LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 4 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag homt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 2 Januari}. De Faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan de Hoogeschool te Lcyden bijgestaan door den Iloogleeraar in de Wiskunde, zal vaceren tot liet afne men van het Admissie-Examen, op Zaturdag den 30sten Januari) 1858. Be langhebbende moeten zich daartoe aanmelden bij den Secretaris der Faculteit, den Hoog!. C. G. Cobet. tiet getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 2C8 tot 301 personen. Het dames-comité voor de emancipatie en evangelisatie der slaven heeft dezer dagen eene circulaire verspreidwaarin het iedereen uitnoodigt bij dragen in te zenden tot het vrijkoopen van een 12-tal slaven, bij voorkeur te kiezen uit de zoodanigcn, die tevens dienstbaar kunnen zijn aan de be vordering van het Evangelie. liet Nederlandsche Zendeling-Genootschap heeft in 1857 aan giften en legaten ontvangen de aanzienlijke som van 33.634.86}. De Minister van Oorlog heeft dezer dagen aan den Gemeenteraad van Amersfoort eene missive gerigtwaarbijop het verzoek om vermeerdering van garnizoen, wordt geantwoord, dat hieraan voor hel tegenwoordige geen gevolg kan worden gegeven, maar daarvan aanteekening zal gehouden worden. Volgens eene opgave in een bnilenlandsch blad zijn gedurende hel af- geloopen jaar vijf en twintig personen overleden die meer dan 100 jaar oud werden. Twee onzer IandgenootenThomas Peters en Gerard Dekker, zijn op die lijst vermeld. Nabij Wolvega, in Friesland, is op Maandag II. de woning van een landbouwer afgebrandtoebchoorcnde aan eene kerkvoogdij. i>e bewoners hebben zich nog kunnen reddenmaar 21 stuks hoornveebenevens een paard en eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, zijn een prooi der vlammen geworden. Door de Arrond.-Reglbank te Middelburg is uitspraak gedaan in de zaak van de drie personenbeklaagd van diefstal en medepligtigheid daar aanter zake van door hen gevondene gelden. De Regtbauk heeft hen daarbij ontslagen van alle regtsvervolgingalzoo de feiten noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstellcn, met bevel dat de overltii- gingstukken aan den eigenaar of regthebbende zullen worden teruggegeven. Volgens berigt van de betrokkene vreemde post-administratien onder gaat de dienst der landposl tusschen Engeland en Brilsch-Indie, langs den weg van Marseille, te beginnen met de maand Januarij 1858, eene belang rijke uitbreiding. Er bestaan voortaan in elke maand vier in plaats van twee gelegenheden lol verzending over en weder; namelijk twee malen in de rigtiug van Calcutta en twee malen in die van Bombay. Van deze gelegenheden kan ook in Nederland voor de briefwisseling met Britsch-lndie worden gebruik gemaakt; doch met opzigt tot de briefwisse ling met Nederl.-ludie blijft alles op den vorigen voet; met dit onderscheid alleendat de verzending over Marseille telkens een dag vroeger moet ge schieden dan tol dusverre plaats vond, te welen: uit Amsterdam, 'sGraven- hage enz. uiterlijk op den 8slcn en den 24stcn van elke maand. Van de Mededeelir.gen van Br. A. Petermannuitgegeven door het -Geographisch Instituut van Justus Perthes te Gotha, zijn, sedert wij daar van verslag hebben gegeven, weder drie stukken (IX, X en XI) in hellicht verschenen. De inhoud daarvan is rijk aan verscheidenheid, en zoowel de beminnaars der aardijkskundeals die der natuurkunde en meteorologie, zullen daarin vele voor de uitbreiding hunner kennis belangrijke bijzonder heden aantreffen. Daar die inhoud hoofdzakelijk wetenschappelijk is, ont houden wij ons van de mededeeling van de eene of andere proeve; eene eenvoudige opgave der sloffe zal, gelooven wij, voldoende zijn om den rijkdom van dit periodiek geschrift te doen kennen. Van N°. IX en X is hel lste hoofdstuk gewijd aan de beschrijving van den vulkaan Orizaba en deszclfs omgevingin Mexicowaarbij eene kaart gevoegd is van die landstreek, alsmede cenige geziglen op den berg zelf en eene afbeelding van de kruin en den krater. Uitvoerig is hel 2de hoofd stuk over de Congressen voor natuurkunde, geographie en statistiek in 1857 te Montreal in Canada, te Dublin en te Bonn gehouden, waardoor men een volledig overzigt der werkzaamheden van die vergaderingen verkrijgt. In Iloofdst. 3 wordt gehandeld over de opnemingen, door Engelsche en Amerikaansche ingenieurs, van het La Plata-gebiedmet de noodige kaar ten toegelicht. Hel 4de Iloofdst. bevat een schrijven van Dr. Burmcistcr van 4 Jan. dezes jaarsover eene reis door hem in Uruguay gedaanmet eene kaart van dal gewest. In Iloofdst. 