zijn blijven handelen en gewigtige diensten hadden bewezen. Voorts ver klaarde H. M. dat het verdrag met Perzië volledig was ten uitvoer gelegd. Met betrekking lot de binnenl. aangelegenheden kondigde II. M. aan de indiening van wetten: ter regeling van de Volksvertegenwoordiging in het Parlement, tot vereenvoudiging en verbetering der bepalingen betreffende den grondeigendom en lol bekrachtiging en wijziging van verschillende ge- wigtige takken van wetgeving. Heden zijn de beraadslagingen in het Parlement reeds begonnen. De tory-parlijin het Hoogerhuis door Lord Derby en in het Lagerhuis door den Heer d'Israëli vertegenwoordigd, heeft tot de Regering hel verwijt ge- rigt, dat zij noch tegen den Indischen opstand, noch tegen de finantiële crisis op hare hoede was geweest. Zij zou de maatregelen omtrent de Bank genomen niet goedkeuren, indien niet de bewindvoerders hunne finantiële plannen bloot legden. De Heer Overslone wilde aan de Bank het regt tot uitgifte van banknoten ontnemen. Het Kabinet is in de beide Huizen door Lord Granville en door Lord Palmerslon verdedigd. Daarop is het ant woord op de Troonrede aangenomen. Omtrent het plegtige gehoor dat onlangs door H. M. aan de Gezan ten der Koningen van Siam werd verleend, wordt nog de volgende bijzon derheid medegedeeld. Zoodra zij in het vertrek van de Koningin waren toegelatenwierpen zij zich op de knieën en naderden op die wijze al kruipende der. troon. De eerste Gezant legde vervolgens zijne kin op de troontrede en las in die stelling zijn adres voor. Na de volbrenging van hunnen last hebben zij op nieuw in eene kruipende bouding, steeds met het gczigl naar de Koningin gekeerdde zaal verlaten. Het is te begrijpen dal de in de zaal zicli bevindende personen moeite hadden om de hun pas sende deftigheid te bewaren. Bij het gebruiken van hel collationwaarbij H. M. tegenwoordig was, hebben zij niet opgehouden het vertrek met wolken van tabaksdamp te vullen. Volgens eene matige berekening zijn in Indië door de muiters ver moord of aan de gevolgen van mishandeling overleden 1524 personen, waar onder 674 vrouwen en kinderen. Het juiste getal der bij de bestorming en inneming van Delhi gesneuvelden en gekwetsten bedraagt 1170 soldaten en 66 Officierenen gedurende bet geheele beleg 4000 soldaten en 220 Offi cieren. De Rajah van Rewah is gevlugten dientengevolge is onze Agent, de Luit. Osborne, aldaar geheel aan zich zeiven overgelaten. Ieder oogen- blik wordt zijne woning door de opstandelingen omringd, die zware be dreigingen doen hooren, maar hij heeft, hoewel lijdende aan eene ligchaams- kwaal, gezworen zijn leven duur te verkoopen. Zijne geestkracht heeft reeds zoo gunstig gewerkt, dat de inboorlingen zijne bevelen beginnen te gehoorzamen. De kosten van het te water brengen van den Leviathan worden op 70,000 geschat. Op de werven te Chatham heerscht eene buitengewone drukte. On derscheidene schepen worden met haast afgemaakt of verbouwd. Ook zijn er op nieuw de kielen gelegd van drie nieuwe schroefsloomschepen. Te Denholme, nabij Bradford, is de groote spinnerij van de HII. Foster afgebrand, waardoor 900 arbeiders zonder werk zijn geraakt. De schade wordt op 200,000 geschat. Hier te lande zijn proeven genomen om varkens onder den bedwelmen den invloed van chloroform te dooden. Die proeven zijn goed geslaagd, en door die handelwijze wordt de marteling der dieren voorkomen.. Bij een onzer dagbladen is een nieuwsblad ontvangendat op zee is gedrukt aan boord van bet stoomschip van der Bilt. Het bevat al hetgeen op zee merkwaardigs voorvalt, alsmede de lengte en breedte op het oogen- blik, dat het ter perse ging. Brieven uit Hong-Kong melden dat de Keizer van China voornemens is eene reis naar Tarlarye te ondernemen. Hij zou hierdoor op eene ge