ben en onder een Bisschop staan. De R. K. hebben weinig tot bekee- ring der llindo's kunnen vcrrigtcn, hetgeen blijkt uit de verklaring van den Abt Dubois, die gedurende 32 jaren als zendeling te Mysore verkeerde. Ilij zegt dat hij gedurende dien tijdmet hulp van een inlandschen mede-arbeider slechts 200 a 300 personen tot het Christendom heeft kunnen bekeeren, waarvan niet één uit overtuiging daartoe was overgegaanbij allen was het ecne of andere bij-oogmerk de beweegreden. Yan de Prot. zendelingen was '/.iegenbalg de eerste die Indië tot het veld zijner werkzaamheid verkoos, later werd hij door anderen gevolgd, en onder hen heeft de Eerw. Schwartz de eerste plaats ingenomen. Deze man was bij Hindo's en Mohammedanen zeer gezien en genoot aller vertrouwenzoodat hij nog iets voor het rijk der waarheid heeft mogen verriglen. In :t geheel kan men het getal der tot het Christendom overgegane inboorlingen op 112,000 schatten; een zeer ontmoedigend getal als men in aanmerkiug neemt dat in Indiö thans 400 zendelingen arbeiden en dat verscheidene Europesche en Amerikaansche ge nootschappen kosten noch moeite ontzien om dat groote werk te bevorderen. De reden van de weinige vrucht van het zcndelingswerk is te zoeken eens deels daarin dat de godsdienstige begrippen der Hindo's in al de betrekkingen des levens ingrijpen en met hun gansche wezen ten innigste zijn verbonden, maar ook anderdeels in den onberaden ijver der zendelingen, die soms in plaats van achting voor het Christendom te verspreiden, aansloot hebben gegeven. Omtrent het militaire wezen (t. w. vóór den opstand) wordt medegedeeld dat het leger in Indiö uit 290,000 man bestaat, 30,000 Kon. troepen en 200,000 man van de O. I. Compagnie. Deze laalslen bestaan uit 20,000 Europeërs en 240,000 inboorlingen. Daarbij komen nog de con tingenten van de Indische Staten, ten bedrage van 32,000 man, waarover Brilsehc Officieren het bevel voeren. Behalve deze troepen onderhouden de inlandsche Vorsten nog afzonderlijke legers, die gezamenlijk een getal van 400,000 man uitmaken. Alles te zamen genomen heeft men in Indië één soldaat op 2541 inwoners. In Europa is de verhouding 1 op 80 a 90. Nopens den oorsprong der bevolking wordt aangemerkt dat die nog grootcn- deels in het duister ligt. Hare taal kan in twee hoofdafdelingen gesplist worden. In liet noorden vindt men de talen die van het Sanskrit af komstig zijn; terwijl het zuiden liet gebied der Talmulische talen is. leder dezer afdeelingen kan gevoegelijk in 5 groepen verdeeld worden, hoewel men in hel noorden lot 80 verschillende dialecten lelt. 's GRAVENIIAGE8 December. Door Z. M. is aan den Luit.-Kolonel Jhr. E. A. O. de Casembrool, van den Gcncralen Staf, Gouverneur van Z. K. H. den Prins van Oranje, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van Kommandeur der Orde van S. Bcnto d'Aviz en van Kommandeur der Orde van Karei den Derdenhem door den Koning van Portugal en de Koningin van Spanje geschonken. Voorts aan den Heer Dr. J. Nolet de Brauwcre van Steeland, tot het aannemen der onderscheidingsleckenen van Ridder der Orde van de Poolster, hem door den Koning van Zweden geschonken, en aan W. C. Baron van Pallandt, tot hel aannemen der onderscheidingsleekenen van Rid der der Orde van Nötre Dame de la Conception de Villa Yigosa, en van Ridder der Orde van Karei III, hem door den Koning van Portugal en de Koningin van Spanje geschonken. Tot President der Arr.