rn hel voordeel dat Nederland en zjjnc koloniën daarvan kunnen en zullen trekken, en schetste uitvoerig de geschiedenis der quaestie, daarbij een blik werpende op Egypte, de landengte van Suez en den loop van den IVij 1. Tol opheldering van zijne voordragt had hij leekcuingen en kaarten ter tafel gebragt. Het stuk zal in de Verslagen en Mededeelitigen worden opgenomen. De lieer v. Hasselt deed eene mededeeling over eene 3j el lange gif tige slang, behoorende lot hel geslacht Naja, hem uit Oosl-lndie toegezon den, welk exemplaar hij aan de Akademie vertoont. Hij steil voor deze afwijkende soort te noemen Naja lngcns. Zijne mededeeling is bestemd voor de Verslagen en Mededeelingen. Daarna is de Vergadering gesloten. lieden is alhier het 25-jarig herinneringsfeest aan den strijd op de Citadel van Antwerpen gevierd. De feestelingen hebben het graf van van Speyk en hel gedenkteeken op den Dam bezocht en zich van daar naar het Burgerweeshuis begeven0111 den gedenksteen van van Speyk te bezig- tigen. Daarna begaven zij zich naar de tuinen van Natura Arlis Slagistra, alwaar Mr. J. II. Burlage een toepasselijk gedicht voordroeg. Ook IUr. A. Bogaers had aan de Vereeniging een lied gewijd, dal door den Heer Grevink werd voorgedragen. Na den afloop der maaltijden hebben de feestelingen den Schouwburg bezocht. I HI IT EN EA A D S l'J IhTl'. Ill 11 .T E V SiNGELAS g». LONDEN, 29 November. Volgens den Observer zal de Regering nog niet terslond de opheffing der 0. 1. Compagnie verlangen, maar eerst nog een parlementair onderzoek voorstellen, om Ic zien of er mogelijkheid bestaat om meer eenheid tus- schen het bestuur in Indië en dat in het moederland te verkrijgen. De uit Indië ontvangen brieven en dagbladen bevestigen de vroeger reeds medegedeelde berjgtenmet aanvulling hier en daar van eenigc kleine bijzonderheden. Zoo leest men 0. a. dal de te Delhi benoemde krijgsraad, behalve den Koning, ook de van zamenzwering beschuldigde aanzienlijke ingezetenen der stad zal vonnissen, alsmede dal de Majoor Burton, agent dei- Compagnie te Kolah, den lö11™ October de inneming van Delhi bij procla matie aan de bevolking heeft bekend gemaakt. Men heeft aldaar aan die tijding geen geloof geslagen, en twee regementen geraakten bij deze gele genheid zoozeer in woede, dat zij oproerig werden en de woning van den Majoor en van diens zonen aanvielen, die, 11a een wanhopigen wederstand, vermoord zijn. Te Delhi is de toestand van ons leger zeer treurig. De cholera en koortsen woeden hevig en zullen de bezetting noodzaken de stad te verlaten. Een regement, vroeger 1000 man sterk, lelde na de inneming nog 500 man maar is nu reeds lot 300 man versmolten. De beriglen omtrent het gedrag onzer soldalen moeten overdreven zijn geweest. Eenige soldalenbeschuldigd te Arrah vrouwen en kinderen mis handeld en omgebragt te hebben, zijn door een krijgsraad vrijgesproken. Men heeH op nieuw pogingen in 't werk gesteld 0111 den Leviathan te water te laten. Het schip is daarbij 40 voet langs de helling gedaald. Te Preston bedraagt het getal der zonder werk zijnde arbeiders 25,000. FRANKRIJK. PARIJS, 29 November. De Moniteur deelt de benoeming mede van de H1I. Dupin en Cochelot tot leden van den Senaat, en van de HII. Chaix d'Est-Ange, Vaïsse en Abbatucci tot Staatsraden. De installatie van den Heer Dupin als Procureur-Generaal en van Vaïsse als Voorzitter der Kamer van het llooge Geregtshof, heeft gisteren plaats geliad. De man die vroeger zoozeer in de vriendschap van Koning Lode- wijk Filips deelde, dat hij hem zelfs tot uitvoerder van zijnen uitersten wil benoemde, en die als zoodanig zich ook legen de verbeurdverklaring dei- goederen van het huis van Orleans had verzet, heeft in eene rede getracht aan te toonen dat de staatkunde aan zijn ontslag in 1852 geheel vreemd was, en dat