LEY D S CIIE COURANT. 1858. WOENSDAG 13 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIIVMNLANDSCM BERIGTEN. LEYDEN, 12 Janitarij. Gisteren avond vierde de alhier gevestigde typograpliische verceniging Lourcns Janss. Cotter in de Stads-Gelioorzaal haar jaarlijksch feest. Even als vroeger hebben ook nu vele aanzienlijke ingezetenen en autoriteiten aan de beleefde uitnoodiging van het bestuur gehoor gegeven en de bijeenkomst i met lutnne tegenwoordigheid vereerd. Ten half acht lire werden de ge- r.oodigden in fcestelijken optogt in de rijk versierde zaal binnengeleid, onder het spelen der muziek. Daarna had de opening der vergadering plaats en i hield de voorzitter eene feestrede-waarop de secretaris verslag deed van de |i lotgevallen en den toestand der verceniging gedurende het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat hare bloei steeds toenemende is. Vooral is zulks het geval met het ziekenfonds aan de vereeniging verbondenwaarvan de wel dadige strekking zich meer en meer doet gevoelen en waaraan thans reeds 40 donateurs zijn verbonden. Beide sprekers herdachten ook me! weemoed de verandering in de rij der drukkers-patronen voorgevallen. Vervolgens werd door ceuige leden het looneelstukHet verkeerd adrestot groot genoegen der aanwezigen, op eene allezins verdienstelijke wijze uitgevoerd. Na den afloop van het programma namen de leden deel aan het bal, waar mede dit feest' werd besloten en bleef men lot aan den morgen bijeen. De feestvreugde werd door niets gestoord en kenmerkte zich door eene gepaste ordegulle vrolijkheid en broederlijke eensgezindheid. In December zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 70,028 personen en is ontvangen 74,705.83} op den Rijnspoorweg vervoerd 59,736 personen en ontvangen ƒ137,794 31}. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat namens den koning aanvraag is ge daan bij de gcregtigden in de Garderschc heideveldenom eenen groolercn afstand van heidegrond voor het vaste kamp bij het Udlcrmeerten einde daarop onder anderen stallen voor de kavallerie op te slaanwaardoor de ingezetenen van eene inkwartiering van paarden bevrijd zouden worden. Deze aanvrage is in eene vergadering van deelgeregtigden met 80 van de 88 stemmen toegestaan. De gchcele thans aan den koning voor 99 jaren in erfpacht afgestane heidevelden bedragen eene uitgestrektheid van 3211 bunders. Uit Arnhem wordt gemeld dat de waterstand in den Rijn thans zoodanig is, dat daarvan geen voorbeeld bestaal. Elen kan bijna zeggen, dat de gc hcele bedding der rivier zigtbaar is. Voor de genoemde stad is op de meeste plaatsen geen water en vertoont de rivier niets dan eene uitgestrekte zand bank. Volgens de oudste oorkonden is de laagste bekende waterstand ge weest 1} palm onder nul; thans is hij 4} palm onder nul en dus nog 3 palm lager. Wanneer men bedenkt, dal dezelfde rivier, drie jaren geleden, een waterstand van 2 a 23 voet had boven nul en lol aan den bandijk bij Elden eene blanke zee vertoonde, is het contrast te treffender. De schipbrug kan niet weggenomen worden, daar de schepen in het zand zijn vastgewoeld. Er waren dezer dagen verscheidene personendie in de bedding der rivier met een klein vischnet de visch wegvingen. Voor de kaden, waar de sche pen en sloomboolen gewoon waren aan de kraan te laden, ligt nu eene uit gestrekte zandbank. Ook de haven is geheel droog en voor gcene schepen welke ook, toegankelijk. Daar de beriglen uit Keulen van aanhoudenden val van hel water gewagenis de toekomst voor de scheepvaart zeer treurig en vreest men onder de schippers algemeene verarming. Op al onze rivieren vertoont zich veel drijfijs, waardoor de gemeenschap dikwijls gestremd en de aankomst der posten vertraagd wordt. Voor het prov. geregtshof in Overijssel stond dezer dagen teregt een kolonist uil de Ommerschans, A. J. Grooters; beschuldigd van bedreiging met brandstichting. Deze persoon werd reeds op den leeftijd van veertien jaren wegens onderscheidene diefstallen tot 20 maanden opsluiting veroor deeld; naauwelijks uit de gevangenis ontslagen beging hij diefstal met braak, waarvoor hij werd gestraft met tepronkstellingbrandmerk en 5 jaren tucht huisstraf: later werd hij wegens misdrijf nog weder tot 5 jaren gevangenis straf veroordeelddoor een en ander heeft Grooters zich reeds gedurende bijna twaalf jaren in de gevangenis opgehouden. De adv.