MAATSCHAPPIJ YOOR TOONKUNST TE LEYDEN. de bemanning zijn in de sloep met groot levensgevaar naar land gekomen de overigen zijn door de reddingsboot afgehaald, met uitzondering van den kapiteindie het schip niet wilde verlaten. FNCELAND. LONDEN, 21 Januarij. Gisteren is ten hove een luisterrijk bal gehoudenwaartoe ongeveer 1000 personen waren uilgenoodigd, en heden had er ter eere van de buiten- landsche vorsten te Woolwich eene groole wapenschouwing over de aldaar vereenigde troepen plaats. Bij de huwelijksplegtigheid op Maandag aanst. zal eene Afrikaansehe prinses tegenwoordig zijn, een meisje van 18 jaren, dat na het overlijden van haren vader naar Engeland is gebragt en te Chatham onder de leiding van een geestelijke en diens echtgenoot, op kosten van de koningin wordt opgevoed. H. M. heeft haar verscheiden fraaije kleedingslukken gezonden. De Mom. Post blijft bij herhaling aandringen op de verwijdering van die uitgewekenen, die bevonden zullen worden medepligtig te zijn aan den aanslag op het leven van den keizer der Franschcn. Men weet nu zeker dat Pierri vroeger te Birmingham heeft gewoonden aldaar door het geven van lessen in talen in zijn onderhoud voorzag. Hij heeft zijn paspoort door den Franschen consul laten teekenen, voorgevende eene uitspannings-reis door Frankrijk en België te willen doen. Den 6de" heeft hij de genoemde stad verlatenzeggende legen eene vrouwaan wie hij de bezorging van zijn huis opdroeg, dat hij voor 3 weken naar Schot land ging. Hij heeft eene dochter in een klooster te Leicestershire en een zoondie bij een goudsmit te Parijs werkzaam is. Ook Orsini is te Bir mingham zeer bekendvan wege de wetenschappelijke voorlezingen aldaar door hem gehouden. Bij de regering is uit Indie berigt ontvangen dat kolonel Seaton, uit Delhi gerukt, twee malen de opstandelingen heeft geslagen. In 'tgeheel verloren deze laatslen daarbij 750 man, terwijl 11 stukken geschut en hun geheele legerkamp in de handen der onzen viel. Het verlies der Engelschcn was onbeduidend. De gemeenschap tusschen Calcutta en Bombay is hersteld. Uit Hong-Kong wordt gemeld dat lord Elgin aan den onderkoning Yeh een ultimatum had toegezonden, maar daarop geen antwoord had ontvangen. Te Boslon zijn in 1857 zes huwelijken gesloten tusschen negers en blanke vrouwen. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Januarij. Het zenden eener nota door onze regering aan die van Engeland, be trekkelijk de staalkundige vlugtèlingen verkrijgt meer en meer zekerheid. Daarin moet gewezen worden op de gemakkelijkheid waarmede de ontwer pers van den aanslag op 's Keizers leven hunne plannen hebben kunnen voorbereiden. Ook zoude er onderhandeld worden om de verwijdering van sommige vluglelingendie gevaarlijk worden geacht, te verkrijgen. Naar men wil, zou lord Clarendon geantwoord hebben dat de Engelsche regering commissarissen naar Parijs zal zendenten einde na te gaan welk aandeel de uitgewekenen te Londen aan den aanslag hebben genomen. Zoo de medepligtigheid bleek, dan zouden zij aan een naauwleltenö toezigt worden onderworpen. De personen in den avond van den 14d™ gekwetst geraakt, zijn reeds herhaaldelijk door den keizer en de keizerin bezocht. De instructie in de zaak van hen, die deel hebben genomen aan den aanslag op 's Keizers leven, schijnt zich te bepalen tot de vier bekende personen. De overigen zullen waarschijnlijk ontslagen worden omdat men niets ten hunnen nadeele heeft ontdekt. De aanwijzingen omtrent de ver takkingen van de zamenzwering zijn te onbepaald om daarop eenige be schuldiging te gronden. Men verneemt dat de zaak op 8 of 10 Februarij in behandeling zal komen, onder voorzitting van den heer Delangle'en dat de heer Chaix-d'Est-Ange als procureur-generaal het woord zal voeren. De beschuldigden worden dikwijls tegenover elkander gehoord. Een hun ner, Rudio, die twee grenaten heeft geworpen, moet reeds bij na-volledige bekentenissen hebben afgelegd. Daarentegen toonen Pierri en Orsini eene groote gerustheid. De vierde, Goumez, schijnt slechts een handlanger te zijn geweest. De bezoldiging der bisschoppen is bij keiz. besluit van 12,000 lot op 15,000 fr. verhoogd. ITALIË. De koning van Sardinië heeft twee zijner aides-de-camp naar Parijs gazondenom den keizer met zijne redding geluk te wenschen. Hel radi cale blad la llagione is in beslag genomen, wegens de opneming van een brief uit Parijs op den aanslag betrekkelijk, waarin het zedelijk gevoel der natie werd gekwetst. Omtrent de onluslen te Ancona verneemt men dal die onlstaan zijn op het gezigt van twee vaartuigen met 120 verdachte lieden bezet, waar schijnlijk van Corfu en Malta afkomstig. De beweging was spoedig door de Oostenrijkers onderdrukt. Van de genoemde personen, op een ander punt aan wal gezet, hadden zij mede een aantal gevangen genomen. Uit Milaan wordt gemeld, dat de maarschalk Radetzky nog na zijn dood bestolen werd; men vond zijne geldkas open, en de verdenking viel op eenige van zijne bedienden, die zich heimelijk naar Piemont begeven hadden, maar op de grenzen als verdacht afgewezen waren; zich toen naar Pavia begeven hebbende, werden zij daar, ten gevolge van een tele grafisch berigt, in hechtenis genomen. De gestolene som bedroeg 72,000. FRIJISSEN. BERLIJN, 21 Januarij. Z. K. II. Prins Frederik Wilhelm is thans naar Londen vertrokken. Het hertogelijk kasteel te Ratibor, in het district Oppelnis op den 19"en dezer geheel afgebrand. