LEYDSCHE COURANT. 1857. VRIJDAG 11 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond n°. m. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers u-orden tegen 10 Centen afgegeven BEVXENLANDSCnE BEUIGTEN. LEYDEN, 10 December. Bij Kon. besluit is tot lid van liet Collegic van Curatoren der llooge- school alhier, benoemd de Heer Mr. J. A. Pliilipse, President van hel Prov. Geregtshof in Zuidhollanden Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Op het lleeren-Concert van Musis Sacrummorgen Vrijdag avond zullen naar wij vernemen worden uitgevoerd: de Simfonie van Beethoven n. 5, Mendelssohns Heim Kehr a. d. Terne en de Ouverture van de Athalia. Onder de solo's kunnen wij noemen Zangstukken voor barylon, die door een bekend liefhebber, en waarschijnlijk ook voor oboë, die door eenen llaagschen meester zullen worden voorgedragen. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden November 1856 en 1857, alsmede van die opbrengst over de elf eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand December. 1856 Geslagt (bijopcenten en iitroer) Binncnl. Gedistilleerd (idem) Builenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit enKunstwijn()'rf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) 1857 1898.20; 4186.98; 99 45 0.50 4512.56 1346.32 i Zuivere opbrengst over de 11 eerste maanden. 1856 1958 28 18957. 4225.48.! 39897 222 69 2505 259 51 1020 5190.79 50183 1552 42;! 13569 1481 90; 6 75 549.20 99 6U 77 79; 94" .12; 1857 19075.57; 44285.97 1739.59 611.22 52680 52; 15958 20 8834.55J 6525 45 3419.65 ƒ12044.03 1/15447.03; /120135.23; ./153130.73; Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmertneerpolder hebben zich bij adres tot de Eerste Kamer gewend, strekkende, dat deze, op de be kende gronden van bezwaar, hare goedkeuring zal ontzegsen aan de voor- dragt, betreffende de geldelijke belangen der gemeente Haarlemmermeer, tegen 't welk zich een zoo aanzienlijk aantal leden der Tweede Kamer hebben verklaard. Men verneemt dat de traliehrug in den spoorweg nabij Vogelenzang vervangen zal worden door eene ijzeren brug, die cene lengte zal hebben van 55 ellen en waartoe meer dan 120,000 Ned. geslagen en gegoten ijzer zal vereischt worden. Omtrent de kolonie der Maatschappij van Weldadigheid wordt gemeld dat men zich thans druk bezig houdt met hel opnemen van den stand der zaken dier kolonie, om weldra, zoo mogelijk, een zeker einde le maken aan eene zaakwaarnaar velen reeds lang zoo verlangend hebben uitgezien. Tot dit einde heeft Z. Exc. Duymaer van Twist, Oud-Gouv.-Gen. van Ned. Indië, in de vorige week die kolonie bezocht, om. als lid der Commissie van bedoelde Maatschappij, den slaat van zaken op le maken, en deswege aan de Staals-Commissie ten spoedigste te rapporteren. Men schijnt niet vreemd te zijn aan het plan, om de vrije kolonie Frederiks- en Willems oord enz. van de gestichten Veenhuizen en de Ommersehans te scheiden. Ook Z. Exc. de Minister van Binnen). Zakenin vereeniging met de beide Commissiën en den Iloofd-Directeur der bedoelde Maatschappij, hebben dezer dage drukke beraadslagingen over de onderwerpelijke zaak gehouden. Bij den aangekondigden verkoop van hel eiland Schiermonnikoog, zijn de volgende bijzonderheden niet onwaardig in herinnering le worden ge- bragl. De heerlijkheid of het eiland Schiermonnikoog, was vroeger het eigendom van de provincie Friesland, maar door de Staten, werd bij reso lutie van 27 Junij 1638, tot den openbaren verkoop daarvan, even als van nog meer andere eigendommen, besloten, ten einde de Provincie uit hare geldelijke ongelegenheden te redden. Bij koopbrief van den lsle» Nov. 1638, ging het eiland met zijne landen enz., bij solemneelen cede van getrouwheid aan de Provincie in het bijzonder en ingevolge van dien aan de geheele Unie, -over in banden van den Heer Johan Stachouwer, Heere van Rijsbergen, voor de som van 18,151 goudgulden. Ofschoon in latere jaren soms nog gedeeltelijk van eigenaren hebbende gewisseld, bleef de heerlijkheid echter lot op den huidigen dag voor het grootste gedeelte steeds in het bezit dei- familie Stachouwer. De geheele oppervlakte van het eiland beslaat 1088; tuinders, waarvan 1080 bij het kadaster belastbaar zijn gesteld. Met hel vaste zeestrand is hel 3 uur gaans in de lengte en 1 uur gaans in de breedte. De bevolking, die voor 70 jaren 1200 zielen sterk was, beslond op 31 De cember 1856 uit 416 mannen en 505 vrouwen, of te zamen 951 personen. In vroegere tijden leefden de inwoners grootendeels van de vischvangst en zeevaart; thans maken landbouw en veeteelt de hoofdbron van bestaan op het eiland uit. Dat echter de zeevaart nog niet geheel is opgegeven, blijkt