wezen dezer hoofdstad plaats hebben. De koningin van Oude is alhier aangekomen met een gevolg van ruim 40 personen. Bij de begrooting voor 1859thans aan het wetgevend ligchaam voor gedragenzijn de uitgaven geraamd op 1,766,707,277 fr. en de inkomsten op 1,773,919,114 fr.zoodat er een voordeelig slot zal zijn van 7,211,837 fr. De Revue des deux mondes heeft zoowel als het Journal des Débats een wenk tot behoedzaamheid van de regering ontvangen. Uit dien hoofde is er sprake om genoemd tijdschrift te Genève uit te geven. Ook zal, naar men zegt, le Spectateur op nieuw te Londen verschijnen. Volgens eene dezer dagen openbaar gemaakte nota, die van de regering schijnt uitgegaan te zijn, hebben echter sommige lieden de bedoelingen der rege ring overdreven. Deze laatste zal op den weg der gematigdheid voortgaan. Eerlijke mannen zullen hunne roeping met dezelfde onafhankelijkheid kun nen vervullen als vroeger en lot voorlichting van het bestuur omtrent Frankrijks belangen werkzaam kunnen blijven. Volgens de jongste opneming bestaan hier te lande nog 20,317 kas teden, waarvan 311 uit de 12de en 13dc eeuw, 894 van de 14de en 15dc eeuw, 3114 van de 16de eeuw en de overige van latere dagteekening. Nog 2500 zijn voorzien van valbruggen en torens. In de nabijheid van Calais is een Erigelseh vaartuig geheel veronge lukt. De bemanning bestond uit 6 personen; 4 daarvan kwamen om en twee konden zich in het wand redden. De reddingsboot vond er slechts een in leven, daar zijn makker, wiens krachten uitgeput waren, was in zee gevallen. Aan boord van eene loodsboot le Havre heeft een vreeselijk voorval plaats gehad. Jacques Peslel wilde, omstreeks 7 mijlen in zee zijnde, de fokkeschoot aanhalen, toen eene golf over het vaartuig heenging en hem in zee wierp. Aan boord bevond zich zijn broeder Gustave Pestel. Deze wilde zijnen broeder naspringen. De makkers van- Gustave wierpen zich op hem, de zee stond zoo hoog en hol, dat deze zelfopoffering slechts twee slagt offere, in plaats van een zoude gemaakt hebbén. Gustave Pestel worstelde met zijne makkers, en eerst na een zwaren strijd, waarbij hem de kleede ren tot flarden werden gescheurd, gaf de broeder zijne pogingen op. ITALIË. Naar men verneemt heeft de Sardinische regering besloten van die van Napels de teruggave le vorderen van de Cagliari, door haar prijs verklaard. Men ziet hieruit nieuwe moeijelijkheden tusschen beide rijken te gemoet. De Sardinische kamer van afgevaardigden heeft het antwoord op de troonrede aangenomen, hoewel de reglerzijde er zich niet mede kon veree nigen. Aan het vrijzinnige bewind wordt daarin ondersteuning en mede werking toegezegd, maar opmerkelijk zijn daarin de volgende woorden, die aan de bewegingspartij in Italië aanmoediging gevenSirede drie kleurige vaan, welke van den top der Alpen lot de kruinen der Apennijnen wappert, getuigt aan het gemcene vaderland der Italianen, dat hier te lande de bestemming van dat vaderland door vorst en volk begrepen wordt. P Sïi: B S S K X BERLIJN, 24 Januarij. Prins Frederik Wilhelm is voor zijn vertrek naar Engeland door den koning lot generaal-majoor benoemd. De grootvorst Lodewijk van Baden is den 22slcn dezer te Carlsruhe overleden. Hij was den 15den Aug. 1824 geboren en de oudste broeder van den regerenden groothertog Frederik. Daar hij ziekelijk was deed hij den 24sleö April 1852 afstand van hel bestuur en bekleedde prins Frederik met het regentschap, die den 5den Sépi. 1856 groothertog van Baden werd. In de pakhuizen te Hamburg is thans een voorraad van 34 millioen ponden koffij voorhandenhet dubbel van den gewonen voorraad. Mei- heeft vroeger getracht door deze ophooping de prijzen te doen rijzen. Te Frankfort a. M. zijn ten gevolge van den aanslag op liet leven van den keizer der Franschen, door de politie onderzoekingen ingesteld, waar toe