schei- en arlsenijbereidkunde aan de geneeskundige school te Rotterdam A. E. van den Burgapotheker van het ziekenhuis aldaar. De minister van finanliën heeft bepaalddat bij het toekennen van vrijdom van accijns voor schaalleden, er, in geval van huiselijk gebruik van maatkolenalle reden bestaat tot het vorderen van een bewijs van volle veraccijnsing van dc maatkolen, vermits schaalkolen evenzeer tot huiselijk gebruik kunnen worden aangewend als maatkolen, zonder dat dit op het gezigt door de ambtenaren is uit te maken. De beriglen nopens den gezondheidstoestand van Z. II. den koning van Wurtemberg blijven steeds naar omstandigheden gunstig luiden. Voor bet prov. geregtshof van Zuidholland is eergisteren de zaak be handeld van den gewezen directeur der houtfabriek te Feijenoord, beschul digd van doodslag jegens een zijner onderhoorigen gepleegd. Het openbaar ministerie beeft de beschuldiging volgehoudendoch het bestaan van ver zachtende omstandigheden aangenomen, en eene gevangenisstraf van 5 tot 20 jaren geëischt. De beschuldigde werd bijgestaan door mr. D. H. Le- vyssohn Norman, die tot vrijspraak concludeerde, op grond, dat de dood slag lot zelfverdediging was begaan. Heden heeft het hof den beklaagde aan het hem ten laste gelegde misdrijf schuldig verklaard, maar de ver zachtende omstandigheden in aanmerking genomen waarvan het vergezeld ging, cn hem veroordeeld tol eene correctionnele gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en verder in de kosten van bet regtsgeding. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BBLGIE. BRUSSEL, 8 Januarij. Op den 24slen December jl. is alhier overleden jhr. O. C. Holmberg de Beckfclt, oud-resident op het eiland Java, ridder der beide Nederl. orden enz. Te Antwerpen zijn twee schepelingen van de Fransche brik Leopold Augustewelke zich bij een vuurpot in bet vooronder hadden ter ruste begeven, geslikt gevonden; een derde verkeert nog in zorgelijken toestand; twee anderen zijn spoedig hersteld. ENCELAND. LONDEN 7 Januarij. De bank beeft thans het disconto op 6 pCt. gebragt. De beriglen uit Indiëthans bij de regering ontvangenzijn niet gun stig. Vooreerst is generaal liavelockde man die onvermoeid en met goed gevolg tot demping van den opstand werkzaam was, op 25 Nov. aan den rooden loop overleden, een gevolg van doorgestanen angst en gevaren. Voorts wordt gemeld dat generaal Windham op den 27stcn door de opstan delingen van Gwalior is aangetast en verslagenwaarbij bij 3000 tenten en omstreeks 2030 man zou hebben verloren. Daarentegen heeft generaal Campbell op 7 Dcc. den muitelingen van Gwalior eene geduchte nederlaag toegebragt nabij Cawnpore; 16 stukken geschut vielen den Engelschen in handen, die bovendien 36 bagaadje-wagens, den ganschen legertros en eene buitengemeen groote hoeveelheid ammunitie buit maakten. Het verlies aan de zijde der Engelschen was daarbij onbeduidend. Al de vrouwen en kin deren uit Lucknow zijn te Allahabad aangekomen. De Times berigt dat de O. I. compagnie voornemens is eene nieuwe leening te beproeven van 6 of 8 millioenen echter zonder eenigen waar borg van de regering. Het blijkt thans dat de berigtenomtrent de mishandelingen door de Engelsche vrouwen en kinderen van de opstandelingen te Delhi ondervon denzeer overdreven zijn geweest. Volgens bet rapport van den voorzitter der commissie, belast geweest met het vonnissen der in de genoemde stad gevangen genomen personenheeft men daaromtrent geen bewijs of spoor kunnen ontdekken. Alhier zijn tijdingen ontvangen uit Nagasakiinhoudende dat de kei zer van Japan bij de hem door de nederl. regering gelalen keuze lusschen eene vredebreuk lusschen de beide landen en hel onderteekencn der additio nele artikelen van hel verdrag van 9 November 1855, eindelijk besloten heeft die artikelen aan ie nemen. Bij een daarvan wordt het