LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 16 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 December. De binnen deze stad gevestigde Vrijmetselaars-Loge zal den 21sten dezer een pleglig feest vieren. Op dien dag toch zal zij gedenken aan haar 'j 100-jarig bestaan. Is deze dag voor dat Collegie reeds daarom heugelijk, j de plegtighcid er van zal niet weinig worden verhoogd nu haren voorzit- lenden Meester tevens eene halve eeuw als lid aan haar verbonden is. De achtenswaardige grijsaard, die dus reeds bij de viering van hel halve eeuw feest tegenwoordig waszal nu tevens het inderdaad zeldzame voorregt genieten om, met herdenken aan liet vorige, nu ook liet gehcele eeuwfeest bij te wonen. Volgens den thans verschenen Studenten-Almanak voor 1858, bedraagt j bel getal der bij onze lloogesehool ingeschreven Studenten 597, als: in de Wis- en Natuurkunde 14, Letteren 24, Geneeskunde 84, Rcglcn 203, God geleerdheid 102; te zamen 487. Bij de Alheuaea en elders studerende: Wis- en Natuurkunde 2, Letteren 6, Geneeskunde 38, Rcgten 32, Godge leerdheid 32; te zarncn 110. liet getal der promotien bedroeg in bet afge- loopen jaar 81. Door de leerlingen der drie hoogste klassen van het Stedelijk Gyrnna- 1 sinm te Amsterdam, is aan den Conrector J. G. lltillemanbenoemd lot I 11 oogleeraar alhier, een prachtigen fauteuil aangeboden, als een blijk hunner 1 erkentelijkheid. Op 10 October is hel barkschip Joan Kapt. la Scur, dat op 4 Augustus I uil. llellevoclsluis naar dc Kaap de Goede Hoop was gezeild, aldaar aange- komen. Op dit schip bevonden zich een aantal passagiers, waaronder ook uit onze staden 71 kinderenvoor den dienstbaren stand aldaar bestemd. Zoowel de passagiers als dc kinderen zijn allen behouden en gezond over gekomen na eene aangename reis van 72 dagen. Op den 17deD zijn de 57 jongens en 14 meisjes aan wal gekomen en dooi den Heer Truter en de Heeren der aldaar gevestigde Commissie ontvangen. In den Gouvernements-Tuin werden zij door Z. Exc. den Gouverneur in oogcuschouw genomendie beval dal aan ieder hunner een shilling sterling zou uitgereikt wordenwaarna zij nog in de ruime pakhuizen van den lieer Roux Sr. op oranjeappelen en gebak werden onthaald. Op den 19Jca omstreeks 10 ure kwamen de jeugdige emigranten weder aan wal, en be gaven zich naar hel lokaalwaar dc aanzoekers vergaderd waren. Onmid dellijk daarna sprak de fleer Triller de verzamelden nagenoeg in de volgende bewoordingen aan Mijne geachte landgenooten en lieve jonge vrienden Toen wij voor nu tien maanden geleden de eerste expeditie jeugdige emi- i granlen uit de Nederlanden ontvingen, hadden wij ons ter naauwernood durven voorstellen dat wij zoo spoedig reeds ons in eene tweede expeditie zouden kunnen verheugen, die eerste expeditie immers was eene proeve met welker goeden uilslag wij ons vleiden, en zij viel wel uit, en de hartelijkheid waarmede de emigranten door hunne meesters werden ont- 9 vangenen de niet mindere hartelijkheid waarmede zij die ontvangst beanl- g woordden en bleven beantwoorddenstelden de Commissie in staat om spoedig reeds eene tweede expeditie op te gevenen de voortdurende tevre denheid zoowel van llecren en Vrouwen met hunne jeugdige bediendenals van deze laalsten met de eersten, beeft het de Commissie geen oogenblik doen berouwen dat zij daartoe was overgegaan. Thans zien wij voor ons een aantal van zeventig jeugdige emigranten, uitmakende dc tweede expe ditie. Men behoeft ze slechts aan te zien om met dankbaarheid vervuld te worden voor het Comité in de Nederlandendoor hetwelk zij zijn uitge zocht. Ook aan u, Kapt. la Seur, die deze jeugdige lading heeft over- gebragt, zijn wij zeer verpligt voor de zorg die gij zoo blijkbaar voor hen hebt gedragen terwijl wij ook u, mijnheer Juta, aan wien de opper- xlireclic over deze jeugdige emigranten was opgedragen, de erkentelijke ver zekering onzer overtuiging gevenhoe gij en uwe onderhebbende toeverzig- ten voor hen goede zorg hebben gedragenimmers daarvan getuigen hel <ordclijke en nette uitzigt, en de tevredenheid op het gelaat van deze pupil len en van mijn vriend. Gijlieden, die om deze jeugdigen hebt aan- i zoek gedaan, ontvangt ze als uwe kinderen, en gij mijne jeugdige vrienden -vertrouwt ulieden aan hen als aan uwe Ouders. Worden die wederkecrigc (betrekkingen getrouw in het oog gehouden en de daaraan verbonden eischcn ten uitvoer gebragt, dan zal voorzeker de zegen der Voorzienigheid ook op deze tweede expeditie rusten, en zij aanleiding geven dat de Commissie, die voor de belangen van hunne pupillen getrouw zal blijven wakeneven spoedig eene derde expeditie ontbieden zal, als zij zich genoopt gevoelde, <cene tweede na de eerste aan te vragen." Hierna werden al de emigranten verhuurdwaarbjj de Commissie schik kingen had gemaakt om te