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Januarij. Eergisteren had de lijkplegtigheid plaats van den maarschalk Radetzky, in het bijzijn van eene onafzienbare menigte. De keizer, al de hier zijnde generaals en de vreemde ofTicieren van alle graden en wapenen, wachtten den lijkstoet in de S'. Stephanuskerk op en volgden dienna afloop der ker kelijke plegligheden naar hel station van de Noordbaan. De keizerin alle aartshertogen en aartshertoginnen, alsmede een aantal hofdames, waren mede in de kerk tegenwoordig. Gisteren is het lijk pleglig ter aarde besteld op den Ileldenberg te Wetz- dorf, eene begraafplaats voor beroemde mannen door den heer Parkfrieder aangelegd en aan den keizer afgestaan. De genoemde heer heeft uit dien hoofde de Frans-Josephs orde ontvangeu en is dus in den ridderstand op genomen. Na de plegtigheid had er een maaltijd plaats, waaraan de keizer deel nam. Eerstdaags zal er eene levensgeschiedenis van den maarschalk verschijnen. - De keizer heeft aan vorst von Lichtenstein de taak opgedragen naar Parijs te gaan, om keizer Napoleon met zijn behoud geluk te wenschen. RCILANe. De keizer heeft zijn adjudant-generaal naar Parijs gezondenter over brenging van eenen eigenhandigen brief van Z. M.waarbij keizer Napo leon met zijne redding wordt geluk gewenscht. De keizerlijke akademie van wetenschappen te Petersburg heeft eene belangrijke prijsvraag uitgeschreven, namelijk: onderzoekingen over de op heffing van het lijfeigenschap in onderscheidene staten. De prijs, welke aan het beste antwoord op deze vraag zal toegekend wordenbedraagt 500 IIolI. dukaten; en die antwoorden, welke niet zoo algemeen aan de vereischten voldoen, maar nasporingen bevallen omtrent een of verschillende staten, zullen regt hebben op 100 a 200 IIoll. dukaten. De antwoorden moeten geschreven zijn in het Russisch Fransch of Duitsch. STARS - ISEKHfTEN. De BURGEMEESTER, HOOFD vak iiet PLAATSELIJK BESTUUR te LEYDEN, doet te weten, dat op heden ontvangen en aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld, het kohier der grondbe lasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1858, invorderbaar verklaard op den 19d™ dezer maand en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoen. Wijders worden de ingezetenen op nieuw herinnerd de bepalingen der wet van den 24sten April 1843 Staatsblad N°. 14), om van alle stichtingen, vernieuwingen en aan- of bijbouwingen, in de termen der wet vallende, aan de zeilers der gemeente, waar de gebouwen gelegen zijn, aangifte te doen binnen zes maanden na de in gebruikslelling der percelenof nadat deze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken van alle voor noemde gebouwen met betrekking tot welke binnen gezegden termijn gcene aangifte is gedaan zal de aanspraak op vrijdom vervallen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 22 Januarij 1857. van LIMBURG STIRUM. AKADEÏIIE-NIEIJW9. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Tot doctoren in de verloskunde zijn bevorderd de heeren W. F. Sassen med. doet. te Zalt-Bommel en Jac. van Kaalhoven, med. doet. te Leyden, beiden na verdediging van Theses argumenti obstetricii. 234ste utaats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 7dc Trekking. N°. 18784 een prijs van ƒ2,000. Nos. 5548, 12324, 19304 en 19990 ieder een prijs van 1,000. 8ste N". 12540 een prijs van ƒ1,000. A 19 V E R T ENT I EN Ondertrouwd: Ar. van 1NGEN Wz. en Voorschoten, 22 Januarij 1858. J. M. van der KWAST. Om de vele relatiën eenige kennisgeving. Bevallen van een' ZOON, C. M. C. BOSMAN Rotterdam, 21 Januarij 1858. van der HOEK. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming in de ziekte en het overlijden van mijne waarde Nicht, Mejonkvr. L. F. BRUGMANS, betuig ik, ook namens de overige leden der Familie, mijnen opreglen dank. Levden, 23 Januarij 1858. A. RUTGERS. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij het overlijden van mijne geliefde Zuster ondervonden, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, mijnen harlelijken dank. Leyden, 23 Januarij 1858. Wede. H. ROOT. De Ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij het overlijden zijner Behuwd-Dochter, Mevrouw de Wed. J. WOLLWEBER, geb. Kamp. Oegstgeest, 23 Januarij 1858. WOLLWEBER, gep.Maj. OUDERS op VOOGDEN, verlangende Kinderen met het nieuwe vierdejaars het onderwijs der muziekschool te doen bijwonen of niet langer te doen genieten, gelieven zich aan te melden, vóór of op den 30sten Januarij e. k. liefst des voormiddags tusschen 11 en 12 ure, bij den Commissaris-Secretaris der Maatschappij. LEEMANS (Boommarkt).

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2