DüITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELCIË, BRUSSEL, 9 December. Door den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen zijn gebeden uitgeschre ven voor de gelukkige bevalling van de Hertogin van Brabant. nog stof lot bedenking en meercndecls aandrang tot verandering heeft op geleverd. Gaarne had men ook, om het onderling verband en de verge makkelijking van het onderzoek, een geheel tarief voor zich gehad en niet enkel die postenwaarin verandering wordt voorgesteld. In de meeste fabriek-plaatsen van Nederland is een request ter teekening in omloop, dat door den Heer P. Regout en nog 28 andere fabriekanten te Maastricht, aan de Tweede Kamer zal worden ingezonden. De genoemde Heeren verzoeken daarin het wets-onlwerp, houdende herziening van het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, in nadere overweging te nemen. De adressanten meenendat men niet de vermindering der invoer- rcglen te ver gaat, en dat wanneer wij door steeds minder en minder wor dende regten onze markt wijd open zetten voor vreemd fabriekaat, zon der aan ons fabriekaat gelijke voorregten te verzekeren op de buiten- landsche markten, hetgeen op zich zelf eene wensehelijke zaak zijn kan, men een slaat van concurrentie schept, met geheel ongelijksoortige wape nen waarvan al de voordeelen voor den vreemdelingal de nadeden voor den Nederlander zijn. Dit kwaad nu is alleen te keeren door eene rede lijke en verslandige toepassing van het stelsel van reciprociteit. Uit een brief van Port-Elisabeth (Algoabaai), geschreven in Augustus, deelt de Amst. C. o. a. het volgende medeHel heeft ons zeer verheugd dat alhier dezen zomer eene lading is ingenomenregtstreeks naar Holland bestemd. Deze eersteling hopen wij dat weldra door meer ladingen naar het onde vaderland zal worden gevolgdopdat wij doorgaande regtstreeksche gemeenschap krijgen met Nederland. Het is toch ontegenzeggelijk, dat hier de grootste wolmarkt van de Kaapkoloniën is, en dat die lot nu onlangs, altijd naar Engeland moest worden verscheept. Ook zullen, wanneer er gelegenheid tot uitvoer is, gedroogde en ingelegde fruiten naar Nederland ter verscheping worden afgevoerd, alsmede tarwe en andere granen. Nog lang evenwel Iaat het zich aanzien dat de wol een hoofdproduct van uitvoer zal wezen. Van Graaff-Reynet vernemen wijdat de jeugdige landverhui zers, die daar uit Holland zijn aangekomen, in het algemeen zeer voldoen. Vele van die jongelieden zijn nog te zwak om zwaar werk te verriglen maar door de gezonde lucht en vooral door de goede voedingzien zij er reeds veel beter uit dan toen zij in het begin van 'l jaar in deze streken aankwa men. Het is te hopen, dat er binnen een maand of wat weder nieuwe aanvoer komt, want iedereen in de omstreken van Graaff-Reynet wil gaarne van die jeugdige Hollanders in dienst hebben. Den 20slcn Sept. is op Palembang overleden de Heer W. K. II. Feuil- letau Bruyn, Majoor der artillerie van het O. I. leger, Ridder der Milit. Willemsorde 4de kl.in den ouderdom van bijna 42 jaren. 's GRAVENHAGE10 December. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw de Heer D. Baron van Slingclandt, Rijksontvanger te Zwalnwe. Z. II. heeft ook den Kapitein von Schweinits, Adjudant van Prins Frederik Wilhelm van Pruissen, en Doctor Wegner, die Z, K. II. vergezelde, tot Ridders van die orde benoemd. Tot Burgemeester van de gemeente Wateringen is benoemd de Heer P. C. Hoek, en tot Ontvangers te Grave, de Heer P. Th. Bogaard, thans in die betrekking te Heere c. a.j te Siltard, de Heer W. II.H.Bovy, thans te St. Pieter; en tot Ontvanger van de Rijnvaartregten te Lobith, de Heer Nieszen, thans Ontvanger te Sliedrecht. Bij de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd tot Apotheker van de 2dc kl. die van de 3de kl. J. Broeker. De Minister van Marine zal op morgen geen gehoor