Ridderorde van het Kruis van Verdiensten der Hcrlogelijk-Saksischc Ernes- tinische Huisorde, liem door den Hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. Donderdag avond heeft H. M. de Koningin de godsdienstoefening in de Groote Kerk bijgewoond en Prinses Frederik en Prinses Maria in de Walsche Kerk. Gisteren morgen heeft H. M. de Koningin en onderschei dene leden van de Kon. familie aan de godsdienstoefening in de Walsche Kerk deelgenomen. Gisteren op den middag was er hij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag, ten Hove receptiezoo van de leden der Koninkl. familie als van het Mili tair Huis des Konings en Zr. Ms. hofhouding. Des namiddags werd ten llove een luisterrijk diner gehouden, dat door H. M. de Koningin-Moeder, en meer andere leden van de Kon. familie werd bijgewoond. Ook vele aanzienlijke personen waren daartoe genoodigd. Voor het bal en gala, dat door Z. M. den Koning op het pa leis in het Noordeinde zal worden gegeven, zijn 700 personen genoodigd. Onder de genoodigden zijn de Ministers, de leden van het Corps Diploma tique, de leden van de beide Kamers der Slaten-Gcneraal en de Officieren der schutterij en van de bezetting. De Minister van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat door hem eiken Dingsdag, ten 12 ure, aan het locaal van het Dep. van Oorlog, zullen worden ontvangen diegenen, welke hem over zaken het gezegde Departe ment betreffende, wenschen te spreken. Op het kerkhof te Eikenduinen, achter de gewone begraafplaats, ziet men thans een wit marmeren gedenkteeken opgerigt, waarop met gouden letteren te lezen slaat: Uier rust SetroN0. 12, gestorveu 23 November 1857. Dezelfde aanzienlijke dame, die zich het lot der Maleische matrozen van de Twenthe zoo zeer heeft aangetrokkenheeft ook dit gedenkteeken doen plaatsen op hel graf van den Maleijer, die ten haren huize verpleegd en gestorven is. BUITKNLANDSCHB BERlftTEN. BK E C I 15. BRUSSEL, 1 Jannarij. De Heer Blondcel, tot hiertoe Gezant onzer regering te Konstantinopelis in die betrekking aangesteld bij de Vereenigde Staten. Gelijk men weel had deze Gezant zich het misnoegen der Porte op den hals gehaald, wegens zijne bemoeijingen met de zaken der Vorstendommen. In zijne plaats zal te Konstantinopel de Heer Bosch optreden. De heer de Busscher uit Gentheeft in eene der laatste zittingen van de afdeeling schoone kunsten der koninklijke akademie te Brussel medege deeld, dat het beroemde stuk van Jan van Eyck, de aanbidding des Lams, in de S'. Bavo's kerk te Gent met volkomen vernietiging bedreigd wordt, zoo men niet spoedig tot zijne restauratie overgaat. ENREKA.M». LONDEN, 31 December. De O. I. Compagnie is niet geneigd om zich zonder tegenstand te laten ontbinden. Zij gebruikt alle mogelijke middelen om de ontwerpen van de regering te verijdelen. Behalve de ondersteuning van de aristocratie kan zij ook rekenen op de medewerking van de oppositie in het Parlement, die niet zal nalaten de zwakke zijde en de gebreken van de regerings-ontwer- pen te doen uitkomen. Men zal niet gezind zijn om de schuld van al het gebeurde aan de Compagnie te wijten, want een gedeelte daarvan komt voor rekening der regering, die in de laatste jaren, de belangrijkste maatregelen in Indie genomen heeft doorgedreven. Wel is het niet te verwachten dat de regering eene nederlaag zal lijden maar men kan toch op zeer belang rijke en levendige beraadslagingen slaat maken. Van de plannen der rege ringmet betrekking tot het nieuwe bestuur van Indie, is nog niets open baar geworden. De Daily News deelt het volgende berigt uit Bombay mede: De