van Sevenaer het woord voerdenheeft de Kamer alstoen beslist de behan deling der finanliële wellen der Regering zoowel als die van het voorstel van 9 leden tot afschaffing van den accijns op het geslagt, indien besloten mogt worden dat nader in overweging te nemenuit te stellen tot de bijeen komst der Kamer na het eindigen van het op banden zijnde reces. Bij die gelegenheid heeft de Minister van 'Finanliën te kennen gegeven, dat alles voorloopig zal worden gelaten, zooals het is. Ook de quaestie nopens de 16 millioen uit de koloniale geldmiddelenbij de wet op de middelen ter sprake komende, zal in het midden worden gelaten. Het gevolg daarvan is dus ook, dat de invoering van de gewijzigde tarieven nopens het geslagt voorloopig achterwege blijft. Dat middel blijft voorloopig onveranderd. In allen opzigle zal bet status quo worden gehandhaafd. De vergadering heeft daarna met 56 tegen 7 stemmen besloten het voor stel van den Heer van Nispen van Sevenaer en 8 andere leden in overwe ging te nemen. Tegen hebben gestemd de lleeren Schimmelpeuninek van der Oye, de Kempenaer, van Asch van Wijck, Hoffman, van Lynden Schimmelpenninck en Hoekwater. De Kamer zal op Maandag aanst. in behandeling nemen het wels-ontwerp tot wijziging van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1857, en het wets ontwerp tot het vaststellen van een tijdelijken maatregel omtrent hel heffen van reglen op den in- en uitvoer. BUITENLANDSCHE^BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 2 December. Een alhier bestaand politiek genootschapzich noemende de Kiezers- verceniging van den arbeidenden standheeft mede een manifest aan de kiezers uitgevaardigd. Daarin wordt gezegd, dat zoowel de liberale als de katholieke partijdie beurtelings aan het hoofd van 's lands zaken stonden hunne beloften omtrent vermindering van lasten niet hebben vervuld maar dat daarentegen de begrooting sedert 1832 met 40 millioen is vermeerderd. Het is daarom van belang dat er mannen worden gekozen die gezind zijn de belangenniet alleen van de hoogere klassenmaar ook van het alge meen te behartigen. Op dien grond worden twee schoenmakers en een schrijnwerker als kandidaten bij de verkiezing aanbevolenbenevens zes leden van hoogeren stand, waaronder de HH. de Potter, Jottrand, Bartels, allen uit den revolutie-tijd bekend, en Defre', een Advocaat, die zich als eer. hevig bestrijder van de Geestelijkheid heeft doen kennen. Uit Luik wordt gemeld, dat Zaturdag morgen aan het spoorweg-sta tion te Welkenraedt, een arbeider zoodanig tusschen twee waggons werd gekneld, dat hij oogenblikkelijk den geest gaf. Hij Iaat eene vrouw en 8 nog jeugdige kinderen na. Te Ougre'e had bij het aanhaken van twee rij tuigen dezer dagen een soortgelijk onheil plaats. ENGËLAli». LONDEN, 1 December. De laatste toebereidselen voor de opening van het Parlement zijn reeds gemaakt. De voornaamste hoofden der partijen zijn alhier teruggekeerd en rusten zich toe tot den strijd. Lord Derby heeft eene uitnoodiging gezon den aan zijne vrienden in het Hoogerhuis, tot bijwoning van een feestmaal op Donderdag avond, *a afloop waarvan de behoudsgezinden over den te volgen weg zullen beraadslagen. Op het vroeger vermelde vertoog, door het Genootschap tot wering van den slavenhandel aan Lord Clarendon ingediend, heeft die Minister geant woord, dat hij daarmede geheel instemde, maar dat de pogingen van Frankrijk om Afrikanen tot landverhuizing over te halen zeer slecht gehikt waren en ook reeds uit dien hoofde denkelijk vooreerst opgegeven zouden worden, en dat de Engelsche Regering alle moeite zou doen om die zoo gezegde aanwerving van landverhuizers, welke van den slavenhandel slechts in den vorm maar niet wezenlijk verschilde, te beletten. De Daily News deelt een brief uit