-gen. heeft nu voor -de door den beschuldigde erkende feilen 10 jaren tuchthuisstraf gcöischt. Te Assen is plotseling overleden de heer mr. S. Gratama, president van het prov. geregtshof van Drenthe,, ridder der orde van den Nederl. Leeuwenz. Het Hlb. deelt het volgende ongeluk mede, te Balhoorn, bij Koevorden, Donderdag avond 11. voorgevallen. Eene 75-jarige vrouw wilde een emmer water uit eene put in hare schuur halen, werwaarls zij zich met een licht •begaf; vermoedelijk geraakte de schuur, waarin hooi en stroo geborgen was, door het licht in brand; dit ten minste is zeker, dat men de oude vrouw als eene onkenbare massa onder den verbranden hoop vond, met een j| gedeelte van den emmer over 't hoofd; vermoedelijk poogde de ongelukkige, door zich met water te begietenzich te redden. Het zal velen aangenaam zijn te vernemen dat er van lijd tot tijd gun stige beriglen ontvangen worden van de naar Zuid-Afrika vertrokken onder wijzers. De traktementen, aan hunne verschillende standplaatsen verbonden, bedragen van 1000 tot ƒ1800. Verscheidene onderwijzersplaatsen zijn echter nog onvervuld, zoodat de behoefte aan Nedcrlandsche onderwijzers, vooral aan hen, die de bekwaamheid bezitten, om de Engelsche taal te onderwijzen, bij voortduring blijft bestaan. Gelijk men weel was door de Luxemburgsche kamer eene commissie benoemd om een adres aan den koning-groothertog te ontwerpen, waarbij de intrekking van de kieswet zou woiden verzocht. Nadat over dit adres in verschillende zittingen was beraadslaagd, hebben de leden der genoemde commissie, die inmiddels tot een onderhoud met den prins-sledehouder ge roepen waren, verzocht om de beraadslaging uit te stellen. De kamer heeft zich met dat voorstel verecnigden is overgegaan tot de behandeling van de civiele lijstdie met 40,000 fr. is verhoogd. De regering heeft verzocht de stemming lot den volgenden dag te verdagenomdat zij geloofde dat sommige leden van deze zaak een kabinets-quaestie wilden makenen zij voor de stemming zich daaromtrent met den prins stedehouder wilde ver staan. In de volgende zitting heeft de regering verklaarddat zij gemag- ligd was te verzekerendat de kroon zich aan gcene voorwaarden onder wierp en dat wanneer men haar die ter gelegenheid van deze wet zoude willen opleggen, zij dit als eene schending harcr prcrogativen zoude be schouwen. Daarop is men tot de stemming overgegaan en de voorgestelde verhooging is mei 16 tegen 14 stemmen aangenomenéén lid was afwezig. Vervolgens is de begrooting in behandeling gekomen, waarmede spoed moest, gemaakt worden, aangezien de zittingen niet langer dan 40 dagen mogen duren, en dus op 8 Jan. behoorden gesloten te worden. 'sGRAVENIIAGE, 12 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd: tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw, de lieer J. P. G. Ruloffs, aftredend vice-president van den raad van Nederl. Indië, en tot ridders, de heeren F. N. Nieuwenhuyzcnresident van Pekalongan mr. P. T. Filz, president van den raad van justitie te Batavia en de kapitein P. C. Swaving, adjudant van den generaal-majoor inspecteur van het wapen der artillerie. Z. M. heeft benoemd lot ridders der Eikenkroon de eerste luitenants, HD. adjudant, W. C. baron Snouckaert van Sehauburg, H. J. Taets van Amerongen, en HD. ordonnans-officier G. S. A. Bagelaar. Ook is graaf van der Duyn van Maasdam, kolonel en Zr. Ms. adjudant, door den koning van Pruissen tot ridder der orde van den Roodcn Adelaar 2dc kl. benoemd. Bij kon. besluit is aan den heer J. P. C. Ruloffs, vice-president van den raad van Nederl. Indië, op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten doorhem aan den lande bewezen. Voorts is de heer P. J. B. de Perez, thans lid van den raad van Nederl. Indië, benoemd lot vice-president van dien raad. Bij kon. besluit zijn benoemdtot commissaris van politie te Amster dam, m'. F. de Klopper, burgemeester der gemeente Schoonhoven en tot regter in de arr. reglbank te 's llertogcnboschmr. F. H. Moleschott, thans regler-plaalsvervanger in die reglbank. - Tot ontvangers zijn benoemd: te Ried c. a. L. Radjjs Ellens, thans ontvanger te Oudega; te Oudega c. a. R. C. Wildrik, commies der 2dc kl. bij 's rijks belastingen te Zevenaar, en te Ililvarcnbeek G. D. P. S. Hubar, thans ontvanger te Eethen. Door Z. M. is bepaald dal er hij het corps diplomatique twee attachés zullen benoemd worden, hetzij bij liet dep. van buitenl. zaken, hetzij bij de gezantschappen buiten 's landsop eene jaarwedde van 1000. Tot leden der commissie belast met het afnemen van het daartoe gevorderd wor dende examen zijn benoemd: W. A. baron Schimmclpenninck van der Oye, voorzitter; mr. E. van Voorlhuyscnlid van de eerste kamer; mr. J. A. Mutsacrs, lid van den raad van state; mp. J. Bake, hoogleeraar te Leyden mr. 11. Cock, hoogleeraar te Leyden, en mr. J. Aekersdyck, hoogleeraar te Utrecht. Genoemd examen zal vóór den 15dcn April plaats hebben. Zij die lot genoemd examen wenschen toegelaten te wordenmoeten zich voor 20 Maart bij het dep. van buitenl. zaken aanmelden. Z. M. heeft goedgevonden, ten gevolge van het overlijden van G. D. W. H. C. L. graaf von der Recke Volmerstein, in leven kommandeur en tevens coadjutor der Duitsche orde, balye van Utrecht, te vergunnen de opklimming der kommandeuren en van den eersten jonkheer in gemelde orde, welke door dat afsterven kan plaats hebben, en te agreëren de op klimming van O. baron van Wasscnaer Catwyck tol jongster, kommandeur. Aan mevrouw S, gravin van Limburg Slirutn, geb. baronn. von Bitch-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1