be- magtiging van Lucknow heeft de onderwerping van Oude niet ten gevolge gehad. De opstandelingen hebben een kind op den troon geplaatst en be waren het met groote staatsie te Tizzabadeene stad van 100,000 inwoners, verdedigd door een groot fort met muren, grachten en ronde torens, eerst onlangs in goeden staat gebragt, en nieuwe verschansingen. Daar zal de groote strijd gestreden wordendaar zal aan het Koningschap van Oude voor goed een einde komen. Te Bombay werd op 27 November hel groote feest der Parsis gevierd. Deze secte, vuuraanbidders, is in die stad zeer talrijk. Zij kwamen op genoemden dag nit de verschillende oorden van Indië de vernieuwing van het vuur bijwonen, welke plegtigheid in den grooten tempel Guèbre met ongewone pracht gevierd werd. Hel nieuwe vuur, dat het oude vervangt, moet gedurende een geheel jaar branden zonder uit te gaan. Het feest is in de beste orde afgeloopen. Bij gelegenheid van de overkomst van Keizer Napoleon, in Augustus van het vorige jaar, werd van een der personen, die bij het doen der saluut-scholen het geschut bediendendoor het springen van hel stukden arm verbrijzeld. Dit ongeval was den Keizer medegedeeld, maar daarbij was het gebleven. Op Kersavond echter werd de ongelukkige verrast met eene gift van 100 hem, namens den Keizer der Franschen ter hand gesteld, wiens milde gift, door den tijd en de wijze waarop zij.werd ver strekt, dubbele geestdrift opwekte. De stoomboot Sarah Sands, welke in Augustus met 300 man troe pen naar het oorlogstooncel in Indië vertrok, is den lldcn November, op ongeveer 400 mijlen van het eiland Mauritius, in volle zee in brand ge raakt. Na 12 uren lang tegen den vernielenden voortgang der vlammen geworsteld te hebbenis het scheepsvolk er eindelijk in geslaagd die te blusschen, na, uithoofde van het buskruid dat aan boord was, het drei- gendst gevaar te hebben geloopen. De vrouwen en kinderendie terstond na hel ontslaan van den brand in de sloepen waren afgelatenzijn den volgenden dag op nieuw aan boord opgenomen. Acht dagen later heeft het vaartuig de haven van Mauritius bereikt. In weêrwil van het aanwenden van nog sterkere werktuigen dan vroeger, is de Leviathan onbewegelijk blijven zitten. Te Dublin hebben op Kers- en Zondagavond tusschen soldaten van ver schillende wapens geweldige vechtpartijen plaats gehad, die niet dan nadat eene ontzagwekkende militaire magt was tusschen beiden gekomen, konden worden gestuit. FRANKRIJK. PARIJS31 December. Onder de ontwerpen voor eene nieuwe organisatie der Vorstendommen, wordt het volgende op den voorgrond gesteldDe hospodars zouden niet meer door de Portemaar door den Divanuit de familien des landswor den gekozen. Aan de heide provinciën zou dezelfde organisatie worden ge geven zoowel wat het militaire betreft, als in zaken van belastingen, het postwezen en de telegrafie. Dit ontwerp moet van de Porte zijn uitgegaan en door Frankrijk goedgekeurd worden. Volgens het dagblad Le Nord zal de Fransche vloot stellig aan de vijandelijkheden tegen Canton deel nemen. De Admiraal Regault moet daar toe 1200 man landingstroepen leveren. De vereenigde krijgsmagt zou den 17Jcn November de rivier van Canton opvarenom de operatiën te beginnen. Het scheen dat de Chinezen Canton wilden verlaten om zich naar het bin nenland terug te trekken. Men heeft wederom pogingen aangewend om leerlingen van de Poly technische school tot oproerige bewegingen aan le zetten. De lijdingen van Madagascar luiden steeds ongunstig. De Keizerin Ranavalo heeft haar besluit, tot verwijdering der vreemdelingen uit hare staten, op eene gestrenge wijze