LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 11 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdng Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. LEYDEN, 9 Januarij. Z. 51. den koning heeft goedgevonden te benoemen tot 2dcn luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier F. G. M. van Nispen van Zevenaar, thans schutter. De litlerarische faculteit van onze hoogeschool heeft de verhandeling, gelcekend met de zinspreuk: Gentles, do not reprehend; If you pardon, ire will mend, en ingezonden op de door haar uilgeschrevene historische prijsvraagder bekrooning waardig gekeurd. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer J. W. N. Mosselmans, student in de letteren alhier. Wij vernemen met genoegen dat ons eerstdaags ccn buitengewoon, in deze stad zeldzaam te smaken kunstgenotte wachten staat. Commissarissen namelijk der volkszangschool der .Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier, hebben het voornemen om ten voordeele dier school met de welwillende medewerking van een 100-tal dilettanten zangers en zan geressenop Woensdag 3 Februarij e. k.in den schouwburg ten gehoore te brengen het bij iedere» musicus zoo gunstig bekende oratorium: de jaar getijden", van Ilaydn. Wij wensehen dat de hulpvaardige en talrijke deel neming, zoo bij den bekwamen orchest-direcleurbij de leden van 'tkoor, als bij dames en heeren solisten door Commissarissen ondervonden, door die van het Lrydsche publiek zal geëvenaard worden. De zeer matig gestelde inteekcniiigsprijs zal naar onze ntecning het zijne bijdragen om dien wenseh te verwezenlijkenen een goed resultaat voor de Yolkszangschool op te leveren. Men verneemt met genoegen, dat aan den heer J. van Benten, eerste klerk ter Secretarie van het Hoogheemraadschap van Rijnland, door de af tredende heeren hoofd ingelanden, als een blijk voor bewezen diensten aan hun coltegie een aanzienlijk geschenk in zilver is vereerd. - Het. getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 290 lot 374 personen. De letter- en geschiedkundige afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen zal maandag aanst. te Amsterdam cene gewone vergadering houden. Te Amsterdam is eergisteren in den ouderdom van ruim 91 jaren over leden de heer Wilhelm Broes, komniandeur der orde van den Ned. Leeuw en rustend predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. De overledene had ook van 1802 tot 1808 alhier hel leeraarsambt bekleed en zal nog wel l»ij sommigen in gedachtenis zijn gebleven. Sedert 1803 was hij lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde en dus een van hare oudste leden. De A. C. dit overlijden mededeelende, voegt daarbij hoofdzakelijk het vol gende: Zijne eerste standplaats was Voorschoten, later verwisselde hij die standplaats met Zulphen, waar hij de opvolger werd van den beroemden J. F. Martinet j van daar vertrok hij naar Leyden, waar hij op den nood- lottigen 12den Januarij 1807 als door een wonder den dood ontkwam. Van deze redding mogt hij nog ten vorige jare na verloop ecner halve eeuw gedachtenis vieren. In het jaar 1808 kwam hij over tot de gemeente van Amsterdam, waar ook zijn vader P. Broes predikant geweest was. Hij is langen tijd lid van het hoogere kerkbestuur geweest, en was liet laatst overgebleven lid der Z. 51. adviserende commissie en der synode van 1816. Talrijk zijn zijne werken, waaronder zijn Kerk en Staat in onderlinge betrekking eene eerste plaats bekleedt. Tot aan de laatste dagen zijns levens was zijn blik even helder, bleef hij onvermoeid werkzaam, sloeg hij «iet belangstelling gade wat de kerk- en wereldgeschiedenis opleverde en ■nam hij kennis van al wat er op hel gebied van godgeleerdheid en letteren in het licht verscheen. Het grootc werk van zijn rusttijd is de dusge naamde Tekstenrol, in vier, steeds meer uitgebreide uitgaven verschenen •en alleen voor amblgenoolen en aankomende godgeleerden gedrukt. Hij was een man van buitengewone geestesgaven en een voortreffelijk karak ter, zich onderscheidende door vredezin en verstandige weldadigheid. In de Arnh. Cour. leest men hel volgende: In het laatst des vorigen jjaars verscheen hij den heer A. W. Sythoff, te Leydeneene proeve eener Aapansche spraakkunst van mr. J. II. Donker Curtius, Nederl. commissaris in Japan, toegelicht, verbeterd en met uitgebreide bijvoegselen vermeerderd -Moor dr. J. Hoffmann, hoogl. in de Japansche en Chinesehe talen te Leyden, Als eene bijzonderheid meenen wij te moeten mededeelen dat reeds nu, aiaar wij vernemen, een herdruk van dit hoogst belangrijke werk is nood zakelijk gewordenen deze nieuwe uitgave eerstdaags de pers zal verlaten. De bearbeiding van dit werk door een bekwaam taalkundige als dr. Hoffmann Severt ccn goeden waarborg op voor de degelijkheid er van, en eene tweede ailgave van zulk een werk, dal noodwendig, bij alles wat er in den jongsten j lijd werd