LEYDSCIIE COURANT. 1858. VRIJDAG 15 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BÏNNENLANDSCIIE BEIIIGTEN. y LEYDEN, 14 Januarij. Blijkens ecne liieracluer voorkomende advertentie doen ook regenten van liet evang. luthersek wees- en oudeliedenhnis een beroep op de liefdadig heid der ingezetenen. Ook hunne administratie is bezwaard met eenen schuldenlast uit de vroegere ongunstige jaren voortgesproten. Nicma'itd zal, gclooven wij, aarzelen ook hun de behulpzame hand te bieden, ten einde die bezwaren le boven te komen en ook dal geslicht voor achteruit gang te behoeden. De uitkomst eener onlangs gehoudene collecte heeft doen zien dat de luilp van Leydens ingezetenendaar waar hel een nuttig werk betreft, niet le vergeefs wordt ingeroepen. De drangredenen, die toenmaals tol milde gaven hebben aangespoord, zijn ook op het bovengenoemde ge slicht toepasselijk. Moge de verwachting van hh. regenten ook ditmaal worden vervuld, en zij daardoor in staat worden gesteld om in hun taoeije- lyk werk met nieuwen moed voort le gaan. Volgens de rolle aan de hoogeschool alhier was het aantal studenten op den 31sl™ December 1857 ingeschreven als volgt: alhier studerende, wis- en natuurkunde 14letteren 25geneeskunde 92reglen 197godge leerdheid ICO te zamen 488. Aan de alhenaea studerende doch alhier ingeschreven tot het afleggen der examina: wis- en natuurkunde 2, letteren 8, geneeskunde 48, regtcn 39, godgeleerdheid 37le zamen 134. Op 15 February aanst. zal alhier de openbare aanbesteding plaats hebben van hel bouwen van een stads-ziekenhuisin verband te brengen met hel Akademiseh Nosocomiumaan de Oude Vest. Door den secretaris-rentmeester van Delfland was legen een ingezeten van 's llage een dwangbevel uitgegeven tot betaling van den gewonen en buitengewonen omslag voor sluisgeld en lot bestrijding der kosten voor den aanleg van nieuwe werken ter zeeoever-verdediging voor het dienstjaar 1857/58. Naar wij vernemen heeft de in deze betrokkene het gevorderde bedrag betaalddoch onder protest met reserve van regt tot terugvordering wanneer hij het goedvindt. Door den aangeslagene wordt vooral bestreden de bevoegdheid van het hoogheemraadschap om gewone en buitengewone omslagen te doen tot bet aanleggen van werken ter zeeoever-verdediging en wel op gronddat hel hoogheemraadschap tot die werken niet gehouden noch verpligt is en het deze werken mitsdien niet willekeurig ten laste der ingelanden mag verrigten. Immers, zoo vroeger het hoogheemraadschap deze werken ten uitvoer legde, het geschiedde als gedelegeerde der hout vesterij, niet qua heemraden, en daar nu de houtvesterij de duingronden aan zich heeft getrokken en nog behoudt, zonder medewerking in de zee oever-verdediging, is het heemraadschap van deze delegatie ontzet en niet gehouden de zeeoever-verdediging daar te stellen. Het Ilbl. bcrigt dat in de vergadering van aandeelhouders der Nederl. handelmaatschappij de door hel bestuur voorgestelde wijziging van de sta tuten is aangenomen. Nabij Nieuwvcen zijn dezer dagen 2 personen, een vader en zoon, die op schaatsen ecne groolc waterplas wilden oversteken door het ijs ge zakt en verdronken. Zij hadden uit voorzigligheid hunnen weg langs den kant genomen, maar daar was juist het ijs zwak en gevaarlijk. Te Gouda is aan onderscheidene personen de S'. Helena-medaillc toe gekend onder anderen aan eene zekere vrouw Piediappelenverkoopster vroeger vivandière bij het Fransche leger in Rusland, in welke hoedanig heid zij 200 uren boven Moskou is geweest. Uit Velp wordt het volgende gemeld: In den nacht van den 10d™ op den lldcn dezer zijn op 's konings paviljoen Bronbeek ecnige dieven door middel van een ladder op de koetshuizen geklommenten einde het daarop zijnde lood maglig le worden. Nadat men reeds eene aanzienlijke hoeveel heid had opgeroldis de bewaarder van de villa wakker geworden en zoo stil mogelijk naar buiten gegaanten einde de daders op heeter daad te (kunnen overvallen. De dieven schijnen de beweging van den bewoner vroeg tijdig genoeg vernomen te hebben om te kunnen ontsnappen, hebbende zij echter het opgerolde lood moeten achterlaten. Te Doesburgh is den 2de" dezer, in den ouderdom van ruim 72 ja ren overleden de heer J. A. Besiergepens. kolonelkommandant van het korps mariniers, ridder der orde van den Nederl. Leeuw en kommandeur van die der eikenkroon. Men zal zich herinneren dat vroeger melding is gemaakt van een Miefstal van schapennabij Sneckwaarbij de dieven het vlccsch uitgesne den, doch het overige hadden achtergelaten. Deze zaak is