LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 25 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uil Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar j </e afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad ST». 1. BIMENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 23 Janiiarij. De geneeskundige faculteit aan deze hoögeschool heeft den heer P. Q. Bróndgeest, pliil. nat. cand. en nied. slud. te Utrecht, schrijver van het antwoord, onder het motto: Nihilum ex nihilo, op de prjjsvraag over de dierlijke warmte, eene eervolle melding waardig gekeurd. liet dames-concert van Musis Sacrum, gisteren avond gegeven, mag in alle opzigten het uilnemendsle genoemd wordendat de thans met nieuwe krachten lol haar edel doel voortslrevende verccniging aan hare leden ge schonken heeft. Bescheidenheid verbiedt in bijzonderheden te treden om trent de zoo voortreffelijke voordragt der zangstukkenwaardoor de ver dienstelijkste dilettanten, die ónze stad bezit, nieuwe lauweren ingcoogst, de billijkste aanspraak op den dank van de talrijke en aanzienlijke schare van toehoorders verworven hebben. Maar wij mogen getuigen van de uit muntende wijze, waarop een aankomend jeugdig violoncellist, Lubcck, een jongere zoon vali den algemeen geachten directeur der koninkl. muziekschool te 'sGravenhagceven als vroeger zijn oudere broeder Ernst, voor de eerste maal opentlijk als soloist hier ter stede is opgetreden. Mogen de welver diende en ruim geschonken bewijzen van ingenomenheid met een nu reeds zoo veel belovend, maar ook zoo veel leverend talent, deii jeugdigen kun stenaar aanmoedigen om even krachtig voort te spoeden op de baan der kunst, en weldra met zijnen broeder ook buiten 'slands den roem vaii Ne derland te helpen handhaven. De jonge Lubcck raogt de eer genieten vanna volbragle taak, voorgesteld te worden aan Z. K. II. den prins van Oranje, die bij de hernieuwde inrigting van het muziekgezelschap zich den titel van beschermheer wel had Willen laten Welgevallen, en voor het eerst met Zijnen gouverneur j'ur. de Casembroot het concert met Zijne tegenwoordig- I beid vereerde. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 422 tol 441 personen. De fabriek van zilveren voorwerpen van den heer van Kempen te Utrecht zal tegen Mei aanst. naar de plaats Berbice nabij Voorscholen wor den overgebragl. Het gebouw is aan twee timmerlieden in die gemeente aanbesteed voor ƒ18,500. Tc Botterdam heeft cel-gisteren de aanbesteding plaats gehad van de levering van 4 verschillende soorten van ijzeren hekken voor de diergaarde aldaar, voor model n°. 1 was de minste inschrijver de heer Corn. Nolet, te Schiedam, voor ƒ811.80; voor model n". 2 dezelfde voor ƒ368.80; voor model n°. 3 de hceren D. A. Schretlen en O, te Leyden, voor ƒ176, en voor model n°. 4 de heer L. Enihoven, te 's Gravenhage, voor 1154.20. De oprigling van het gebouw voor de apen in de genoemde diergaarde is gegund aan den heer Gulbransen, te Rotterdam, voor 8031. In den avond van Woensdag is er in de gemeente de Werken, tus- sclien Sleeiiwijk en Werkendam gelegen, een hevige brand uitgebarsten ten huize van den landbouwer van Pruissen, waardoor diens woning en schuur alsmede het belende huis van W. Duisser zijn vernield. Bij dezen brand zijn omtrent 25 stuks hoornvee en 9 paarden omgekomen. De schade be draagt p. m. ƒ15,000. Alleen de gebouwen waren verzekerd. Te Arnhem is dezer dagen eene poging gedaan om bij den agent van 'srjjks schatkist, graaf van Ranzow, in te breken, in weerwil dat er vóór en achter zjjne woning, aan den Binnensingel tussehen de Velper- en Eusebius-poorlcn gelegeneen schildwacht staat. Die poging is gelukkig verijdeld. De klagten over de onveiligheid dier streken blijven steeds voortduren. Onlangs is melding gemaakt van een moord, die nu 5 jaren geleden 1e Grave zou zijn gepleegd, en waarvan een huisvader in 't openbaar door zijnen zoon was beschuldigd. Door het regtcrlijk onderzoek is geen wettig bewijs tegen den verdachte ontstaan en is hjj dus weder op vrije voeten xgcsleld. Te Boxmeer (Noordbrabant) werd Maandag avond II. gescheld aan •een in de Keistraat aldaar gelegen huis, dat door eene jufvrouw met eene •dienstbode bewoond wordt en voor het oogenblik mede door haren vrij •ernstig ongestelden broeder. Toen de meid de deur opende trad een ver momd manspersoon binnen, en overhandigde haar een brief, welke de in middels naar voren gekomen jufvrouw daarna aannam. Onder bedreiging van moord vorderde de brenger bjj zijnen naamloozen brief binnen 5 mi nuten eene som van 1000. De jufvrouw begaf zich naar de kamer van 'baren broeder, riep ook de meid daar, en toen versperde men zoo goed mogeljjk dé kamerdeur. NaaUwelijks waren er