LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 7 DECEMBER. De Courant tvordt Maandag y Woensdag en 'Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar g de afzonderlijke Hommers tvorden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad jV°. 30. BINNKNLAIMDSGHS KKHIÜTKN. LEY DEN, 5 December. In de vergadering der Ztiidliollandsche Onderwijzers Zangvereeniging, gebonden te 's Gravenhage, den 21slcn Nov. j|.is, op voorstel van de af- deeling Leyden, besloten, om de algcmcene vergadering en eigenlijke uit voering, welke sedert 8 jaren bij afwisseling te Rotterdam, 's Gravenhage en Lcyden heeft plaats gehad, in het jaar 1858 te 'sGravesande te houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 160 lot 180 personen. Door de A. K. en L. li. wordt medegedeelddat dezer dagen bet Rijks-Archief met eene hoogst belangrijke verzameling oorkonden is verrijkt; namelijk met de papieren van den beroemden llaadpensionaris Simon van Slingelandt en van diens vader, den tijdgenoot en vriend van Johan de Wilt, Goverl van Slingelandt. Be tegenwoordige bezitter, Baron D. van Slingelandt, heeft die verzameling edelmoedig aan het Rijk afgestaan. In de l'roü. Drenthsche Cour. leest men dat in een tuinhuis van den logementhouder Tarel te Coevordenin den afgeloopen zomer een wespen nest van buitengewone grootte gemaakt is. Bil nest is zorgvuldig van het dak. waaraan het gehecht was, afgenomen, en heeft den omtrek van 1 Ned. el, 3 palm en 6 duim, en eene hoogte of lengte van C palm en 7 duim. De eigenaar heeft er eene glazen stolp op laten zetten. Men verneemt dat hij het dezer dagen te Breda gehouden Officiers examen van de 67 Onderofficieren die zich hadden aangemeld64 aan de Tfereischlen hebben voldaan, als: 51 van de infanterie, 8 van de cavalerie en 5 van de artillerie. Onder de gemeente S'. Odiliënberg (Limburg) had onlangs een looneel van verregaande baldadigheid plaats. Eeuige personen, waarschijnlijk op gewonden door het gebruik van sterken drankhielden zich onledig met het werpen van stcenen tegen de woning van F. R. aldaar, zoodat deuren en ramen verbrijzeld werden. Op het oogenhlik dal genoemde F. R. buiten zijne woning kwam om te trachten hieraan een einde te maken, heeft zekere J. B. hem een zwaren metselsteen met geweld tegen het voorhoofd geworpen, ten gevolge waarvan de schedel geheel verbrijzeld en een ge deelte van dezen in het boofd is gedrongen, llij is dan ook Zondag II. aan de gevolgen dier wonde overleden. De Justitie heeft zich na het voor gevallene ter plaatse begeven en den dader in verzekerde bewaring doen stellen. De overledene laat vrouw en kinderen na. Naar men verneemt heeft de Indische Regering besloten lot eene we tenschappelijke zending naar Nieuw-Guineamet het oog op eene geregelde kolonisatie van dit eiland, dat gerekend kan worden driemalen de opper vlakte van Java te beslaan. 'sGRAVENHAGE5 December. Tot Burgemeester van de gemeente Haskerland is benoemd de Heer M, L. van de Woeslijne Voerman, en tot Procureur bij de Arr.-Rcglbank te Heerenveen Mr. J. C. Bcrgsma Advocaat te Groningen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den I'rov. Staf, tot Luit- Kolonel de Majoors D. W. F. Pichot en C. T. Scharlenbij het wapen der infanterie, bij het reg. grenadiers en jagers tot Kommandant, den Luit.— Kolonel J. F. van Hoey Schilthouwer, Kommandant van het 2de reg. infan terie; bij het lstc reg., tot Luit.-Kolonel den Majoor C. P. F. G. van Emden, van het 50c reg.; bij het 2Je reg., lot Kommandant den Luit.-Kolonel J. G. van Coehoorn van Iiouwerda, van het reg. grenadiers en jagers; bij hel 3dc reg., tot Luit.-Kolonel den Majoor P. P. van Gorkum, van heL corps, en .over te plaatsen: bij het reg. grenadiers en jagers den Luit.-Kolonel. J. Te gelberg, van het 3de reg. Bij Kon. besluit is vergunning verleend tot het aannemen der Ridder orde van den Rooden Adelaar aan den Kolonel G. A. G. Graaf van der Duyn van Maasdam, Adjudant van Z. K. II. Prins Frederik, hem door den Koning van Pruissen geschonken, en aan den lslcn Luit. Jhr. K. W. de Koek, toegevoegd aan Z. K. II. den Prins van Oranje, tol het aannemen •der Ridderorden van Toren en Zwaard en Karei den Derdenhem geschon den door den Koning van Portugal en de Koningin van Spanje. Z. K. H. Prins Frederik Wilhelm van Pruissen is gisteren avond ten B ure alhier aangekomen en aan het paleis van Z. K. II. Prins Frederik afgestapt. Laalstgemelde Vorst was zijnen neef tot Rotterdam te gemoet gereisd. Z. K. H. Frederik Wilhelm heeft heden morgen zijne opwachting gemaakt bij II. M. de Koningin en II. M. de Koningin-Moeder. Ten 12 ure heeft Z. M. zelf op het paleis van Prins Frederik een bezoek aan den Vorst gebragt. Ook is Z. K. II. de Prins van Oranje alhier uit Lcyden aangeko men, om hem te verwelkomen. Men verneemt dat de Minister van Oorlog, Baron Forstncr van Dam- benoy, lot 1 Jan. aanst. met verlof de residentie zal verlaten. II. K. II. de Groothertogin van Saksen-Wcimar-Eisenach heeft ƒ50 geschonken aan de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Jonge Wees. Op Donderdag aanst. zal de Minister van Finanticn geen gehoor verleenen. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is de Heer M. C. Mensing, Arrond.-lJker te Gouda, tegen 1 Jan. 1358 overgeplaatst naar Rotterdam. De Heer J. J. Boeye, te Brielle, is bestemd om hem te Gouda te vervangen. Door het Prov. Gcreglshof in Zuidholland is de persoon van C. J. Schutter, schuldig verklaard aan valschhcid in vier geschriften van koop handel, het namaken van handtcekeningenen het gebruik maken van die stukken om zich geld te doen uitbetalen. Hij is veroordeeld lot een tucht huisstraf gedurende 5 jaren en 8 geldboetenieder van ƒ50. De veroor deelde heeft de genoemde feiten te Rotterdam gepleegd, alwaar solide kan toren, op valsche stukken, hetn meer dan eens geldsommen hebben uitbetaald. Door den Heer van Nispen van Sevenaer en acht andere leden der Tweede Kamer is thans in hun voorstel tot afschaffing van den accijns op liet geslagl eene wijziging gebragt, strekkende om dien accijns af te schaf fen met den lstcn Julij 1858, en om in die gemeente, waar de heffing der gemeenle-opcentcn op den Rijks-accijns op het geslagt volgens de Rijks wetten geschiedt, die bepalingen uiterlijk tol den 31stcn December 1858 van kracht te laten blijven. De Afdeelingcn der Tweede Kamer hebben zich gisteren met het onder zoek van genoemd voorstel bezig gehouden. De gevoelens liepen zeer nit een. Zeer vele leden waren voor de aanneming gestemd, omdat de toestand van 's Rijks geldmiddelen zulks gedoogde. Anderen daarentegen waren op verschillende gronden legen het voorstel. Het voorloopig verslag zal spoe dig worden opgemaakt. Te Meppel wordt een adres in gereedheid gebragt, waarbij aan de Rege ring verzocht wordt het voorstel der 9 leden lot het hare te maken. lieden heeft de Kamer zich bezig gehouden met het onderzoek van het ontwerp der credietwet voor hel Dep. van Oorlog. De groole meerderheid der Kamer heeft zich bij dal onderzoek ten voordecle van de credietwet verklaard, zonder ecnige prejudice, voor zoo veel het cijfer betreft, daar zij zich voorbehouden bij de definitive begrooling daarover hun gevoelen uit te brengen. BU1TENLANDSCIIE BERIGTEN. B KIL en Ei. BRUSSEL, 2 December. De Koning heef! 2 Officieren, 1 Onder-Officier en 2 soldaten, die zich door bijzondere -zelfopoffering hebben onderscheiden, bij gelegenheid van de instorting van het entrepot te Antwerpen, lot Ridders der Leopoldsorde benoemd. Tevens zijn nog 8 gouden en 3 zilveren medailles uitgedeeld. De Heer Defrévan de ultra-liberale rigtingis hier door de kiesvereeniging niet als Kandidaat voorgesteld. Uil dien hoofde heeft hij openllijk verklaard, dat hij van de kandidatuur afziet. Zijn besluit geeft algemeen genoegen. ENGELAND. LONDEN, 3 December. H. M. de Koningin heeft heden in persoon het Parlement geopend. In de bij die gelegenheid gehouden aanspraak verklaarde II. M. dal de handels crisis zulke uitgestrekte rampen had gehad, dat zij de Ministers tot eeneu builengewonen maatregel, ten opzigle der Bank, had gemagligddie aan de goedkeuring van het Parlement zou worden onderworpenen waaraan ook de vervroegde bijeenkomst der beide Huizen was toe te schrijven. Met diep leedwezen, zeide II. M.heb Ik ontwaard dat de hagchelijke ge steldheid der handelsbetrekkingen eene vermindering van arbeid heeft doen ontslaan. Ik koester echter het vertrouwendat zulks niet van langen duur zal zijn, en hoop dat de overvloedige oogst, waarmede het der Goddelijke Voorzienigheid genadiglijk behaagd heeft Ons land te zegenen, daarin eeni- germate verbetering zal brengen. Overgaande lot de gebeurtenissen in Indië gaf II. M. daarover nogmaals haar leedwezen te kennenmaar betuigde tevens hare tevredenheid aan het leger aldaardatzonder de afgezonden versterkingde veel grooterc tuagt der opstandelingen bijkans had vernietigd. De dapperheid der troepen en het beleid der Bevelhebbers had hare bewondering opgewekt. De aankomst der verslerkingslrocpcn zon de onderdrukking van den opstand spoedig vol komen maken. Met voldoening moest zij erkennendat de groole massa der bevolking van Indië geei) deel had genomen aan de muiterij, en dat de aanzienlijkste der inlandsche Vorsten op de meest vriendschappelijke wijze

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1