beginsel eener soort van nader te regelen handelsvrijheid aangenomen. Deze lijding is hier met veel genoegen ontvangendewijl de Europesche handel over het al gemeen voordeel daaruit trekken zal. Door de Siainesche gezantendie onderscheidene steden des lands be zoeken worden hier en daar belangrijke aankoopen gedaan vooral van edelgesteentehorologiën enz. Gisteren zijn de pogingen om den Leviathan te water te brengen we der hervat, het schip is daardoor 55 duimen voortgestuwd. De vorst was een nieuw bezwaar; er moesten bij onderscheiden gedeelten van den werk- tuigelijkcn toestel vuren gestookt wordenom het vastvriezen te beletten. In 1857 zijn door de Lond. Gaz. in 'l geheel 1481 faillissementen openbaar gemaakt. Te Preston is de rust gestoord door een 1000 tal arbeiders uil de werkhuizenwaartoe eene vermindering van het werkloon aanleiding heeft gegeven. Te Acton is dezer dagen de beroemde kruidkundige Forbes Boyle overleden. Hij had zich door de uitgave zijner Indische Flora beroemd gemaakt. Een inwoner van Glasgow, James Buchanan, die in West-Indië zich een aanzienlijk vermogen verworven heeft, is onlangs in Edinburg, waar hij sedert eenige jaren woonde, overleden; hij heeft aan zijne vaderstad 250,000 J tot weldadige doeleinden nagelaten. Te Sulton leeft eene vrouw, die in 1747 is geborenzij woont reeds 93 jaren in hetzelfde huis, waar zij als 17 jarig meisje in dienst trad, en toen den landman Hardwick huwde. Haar oudste zoon lelt thans 67 en bare oudste dochter 85 jaren. Volgens berigten uit de Yercenigde Staten is het tusschen de slaven houders in Kansas en hunne tegenstanders tot een scherp gevecht gekomen waarbij aan beide zijden dooden en gekwetsten zijn geteld. Van de Kaap de Goede Hoop wordt gemeld, dat in die kolonie om trent 30,000 Kaffers zijn opgenomen, die bijna van honger omkwamen. Een groot aantal hunner was in dienst der kolonisten getreden. EKANKIIIJH. PARIJS, 7 Januarij. Aan de prefecten is dezer dagen op nieuw door den minister van bin- nenl. zaken aangeschreven, om de verhuizing van ingezetenen naai* Parijs zoo veel mogelijk legen te gaan. Sedert lang wordt geklaagd dat deze stad door ruime arm bedeeling en kunstmatige werkverschaffing arbeidende handen aan de provinciën onttrekt. Omtrent bet overlijden van ml,e Rachel wordt het volgende medege deeld Zij eindigde haar leven te Canel nabij Toulonop het landgoed van den heer Sardouxwaar zij den winter zou doorbrengen. Lang en ver schrikkelijk was haar doodstrijd; zij leed vreeselijk. Jl. Zalurdag liet eene harer zusters, die de laatste oogenhlikkcn der lijderes zag naderen, een rabbijn uit Nizza komen. Deze geestelijke kwam juist nog in tijds om de door dc israëlilische godsdienst voorgeschreven gebeden aan het sterfbed te kunnen uitspreken. Nog is het niet zeker of mlle Rachel inderdaad, zoo als het gerucht liep, haar geloof had verzaakt en tot de r. k. leer was overgegaanhare kinderen echter heeft zij r. k. doen doopen en in die gods dienst doen opvoeden. De overledene laat een vermogen na van meer dan een milliocn fr. Zij hield bijzonder veel van gouddiamanten en juweelen. Gedurende bare ziekte liet zij zich goudstukken, hare juweeler. en andere kostbaarheden op het bed brengen speelde er mede en zeide eens met een diepen zucht: Zoo moet ik dan dit alles verlaten!" Zij heeft de helft van haar vermogen aan hare ouders vermaakten de andere helft aan hare kinderenvan welke de oudste zich te Genève bevindt. M,le Rachel werd in 1820 in eene herberg in Zwitserland geboren; waar bare ouders verblijf bielden; haar vader was een reizende muziekant. Hare 10 eerste levensjaren sleet zij als behoeftig kind, half bedelende en zin gende op de straat. Charon, de stichter van de koninklijke instelling voor kerkmuziek," werd het eerst op haar opmerkzaam. Haar talent was echter meer dramatisch dan muziekaal, en derhalve beval hij haar aan bij den heer Pagnon St. Aulaire, die eene kweekschool voor tooneelkunsle- naars had. In 1836 kwam Rachel op het conservatoire. Zij debuteerde in de Salie Chaterainedaarna speelde zij in het Théatre du Gijmnase doch niet met goed gevolg. Samson, de bekende acteur, gaf haar vervol gens onderrigt, en na vele moeite gelukte hel hem aan Rachel eene betrek king te bezorgen aan het Théatre Frangaiswaaraan ook hij verbonden was; hare eerste bezoldiging was 4000 fr. 