-Reglbank te Amsterdam is benoemd Jh'. Mr. C. Dcdel, thans Vice-President bij die Regtbank. Bij Kon. besluit is aan den Heer J. Bake, Emeritus Iloogleeraar in de Faculteit van Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan de Hoogeschool te Leydenverleend een pensioen, ten bedrage van ƒ3500 'sjaars, en aan Mr. H. Nicnhuis, Emeritus Iloogleeraar in de Reglcn aan de Hoogeschool te Groningen, een pensioen, ten bedrage van ƒ2710 'sjaars. Z. K. 11. Frederik Wilhelm van Pruissenvergezeld van II. M. de Koningin, Prins en Prinses Frederikden Hertog van Saksen-Weimar- Eisenach, en den Pruissischen Gezant alhier, hebben Zondag morgen de godsdienstoefening in de lloogduilschc kerk bijgewoond, alwaar de dienst door D*. Taube, van Unlerbarinenwerd verrigt, ter bevestiging van den nieuwen Leeraar dier gemeenteür. Kogeluil Posen. Des namiddags had er bij Z. K. II. Prins Frederik een luisterrijk diner plaats, dal door al de bovengenoemde personen, alsmede door den Prins van Oranje, werd bijge woond. Gisteren morgen is Z. K. II. Frederik Wilhelm van hier naar Rotterdam vertrokken om over Utrecht en Arnhem naar Bcrljjn terug te 'kceren. De Minister van Koloniën zal op morgen geen gehoor verlcencn. Naar men verzekert moet de Generaal-Majoor Singendonek, Inspecteur van het wapen der artillerie, bedankt hebben voor de portefeuille van het Dep. van Oorlog. Er is thans voor die betrekking weder sprake van Kolonel van Meurs. Het standbeeld van Z. M. Willem II zag men op Zondag, verjaardag van 's Vorsten geboorte, met ecnen fraaijen bloemkrans versierd. Gisteren is voor den Hoogen Raad behandeld de bekende zaak der door het Prov. Dof van Zuidholland veroordeelde Maleijers. De Raadsheer M'. de Vos bragl in die zaak rapport uitwaarna bet woord werd verleend aan de verdedigers, de IIII. Mrs. Pols en Slipriaan Luiscius. De eerste be weerde dat de Nederlandsche regter onbevoegd is kennis te nemen van misdrijven op Nedcrl. schepen in volle zee gepleegd, terwijl de tweede de schuldigverklaring aan rebellie bestreeden getracht heeft aan te toonen dat de wet op de lucht der koopvaardijschepen in deze niet geldig was, omdat de Maleijers voor het in werking treden daarvan waren aangemonsterd. De Advocaat-Generaal Mr. Karseboom zal op 22 Dec. conclusie nemen. Omtrent het wets ontwerp tot intrekking der Fransche wet van 1807 op de interessen is door de Rapporteurs der afdeelingen van de Tweede Kamer slechts een eindverslag nitgehragt. Vrij algemeen was het ontwerp met genoegen ontvangen. Enkele leden vreesden dat de intrekking tot mis bruiken aanleiding zou gevenen nog anderen meenden dat dit oogenblik tot de intrekking ongeschikt was. Eerste Kamer der Staten-Gcncraal. Zitting van Dingsdag 8 December. Van de Tweede Kamer zijn ingekomen de laatstelijk door haar aangeno men wets-ontwerpenwaarvan wij reeds melding hebben gemaakt. Al deze ontwerpen zullen naar de afdeelingen verzonden worden. Verder zijn ontvangen onderscheidene adressen betredende de werking der armenwetden aanleg van spoorwegen en andere onderwerpen. Al deze adressen zullen verzonden worden naar de Commissie voor de ver zoekschriften. Overgegaan zijnde tot het zamenstellcn der afdeelingenbegeven de leden zich vervolgens in de sectien lot benoeming van Voorzitters en Ondervoor zitters. Niels meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gescheiden. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 7 December. De Voorzitter deelde de ontvangst mede van eenige bij de Kamer ingeko men stukken, alsmede de namen der rapporteurs die door de afdeelingen over verschillende ontwerpen zijn benoemd. Voor het ontwerp der 9 leden tot afschaffing van den accijns op het gcslagt zijn als zoodanig benoemd: de Hll. Dirks, van Bosse, Hugenholtz, Storm en Hoynck van Papendrecht. De Commissie van Rapporteurs voor de wets ontwerpen lol: regeling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen vau domeinen; regeling van het muntwezen in Nederl. Indië; verlenging van den termijn tot herziening der wet op het binnen- en bnilenlandsch gedistilleerd; buiten effect stelling en vervanging der Fransche wel van 1807, op de interesten; afstand van Rijks- grond aan de gemeente den Helder, en goedkeuring eener dading tussehen het bestuur der domeinen en de gemeente Enkhuizen, hebben daaromtrent hare eindverslagen uitgebragt. De Kamer zal die onderwerpen