hij zulks alleen genomen had om des te beter de hem door Koning Filips opgedragen taak te volbrengen. Thans nu die taak in allen deele volbragt is, stond hem niets in den weg om de bewijzen van 's Keizers toegenegenheid aan te nemen. Overigens was zijne rede gewijd aan den lof van eenige reglerlijke ambtenaren, die vroeger met hem in het Hof zit ting hadden, doch thans reeds overleden zijn. Bij de opening van het Wetgevend Ligehaam op gisterenheeft de Voorzitter, Graaf de Morny, eene korte rede uilgesproken. Ilij deed daarin uitkomenhoezeer de staatkunde des Keizers den roem van Franrijk ver hoogd heeft, en hoezeer Frankrijk zijne hulpmiddelen heeft kunnen ont wikkelen, toen het de gevolgen van een grooten oorlog en den onvoldoen den oogst van 3 jaren te verduren had. De Ueeren Davimont en Ollivier, Afgevaardigden van Parijs, hebben den eed afgelegd. Carnot en Goudchaux hebben niet geantwoord bij het afroepen hunner namenterwijl de lieer Mi- geon mede afwezig was. Deze laatste zal zijn ontslag nemen en zich op nieuw verkiesbaar stellen. Op die wijze zal hijdoor de kiezers van de gevolgen zjjner veroordeeling ontheven, weder in de Kamer kunnen verschijnen. De Bank heeft 50 millioenen fr. aan de spoorwegmaatschappijen ge leend, lot voortzetting van aangevangen werken, onder voorwaarde dat zij tot nadere kennisgeving, geene obligatiën zullen uitgeven. Te Marseille is een huis van drie verdiepingen, door verscheidene ge zinnen bewoondplotseling ingestort. Negen personen werden daarbij be dolven. Op eene oude vrouw na, zijn zij aller, nog levend van onder het puin te voorschijn gebragt. Ook de bovenste verdieping van den klokkentoren van het kasteel te Yin- cennes is ingestort. Die toren strekte tol hoofdingang en aldaar was ook de hoofdwacht. Een twintigtal manschappen en eenige gevangenen werden onder hel puin bedolven. Na 5 uren werkens is het gelukt een sergeant te redden; van de overigen heeft men de zekerheid niets dan lijken te zullen vinden. Dc Keizer is op hel vernemen van hel onheil terslond derwaarts gegaan. F Te Cherburg heeft in de werkplaats der marine een groot ongeluk •j' plaats gevonden. De kettingen, waaraan een ketel met gesmolten metaal hing, gebroken zijnde, heeft de gehcelc inhoud zich over den grond ver- j! spreid en zijn 10 van de werkliedendie niet spoedig genoeg konden vlug- li ten, de beenen afgebrand. Alhier is het berigt ontvangen dat de Koningin van Spanje van een zoon is bevallen. De jonggeborene is de vermoedelijke erfgenaam der kroon. Ontrent den dood van den Spaansehen Bisschop Diaz bevat de Monit. in een berigt uit Macao het volgende: Nadat hij in een Christendorp in hechtenis was genomen, wierpen zij hem, aan hals en voelen geketend, in de gevangenis, en op 20 Julij hieuwen zij hem, nadat hij vele pijnigingen had ondergaante Ram Ting hel hoofd af. Daarna werd de met zijn bloed doorweekte aarde omgespit, uit vrees dat de Christenen eenige druppelen j bloed zouden opzamelen. Vervolgens zijn de mandarijnen onder geleide van soldaten en olifanten, met zijn lijk de voornaamste stralen doorgetrokken j en hebben het daarna, in matten en tapijten gewikkeld, in zee geworpen. Het dorp waar de Bisschop gevangen werd genomen is verbrand. 8*25 S; IS SEN. BERLIJN, 29 November. Ook hier heeft de algemeene financiële crisis tot aanzienlijke faillisse menten aanleiding gegeven. Zoo hebben de graanhandelaars Moses hunne betalingen gestaakt; hun passief moet 1,300,000 th. bedragen. De gebroeders Palmie, handelaars in droogerijenzijn mede met een gelijk passief gcfail- leerd. Ook heeft de wolfabriekant Cohn, ten einde zich te redden, een vervalscht kassiersbriefje van 18,000 tb. uitgegeven, en ontdekt zijnde, zich zeiven van hel leven beroofd. De Regering heeft de Kon. bank gemagtigd tot het sluiten van beleeningen op