gedaan om de vriendschapsbetrekkingen tusschen Nederland en j Japan op hechtere grondslagen te vestigenvooral met het oog op de weteu- i schap en den handel, van onberekenbaar nut moet zijn, mag als een merk waardig verschijnsel worden aangemerkt. In ons vorig nomnier hebben wij melding gemaakt van eenige garni- zoens-veranderingen die niet 51ei aanst. zullen plaats hebben. Die verande ringen zullen heslaan in de navolgende: het 5de rcg. infanterie: staf te Ylissingenlsle en 2de bat. te Vlissingen3de bat. te Neuzen4dc bat. Ie Middelburg-hel6dereg. infanterie: staf te Breda, lst<! bat. te Breda, 2de bat. te Geerlruidcnberg3de bat. te Gorinchem, 4dc bat. te Breda; het 7dc rcg. infanterie: staf te Utrecht, lsle bat. te Amsterdam, 2de bat. te Helder, 3d0 bat. te Delft, 4de bat. te Hoorn; het 8sle reg. infanterie: staf te Leeuwarden, I lslc en 2de bat. te Leeuwarden 3,lc bat. te Groningen 4dc bat. te Zwolle, j Het depót van het 2dl! reg. infanterie, thans te Alkmaar, zal naar Gouda worden verplaatst. Voorts zullen met 1 Mei aanst. hij het wapen der artillerie de navolgende garnizoens-verwisselingen plaats hebben: lste reg. vesting-artillerie: de llde comp. aan den Helder zal afgelost worden door de 4dc comp. te Amsterdam; 2dc reg. vesting artillerie: de 5dc comp. te Vlissingen zal afgelost worden door de 10dc comp. nil Rergen-op Zoomde 7dc comp. te Briellc door de 9dc comp. uit Breda; 3de reg. vesting-artillerie: de Ilde comp. te Maastricht zal afgelost worden door de 2de comp. uit 'sBosch; reg. veld artillerie en reg. rijdende artillerie: de 3de comp. van het reg. veld-arlillerie te 's Gra- venbage zal naar Utrecht terugkeeren en door de 2de comp. van het reg. rijdende artillerie worden vervangen. Te Rotterdam is gisteren overleden de heer C. Vlierboomeen der oudste en voornaamste reeders aldaar. Sedert. 1826, toen hij zelfstandig in den handel optrad, zijn voor zijne rekening 20 schepen te water gelalen. Te Nieuwe Diep had eergisteren een droevig ongeval plaats. De buiten- loods J. Buis, vader van 9 kinderen, is, tijdens hij met zijn vaartuig met nog 6 koppen bemand uit zee terugkeerde over boord geslagen en verdronken. Sedert eenige dagen bevindt zich hier te lande de Engelsehe ingenieur Gisborne, gevolmagiigde van eene Engelsehe maatschappij, met het doel om hij de Nederl. regering vergunning aan te vragen voor den aanleg eener onderzcesche telegraaflijn in Oost-Indië. Het plan van die onderneming is zoodanig, dat de lijn van Singapore uitgaande, aan de eene zijde zich tot Hong-Kong en aan de andere tot Batavia zou uitstrekken. De minister van koloniën heeft zijne toestemming nopens dit ontwerp uitgesteld, lot dat hij daaromtrent het advies van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zal ingewonnen hebben. Volgens een Limburgsch dagblad zonden eenige vermogende inwoners van Venlo een adres aan de hooge regering hebben ingediendstrekkende tot het slopen der werken dier vesting, onder aanbod om de daardoor be schikbaar wordende gronden voor een bedrag van ƒ200,000 aan te koopen. Volgens den Courier de la Meuse zou de koning-groothertog van Luxemburg aan de regering van het groothertogdom instrucliën hebben ge zonden tot intrekking van sommige maatregelen, waarvan de invoering aan de bevolking niet welgevallig is. Waarschijnlijk zal liet ontwerp-adres aait Z, 51. den Koning, lot intrekking der kieswet, door de kamer niet worden aangenomen. Twee personengeboren te Lengnau en wonende in Baden moeten zich aldaar hebben schuldig gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk. 5Ien meent dat zij in het bezit zijn van eene aanzienlijke som gelds en van pa pieren ter name van andere personen en dat zij voornemens zijn naar Noord-Amerika te vlugten. Voor de overbrenging van beiden (51. E. Gus- dorf en J. Gusdorl) is van de zijde der schuldeischers van de beklaagden eene belooning uitgeloofd. 'sGBAVENIIAGE9 January. Tot procureur bij den hoogen raad der Nederlanden en het prov. ge- reglshof in Zuidholland is benoemd mr. J. van der Jagt, alhier. Bij kon. besluit zijn de volgende controleurs der directe belastingen verplaatst, te weten: naar HecrenveenN. van Hamel, thans te Ommen; naar Omnien, L. 51. van Kooten, thans te Coevorden; naar Coevorden, J. J. F. II. Geclen, thans te Oss; naar AmerongenW. G. Hoffman, thans te Middelburg; naar MiddelburgII. baron tlioe Schwarlzenherg en Ilohen- Iansberg, thans te Dockumnaar DockumJ. E. Westenberg, thans te Schagen; naar MaastrichtJ. R. Ruytcrs, thans te Heerlen. Voorts zijn benoemd lot controleurs der directe belastingen, enz.: te Bedum, G. P. van Yladerackcnte Ridderkerk Jhr. T. II. E. Nahuys; te Schagen L. P. A. Boellaarden te Oude Pekel-A J. J. T. Evers, allen surnumerairs bij de genoemde administratie. i Door den minister van binneul. zaken is benoemd tot lector in de

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1