5 geeft Br. Petermann eene verhande ling over de waterhoogte der Doode en Roode zeeëndie gevolgd wordt door de mededeeling van eenige meteorologische waarnemingen van Dr. Roth in Palestina. Onder de verdere mededeelingen verdienen vermelding: Ziegler's Waarnemingen omtrent het jaarlijksch trekken van den haring en de Beschrijving van de beklimming van den berg Sierra Nevada in Spanje, door de Gebroeders Brehm. Het geheel wordt besloten met eene zeer uit voerige beschouwing van de nieuwste geographisehe literatuur. N°. XI wordt geopend met eene korte beschrijving van de Engelsche kolo nie Malaka of Malaccavergezeld van eene kaart. Daarna wordt de aan dacht gevestigd op de Frederiks-Koog in Ditmarscheneene vreedzame verovering van grondgebied door Duitschland op de zee gemaakt. Dit stuk is zeer belangrijk, als eene bijdrage lol de geschiedenis der veranderingen van de Noordzee kusten, en de aangewonnen streek is allezins waardig op de Europesche kaart te worden aangewezen. Vervolgens wordt den lezer aangeboden het verhaal eener reis door Abessiniën (Abyssinie), van Th. von Hcuglin, in 1852 en 1853 gedaan; dat niet alleen rijk is aan wetenschap pelijke opmerkingenmaar tevens een boeijend tafereel van die landstreek voor oogen stelt, opgeluisterd door een tweetal houtgravuren. Zeer uitge breid zijn in dit nommer de geographisehe mededeelingen van gemengden aard. Onder meer andere bijzonderheden vinden wij daar vermeld dat de Russische Regering besloten heeft de tot hiertoe ontoegankelijke schatten van hel Ministerie van Oorlog of dépot de la guerre openbaar te maken iets dat van het grootste gewigt voor de wetenschap mag genoemd worden; voorts wordt daarin een kort overzigt gegeven van de groote Nederlandsche rivierkaartendie op last der Regering worden vervaardigden waarvan reeds 3 afleveringen het licht zien, een arbeid die in eene lang gevoelde be hoefte voorziet. Ook eene onder die rubriek voorkomende reis van Dr. Brandis naar Achtcr-lndiëin het begin van 1856 volbragt, trekt in deze tijds omstandigheden de aandacht; in fiksche trekken wordt ons daarin dat land en deszelfs inwoners voor oogen gesteld. Onder de kleine bijzonderheden, hier en daar verspreid, wordt de ontdekking aangekondigd van eene zeer vruchtbare streek in het binnenland van Australiëdoor eene expeditie onder de leiding van den Heer Goyder; alsmede dat, volgens een schrijven van den Heer Malle Brun te Parijs, van 20 Oct. 11., een vreemdeling in de ge noemde stad, eene kaart doet vervaardigen van den loop des IN ijls lot aan zijne bronnen. Volgens het gevoelen van dien persoon zou de Nijl zijn' oorsprong aan groote zeeën onder den Equator ontleencnwelke zeeën te vens aan de rivieren van de kusten van Sansibar het water zouden toevoe ren. Aan het slot van dit nommer vindt men een uiterst zorgvuldig bewerkt Overzigt van de werken en kaartendie op aardrijkskundig gebied in liet derde vierciideeljaars van 1857 over de gcheele wereld zijn uitgegeven. Het is overbodig te zeggen dal de kaarten bij deze stukken geleverd uitmuntend zijn omdat men zulks van de uitgevers gewopn is. Uit de korte schels die wij van bovengenoemd tijdschrift hebben gegeven zal het, gelooven wij, genoegzaam blijken dat de schrijver en uitgevers kosten noch moeite entzien, om den roem daarvan waardiglijk te handha ven en daarom aanspraak hebben op de aanmoediging en ondersteuning van allen die in de bevordering der aardrijkskunde belang stellen. 's GRAVENI1AGE2 Januarij. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 3de reg. infanterie: tol Kapitein 3dc kl.den Ist™ Luit. J. Webbekes, van het 6de reg., en over te plaatsen, bij het reg. grenadiers en jagers, den Kapitein J. W. van llop- bergen, van het 3dc reg. infanterie. Voorts is de lslc Luitenant W. C. 11. Eichholtz, van het 3de reg. infanterie, voor 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. Bij Kon. besluit is de Heer I. van Deen, buitengewoon Uoogleeraar in de geneeskundige Faculteit aan de Hoogeschool te Groningen, bevorderd tol gewoon Hoogleeraar. Bij Kon. besluit is benoemd tot Arrondissements Ijker der maten en gewigien, F. II. Wennekers, en is hem de gemeente Briclle lot standplaats aangewezen. Tot ingenieur der 2dc kl. voor het stoomwezen is benoemd de adspirant- ingenieur S. L. Kempen. Z. M. heeft bepaald, dat eene der hofdames van II. M. de Koningin den titel zal voeren van eerste hofdame, en is daartoe benoemd Jonkvrouw E. van Pabst, met den titel van madame. Door Z. M. is aan den Heer M». J. W. van Lansberge, Secretaris hij hel Gezantschap te Madridvergunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van Kommandeur der Orde van Isabella Ia Calolica, hem door de Koningin van Spanje geschonken, en aan den Heer A. A. van de Kasteele, Directeur van het Kon. Kabinet van Zeldzaamhedenlot het aannemen der

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1