doen uitvoeren, en zelfs haren oudsten zoon, den troonopvolger, naar Etavia verbannen; omdat hij als het hoofd van de gematigde partij, tegen den genoemden maatregel gestemd was. De Gou verneur van Emyrne en onderscheidene andere militaire hoofden, zijn om dezelfde reden, uit hunne betrekkingen ontslagen. IT A KIK. Op 21 Dec. 11. heeft de Paus een geheim consistorie gehouden en daarin eenige benoemingen tot vervulling van openstaande bisschopszetels in onder scheidene landen van de wereld afgekondigd. Onder die bisschopszetels zijn acht Spaansche, welke, ten gevolge der door het liberale kabinet van den generaal Espartcro bewerkte oneenigheden tusschen Spanje en Rome, langen tijd ledig gestaan hebben. Uit de ontvangen beriglen blijkt niet, of de Paus zich over de aangelegenheden der Katholijke Kerk in Rusland en in Belgie uitgelaten heeft, gelijk door sommigen verwacht werd. TSJRKYE. Omtrent den strijd in Hcrzegowina tusschen de Christenen en de Tur ken verneemt men dat aan beide zijden een 20 tal personen deels gesneuveld deels gewond zijn. De Vizier en de Bisschop van Mostar willen pogingen aanwenden om den vrede te herstellen. Aan den lieer de Lesseps valt te Konstantinopel een zeer goed onthaal te beurt. Zijn plan zal eerst van een commercieel standpunt worden be schouwd en later de staalkundige zijde van het vraagstuk worden be handeld. Op 21 Dec. werd te Bucharest de Voorzitter der Regtbank aldaar, in zijne kamer, waar hij bezig was te arbeiden, vermoord. Een Griek, die sedert 22 jaren een regtsgeding voert, welks voortzetting hem noopte een hem toebehoorend goed eerst te verpanden en later te verkoopenvolbragt de euveldaad. Toen hij nu op genoemden dag de reglerlijke uitspraak ver nam die hem tot den bedelstaf bragtvoorzag hij zich van een geladen pistool, en schoot dit wapen op den President af. De gekwetste gaf eenige oogenblikken later den geest en de moordenaar werdna mislukking eener poging om zich het leven te benemen in hechtenis gesteld. 00§ T-ï N D 3 E. BATAVIA, 11 November. Van Soerabaya wordt berigt, dat in den namiddag van den 13 October door onvoorzigligheid in de kampong Krembangan brand is ontslaanten gevolge waarvan 232 huizen van bamboes met atap, en 4 met pannen gedekte steenen huizen zijn in de asch gelegd. Van Bantam wordt gemeld, dat in den namiddag van den 17 October, de kaneelschilloots te Tjimahong, district Kollelet, door het inslaan van den bliksem geheel is afgebrand. Behalve eenige gereedschappen en de boeken van den mantrie, zijn circa 5200 Amst. ponden kaneel uit den oogst van dit jaar eene prooi der vlammen geworden. In den namiddag van 11 Augustus heeft zich op Banda, in de rigting van het zuiden naar het noordeneene ligtc aardsehudding doen gevoelen. Uit onderscheidene oorden verneemt men steeds van zeerooverijen. Zoo hebben zich op 18 Augustus le Gelenting (noordkust van Filores) 30 rooversvaarluigen vertoond, en een huisgezin uit 4 personen bestaande, weggevoerd. In de wateren van Banka zijn bij herhaling Chincsche vis- schers door roovers overvallen, om zich van hun vischtuig en de aan boord zijnde levensmiddelen meester te maken. Eenige der Chinezen zijn daarbij omgekomen. STAWS BERSTTEN. Nationale Jttilitie. Ligling van het Jaar 1858. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DENgezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8sten Jannarij 1817, als mede art. 5 der wet van 27sten April 1820 Doen te weten, dat de inschrijving voor dc ligting der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1839.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2