regelmatige opbrengst der rijks-provinciale en andere belastingen er niet door belemmerd worde. Aan de gezaghebbers in de overige provinciën is deze maatregel door den Minister van Binnenl. Zaken bekend gemaakt, voor bet geval dat de adel zich Ook aldaar genegen inogt betoonen in dat voetspoor te treden. Het is te hopen dat aan die uitnoodiging gehoor zal worden gegeven hoewel vele leden van den adel daardoor zware verliezen zullen lijden. TURKTE. De Fransche Gezant blijft zich nog steeds van alle aanraking met Resehid- Pacha onthouden. Twee Armeniërs, den rang hebbende van Kolonel, en werkzaam de een bij het Dep. van Oorlog en de ander bij bet Dep. van Marine, zijn be vorderd tot den rang van Pacha. Het is de eerste maal dat eene zoodanige onderscheiding aan Christen-onderdanen van de Porte te beurt valt. STA 19$ KERIOTË1V. vrijgesproken, en als eer.igc schadevergoeding aan de weduwe GuilloL werd hen de betaling der gereglskosten opgelegd. Aan den conducteur eener diligence tnsschen Marseille en Nizza zijn twee zakken geld met geweld ontnomen; de reizigers kwamen met den schrik vrij. De telegrafische gemeenschap tusschen ons land en Algerië is afgebro ken. Waarschijnlijk zijn de draden in Sardinië in het ongereede geraakt. Als een bewijs van de vruchtbaarheid van Algerië kan dienendat er in den tijd van 3 weken 1,800,000 China's-appelen naar Marseille zijn uit gevoerd, en dat dit nog slechts een begin van den oogst is. De Fransche pakelboot Pharamond is op de kust van Romelie gestrand. De bemanning is gered. De Kamers in Portugal zijn thans geopend. Graaf de Lavradio is be noemd tot Voorzitter, in de plaats van den overleden Kardinaal-Aartsbisschop. ITALIË. Op 27 December zal de Paus een consistorie houden. Naar men zegt zullen weder eenige Kardinalen benoemd wordenstellig is het dat de open staande zetels in Spanje en Italië alsdan zullen vervuld worden. Men ver wacht ook dat bij die gelegenheid de tegenwoordige slaat van zaken in Rusland en in België zal ter sprake komen. Naar men verneemt heeft de Napelsche Regering de stoomboot Cagliari goeden prijs verklaard. De Minister van Builenl. Zaken heeft eene memorie tot verantwoording dier handelwijze openbaar gemaakt. PSSUISSEX. BERLIJN, 20 December. In den toestand des Konings kan men geene verbetering opmerken. Hoewel Z. M. niet meer ziek is, heeft toch eene rust van 2 maanden de gevolgen niet gehad die men verwacht had. Vooral zijn zijne vermogens zeer verzwakt; er zijn oogenblikken waarin hij die geheel mist, en ook somtijds ontwikkelen zij zich weder met eene buitengewone helderheid, en alsdan spreekt de Koning over verschillende onderwerpen even goed als voor zijne ziekte. Men heeft afgezien van eene reize naar Italië en Z. M. zal zijn winterverblijf niet verlaten. Na den winter zal men zien of die reis mogelijk is of dal een verblijf aan den Rijnoever verkieselijker is. Voor het beleid van 's lands zaken is 's Konings toestand zeer nadeelig, daar de Prins van Pruissen te veel liefde voor zijnen broeder heeft om hem als onbekwaam voor de Regering te beschouwen. Men is verlangend te welen welke verklaringen in dit opzigt eerstdaags aan de Kamers zullen gegeven worden. De Vorst van Hohenzollern heeft bij de verloving zijner dochter met den Koning van Portugal 1000 th. geschonken om onder 100 behoeftige gezinnen te worden verdeeld. De Kardinaal-Aartsbisschop van Keulen heeft in al de kerken zijner diocese eene collecte bevolen lot herstel van de Stevenskerk te Maintz. De Wetgevende Kamers in Denemarken hebben het regeringsvoorstel aangenomen, om 300,000 rlh. beschikbaar te stellen, om de financiële crisis het hoofd te bieden. Alleen de Koninklijke goedkeuring wordt nu nog verwacht. Om van een rigtig gebruik dezer som zeker te zijn, zal er eene Commissie worden benoemd, die onder voorzitting van den Staatsraad David, al de aanvragen van den handelsstand zal onderzoeken en beoordeelen. Door deze onmiddellijke hulp der Regering is de hoop van den Deenschcn handel weder opgewekt. 0O8TBVKUS. WEENEN, 19 December. Door het bestuur van de nieuwe handels-academie zijn thans al de Iloogleeraren gekozen. Met uitzondering van twee bchooren al de benoem den tot de Katholieke kerk. Alhier is eene vereeniging van de Vlckkclooze Ontvangenistol onder steuning der Kath. Christenen in hel Oostenlot stand gekomen onder bescherming van den Kardinaal-Aartsbisschop van Weenen en onder mede werking der Regering. Een 20-jarige kantoorbediende van een der eerste bankiershuizen te Frankfort, heeft zich uit de voeten gemaakt, na eene partij Beijerschc spoorwegactiën, ter waarde van 25,000 11., ontvreemd te hebben. Te Kastalt en in andere vestingen is men reeds bezig hel buskruid naar de meest verwijderde buitenwerken over te brengen. EïtJ$ LA WED. Sedert eenigen lijd is er gesproken over de plannen der