LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 25 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers wórden tegen 10 Centen afgegeven. BIMKNLAiVnSCHE BERIGTEN. LEYDEN24 December. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Januarij aanst. lot Schoolopzie ners in de prov. Zuidholland benoemd: le. schooldistrict Jhr. Mr. J. de Witte van Cilters, te 's Gravcnhage2e Lr. G. van Wieringhen Borski, te Delft; 3C. A. C. Oudemans, le Leyden4C. Mr. J. G. de Sain, te Leyden; 5C. Mr. J. B. L. Wentholt, te Rotterdam; Ce.' S. Gillc Iieringa, te Schiedam; 7C. Dr. C. F. Burger, te Gouda; 8C. A. Vogelsang, te Heinenoord; 9C. Dr. P. Romeyn, le Gorinchem, en 10* B. Boers, te Middelharnis. Blijkens de hierachter voorkomende opgave van den Burgerlijken Stand is alhier in den ouderdom van 53 jaren overleden de Heer C. Lagrange, een zeer bekend Afgevaardigde in Frankrijk tijdens de Republiek in 1848. De uilslag der verkiezingen van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden- Plaatsvervangers voor het Hoogheemraadschap van Rijnland op Dingsdag II., is geweest als volgt: Als Hoofdingelanden zijn verkozen: 2e district L. Jon ker; 3C Jhr. Mr. H. Hoeuft van Velzen; 4e J. A. Pol; 5e J. van der Dreg gen Fz.6C Mr. H. C. J. Hoog; 8" J. van der Breggen Fz.9C H. Meurs; 10e S. Piek; 12e H. van Driel; 13c G. Spoors Eland; 14e Jhr. 5Ir. D. T. Gevers van Endcgees'en 16° C. A. Kempenaar. Als Plaatsvervangers zijn gekozen: 2C district J. L. van der Burch; 5e J. P. Viruly, en 8e S. A. van Hoogstraten, zoodal voor nog 4 Hoofdingelanden en 13 Plaatsvervangers eene herstemming moet geschieden. De Heer N. Pieneman is door den Koning van Zweden met de Orde van de Poolster begiftigd. Men verneemt, dat het kerkgebouw van het Gasthuis te Delft met 1 Januarij aanst. zal worden gesloten. Toorts zal het bestuur van dat ge sticht niet meer gehouden zijn voor eene som van 300 aan bier aan het weeshuis der Gereformeerden le leveren, zoo als dit van ouds lot biertoe jaarlijks gebruikelijk was, en eindelijk zullen de lijken van hen die in het Gasthuis overlijden, voortaan worden begraven op de gemeente begraafplaats. DC.) Door den Heer Mr. H. M. van Eek, te Vianen overleden, is aan de alge- meenc armen aldaar eene som van 2000 vermaaktvrjj van successie-regten. Die som moet onder het beheer blijven van het plaatselijk bestuur, en uit de renten daarvan moet op den laatslen dag des jaars eene uildeeling van brood en brandstoffen aan de armen binnen die gemeente gedaan worden. Door het Kantongeregt te Gouda is een schipper veroordeeld lot twee geldboeten van 100 en 14 dagen gevangenisstraf, wegens overtreding dei- verordening ter beveiliging van de spoorwegbrug over de Gouwe. Deze schipper was tijdens de brug gesloten was, met zijn schip lol aan de brug gekomenzoo zelfs dat de boegspriet over den weg stak. Voor onheilen bevreesd, had men hem herhaaldelijk verzocht het schip te verwijderen, maar hij had zulks geweigerd. Alleen aan de zelfopoffering van een der bruggeknechts, W. van Rooijendie met groole moeite en levensgevaar den boegspriet op zijde duwde en vasthield, is het te danken geweest dat aan den toen voorbijgaanden trein geen onheil is overkomen. Te Nyegaprov. Friesland, is een persoon overleden, die den ouder dom van 100 jaren en 2 dagen had bereikt. De Hoogleeraar in de Geneeskunde aan de Hoogeschool te Groningen, Dr. J. Baart de Ia Faille, heeft Maandag 11. den gedenkdag van zijn 25-jarig professoraal gevierd. In het Asyl Sleenbeek, onder leiding van Ds. Heldring, te Hemmen, zijn tot dus verre geplaatst geweest 277 vrouwen. Van deze zijn 19 over leden 41 gehuwd64 als dienstbaar geplaatst23 bij familie of anderen opgenomen, 3 aangeland in de Ommerschans, 49 weder tot het vorige le vensgedrag teruggekeerd, 46 van welke geene berigten zijn ontvangen en dus uil het oog zijn verloren en 32 thans nog op Sleenbeek aanwezig. Als een bewijs dat de groeven of begravenissendie vroeger in Drenthe bekend waren door het overvloedig gebruik van spijs en dranknog niet uit de gewoonten des volks zijn verdwenen, deelt men mede, dat in een gehucht nabij Assen dezer dagen iemand is ter aarde besteld op wiens r groeve zijn gebruikt 4 groole hammen, 70 kop graauwe erwten, 23 pond rijst met 14 emmers zoete melk voor rijstenbrij en bovendien eene groole massa boerenstoet. In heL gehucht was geen ketel groot genoeg om de rijstenbrij te koken, zoodat een ketel uit een naburig gehucht is geleend, die le groot was om over den gewonen haard aan de kook gebragt le -wordenzoodat dezelve buiten het huis over een daar aangelegd groot vuur gehangen werd. Uit 's Hertogenbosch wordt het volgende gemeldDe beeldhouwer van der Ven die voor het groot koor der Kathedraal alhier 14 beelden in Fran- schen steen had vervaardigdheeft uit belangstelling voor de herstelling dier kerk bij de aflevering van zijn laatste beeldde daarvoor bedongen som ad ƒ1300 