verleenen. Eij den Minister van Finantiën is ontvangen 10door een onbe kende, onder het postmerk Leeuwarden, lol voldoening van te min betaald successieregt ingezonden. Gisteren middag hebben de leden der vrijmetselaarsloge zich aan een diner van 124 couverts vereeuigd, dat werd bijgewoond door Z. K.H. Prins Frederik, als Grootmeester-Nationaal van de orde der vrijmetselaren. De lieer Sivori, de beroemde violist, die daaraan ook deelnam, heeft zieh op verzoek van Prins Frederik bij herhaling doen hooren. Gisteren avond hebben twee jongens in bet Hofpoorlje twist gekregen, die zoo hoog is geloopcndat de een den ander met een scherpsnijdend werktuig twee belangrijke wonden in den buik heeft locgebragl, zoodat men voor zijn behoud bevreesd is. De dader is in verzekerde bewaring genomen. In de zitting van de Eerste Kamer van heden zijn door de verschil lende daartoe benoemde rapporteurs de eindverslagen uilgebragt over al de ingekomen wels ontwerpen. Morgen beraadslaging over die ontwerpen waaronder ook dat tot amortisatie van schuld. Tweede Hamer dep Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 10 December. De Voorzitter deelt de ontvangst mede van eenige verzoekschriften betrek kelijk den aanleg van spoorwegenalsmede dat door de afdeelingen tot rapporteurs zijn benoemd over het ontwerp nopens de tariefsherziening de Heeren: Hoekwater, van Bosse, Poortman, Heemskerk en Dullert. Aan de orde was de beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinen voor het jaar 1857. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling het ontwerp tot verdere regeling van het muntwezen in Ned.-Indië. Hierover voerden het woord de 1111. van Zuylen van Nyevelt, Ilugenholtz, van Bosse, van Nispen van Sevenaer, Slolle en Poortman, wier aanmerkingen telkens door den Minister van Koloniën wer den beantwoord. Bij het afzenden van dit berigt was de Heer Poortman aan het woord. Telegrafisch Berigt. De Kamer heeft na langdurige beraadslaging het wetsontwerp omtrent de regeling van het muntwezen in Nederl. lndië aangenomen, nadat verschil lende wijzigingen daarin gebragt waren. Daarna ook nog aangenomen bel ontwerp tot wijziging van den termijn tot herziening der wet van 28 De cember 1855 op het binnenl. gedistilleerd. Dit laatste met algemeene stem men. Zalurdag zullen in behandeling komen de wet op de middelen en de crediet-wet voor het Departement van Oorlog. De Regering heeft bepaald dat op morgen over al de spoorwegen van den Slaat extra-treinen zullen rijden, ten dienste der stemgeregtigdendie, tegen betaling van de halve prijzen, van die treinen zullen kunnen ge bruik maken. De clericale partij hier ter stede is minder gelukkig geweest in de keuze der Candidatep voor de aanstaande verkiezing dan de liberale. Slechts met moeite heeft men het noodige getal kunnen bijeenbrengen. Een harer Candidaten beeft daarbij opentlijk bekend gemaakt, dat hij aan den leven- digen aandrang niet langer kunnende weêrslaanzich op de lijst heeft laten brengen, doch onder beding dat hij vrijheid zou hebben om een onafhan kelijk voorstander van het echte tot vrijheid leidende liberalismus te blij ven; en twee anderen hebben bekend gemaakt, dat hunne namen buiten hunne voorkennis op de Candidatenlijst gebragt zijn. Te Kortrijk had men opgemerkt dat de aangeplakte circulaire van den Minister Rogier aan de Gouverneurs der provinciën, des nachts werd afgerukt. De policieheeft daarop acht doen gevenen in den vroegen morgen heeft men eene jonge dochter op heeler daad betrapt daarmede bezig te zijn. Zij heeft tot hiertoe geweigerd de personen te noemen die haar daartoe hebben aangezet. Op sommige plaatsen is het Ministerie in het openbaar gehoond. ENCELAND. LONDEN8 December. In het Lagerhuis is eene Kon. boodschap ingekomende magtiging vragende om aan Generaal Havelock levenslang eene jaarlijksche toelage