LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 4 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en iVrijdag uitgegevenDie van Maandag komt ruit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 zzz het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BEPJGTEN. j LEYDEN, 3 December. In de maand November zijn binnen deze Gemeente overleden 86 perso nen, als: 12 mannen, 18 vrouwen, 27 zoons en 29 dochters, daarenboven i als levenloos aangegeven 7. Geboren 128 kinderenals68 zoons en 60 doch- Iers; waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 25 huwelijken. In ons vorig nommer hebben wij melding gemaakt van het 25-jarig herinneringsfeest aan de verdediging der Citadel van Antwerpen, Maandag 11. te Amsterdam gevierd. Ons blijft nog over te spreken over de voorstel ling die aan den avond van dien dag in den Schouwburg plaats had. Na hel uitbrengen van een welkomsgroet, door den Heer S. J. van den Bergh vervaardigdwerd ten looneele gevoerdWillem ran Focqenbrochen daarna een gelegenheidsstuk van den Heer Hofdijkgetiteld Een schetsboek vit de drie-en-twintig dageneen dramatisch gedicht, dat in 12 tafereelen de voornaamste feilen der verdediging in het leven roeptdie tevens op den achtergrond van het loonecl aanschouwelijk worden gemaakt. Bij die voor stelling had eene bijzonderheid plaats die niet onvermeld mag blijvenDe matroos J. Robert, die onder een hevig geweervuur, in waarheid als een mikpunt der vijandelijke kogelsde afgeschoten vlag der Citadel weder aan den slok bevestigde, zag in een dier tafereelen, zijn heldenstuk op bel looncel herinnert. Plotseling omhoog gelieven, verhief hij zich eensklaps voor aller oogen van zijne zitplaats. Een luid gejuich ging van alle zijden op. Een lauwerkrans, hem toegeworpen, werd door zijne makkers hem op het lioolil geplaatst, terwijl een bloemenregen in hel parterre op aller hoofden nederdaalde. Te Schiedam is bij de aanbesteding van een gedeelte der nieuw te bouwen Ti. K. kerk aldaar, aannemer daarvan geworden de Heer II. Mandos, te Tilburg, voor 70,641. Ten aanzien der bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerpen nopens He geneeskunst zijn weder een aantal adressen ingekomen, zooals, van bet te Dordrecht gevestigde Collegium Pharmaeeulieumvan 59 Heel- en Ver- 1 loskundigen te Amsterdamen van een aanlal Geneeskunstoefenaren te Utrecht. Ook heeft de Ned. Maatschappij ter bevordering der Pliarmacie in een uitvoerig adres de genoemde ontwerpen beoordeeld. liet Prov. Geregtshof in Friesland heefl den persoon van J. J. Huberts, op nieuw veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Deze misdadiger is dus, bij drie verschillende vonnissenlot eene gevangenisstraf van 22 jaren ver wezen. Voor de Arr.-Regtbank te Zwolle stonden dezer dagen te regt eenige g armen dier stad, onder beschuldiging van bedelarij. Uit liet geluigenver- g hoor bleek, dal geen der beklaagden om een aalmoes gevraagd had, maar dat allen zich aan de huizen hunner begunstigers vertoond hadden, om, óf j volgens bekomen verlof, óf uit gewoonte, het voor hen afgezonderde te ontvangen. De Officier van Justitie heeft echter volgens het reeds vroeger door hem genomen requisitoir, de veroordccling der beklaagden gccisclit. De kanaalwerken in Zuid-Beveland zijn thans geheel gestaakt en bet personeel is ontslagen, daar de aannemers weigeren te werken, voor dat de gelden, voor het afgewerkte gedeelte bedongen, zijn uitbetaald, waartoe de Maatschappij niet bij magte schijnt. Te Reval is den 25slen Oct. jl. overleden de gepens. Generaal der Genie in Russische dienst J. K. Baron van Spenglcr. L'it de dezer dagen van Java ontvangen berigten blijkt nog, dat de kina-culltuir zich aldaar in eenen goeden staat bevindt. Weder zijn 35 nieuwe hoornen op Kebon Pahud in den vollen grond geplant. Te Tjibodas I zijn alsnu 36 stuks kinaboomen met bloemen en bloemknoppen voorzien, waaronder 3 calisaija. Dit toenemende getal van bloeijendc hoornen doet levens de hoop toenemen op het verkrijgen van rijpe zaden. Ook wordt de in 1850 van Zuid-Amerika ingevoerde llura crepitans met goeden uilslag in onze bezittingen verspreid en strekt reeds op vele plaatsen tot genees kundig gebruik, bij de behandeling ccucr onder de kinderen voorkomende ziekte, framboesia genaamd. Een brief uil Deeima van 23 Sept., door de U. C. medegedeeld, be vat bet volgende: Gisteren is alhier aangekomen het Japansch Keizerlijk stoomschip de Japan van Java, dat, onder bevel van NedcrI. Officieren van Batavia aangebragl, na eene goede reis, bier door de Russische oor logstoomboot, aan boord waarvan zich de Admiraal Pulialine bevindt op de gebruikelijke wijze werd begroet. Het verkeer met de Japanczeu wordt telkens welwillender en gemakkelijker. De Japanezen zijn zeer dankbaar voor liet door de Nederl. Officieren ben gegeven onderwijs in maritime zaken. Men meent bier