Maandag II. door het prov. geregtshof van Friesland behandeld. Een 15-lal getuigen werd gehoord, op wier bezwarende verklaringen door de 3 beschuldigden slechts met eene hardnekkige ontkenlenis werd geantwoord, ofschoon een hunner vroeger de misdaad had bekend. Hel openb. minist. eischle hunne schuldigverklaring en veroordeeling lot gevangenisstraf van 5—10 jarenmet daarenboven voor den een verhooging van de straf met 1/3. De uitspraak zou op den volgenden dag plaats hebben. Uit Deventer wordt gemeld dat men ook daar den IJssel nog nimmer zoo droog heeft gezien als thans, zelfs de haven niet uitgezonderd, noe jam merlijk nadeelig die lage waterstand ook in vele opziglen zij, vinden echter vele nijveren daardoor eenen aardigen stuiver winsthonderden mannen namelijk woelen het strand omten einde manden vol beenderen uit le graven, die ongeveer 1 a 2 voet onder het zand bedolven liggen. Overigens worden bij dat werk vele andere voorwerpen gevondendie van de schepen als anderzins sedert onheugelijke jaren waren verloren geraakt. Zoo vond een hunner onlangs nog een zilveren horologie, een ouden gulden, enz., terwijl anderen weder gelukkig waren in het opgraven van nog min of meer bruikbare voorwerpen van tin, aardewerk en dergelijken. Dezer dagen zijn bij het instructie-bataillon te Kampen weder 57 jon gelingen aangekomendie allen na afgelegd examen zijn toegelaten. Men prijst algemeen zeer hoog de inrigting voor die jongeliedenzoowel wat betreft het inwendige der caserne als de wijze waarop zjj aldaar behandeld worden. Te Middelburg is eene bejaarde vrouw overleden, die van liefdegiften leefde. Bij haren dood bleek het dat zjj een niet onbelangrijk vermogen in effecten had belegd. Onlangs is gemelddat men in Pruisschniet verre van de grenzen op de hoogten van Kerkrade, in Limburg, twee steenkolen-lagen had ont dekt, en dal men de mogelijkheid veronderstelde, dat deze lagen zich ook tot op het Nederlandsch grondgebied, buiten de domaniale kolen-mijnen, uitstrekten. Thans wordt uil Maastricht gemelddat door twee vereenigin- gen in het gehucht Ham, gemeente Kerkrade, grondboringen zijn ingesteld, ten einde deze zaak le onderzoeken, en te vernemen of dergelijke lagen met voordcel zouden kunnen worden ontgonnen en bewerkt; en dat ook in de gemeente Mheer dergelijke boringen plaats hebben. De zittingen van de Luxemburgsche kamer zijn op den9dcn dezer geslo ten. De bcgrooling is wel goedgekeurd maar er ontbreekt nog de tweede aanneming, welke 24 uren na de eerste moet plaats hebben. Daartoe zou op den lldc° eene buitengewone zitting worden gehouden. Door het tweede genootschap vau Teylers slichting is voor 1858 de volgende prijsvraag uitgeschreven .- Uit dc onderzoekingen van Niepee de Sl. Victor is gebleken, dat som mige ligchamcn dc eigenschap bezittenomna eenigen tijd aan het zon licht blootgesteld te zijn geweestecne scheikundige werking te weeg te brengen op photografisch papier. Het is van hoog belang, dat dit ver schijnsel nader onderzocht worde. Men vraagt derhalve: 1°. Bij welke ligchamen wordt deze eigenschap waargenomen en hoe hangt zij te zamen met de zamenstelling in den physischen toestand dezer ligchamen? 2». Brengt electrisch of ander kunstlicht, dezelfde verschijnselen als het zonlicht te weeg? Men verlangt het een en ander door nieuwe proefnemingen onderzocht te zien. De prijs voor de beslgekeurde verhandeling, in antwoord op deze prijs vraag, is eene gouden medaille ter innerlijke waarde van ƒ400. De verhandelingen moeten in haar geheel worden ingezonden vóór den Istcn April des jaars 1859, ten einde vóór of in de maand April des jaars 1860 te worden beoordeeld. De in le zenden antwoorden moeten, zonder naam en alleen met eene spreuk onderteekendvoorzien van een verzegeld briefjedezelfde spreuk ten opschrift voerende, en van binnen den naam en de woonplaats des schrijvers, gezonden worden aan het fundatie-huis van wjjlen den lieer P. Teyler van der llulstte Haarlem. 'sGRAVENHAGE, 14 January. Bij kon. besluit is de oprigting bepaald van eene kamer van koop handel en fabrieken te Goes. Deze kamer zal uit 5 leden bestaan. Aan den gepensioneerden majoor der infanterie van het leger in Nederl. IndieJ. G. M. Timmerman is verleend de titulaire rang van luitenant-kolonel. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is bevor derd lot officier van gezondheid 2de kl.dc officier van gezondheid 3dc kl. K. W. Gratama. Gisteren, bij gelegenheid van het Russische nieuwjaar, heeft cr in de

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1