Holig-Kong mede, waarin verzekerd wordt dat Lord Elgin met den Bevelhebber onzer vloot maatregelen had be raamd om de stad Canton te bestormen, ten einde daardoor het Ilof van Pekin tot inschikkelijkheid te bewegen. Die aanval zou op 31 October plaats hebben. Uit de overige Chiuesclie berigten blijkt niets omtrent een zoodanig voornemen. Omtrent den storm die te Macao heeft geheerseht verneemt mendat daar door meer dan 140 vaartuigen vernield en 150 menschen zijn omgekomen. De schade aan verongelukte goederen wordt op 300,000 dollars geschat. Op onderscheidene punten onzer kust zijn visschers-schuiten vergaan, naar men zegt zevenwaarbij 48 personen het leven zouden hebben verloren. De afloop van den Leviathan is thans zoo verre gevorderd, dat men alleen op het hooge getij wacht, om het schip in het water te doen glijden. Van de leerredenen van Dr. Spurgeon zjjn in Amerika in drie uitga ven 168,000 exemplaren verkocht. FRANKRIJK. PARIJS, 1 December. Aan den Generaal Lamoricière, die nu 6 jaren in ballingschap heeft verkeerd, is van 's Keizers wege het berigt toegezonden dat zijn banvonnis is ingetrokken. Naar men zegt zal omtrent de Generaals Bedeau en Chan- garnier een gelijk besluit worden genomen. Onze'dagbladen logenstraffen de vroeger verspreide berigten, omtrent de spanning die er tusschen den Franschen Gezant te Rome en de Pause lijke Regering zou zijn ontstaan. De betrekkingen tusschen beiden laten niets te wenschen over. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ongeluk in het kasteel van Vincennes moet toegeschreven worden aan een' te zwaren last van ge- weerloopenwaaronder het gewelf van den ouden toren is bezweken. Men heeft niet ée'n van de 18 slagtoffers levend kunnen redden. Aan de soldaten die ijverig hebben gewerkt om zoo mogelijk hunne makkers nog te redden, heeft de Keizer 600 fr. geschonkenmaar zij hebben verlangd dat voor die som een gcdcnkleekcn voor de ongelukkige slagtoffers mogt worden opgerigt. Van de gedenkschriften van den Heer Guizot zal in de volgende maand het eerste deel het licht zienloopende over de jaren 1815—1830. Door de vreeselijke stortregens is het water in de Rhöne nabij Avignon plotseling sterk gestegen. De Ardèche is buiten hare oevers getreden en het depart, van dien naam daardoor op nieuw zwaar geteisterdvele werken welke sedert de laatste overstrooming begonnen waren, zijn weder vernield. FKUISSET. BERLIJN, 1 December. Het Pruissische strafwetboek schrijft voor dat de doodstraffen in de gevangenissen moeten ten uitvoer gebragt wordenin tegenwoordigheid van eenige regterlijke personen en 12 voorname ingezetenen. Onlangs waren tot genoemd einde te Keulen van de 12 door den Burgemeester aangewezen personen slechts 2 opgekomen. Naar aanleiding van het beklag van den Procureur-Gen.heeft de Burgemeester van het hooger bestuur den last ont vangen voortaan te zorgen dat er plaatsvervangers worden benoemd uit diegenen die meer prijs stellen op de uitoefening hunner burgerpligten. Te Hamburg heeft het huis UIberg en Cramer zijne betalingen gestaakt, dat op de beurs zeer nadeelig werkte. Een aantal handelshuizen hebben daardoor eveneens hunne betalingen moeten staken. In die stad en te Altona hebben op een dag 20 faillissementen plaats gehad. De schrik is algemeen en de handelswaren en effecten hebben geen koers. De burgerij zal op nieuw bijeenkomen, om te besluiten omtrent een voorstel, waarbij aan die handelshuizen die door de tegenwoordige omstandigheden in het naauw zijn gebragt, een uitstel van betaling toe te slaan voor den tijd van 3 maanden. Men kan eigenlijk niet zeggen dat het geld ontbreekt, maar niemand wil er zich van ontdoenzelfs niet legen de beste waarbor gen, voor dat men den uilslag weet van de bovengenoemde bijeenkomst der