voegelijke wijze ontslagen zijn van een bezoek der Europesche Gezanten. De staatsambtenaren laten niet na hem tot die reis aan te zetten, omdat zij er belang bij hebben de waarheid voor hem verborgen te houden. In den laatslen lijd heeft men over 't algemeen opgemerkt dat de Chine zen zich beter verdedigen dan vroeger, en soms blijken van moed geven. Getuige daarvan is het volgende voorval. Onlangs werd een Chinesche jonk door eene Engelsche oorlogsbrik vervolgd. Toen de bemanning van de jonk zag, dat zij niet ontkomen kon, ging zij naar beneden en sloot de luiken. De Engelschenin de mccning, dat zij uit vrees zich verborg, sprongen op den jonk over; maar naauwelijks hadden zij de voeten op het dek gezet, of eene vreeselijke ontploffing volgde, en vriend en vijand vlogen in de lucht. 20 Engelsche matrozen verloren daarbij het leven. De aanzienlijkste slavenhouder in de Vereenigde Stalen is zekere Heer Samuel Harston in Virginië. Hij bezit meer dan 2000 negers en negerinnen, en de geboorten in deze slaven-familiën beloopen gemiddeld 100 in het jaar. FRANKRIJK. PARIJS3 December. Men verneemt dal de Keizerten einde in den nood der arbeidende klasse van Lyon te voorzien, aanzienlijke bestellingen derwaarts heeft ge zonden tot een bedrag van 500,000 frs. Hel Wetgevend Ligchaam is tot 18 Januarij uiteengegaan. De Chef der genie te Vincennes is, ten gevolge van het onderzoek naar de oorzaken van de aldaar plaats gehad hebbende instorting, uit zijne betrekking ontslagen. Het oude kasteel te Cassis, dat op een rots is gebouwd, en de stad en haven bestrijkt, is gedeeltelijk ingestort, en wel met zulk een geweld dat men aan eene aardbeving dacht. Gelukkig hebben er geen onheilen bij plaats gehad. Te Randon (dep. de l'Ain) overleed onlangs eene vrouw in den ouder dom van 102 jaren. Zij had gedurende vier geslachten in eene familie gediend. LCXEltlRURCi. In ons vorig nommer hebben wij slechts de aanspraak van Z. K. H. Prins Hendrik, ter opening der Stendenvergadering, kortelijk kunnen vermelden. Bij de groote verandering die er in de laatste dagen in het regeringsbeleid van dit Groothertogdom heeft plaats gehad, kan het niet onbelangrijk ge acht worden op die aanspraak terug te komen. Z. K. II. zeide hoofdzake lijk het volgende: Ik kom in uw midden eene gewigtige handeling volbren gen: de inhuldiging van het regeringstelsel, verschuldigd aan het initiatief, dat de Koning Groothertog zich gedwongen heeft gezien te nemen ter ver zekering van de handhaving Zijner regten en van de uitvoering der verbind- tenissenwelke de tractalen aan het Groothertogdom opleggen. Dat stelsel is overeenkomstig met de welbegrepen belangen des lands, en het zal de rust en den bloei van hetzelve waarborgenindien de pogingen en de wen- schen des Souvereins door de trouwe medewerking der Stenden ondersteund worden. De genegenheidwelke den persoon des Souvereins omringtde eerbied waardoor de uitdrukking van Zijnen wil wordt ontvangen, het vertrouwen waarmede ieder die reden tot beklag heeft, zicli lot Hem wendt, bewijzen, dat het monarchaal beginsel, erfelijk bij de Luxemburgers, ongeschonden bij de schokken is gebleven, welke, op verschillende tijdstippen het Groot hertogdom, gelijk andere landen, beroerd hebben. Het gezond versland der Luxemburgers doet hen op hunne hoede zijn tegen de beweringdat het gezag ooit ten nadeele van hunne ware belan gen zou kunnen worden uitgeoefend; zij weten, dat het Huis van Oranje, indien het voor de handhaving Zijner regten waakt, evenzeer de ontwikke ling wil der vrijdommen en van den bloei der volken waarover het regeert als de bescherming hunner regten legen misbruik en willekeur. De Staatsregeling strekt daarvan ten bewijze, daar zij de Vertegenwoor digers des lands oproept, om tot dc uitoefening van