uit hel getal van 25 zeeschepen, die er nog steeds le huis belmoren. De vroeger aanwezige zeckapen zijn in 1854 vervangen door twee kapitale kust- Iichllorens, die door het rijk zijn gesticht en meer dan een ton gouds heb ben gekost. De veestapel bestaat uit 19 paarden158 runderen99 schapen en 31 varkens. Schiermonnikoog heeft met Ameland de bijzonderheid ge meen, dal beide lol dusver geheel van de longziekte onder het rundvee zijn verschoond gebleven, heigeen voornamelijk is te danken aan de, bij het ontslaan dier ziekte in Friesland, geiroffen maatregelen legen den invoer van runderen van den vasten wal. Algemeen hoopt men, dat de eigendoms overgang geene verandering in den toestand der landgebruikers zal brengen en de nationaliteit des eilands bewaard blijve. Door de Prov. Orerijss. Cour. wordt gemeld, dat hel bestuur der ge meente Ambt Haröenberg besloten heeft met 1 Jan. de schoolgelden af te schaffenhel onderwijs vrij te stellen en de bezoldiging der onderwijzers door hoofdèlijken omslag te vinden. Men verwacht dat die maatregel gun stig zal werken op het geregeld schoolgaan der kinderen. Uit Dvvingclo (Drenthe) wordt gemeld dat aldaar een ooijevaar is achtergebleven. Tot ieders verwondering is hij thans ijverig bezig met de zamenstelling van een nest op eene boerenhoevedat hij in dier voege plaatst, dat het hem tegen het gure wintervveêr moet beschutten. Men slaat inderdaad verbaasd over het buitengewoon instinct, waarmede deze vogel de plek voor dal nest uilgekozen heeft. Te Groningen worden adressen gereed gemaakt, om aan den Gemeen teraad le worden ingediend, ten einde die het mogelijke in 'l werk stelle, om de verplaatsing van het rijk voorziene kruidmagazijn te verkrijgen. Omlrent hel slaken der werkzaamheden aan het kanaal in Zuid-Beve land (Zeeland), verneemt men thans dat zuiks alleen een onvermijdelijk ge volg is van den invallenden winter, en dat in het voorjaar het werk weder met kracht zal worden aangevat. Uit Breda wordt gemeld, dat een der schuldigen aan de onlangs onder de kadets der Milit. Akademie plaats gehad hebbende ongeregeldhedenhij hel leger is ingedeeld, en wel bij hel lste reg. te Nijmegen. Hij zal daar blijven tol 1 Sept. 1853, als wanneer hij zal toegelaten worden tot het examen voor hel 3lle studiejaar, waarin hij thans zitting had; voldoet hij derhalve aan dat examen, dan zal hij slechts één jaar achteruilgesleld zijn; bezit hij dan echler de noodige bekwaamheden niet, dan zal hij teruggezet en in hel 2dc of l5tc studiejaar aangenomen worden. Men zal zich nog wel den 12-jarigen knaap, YV. van den Broek, her inneren, die op 22 September de woning zijner ouders (in Noordbrabant) in brand stakom op nieuw bij de buren le worden ingenomen en op die wijze weder brood met spek te verkrijgen. De Arr. lleglbank le Breda, heeft dien jongen, aangeklaagd van moedwillige brandstichting, geheel vrij gesproken, aangezien hij zonder oordeel des onderscheids zou hebben ge handeld; doch bij hetzelfde vonnis is levens bevolen dat hij gedurende den tijd van drie jaren in een verbeterhuis zal worden opgesloten. De Directeur der Nederl. Yerzekeriugmaatsehappijen te TielJhr. P. A. Reuchlin, de Heer E. II. Kol, handelende onder de tirma Vlaer en Kol, le Utrecht, en dc Heer L. A. J. W. Baron Sloct, Griffier der Stalen van Gelderland, le Arnhem, hebben tot den Minister van Binnenl. Zaken een adres gerigt, waarin zij verzoeken, dat hun vergunning verleend moge worden tot liet aanleggen van de s|>oorwegen in dit rijk welker oprigting zij het noodzakelijkst achtenen onder de voorwaarden die zij hel doelma tigst beschouwen, immers dat daarover met hen in nader overleg worde getreden. Zij stellen voor 2 lijnen aan te leggen, namcnlijk den Noorder- en Zuider-spoorweg, welke lijnen eene lengte van 474 mijlen zouden hebben en waarvoor een kapitaal van 67 millioen guldens zou benoodigd zijn. Zij hebben ook, na deze voorstellen te hebben ontwikkeld, de vraag onder zocht, op welke wijze de som van 67 millioen is te ve:krijgen? en zijn tot de slotsom gekomendat eene geldbelegging in spoorwegmaatschappijen voor voorziglige kapitalisten en zonder beursspel niet le verwachten isen verklaren het eenige middel om aan de dringende behoeften te voldoen, te zien in eene garantie door den Staat van eene rente minimum, ten bedrage van 4; pCt. Naar men verneemt ondervindt dc voorgedragen tariefsherziening een vrij algemeen gunstig onthaal in de afdeelingen der Tweede Kamer, voor zooveel de hoofdbeginselen en voornaamste veranderingen betreft, terwijl, gelijk te vermoeden was bij zoodanig een onderwerp, een aantal postej;

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1