zelfs, dat de door Nederland op hel traclaat met Japan voorgestelde additionele artikelen zeer gunstig zijn ontvangenen twijfelt niet aan de bijna algeheele aanneming daarvan door de Japansche Regering. Men beweegt zich hier thans volkomen vrij en kan in en om Nagasaki wandelenen de winkels bezoekenalles naar lust. De Luxemburgsche Stenden-Vergadering is op den 30stcn November door Z. K. H. Prins Hendrik, als Stedehouder des Koning-Groothertogs met eene aanspraak geopend. Bij het ter perse gaan dezer ontvingen wij de mededeeling daarvan. Z. K. H. zcide in den aanhef, dat hij eene gc- wigtige handeling kwam volbrengennamelijk de inhuldiging van het rege ringstelselverschuldigd aan het initiatief dat de Koning-Groothertog zich gedwongen heeft gezien te nemen, ter verzekering van de handhaving Zijner regten en de uitvoering van de vcrbindlenissenwelke de tractaten aan het Groothertogdom opleggen. 's GRAVEND AGE, 3 December. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden der Commissie, belast met het onderzoek der jaarlijksche algemeene koloniale rekening over 1856, onder hel Voorzitterschap van den Minister van Koloniën, de HII. Mr. C. van dei- Lek de Clercq en Jhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer, 'eden van de Eerste Kamer; Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot en Jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, leden van de Tweede Kamer; J. D. Graaf van Rcch- teren van Ahnem en Mr. J. T. Netscher, leden van den Raad van State; Mr. T. W. Baron van Zuylen van Nievell en O. W. Hora Siecama, leden van de Alg. Rekenkamer. Als Secretaris zal fungeren Mr. L. W. C. Keu- ehenius, Secretaris-Gen. bij hel Dep. van Koloniën. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van het Collegie voor de Zee- visscherijenMr. G. A. de Meester, Burgemeester van Harderwijk; A. Hoo- gendijk, Schccpsreedcr te VlaardingenP. Varkevisser, Scheepsrecdcr te SchcveningenA. P. van Stolk, Koopman te Rotterdam; Dr. II. van Bccck Vollenhoven, lid van de Eerste Kamer der Slaten-Gencraalte Amsterdam (tevens tot Voorzitter); J. de Koningh Cz.Scheepsrecdcr te Enkhuizen; Mr. J. van Eeglicn Pz.Grondeigenaar te Amsterdam; C. J. Baars, Burge meester van Arnemuiden, en S. Uingst, lid der Prov. Stalen van Friesland, te llarlingen. Door Z. M. is benoemd tol Generaal-Majoor en Gouverneur der Kon. Militaire Academie, de Kolonel J. Sehellus, Kommandant van het reg. gre nadiers en jagers. Volgens loopende geruchten zou de Luit.-Kol. van Hoey Sehillhouwer benoemd worden tot Kolonel bij het reg. gren. en jagers, en de Luit.-Kol. Coehoornvan het reg. gren. en jagerstot Kommandant van een der reg. infanterie. Men verneemt ook dal de Generaal-Majoor Duycker tot Lui tenant-Generaal zal bevorderd worden. Men verneemt, dat eerstdaags een 59-tal Officieren bij het Ned. leger zal benoemd worden. Z. M. heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den Luit. Generaal Mansourouff, nieuw benoemd Gezant van Rusland bij ons Hof. Men blijft het er steeds voor houdendat de Generaal-Majoor - Singendonck de meeste kans heeft, om tot Minister van Oorlog te worden benoemd. Reeds eenige keeren is Z. II. Ed. Gestr. door Z. M. den Koning ten gehoorc ontvangen, lntusschen wordt er ook wel gesproken van den Kolonel Hardenberg. Z. K. II. Prins Frcderik Wilhelm van Pruissen, zoon van den Prins van Pruissen, die zich thans in Engeland bevindt, wordt morgen alhier verwacht. Bij den Minister van Finanliën is ontvangen ƒ125, door een onbe kende, tot voldoening van verschuldigd successieregtonder het postmerk Amsterdam ingezonden. De Regering heeft aan de Tweede Kamer toegezonden de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag omtrent de wet op het regt van successie en van overgang. De Regering zegt met genoegen gezien te heb ben dat de Kamer in haar gevoelen deelt, dat eene herziening van de be slaande wet noodig is. Verder worden de gemaakte bedenkingen opgelost of dientengevolge in het ontwerp wijzigingen gebragt. Uithoofde dezer veranderingen is een gewijzigd ontwerp van wet bij de memorie gevoegd. De afdeelingen van de Tweede Kamer zijn heden vergaderd geweest, tot het onderzoeken van eenige der laatst ingekomen wels-onlwerpen. De Arr.-IIegtb. alhier heeft den persoon van T. Apeker, aangeklaagd van bedelarij onder bedreigingveroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar. Tweede Banier der Stat en-Generaal. Zitting van Woensdag 2 December. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot voorloopige vaststel ling van Hoofdst. X Oorlogder Slaatsbegrooting voor 1858, alsmede een Kon. besluit betrekkelijk het verleende ontslag aan den Minister van Oorlog. Naar aanleiding van een daartoe strekkend voorstel van den Heer Bieruma Oosling, waarover nog de Minister van Finantiën en de Heer van Nispen

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1