'sjaars. Eens op het Fransche tooueel toegelatenontwikkelde zich haar groot talent buitengewoon snel en weldra bereikte Rachel het toppunt der kunst. Omtrent den overgang van mllc Rachel lot het christendom, verneemt men hel volgendehet denkbeeld daartoe was reeds vóór eenige jaren bij haar opgekomentijdens zij de rol van Pauline in Polyeucte bestuur- deerde, kreeg zij lust om eenige godsdienstige geschriften te lezen. Eenige stukken daarvan werkten krachtig op haar gemoed, en toen zij later met een voornaam geestelijke van Parijs in aanraking kwam, bleek hel uit hare gesprekkendat indien zij nog geen besluit had genomenzij echter de godsdienstige vraagstukken naauwkeurig had onderzocht. Uit Egypte terugkeerende, vond zij aan boord van bet vaartuig dat haar overvoerde een zendeling uit het oosten, den heer Guillaumin, met wicn zij veel sprak en zelfs op Malta incognito de mis bijwoonde, door dien geestelijke aldaar bediend. Later wilde de heer Guillaumin haar overhalen om eerst naar Rome te gaan en zich door den Paus te laten doopen. Daarop gaf zij tot antwoord: »er bestaan verschillende redenen die mij daarvan terughouden. Ik heb u nimmer gezegd daartoe gezind te zijn; ook ben ik te ziek, en zoo ik naar Rome ging, zoude men dit als een comediespel beschouwen, alleen om effect te maken." Later werd dit punt niet meer ter sprake gebragt. Men zegt dat zij in den laatsten lijd veel smaak had in de werken van Bossuet. De heer Th. de Banville, een jong maar zeer verdienstelijk dichter, ligt gevaarlijk ziek. Onlangs heeft hij zijne gezamentlijke dichtwerken, met eeniac nieuwe en zeer opmerkelijke vermeerderd uitgegeven, en deze uitgave beeft zoo zeer de aandacht van den heer Rotiland, minister van onderwijs gelrokken, dat hij hem eene onderscheiding heeft waardig ge keurd. Bij keizerlijk besluit is dus de heer Th. de Banville tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Baron James Rothschild heeft aan de armen dezer stad 30,000 pond brood, van de eerste qualitcit, doen uitreiken. Te Rouaan gaf Vrijdag II. een valsch gerucht aanleiding tot een nood lottig voorval. Voor den circus, in welken 2000 menschen vereenigd waren, riep een dronkaard, die door de politie werd weggeleid, herhaaldelijk brand! Dit werd in het gebouw gehoord en een plotselijke schrik maakte zich van al dc toeschouwers meesier. ledereen zocht een uitgang en niets was in staat de gemoederen tot bedaren te brengendan alleen de verzekering van de spoedig opgekomene brandweer, dat er geen gevaar bestond. Acht per sonen waaronder twee vrouwen en een militair zijn bij deze opschudding gekwest geraakt. Het bof van assises van de Opper-Loire heeft de zaak behandeld van eene bende brandstichters, die in 1856 die streken in gestadige spanning hield. Eén persoon is ter dood cn de overigen tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. Ook de instructie in de zaak van de moordenaars van den juwelier Peschard te Caen wordt met ijver voortgezet. Twee hunner ver klaren deel te hebben genomen aan den diefstal, maar niet aan den moord. Dc derde beschuldigt zijne makkers twee pistoolschoten op het slagtoffer te hebben gelost. Men zal nu nog moeten uitvorschen wie den juwelier met een dolksteek op de straat heeft afgemaakt. Ten gevolge van de afge-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2