het Souverein gezag mede te werken. Zonder twijfel neemt de Staatsregeling de overdreven be ginselen niet aan van het parlementarisme, welke niet strooken noch met den omvang van het Groothertogdomnoch met de verdragendie het als een onafhankelijken Staat gevestigd hebben. Maar zulk een stelsel kan geen grond tot leedwezen opleverendan voor hendieterwijl zij de stelling van hun Vaderland in het staatkundige miskennenhet wezen van het constitutioneel stelsel in zijne afwijkingen zouden zien. De aanspraak was verder gewijd aan de omschrijving van de roeping der Stenden. In de zitting der Stenden van 1 Dec. is de mededeeling ontvangen dat de Koning-Groothertog, gebruik makende van zijne bevoegdheid, tot Voorzitter had benoemd den Heer Wellenslein van Dreiborn. Voorts werd de begrooting ingediend, die overeenkomstig de constitutie, in twee deelen is gescheiden. Het eene deel bevat eene blijvende begrooting van 1858 en volgende jaren, het andere deel is alleen geldig voor 1858. In het eerstgenoemde deel is de civile lijst op 200,000 fr. bepaaldhetgeen eene verhooging van 40,000 fr. te kennen geeft. Eerstdaags zal verschijnen het Journal de Luxembourg, dat, door de (Regering ondersteund, tot geringen prijs zal verkrijgbaar zijn. HA1IBÜRG. Hier ter slede is door den Senaat en de vergadering der burgerij beslo ten dat de in staat van onvermogen verkeerende koopliedenalvorens door de Regtbank van Koophandel failliet te worden verklaardzullen moeten worden gesteld onder controle van eene Commissie benoemd door de schuldeischers en belast met het onderzoek van den toestand hunner zaken. De ongelegenheden in den handel moeten hier ontstaan zijn door het groote aantal wissels die uit Amerika onbetaald zijn terug ontvangen. De verlie zen door den handel te Hamburg geleden, ten gevolge der Amerikaansche en Engelsche faillilenmoeten 100 millioen gulden bedragen. Om in dc dringende behoeften te voorzien, is door een aantal leden der beurs aan den Senaat voorgesteld eene leening aan te gaan. Dit voorstel is gunstig opgenomen, en door den Senaat is de burgerij opgeroepen om hare toe stemming te geven tot eene leening van 30 millioentot disconlering van goede wissels. Dit laatste heeft goed op de beurs gewerkt. Te Kopenhagen is de handelstand mede zeer in het naauw gebragt. De Regering zal 2j millioen lecnen om in de dringendste behoeften te voorzien. SPANJE. MADRID, 30 November. Men verwacht alhier luisterrijke feesten ter viering van de geboorte van den Infant. De Paus zal bij den doop als peter optreden en door zijnen Nuntius alhier worden vertegenwoordigd. Het Ministerie, hoewel door de publieke opinie krachtig ondersteund, zal moeite hebben om zich staande te houdentegen den zeer vermogenden invloed van personen, die veel op dc Koningin vermogen, en wier bescher ming zij moeijelijk kan ontberen. Deze laatste eischen de vervanging der Ministers door personen van de Kerkelijke en Carlistische partij. De Koningin heeft last gegeven dat binnen den korst mogelijken tijd in elke gemeente een geschikt terrein moet worden aangewezen, om tot begraafplaats te dienen. Deze maatregel is niet overbodigaangezien hier te lande 2655 gemeenten geene begraafplaats hebben. ITALIË. Van de bijeengebragle gelden tot oprigting van het gedenkleeken voor de Onbevl. Ontvangenis te Rome, zijn na de volvoering van het werk, nog 3000 scudi overgebleven. De Paus heeft bepaald dat een deel van die som aan de werklieden zal worden geschonken en het overige tot herstel der catacomben zal gebezigd worden. Te Milaan zijn de twee schouwburgen voor 6 jaren aan de Gebroeders Marzi verpacht, teger. 300,000 lires 'sjaars. Deze gebroeders zijn ook pachters van de schouwburgen te Turyn en Venetie.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2