grootmoedig lot die herstelling afgestaan. Met de voorberei dende werkzaamheden van dat kunststuk van vroegere eeuwen is de daartoe benoemde bouwmeester, de Heer L. Veneman, ijverig bezig. Reeds heeft hij de fondering en ook nagenoeg den opstand van den kruisgevel met het prachtig portaal naar de zijde van de paradeplaats in teekening, zoo als hel oorspronkelijk was, gereed. In hel antwoord der Regering op de verslagen der Afdeclingcn van de Eerste Kamer, nopens de Staatsbegrooting van 1858, wordt gezegd, dal met betrekking tot de spoorwegen, de Regering eenstemmig denkt met die leden, welke van meeuing zijn dat het onderzoek en de opnemingen, waar voor de aangevraagde gelden zijn bestemd, het eenige afdoende middel is om tot den aanleg dier wegen te geraken. Wal betreft de verkiezing van de eene lijn boven de andere, zulks is afhankelijk van de uitkomst dei- voorbereidende werkzaamheden en daaromtrent kan de Regering in geene ontwikkeling harer zienswijze treden. Bij de beantwoording van het verslag van Rapporteurs nopens het wets ontwerp tot voorloopige vaststelling van Hoofdst. X der begrooting, heeft de Minister van Oorlog o. a. verklaard: dat hij altijd heeft verlangd, dat er ten aanzien van liet getal en het behoud al of niet der vestingen in ons land een vast stelsel vvierd aangenomen. Hel Comité van Defensie had een zoodanig stelsel ontworpen, dat door zijnen voorganger was aangenomen, en waarmede ook hij zich had verecnigd, terwijl hij van zijne zijde de ver mindering en reductie der vestingen, welke daardoor is ontstaan, zooveel mogelijk heeft bevorderd en ten uitvoer gelegd. Voorts zegt Z, Exc.het kleine Nederland heeft groote krachten van defensie, middelen om den vijand het grondgebied voet voor voet te betwisten. Wil men die opgeven, men zal het zich te Iaat beklagen. Engeland, dat door de zee omgeven is, blijft waakzaam en werkzaam omtrent dit punt, meer dan men dit opper vlakkig beschouwd zou noodig achten. Het ziet op de toekomst en op het geen die ongedacht en onverwacht kan opleveren. Elke begrooting van Oorlog, ook in Nederland, is van die toekomst onafscheidelijk. De Rege ring en de Vertegenwoordiging zouden hare roeping voorbijzien, indien zij bij de regeling van elke begrooting aan die toekomst niet dachLcu. 'sGRAVENHAGE 24 December. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot Generaal-Majoorden Ko lonel C. T. van Meurs, Directeur der lslc artillerie-directie, en bij het lsle reg. dragonders tot Ridmeester 3Ie kl. den Ist™ Luitenant J. F. van Dorp, van het 2de reg. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lot Controleurs der directe belastingen, van de lsle kl., de Uil.: S. Hulst, te ZuidhornA. Volkmaars, te Zwolle, A. Naus, te Roermond, en J. A. Nuyls, le Rosendaal, thans allen van de 2dc kl.; lot Controleurs van de 2de kl.de HH.: P. C. Kooy, te Beek, C. A. M. Baron du Tour, te Harderwijk, J. F. Pollgieter, te 's Graven- hage, R. J. Boeije, te Schiedam, Jhr. C. A. von Weiier, te Arnhem, P. E. Janssens, le Maastricht, U. JU. H. van Wessem le Drutenen F. C. Dufour, te Arnhem, thans allen van de 3de kl. Tol Arrondissements IJker der maten en gewiglen zijn benoemd dê 11II. J. van Druten, le Amsterdam; D. Dobbckweekeling der Kon. Aka- demie te Delft, en II. J. WennekersOpzigter van den Waterstaat te Zulphen. 11. M. de Koningin heeft aan het armbestuur der Ned.-Israëlitische ge meente te Paramaribo, een prachtig geschenk gegeven, tol prijs in eene weldadigheids-loterijten behoeve der armen van voornoemde gemeente. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden worden omstreeks de helft der volgende maand van Luxemburg alhier terug verwacht. De Russische Gezant, Generaal Mansouroff, is voor eenigen tijd naar Parijs vertrokkenen de Pruissische GezantGraaf van Köningsmarcknaar Berlijn. Bij arrest van het prov. Gereglshof in Zuidholland van heden is F. K. L. v. L. schuldig verklaard aan verschillende valschheden in onderhandsche geschriften en zes bedriegelijke opligtingen en veroordeeld tot eene correc tionele gevangenisstraf voor den lijd van 4 jaren en acht geldboeten twee van ƒ50 en zes van 25. De Minister van Binnenl. Zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Eenige oud-militairen alhier, die geregtigd zijn tot het dragen van de Sl. 1! lena-Medaille, hebben zich tol den Koning gewend met een adres, waarin zij te kennen geven, dat zij die medaille niet zullen aannemen, maar waarin zij levens verzoeken, dat het Z. M. moge behagen eene medaille in te stellen ter herinnering aan de roemrijke dagen in Junij 1815. In de zitting der Tweede Kamer van 27 November 11.werd dooi den Minister van Oorlog, bij gelegenheid der behandeling van de begrooting voor zijn Departement, aan den Heer van Bosse, lid dier Kamer, een schriftelijk antwoord toegezegd op zijne bij die gelegenheid gehouden rede-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1