ontvangen berigten uit Parijs aanleiding hebben gegeven. Er moet i; dc genoemde stad een uitgewekene verblijf houden, die men racdepligt aan het gebeurde acht. Tot hiertoe zijn de nasporingen vruchteloos gebleven. Voor de oprigting van het standbeeld van Luther le Worms is reed-, 51,402 11. bijeengebragt. Uit Kopenhagen schrijft men: Op den avond van den 13de" dezer bij al de Scandinavische hoogescholen het jaarlijksch feest van akademisch verbroedering gevierd. Overal werden maaltijden gehoudenwaaraan hoog leeraren, studenten en een groot aantal wetenschappelijke mannen deel ra men. Vooral had alhier de viering van dit feest met grooten luister plaat en eene toast, op de vereeniging van het noorden uitgebragt, werd met geestdrift begroet. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Januarij. Het bestuur der bank heeft zijnen dank aan den keizer gebragtvoo de doeltreffende maatregelen tijdens de jongste handels-crisis door de rege ring genomen. Ter herinnering aan den veldmaarschalk Radetzky zal er eene gedenk penning worden geslagen, waarvan de leekening reeds voltooid is. De baron v. Rothschild heeft een schitterend feest gegeven, ter viering van de geopende vrije scheepvaart op den Donau. De Franschc gezant was daarbij afwezig, naar men zegt, wegens ontvangen bevelen zijner regering Gisteren en eergisteren heeft alhier een zware storm gewoed, die gro verwoestingen heeft aangerigt. KERKNIEUWS. Te Zutphen is door den kerkcraad der evang. luth. gemeente tot prea kant beroepen ds. Lublink Weddik, pred. te Harlingen. Bestuurderen van hel Werkhuis berigten onder dankbetuiging dat bij hen is ontvangen: door tusschenkomst van den heer Krantz, van N. Z. c ie muntbilletten a ƒ10, le zamen ƒ30, en door die van den heer Storfe-- van een onbekende een bankbillel a 25. Bestuurderen voornoemd Leyden, 25 Januarij 1858. B. F. KRANTZ, President. H. P. C. STOFFELS, Secretenvs.. ADVERTENTIEN. Op den 20sl<m Januarij 1858 overleed te Leiden tot diepe droefheid zjjnei* Ondereen Zuster, onze innig geliefde Zoon en Broeder, de HeerJ.J. FAAS.lz na eene ongesteldheid van 4 dagenin den ouderdom van 34 jaren. J. J. FAAS, Oud-Officier van Gezondheid E. J. I'AAS, Loosveit, Er zullen geene uiterlijke teekenen van rouw worden aangenomen De Ondergeteekende betuigt haren dank voor de vele bewijzen deelneming, welke zij bij het overlijden van hare geliefde Moeder, Me vrouw de Wed. J. C. SCllULTZ, heeft ondervonden. Leyden, 26 Januarij 1858. Wed. J. W. BROUWER, Sciici NOORDEINDEWijk I. N°. 29, Op Vrijdag den 29 Januarij 4SSS ,s avonds ten 7 u Spreker: Dr. A. CAPADOSE, le 's Jlage. Mp. ATTWELL's next Lecture will be delivered on Tliurs- next (Jan. 28), on Dickens, at the usual place and hour. KONINKLIJKE UOLLANDSCIIE TOONEELISTENonder Directie van RREEDÉ VAliOSS. MAANDAG, 1 FEBRUARIJ 1858. (N°. 8 van 't Abonnement). De Kruisvaarders, beroemd Tooneelspel in 5 bedrijven. {In vele jaren niet vertoondDaarna: Margot, of De voordcelen ecner goede opvoeding, vrolijke Vaudeville in 1 bedrijf. Aanvang teil half zeven ure. OUDERS or VOOGDEN, verlangende Kinderen met het nieuwe vierde jaars het onderwijs der Muziekschool te doen bijwonen of niet langer te doen genieten, gelieven zich aan te melden, vóór of op den 30stcn Januarij e. k. liefst des voormiddags tusschen 11 en 12 ure, bij den Commissaris-Secretaris der Maatschappij. LEEMANS (Boommarkt). Op heden den twee en twingsten Januarij 180Ó acht en vijftig. Ten verzoeke van 1°. Vrouwe SARA THEODORA COOPS, wonende te LeydenWeduwe van den Heer ANTHONY BERNARDUS BARKEY Nz. in leven Notaris, gewoond hebbende te Leydenen aldaar op den zevenden Maart 1800 zeven en vijftig overleden, voor haar zelve, en als moeder en wettige voogdesse over hare beide minderjarige kinderen, genaamd JOllAN

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3