LEYDSCHE COURANT. 1857. VRIJDAG 18 DECEMBER. I ;i 1 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zat urdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 17 December. lieden bad alhier de plegtige inwijding plaats van de van wege bet Genootschap lot zedelijke verbetering van gevangenen alhier opgcriglc ver- blijfplaats voor jeugdige ontslagenen. Daar bij het ter perse leggen dezes de Vergadering nog niet was afgeloopenhopen wij in een volgend nommCr iets meer aangaande die gewigtige zaak te kunnen mededcelen. Blijkens eene hierachter voorkomende Advertentiewordt door 1111. Re genten van het H. G. of Armen Wees- en Kinderhuis alhier op nieuw een beroep gedaan op de liefdadigheid hunner stadgenooten. Dit beroep is nu niet noodzakelijk om in de behoeften van het oogenblik te voorzienmaar heeft voornamelijk ten doel om de aanzienlijke tekorten te dekken in vorige jaren, door eene zoo algemeene duurte gekenmerkt, ontstaan, en die men niet zonder buitengewone en voortdurende ondersteuning kan te boven komendaar de gewone inkomsten dier inrigting niet van dien aard zijn om ze te bestrijden. Ieder zal, gelooven wij wel gevoelen dal zoodanige schulden eene rigtige administratie moeten verlammen. De genoemde inrig ting stond ten allen tijde hoog in de achting onzer stadgenooten aange schreven, waarvan zij bij vroegere gelegenheden de duidelijkste bewijzen hebben gegeven, en wij gelooven dal ook nu Regenten,- die niet gaarne, ten einde aan hunne verpligtingen te voldoen de aan hunne zorg toever trouwde kinderen zouden willen benadeelenniet in hunne verwachting teleurgesteld zullen worden, maar dat iedereen gaarne iets zal bijdragen om dit sehoone gedenkstuk van den vromen zin onzer vaderen voor ach teruitgang te behoeden. Dat de uilkomst hel dan ook bewijze, dat Leyden, wanneer hel een waarlijk gocil werk betreft, en wat zou meer dien naam verdienen dan het weldoen aan wecstenbjj niet ééne plaats in ons vader land achterstaat. De St -Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands midde len over de elf eerste maanden van 1857Waarnit blijktdat die bedra gen hebben ƒ52,018,157.01zjjnde 025.108.47J meerder dan ovér genoemd tjjdvak in 1856. De Zonavcn-looneelislen, dezelfden die onder de muren vati Sebaslopol reeds proeven van hult talent gaven, zullen op hunne doorreize naar Berlijn en Weenen. ook hier te lande eenige voorstellingen geven. Morgen middag zullen zij, in hun uniform gekleed, te Amsterdam aankomen. Te Nijkerk op de Vcluwe zal door de Ilcrv. gemeente een gesticht voor oude mannen en vrouwen worden opgerigt. De daartoe benoodigde som van ƒ30,000 is reeds bijna geheel door de gemeenteleden vrijwillig hijeengebragt. De Arnh. Cour. deelt het volgende méde: De buitengewone lage stand van onze rivieren heeft te Doesborgh tot eenen merkwaardigen vond aanleiding gegeven. Uil den IJssel is hel rcgier zitbeen van een mam mouth of olifant der voorwereld voor den dag gekomenterwijl in den Ouden IJssel, nabij deze plaats, het voorhoofdsbeen met de beide hoornkernen van een voorwereldlijk rund, den zoogenoemdeu hos primigenius, gevonden zijn. Beide voorwerpen zijn voor de geologische verzameling op het paviljoen te Haarlem aangekocht geworden. Zeer toevallig bevinden zich reeds op het paviljoen het linker zitbeen van een mammouthwelligt van hetzelfde voor werp, en een tweede voorhoofdsbeen van een rund der voorwereld, beide nabij Doesborgh gevonden en door den lieer Schoul-bij-Nacht Yer lluell aan die verzameling afgestaan. In de Pr. Dr. Cour. leest men het volgende: Als iets bijzonders dienL vermeld te worden, dal voor twee maanden de koehuiden golden 30 cents liet lied. pond en thans kan men ze nog bezwaarlijk tegen 15 cis het pond verkoopen. Ook in hazen- en konijnenvellen is eene belangrijke daling de eerste golden verleden jaar 45 ets.; thans 10 ets, dé laatste verleden jaar 25, thans 5 cents. Te Almelo konden twee slagters het dezer dagen met den eigenaar «liet eens worden over den prijs van twee vette koeijen. De eigenaar stelde toen voor de beide beesten lot een bepaald gewigt voor niets af te slaan maar daarentegen zou hij voor ieder pond dat zij meer zouden wegen 5 ontvangen. Dit voorstel aangenomen zijnde, werd bevonden dat de beesten nog 55 ponden minder wogen dan het bepaald gewigt. De verkooper ont- wing dus niets. Thans is openhaar gemaakt het voorloopig verslag over liet voorstel van den Heer van Nispen van Sevenaer en 8 andere leden tot afschaffing van den accijns op het geslagt. Daaruit blijkt o. a.dat in al de afdcelin- ■gen de vraag opzettelijk is behandeldof de toestand van 's Rijks geldmid delen dien maatregel gedoogt. De meerderheid der in de afdeelingen tegen woordig zijnde leden meende, dat de toestand van 'sRijks geldmiddelen de afschaffing van den accijns op het geslagt allezins toelaat. Verder wérd de vraag overwogen of deze belasting wél het eerst moest worden afgeschaft ook dit werd door de meerderheid toestemmend beantwoord. Van de zijde der tegenstanders werd aangevoerd dat de afschaffing der belasting niet tot het beoogde doel zou leiden, daar door de afschaffing der belasting op het rund- en kalfsvleesch niet de minvermogenden, voor wié dat vleesch onbe reikbaar is en zal blijven, maar alleen de meergegoeden zullen worden gebaat. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgedeeld een stuk van den Heer Dr. W. Bosch, te Velp, overgedrukt uit het Tijdschrift voor Nederl. Indië, ten titel voerende: De vooruitgaande welvaart van Nederlandsch Indiëgetoetst aan de tabellen van den Minister van Koloniën. In dit geschrift worden de vroegere beweringen van den Minister van Koloniën betrekkelijk den welvaart in Indië, uitvoerig wederlegd. 'sGRAVENHAGE, 17 December. Door Z. M. is aan Mr. M. II. Balta, Adv.-Generaal bij het Prov. Gc- regtshof in Limburgvergunning Verleend tot het aannemen der Ridderorde van den Roodcn Adelaar 4dc kl.hem door den Koning van Pruisscn ge schonken, cn aan den Officier van Gezondheid lste kl. L. Raulter, tot hét aannemen der Ridderorde van Karei 111, hem door dc Koningin van Spanje geschonken. Z. M. heeft den Kapitein ter zee H. YViplF, Kommandanl van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoordbenoemd tot zijn Adjudant iu buitengewone dienst. Tot Notaris te Rotterdam is benoemd de Heer II. Schol, Cand. No taris te Delft. Bij Kon. besluit zijn de Kapiteins ter zee F. A. Johr en F. W. Frcu- dëhberg, met 1 Jan. aanst., bevorderd lot Schout bij-Nacht, cn gemclde Officieren, zoomede de Kapitein-Luit. ter zee N. A. van' Es," de Luit. tér zee kl. P. van Wijhe, de Inspecteur van Administratie A. Cosyn en de Officier van Administratie ls,c kl. D. P. Mariouw, op pensioen gesteldonder stilstand van dat pensioen wat betreft den Luit. ter zee YY'ijhe, zijnde hij benoemd tot oiider-eqttipagemeester der Marine te Ilellcvoetsluïs. Voorts zijn bevorderd: tot Kapiteins ter zee, de Kapt.-Luitenants ter zee, B. II. Siaritig en 11. D. Kramp; tot Kapt.-Liiilonants ter zee, de LuiIs. ter zee lslc kl. G. P. J. Mossel, J. van Maurik en J. Andreaé; tót Luit6, ter zee lsle kl. de Luit3, ter zee 2de kl. \Y. II. Baron van Heeïdl, C. Star Nauta, A. M. J. van Asperen, J. B. Everwijn, Jhr. A. Meijer, C. A. B. D. Rijk, en Jhr. D. Bouwier; lot Luit3, ter zee 2dc kl.de Adelborsten lstc lil.', J. F. van Kervel, J. II. Haakman, W. J. Adams, A. F. van Suchtelen, J. van Assen, A. Snoeck Jhr. G. A. Tindal, L. C. Holtzapffeï, C. J. M. Svvaan', P. E. Tegelberg, J. Plantenga, II. E. EyssellA. C. Raven en E. B. Bonn; lol Inspecteur van Administratie, de Officier van Administratie lsle kl. A. M. Wesleroucn van Meeleren; tot Officieren van Administratie lsle kl. de Officieren van Administratie 2dc kl. J. YV. Sikman en J. S. Spanjaard; lol Officieren van Administratie 2de kl. de Officieren van Administratie 3de kl. YV. J. R. van Es, II. F. X. Strengnaerls, J. L. K. van der Hcyden cn 11. S. Bosschart; lol Officieren van Administratie 3dc kl. dc Adjunct-Admi nistrateurs-, 11. A. van Berkel, YV. II. F. Y'ogelJ. F. J. Mahieu cn A. J. Looijcn; tot Kapitein 2de kl. bij hel corps Mariniers de Ist0 Luit. J. Gau- tier, en lot lslcn Luit. bij dat corps de 2de Luit. J. J. Korndörffer. Tevens heeft Z. M. goedgevonden te benoemen: bij.hel 3de reg.. infan terie, lot Majoor den Kapitein lste kl. C. D. van Naerssenvan het reg. grenadiers en jagers; bij het 5de reg. infanterie, lot Majoor dén Kapitein lslc kl. L. E. Tiesselinck, Adjudant bij het 3de reg., en den 2dcn Luit. YV. C. de Jongh, van hel 2de reg. vesting artillerie, Voor 5 jaren te de tacheren bij het wapen der artillerie in Oost-Indië. Door Z. M. zijn benoemd, met ingang van 1 Januarij aanst., tot Provinciale Inspecteurs van het lager onderwijs: in Noordbrabaut, Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Yrerheijcn; in Gelderland, Dr. J. H. Kroon; in Zuidholland Jl;r. Mr. 11. J. van der Heim; iu Noordholland, A. Beeloo; in Zeeland, G. M. van Y'isvliel; in Utrecht, H. M. Tip; in Friesland, J. II. Behrns; in Overijssel, Mr. R. A. Kerkhoven; in Groningen, Mr. G. Diephuis; iu Drenthe, D1'. II. J. Nassau, en in Limburg, B. Schreuder. - De Luit. Kolonel van Hoey Schilthouwer, nieuw benoemd Komman- dant van het reg. grenadiers en jagers, bevindt zich thans alhier, en zal dus weldra het bevel over dat regiment aanvaarden. Gisieren middag heeft er bij den Minister van Marine een groot diner plaats gehad, dat door den Y'oorzitter en verschillende leden van de Eerste Kamer werd bijgewoond. Heden middag is. door den genoemden Voorzitter, M'. J. A. Philipse, aan de leden der Eerste Kamer een diner aangeboden, De llooge Raad heeft liet arrest bevestigd van het Prov. Ilof iu Zuid-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1