burgers. Volgens berigt uit Stockholm zijn ook aldaar een aantal handelshuizen gefailleerd. De nieuwe Crediet-Vereeniging zou op 2 December in wer king treden. Vroeger is gemeld dat de Zweedsche Rijksdag de regeringsvoorstellen, tot het verleenen van meerdere godsdienstvrijheidhad verworpen. Thans verneemt men dat de geestelijkheid, ziende dat haar standpunt onhoudbaar is en tegen de algemeene opinie aandruischt, de drie andere standen heeft uilgenoodigd om te zamen een wels-ontwerp gereed te makenwaarbij aan ieder meerderjarig persoon, die in het volle bezit is zijner burgerregtende bevoegdheid wordt verleend om eene andere godsdienst te omhelzen, zonder daarom door verbanning en verbeurdverklaring zjjner goederen te worden getroffen. OOSTENRIJK. WEENEN, 30 November. Het Carmeliten-kloosler in de Leopoldstad met de daarbij behoorende kerk, zal eerstdaags aan die orde worden teruggegeven. Onder Keizer Ferdinand werden de Monniken daaruit verwijderd en aan hen een verblijf plaats te Linz aangewezen. Naar men zegt hebben onderscheidene groote fabriekanten besloten, om met het einde dezer maand hunne fabrieken te sluitenen hunne werk lieden te ontslaanomdat zij zich buiten staat bevindenom de zaken lan ger aan den gang te houden. Mogt deze maatregel uitgevoerd wordendan is de ellende voor den handwerkersstand, bij den naderenden winter, niet te overzien. De Bondsvergadering heeft de noodige middelen toegestaan aan de militaire Bonds-Commissie, oin de militaire gebouwen te Maintz de drin gendste herstellingen te doen ondergaan. TURKTE. Aan Omer-Pachadie dezer dagen als Gouverneur naar Bagdad vertrok is op zijn verzoek, voor reiskosten eene som van ƒ100,000 toegestaan. Te Alexandrië is de nieuwe beurs, welke aldaar gebouwd wordt, in gestort. De Onder-Koning, die zeer afgezonderd op zijn kasteel Benha woont, heeft lot ondersteuning der door dat ongeluk getroffenen ƒ80,000 geschonken. UITTREKSEL UIT EE SENT BRIEF UIT Nf.-AMERIKA. IV. {Slot). Amerika is toch een wonderlijk land. Toen ik op den 2{!en Julij 11. door de voornaamste stralen te Washington wandelde, viel mijn oog op vervaar lijk groote papieren, hier en daar, met het opschrift: Great feasts and fireicorlis aangeplakt. Ik behoefde alles behalve met een kijker gewapend te wezen om die letters (wij zouden zeggen zoo groot als kalverente le zen maar ik moest toch een weinig nader komen om te zienwaar die groote feesten en prachtige vuurwerken zouden plaats hebbenen toen las ik er onder eenige aankondigingen van kleederen en modes, tot welker aankoop de voorbijganger, door het eerste opschrift aangetrokken genoodigd werd, terwijl hij zich anders zeker de moeite lot het lezen niet zoude ge troost hebben. Tijdens hel grootste vuur der Presidentsverkiezing op het einde des vorigens jaars, toen de Nieuwsbladen als verslonden werden om de meerdere of mindere stemmen der Candidaten na te gaan, viel mijn oog op de namen Buchanan, Fillmore en Fremontbijna grootcr gedrukt dan al wat er onder stond. Nader inziende, vond ik er de aankondiging van een schoenmaker onder, dat hij nieuwe modellen (natuurlijk Parijsche, want de Fransche modes regeren ook hier!) ontvangen had. Thans, terwijl alle Couranten met stuk ken en berigten over bankbreuken en geldcrisis gevuld zijn, lees ik: The crisis has come, alarming sacrifice in dry goods, en Ruinous sacrifice, en: In consequence of the present convulsionenz. wordt alles tot vermin derden prijs aangeboden; dus ongeveer als de winkels bij ons, die jaren lang met een uithangbord van «finale uitverkoop" blijven verkoopen. Ik heb hier dezer dagen een eed, ter behartiging mijner belangenmoeten doen in eene zaak, waarin die in Nederland volstrekt niet gevorderd zoude

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2