verhoeden dat niet broeders en zusters van elkander gescheiden zouden worden. De Heer Beelaerts van Blokland, Secretaris der Kaapsche Commissie, die bovenstaand berigt aan de dagbladen heeft medegedeeldvoegt daarbij nog dal bij hem is ontvangen eene opgave van de namen der jongelieden en de namen en woonplaatsen hunner meesterswaarvan de ouders medc- deeling kunnen ontvangen bij de leden der Kaapsche Commissie. Aan den Helder werd Zondag morgen een kanloorloopcr uit Amster dam van de Engelsche stoomboot geligt, beschuldigd van met eene belang rijke som gelds van zijn patroon te zijn doorgegaan. Hij heeft zich in tegenwoordigheid van den Commissaris van Policie getracht om hel leven te brengenhetgeen hem evenwel niet is gelukt. Men heeft nog veel geld bij hem gevonden. Te Utrecht is door ccnige ingezetenen hel plan gevormd tol oprigting aldaar van een Nederlandseh gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders. Men hoopt het daartoe benoodigde kapitaal van ƒ40,000 door vrijwillige giften te verkrijgen. Te Zcijst is op den 10dcn dezer overleden J. C. E. Slephany, laatst weduwe J. Semtion, die den buitengewonen leeftijd van 110 jaar, 7 maan den en 8 dagen bereikt had. In den laatsten lijd was zij blind en vrij doof; hoewel uitgeteerd, kwam zij toch eiken dag eenigen tijd van het bed. Anders was zij tot voor kort in 't genot van eene goede gezondheid gebleven. Te Wildervank (prov, Groningen) werd Woensdag 11. eene gruwelijke misdaad gepleegd. Een 23-jarig jongeling, J. Staal, die sedert lang zich aan het misbruik van sterken drank overgaf, had reeds meermalen pogin gen aangewend, om met de dochter van den lieer L. M. Schukking, aldaar woonachtig, op ecnen verlrouwelijken voet kennis te maken, welke pogingen steeds mislukten. Op genoemden avond bevond zich dit meisje ten huize van den vader van genoemden Staal. Op eens wordt de deur geopend en de zoon van Staal komt binnenvoorzien van een jagtgeweer met dubbelen loop, hetwelk hij dadelijk op het 18jarig meisje aanlegde en dc haan overhaalde, en waarop hij, toen dit miste, dadelijk een tweede schot liet volgen hetwelk het meisje deerlijk in de borst en in het gezigt trof. De dader is in verzekerde bewaring genomen en naar Winschoten overgevoerd. Naar men berigt moet de wonde niet doodelijk zijn en heeft men reeds een 20 tal hagels uit de borst van het meisje gehaald. Nabij Steenbergen (Noordbrabant) had Vrijdag 11. een droevig voorval plaats. Een landbouwer, die met zijn rijtuig naar het dorp Gastel was ge weest kwam des avonds niet terug. Toen menongerust gewordennaar hem ging zoeken, vond men hem dood tegen een boom liggen, terwijl rijtuig en paard waren omgeslagen. Hij was zeker door de duisternis van den dijk gestort. Hij was een geacht man en laat eene zwangere weduwe en 8 kinderen na. Te Maastricht, waar men van stadswege met den aanbouw van cenen nieuwen gazometer bezig is, bad Zaturdag II. bij dat werk een noodlottig ongeval plaats. Een pas gemetselde muur bezweek onder het gewigt van een balk en overdekte 5 werklieden. Drie hunner werden daarbij zwaar gekwetst. Eenige dagen geleden hield het Nederl. Jongclingsgenootschap lot af schaffing der slavernij te Amsterdamzijne vierde jaarlijksche algemeene vergaderingdie vooral merkwaardig wasomdat aldaar als spreker optrad de Heer Eckhart de Mesquita, Jur. Stud, van Suriname, die met krachtige woordende regten der slavenaan wie hij door naauwe banden was ver bondenverdedigde. Na vooraf de toegenegenheid der hoordersverzocht te hebbenomdat hijals kleinzoon van ecnen negerslaaf, een barbaar was en in eene hoogst beschaafde taaldie de zijne niet waszijne gevoelens moest uilensloeg hij een blik op Snrinames legenwoordigen toestanden vroeg zich zeiven af, hoe het mogelijk is, dat die in de 19dc eeuw nog kan voortduren. Wel bewimpelt men de slavernijmaar als beoefenaar van het I rcgl kwam hij hier tegen op, en staafde zijne beweringen met aanhalingen uil Ulpianus, enz. Ook heeft ntcn den toestand der slaven als bevredigend j willen voorstellen, en daarbij gewezen op de werken die over Suriname j handelen; Spr. zeide hieromtrent, dat men zich eerst moet afvragen of de I schrijvers de waarheid hebben willen, mogen of durven zeggen. Vervolgens sprak hij over de middelen, door de slavenhouders aangewend om hunne stelling te handhaven. Men heeft den slavensland vergeleken met dien dei- krijgslieden maar vergat te zeggen dat er op hel slagveld eerc-Iauweren te verwerven zijn; ja men ging verder en sloeg den volkstrots in het aange- zigt door de slaven op ééne lijn Ie willen stellen met het wakkere boots volk dat onder de Ruyter en Tromp voor Nederland de suprematie ter zee verwierf. Toet: hun nu dit terrein was ontnomen, zeide men dal dc email-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1