fabriekgoederenzooals zulks vroeger bij dc leenbanken plaats had. Ook zijn bij Kon. besluit de wettelijke bepalin gen op de rente voor 3 maanden geschorscht. Te Hamburg heeft de bur gerschap, in eene buitengewone vergadering, den Senaat gemagtigd tot de uitgifte van 15 millioen mark in obligatiën. Deze stukken zullen strekken om den handel door voorschotten op koopmanschappen, tot op 50 ten honderd barer waardete gemoet te komen. De griep heerscht hier op eene schrikbarende wijze. Ook hebben er gévallen van cholera plaats gehad. Te Maintz komen aanzienlijke giften in voor de slagtoffere van dc ramp. De Keizerin Carolina Augusta heeft 2000 11. geschonken; de Koning van YVurlemberg 2000 11.; de Aartshertogen 5000 11.; de Baron Sina 3000 11.; Graaf Buol 200 fl.; de Nederl. Consul 500 11.; en dc Badensche Landdag 300 11. Van het bankiershuis Bischoffsheim is ƒ1000 ontvangen. TURK "NE. De Heer dc Thouvencl heeft thans aan de Regering officieel de magliging aangevraagd voor de doorgraving van de landengte van Suez. Het Ministerie is onverwijld bijeengekomen om over deze aangelegenheid te beraadslagen. Door den voortdurenden tegenstand van Engeland wordt het door deze aan vraag in eene niet geringe verlegenheid gebragt. De betrekkingen tusscheu den Heer de Thouvenel en Reschid-Pacha zijn nog niet hervat. Lord Redclifïe is naar Londen vertrokken, naar men wil alleen we gens bijzondere aangelegenheden. OOST-IN 59 IE. BATAVIA, 10 October. Bij besluit van den Gouv.-Gen. is de Sultan Machmoed Mocthafar Sjah vervallen verklaard van het leen van het rijk van Lingga, Riouw er. onder- hoorigheden, ter zake van hel in weerwil van alle teregtwijzingen en waar schuwingen, voortdurend ongehoorzaam en oneerbiedig blijven jegens zijnen opperheer, het Nederl. Indisch Gouvernement. Van Meuado wordt berigt, dat op 18 en 19 Julij in het landschap Gorontalo buitengewone overstroomingen hebben plaats gehad. Ilet water rees zóó hoogdat van vele huizen in de burger- en boeginesche kampongs slechts de daken- ziglbaar waren. De expeditie naar het eiland Timor, lot tuchtiging van den fettor van Takaip, Bakikooi genaamd, is goed geslaagd. Reeds is een gedeelte der daartoe gediend hebbende troepen alhier teruggekeerd. In de dessa Wonokromo Ngemplak (Soerabajja) zijn 40 met atap gc- I dekte huizen verbrand, en in de kampong Pandjoeman Sidokarie en aan grenzende kampongs; zijn mede 8 stgene 11 huizen en 300 met atap gedekte woningen door brand vernield. Vier personen zijn daarbij omgekomen. STAKS ilERlSTEJi. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 3de» December 1857's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van een Commissaris der Stedelijke Gaz-Fabriek. 2°. Idetn van 2 Curatoren van hel Stedelijk Gijmnasium, uit den Raad, en van 1 Curator, ter vervulling der vacature ontstaan door het eervol ontslag verleend aan Prof. J. Geel. 3°. Idem van een Regent der R. C. Armen en Weezen. 4°. Idem van een Regent van het Minnehuis. 5°. Idem van leden voor de Commissie tol het teeltenen en afgeven van Certificaten voor de Nat. Mil. 0°. Onderhandsche aanbesteding van het reinigen en onderhouden der kol ken en riolen voor den tijd van e'e'n jaar. 7°. Adres van de Commissie van Opperloezigt en beheer over de Kweek school voor de Zeevaarttot het gebruik van het huis aan de Weddcsteeg. 8°. Adres van Jan Parmentier en Zonen, tot het gebruik van gemeentegrond. 9°. Adres van C. J. Zaalbergtot hetzelfde einde. 10°. Adres van J. Overduintot het leggen van eene waterlozing op de Binnenvestgracht 11°. Aanvrage van Curatoren der Hoogeschooltot het wegnemen van hoo rnen op het Rapenburg, en voorwaarden tot verkoop van boomen. 12°. Adres van F. Filippopachter van de brug aan het Leyderdorpsche hek om schadeloosstelling.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2