Russische Rege ring tot vernietiging van de lijfeigenschap door het geheele rijkmaar ook over de moeijelijkheden aan eenen zoodanigen maatregel verbonden. Thans zal met de zaak een begin worden gemaakt. Ten gevolge van het uitgedrukt gevoelen van den adel in drie gouvernementendat om den toestand der boeren te verbeteren, men ze noodwendig moet vrijmaken, zijn bij een Keizerl. besluit de Gouverneurs van de gouvernementen Kovno, Wilna en Grodno, gemagtigd gemengde commissiën te benoemen, om de noodige ont werpen te beramenalsmede eene algemeene commissie voor de drie gou vernementen. Deze commissiën, uit adelijke grondbezitters beslaande, moe ten zich houden aan de volgende grondslagen door den Keizer vastgesteld: 1°. De grondbezitter behoudt het regt van eigendom over al zijne gronden, maar de boeren hebben het regt om op dc besloten terreinen gevestigd te blijven waar zij thans wonen, en hebben tevens hel regt die terreinen door aankoop en tegen betaling binnen een bepaalden termijn, in eigendom meester te worden. Bovendien hebben zij het vruchtgebruik van zooveel grond als noodig is voor hun onderhoud en voor de voldoening van hunne verpligtingen jegens den Slaat en de grondbezitters. Als vergoeding voor een en ander zijn de boeren verpligt, om óf aan de grondbezitters schatting te betalen óf voor hen arbeid te verrigten. 2°. De wederzijdsche verhouding tusschen boeren en grondbezitters moet zoodanig geregeld worden dat de De STAATSRAADCOMMISSARIS des KONINGS in de Provincie Zuidholland Gezien het besluit van Gedeputeerde Stalen, dd. 15December 1857, N°. 191 Gelet op art. 11 der Wet van den 13dcn Junij 1857 Staatsblad N". 87); Brengt ter kennis van de belanghebbendendat ingevolge bovengemeld besluit, de jagt op klein wild, opgenoemd in art. 17 der Wet van den 13<lc" Junij jl. Staatsblad N°. 87) voor dit jaar in de prov. Zuidholland zal worden gesloten op Donderdag den 31stcn Dec. aanst.met zonsondergang. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, vam der HEIM. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Leyden, doet te weten, dat op heden is ontvangen en aan den Ontvanger der Di recte belastingen ter hand gesteldeen op den 15dc" dezer maand invorder baar verklaard Kohier van het Patentregt, over het dienstjaar 1857 er. 1858, 2dc quartaal, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 21 December 1857. van LIMBURG STIRUM. AKAHEMIE-IVIEITWS. PK03IOTIEN AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 21st™ December de Heer L. P. J. Tulleners, van Oldemarkt, in de Geneeskunde, na openbare verdediging van zijn Akademisch Proefschrift: Twee ziektegevallen door den schrijver waargenomen. Den 22sten December de Heer A. van Wessem, van Tiel, in dc Regten, met Theses. Denzelfden dag de lieer H. A. Blume, van Leyden, in de Regten, met Theses; vergezeld van eene Akademische Proevebevattende: Algemeene Beschouwingen naar aanleiding ran Arit. 105, 100, 107 en 109 ran het Reglement op het beleid der Regering van Neêrlandsch-Indië. PK 0310 TIEN AAN DE O TRECIITSCI1E IIOOGESCHOOL. Den 10d™ December de Heer W. N. J. van Hengst, van Utrecht, in de Regtenmet Theses. Den 18den December de lieer J. W. L. Raven, van 's Gravenhage, in de Regtenmet Theses. Den 19dcn December de Heer J. J. Bergsmavan Utrecht, in de Godge leerdheid, na verdediging zijner Dissertatie: de Commissariis politicis sive delegatis summi imperii ad Synodos ecclesiae reformatae in nostra patria. KEKKNIE5JWS. Ds. J. W. Felix, voor het beroep van de Herv. gemeente te Katwijk aan Zee bedankt hebbende, zoo is aldaar beroepen Ds. 11. W. A. YerhoefT, Pred. te Oud-Beijerlanddie mede voor dat beroep heeft bedankt. ABïERTENTIEN. Getrouwd: Mp. P. DU III EU Jp. Weduwenaar van G. Mispelblom Beyer. met Dinxperlo, 18 December 1857. JACOMINA MISPELBLOM BEYER. De Ondergeteekenden brengen bij deze ter kennis van hunne Stadgcnooten dat de Collecte ten behoeve van het II. Geest of Armen Wees- en Kinder huis op den 21sten December jl. gedaan, de som van 1585.371 heeft be dragen en betuigen daarbij tevens als Regenten van dit Gesticht hunnen dank voor die aanzienlijke gift. C. W. H. van KAAT1IOVEN, P. G. HUBRECI1T P. II. Baron TAETS van AMERONGEN. II. C. IIUYSER. P. L. TICKLER. Gevraagd tegen Mei te Koop ol' in Huur Een droog logeabel Huis met een Tuin, gelegen op een' vrolijken en fatsoenlijken stand, moetende zoo mogelijk bevatten in zijn geheel, zeven Vertrekken van niet te grooten omvang, en voorzien van die geriefelijkhe den, die vereischlen zijn in eene goede Woning. Men verlangt zoo naauw- keurig mogelijk omschrijving van hel geheel, opgave van Koop- of Huurprijs en de Lasten. Schriftelijke beantwoording uiterlijk vóór 27 dezer onder Letter IV. in te zenden in den Kantoor-Boekwinkel van NOLET en ZOON, te Utrecht.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3