enkele minuten vcrloopen !of er viel een schot, in den gang. In angstige verwachting werden de be woners na eenigen lijd uit hunnen toestand gered door den nachtwaker, die hun van het zoo laat openstaan der voordeur wilde kennis geven. Door de brigade maréchaussees, te Hulst gestationeerd, was vernomen dat op de grenzen des rijks eene klopjagt door Belgische jagers, en zulks in gesloten jagllijd, zou gehouden worden; uit dien hoofde hadden de man schappen zich aldaar in eene hinderlaag verborgen. Op den bepaalden tjjd waren circa 150 personen, met slokken, fluitjes en vlaggen gewapend op het terreinom het wild van heinde en ver naar de grenzen te verjagen. Aldaar waren niet minder dan 17 jagers, meest alle zeer voorname mannen uit België, in afwachting om het afkomende wild te dooden, Op de onverwachte verschijning echter van de brigade namen de heeren jagers in allerijl de vlugt, aan hunne 150 drijvers overlatende, hoe zich uit den strik te redden. Tegen 27 hunner, die in handen van de marechausse'cs vie len is proces-verbaal opgemaakt. 'sGRAVENIIAGE, 23 Januarij. Door Z. M. is bij besluit van den 16dc" dezer benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de maarschalk graaf Yaillant, minister vau oorlog van Z. M. den keizer van Frankrijk. Hel heeft Z. M. den koning behaagd bij het wapen der artillerie te be noemen bij het lsle rcg. vesting-artillerie lot kommandant van het corps den luit.-kol. E. A. Franlzen, van het regement, en tot majoor den kapi tein lste kl. O. H. Kuyck, van den staf der artillerie. Z. M. heeft de benoeming van mr. B. J. B. Van Sönsbeeck tot school opziener in het eerste schooldistrict van Overijssel op diens verzoek inge trokken en tot die betrekking benoemd mr. II. E. C. van KcrckhofTle Zwolle. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Eist, 11. L. J. Romer, en te Zuidhorn mr. A. Gelderman. Aan den kolonelj. M. graaf van Lyndenvan den groolen staf, I'skonings eersten adjudant en stalmeester, is vergunning verleend tot het aannemen der orde van den Rooden Adelaar, 2ic kl.hem door den koning van Pruissen geschonken. II. M. de koningin heeft ingetèekend op eene buste van den wel-eerw. zeer gel. heer D. Molenaar, vervaardigd door den heer D. Bles alhier. Die buste is uitmuntend bewerkt en Welgelijkend. II. K. II. prinses Hendrik heeft den nacht eenigzins rustiger doorgc- bragt dan den vorigen. Heden middag is het volgende bulletin Verschenen »H. K. 11. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden bevindt Zich ta melijk rustig. De koortsen zijn niet zoo hevig meer." De baron Willmar neemt steeds in krachten af. Het prov. hof van Zuidholland heeft T. Haringcl, van Rotterdam saiiuldig verklaard aan moedwilligen manslag op den persoon van W. Rich ters, en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van G jaren. De door den boekhandelaar M. M. Couvée alhier uitgegeven brochure: Eene bede, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der met ie Jonge Wees verongelukte visschers, heeft zuiver opgebragt 258.51. Gisteren nacht heeft er in een huis aan den bogt van Guineawaarin gewerkt werd, een belangrijke diefstal met valsche sleutels en builenhraak plaats gehad, door het ontvreemden van eene aanzienlijkheid lood benevens vele gereedschappen. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. IS ELtil BRUSSEL, 22 Januarij. Bij de kamer van afgevaardigden zijn meer dan 500 verzoekschriften ingekomenvoorzien van 12,000 onderteekeningenwaarbij de herziening van de wet op de militie en de afschaffing der loting worden gevraagd. Het dagblad le Drapeau, dat goedgevonden heeft een artikel lot lof van den moordaanslag op den keizer van Frankrijk le plaatsen, is een on beduidend blaadje en heeft weinig lezers, net wordt geschreven door den heer Louis Labarre. Het bedoelde artikel vindt hier te lande algemeene af keuring, en dit zal wel de beste voldoening en geruststelling zijn die Frankrijk kan verlangen. Het is jammer dat zulke buitensporigheden, aldus Iaat zich de Anlwcrpsche Précurseitr uiteen zoodanig misbruik van de vrijheid, andere bladen in gevaar brengt van de vrijheid le verliezen. De vijanden onzer instellingen vinden daarin een krachtig wapen lot bestrijding onzer volksvrijheden. De Fransche gezant heeft bij het ministerie van buitenl. zaken eene klagt ingediend legen twee dagbladen dezer stad, le Drapeau en le Croco- dille. Volgens de wet zal dus legen beide bladen eene vervolging plaats grijpen. Nabij Oslende is hel Russische schip Cathinka gestrand. Dit schip is het eigendom van het huis Schroder en O. le Riga, en was, geladen met slceukolcnvan Shields naar Barcelona bestemd. Vier personen van

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1