van 1000 als belo'oning toe te staan. Dit voorstel is aangenomen. De wets-voordragt ter bekrachtiging van de door de Regering aan de bank verleende vergunning, is in het Lagerhuis voor de derde maal gelezen en dus aangenomen. De Admiraal Lyons heeft uit Malta gemeld, dat op 24 Nov. te Suez beriglcn uit lndië zijn ontvangen, welke mededeelen, dat de Generaal Havelock door eene groole menigte opstandelingenvan 300 kanonnen voor zien werd belegerd. Hij ontving twee convooijen en had hevige gevechten geleverd. Een gerucht wilde, dat de Generaal Outram was gewond. De Generaal Campbell had zich den 28slcn October naar Cawnpore begeven, naar welke plaats de uit Engeland aankomende troepen zoo snelals met de voorhanden vervoermiddelen geschieden kon, afgezonden werden, ten einde aldaar eene genoegzame magt tot bevrijding van Lucknow en tot onderwerping der landstreek Oude te vereenigen. De kolonne van Generaal Showers, uit Delhi, heeft Dadreejuhgur en Kanood bezet, en zich daarbij van veel vijandelijk geschut meester gemaakt. In Rewah is de rust her steld. Aan den Koning van Delhi was lijfsbehoud verzekerd. Bovenstaande beriglen worden door de Regering slechts beschouwd als een weêrklank van de vroeger reeds afgezondene tijdingen. Het publiek maakt zich op nieuw ongerust, en gelooft dat de Regering ongunstiger berigten heeft ontvangen, waarvan zij de mededeeling nog uitstelt. De ge wone brievenmaal wordt echter elk oogenblik verwacht. De Europesche krijgsmagt in lndië wordt thans, met inbegrip der laatst vertrokkene troepen, op 88,000 man geschat, welke inagt naar het oordcel der Regering genoegzaam is om aldaar de orde te herstellen en duurzaam te bevestigenmaar zij zal gestadigen toevoer van manschappen behoeven om op dezelfde sterkte te blijven en de door gevechten en ziekten geledene verliezen aan te vullen. Te dien einde zullen er elke maand om streeks 1000 man over Egypte naar lndië gezonden worden; en hiermede zal men waarschijnlijk lot in het jaar 1800 moeten voortgaan. De gewone werving hier te lande heeft in de afgeloopene maand November 7153 en in de afgeloopen 3 maanden nagenoeg 20,000 recrttlen voor het staande leger opgeleverd. Met de Ripon zijn weder 78 passagiers uit lndië te Southampton aan gekomen. Onder hen was Mevrouw Moir, met hare twee kinderen. Haar echtgenoot, een Geneesheer, was in het binnenland van lndië, ongeveer 600 Eng. mijlen van Calcutta, door de muitelingen doodgeschoten geworden en had in hare armen den geest gegeven. Zij was daarop met hare kinde ren gevlugl, en verloor een hunner in een digt boschwaar zij verschrik kelijk veel leed. Te Calcutta vond zij echter haar kind weder; een Engelsch- man had het onderweg opgenomen en naar die stad gebragt. Het aantal der tot nu toe bekende schipbreuken gedurende de maand November bedraagt 103 en over het geheele jaar 1835. Volgens berigten uit New-York van 27 November jl. had men in de Vereenigde Stalen reeds zoo strenge vorstdat er geen graan meer uit het binnenland en het westen langs de groote kanalen naar de zeehavens kon gevoerd wordenten gevolge daarvan waren de graanprijzen gestegen. De gesteldheid der geldzaken scheen langzamerhand beter te worden. Uit Cincinnati wordt gemeld, dat de stoomboot Rainbow, aan wier boord 347 passagiers zich bevonden, door brand was vernield, ten gevolge waarvan 75 personen het leven hadden verloren. Men hield deze ramp voor het werk van een brandstichter onder de passagiers. FRANKRIJK. PARIJS8 December. De Moniteur berigt dat het verdragregelende de grensscheiding van het Russische en Turksche grondgebied in Azië, op den 5den dezer te Kon- stantinopel is geteekend. De Sultan beeft een aantal Ridderorden herwaarts overgezonden; o. a. zouden de Redacteuren der 5 grootste dagbladen daarmede begunstigd zijn.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2