op Donder dag aanst. in behandeling nemen. De vergadering heeft achtereenvolgens zonder beraadslaging met algemecne (54) stemmen aangenomen: het wets-ontvverp tot wijziging van Hoofdsl. VIII der Staatsbegrooting voor 1857, en het wets ontwerp tot vaststelling van een lijdelijken maatregel betrekkelijk het bedrag der te heffen regten op den in- en uitvoer van goederen. Nadat nog de Heer Sloet tot Oldhuis aangedrongen had op eene spoedige behandeling van zijn voorstel nopens de afschaffing der tiendenwordt de vergadering lot Donderdag aanst. gescheiden. BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. RELDIË. BRUSSEL, 7 December. Uit Antwerpen is alhier eene deputatie van den handelsstand aange komen, met het voornemen om de ondersteuning der Regering te verzoe ken in de moeijelijkhcden die uil de tegenwoordige omstandigheden zouden kunnen ontstaan. De Regering heeft natuurlijk nog niets besloten omtrent de in dat geval te nemen maatregelen, maar intusschen heeft de Maat schappij tot ondersteuning van de nationale nijverheid, last gegeven, om onder verpanding der koopwarenvoorschotten aan de handelaren te doen. Aangezien de intcekeningte Antwerpen voor het oprigtcn van een ruiterstandbeeld des Konings geopendeene voldoende som heeft opgeleverd om lot de uitvoering van dat plan te kunnen overgaanheeft de Commissie eenparig den beeldhouwer Joseph Gcefs dat belangrijk werk toevertrouwd en de Heeren J. F. Loos, Burgemeester der stad, II. Leys, N. de Keyzer, F. U. Mertens en J. Cuvlitz tot bcoordeeling der verschillende plannen be noemd welke bun door dien Heer zullen worden voorgelegd. Tc Rochcfort (Namen) heeft weder een tooneel van onverdraagzaamheid plaats gehad. Eene vrouw was aldaar zoo plotseling overleden, dat de Vicaris niet tijdig genoeg kon komenom haar de sacramenten toe te dienen. De Deken van Rochcfort heeft daarop de gewone begrafenis geweigerd, in weerwil van den aandrang van hel gemeentebestuur. Dientengevolge heeft bij afwezigheid van den Burgemeester, een der schepenen, door de gen darmerie ondersteund, de begrafenis doen bewerkstelligen. ENGELAND. LONDEN, 6 December. Het huwelijk van de oudste dochter der Koningin met Prins Frederik Wilhelm van Pruissen zal eerst op 25 Januari] voltrokken worden, en wel in de kapel van St. James, even als dat van onze Koningin. Door het Lagerhuis is het wels-ontwerp, lot goedkeuring van den maat regel nopens het charter der Bank, na eenige beraadslaging, voor de eerste maal gelezen. Uit de verschillende verklaringen door Lord Palmcrston af gelegd, alsmede door Lord Granville in het Hoogerhuis, blijkt dat de onder handelingen met Oostenrijk, over den aanleg eener telegrafische verbinding met Indiö, zijn afgesprongen, omdat de Regering de gestelde voorwaarden niet kan aannemen. Voorts dat de Regering niet voornemens is verande ringen te brengen in de hoofdbepalingcn van de Bank en dal zij haar ge voelen over de parlementaire hervorming niet voor in Februarij zal bloot leggen. Deze verklaringen, gevoegd bij de weinige beleekenis der troonrede, heeft de publieke opinie niet gunstig gestemd. Naar men zegt moet het Kabinet ten opziglc van de parlementaire hervorming onderling zeer ver deeld zijn. De United Service Magazine deelt omtrent den slavenhandel o. a. het volgende medeHet Afrikaansche eskader is niets meer dan eene blootc verlooning geworden. Wel is waar slagen onze zeelieden er indoor onver moeide waakzaamheid een paar slavenhaalders in het jaar prijs te maken, doch middelerwijl wordt de handel onder hunne oogen voortgezet, en is het hun niet vergund tussehen beide te komen. De lage Afrikaansche kust, ongeveer 2000 (Engelsche) mijlen lang, biedt aan de ligle slavenschepen eene menigte schuilhoeken aan in bogten en krekenwaar onze kruisers niet kunnen binnenloopen of waakzaamheid uitoefenen. Sir Charles Wood

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2