LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 2 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag homt -uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. R1NNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 1 December. Eergisteren avond onderging onze slad een gevoelig verlies. De lieer Panl du Rieu, Oud-Burgemeester, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, werd aan zijne betrekkingen en talrijke vrienden door eenen plotselijken dood ontrukt. Hij was een man die zonder praal een voorbeeld gaf van naauw- gezette pligtsbetrachting. In de verschillende betrekkingen, waarin hij tot het welzijn der slad is werkzaam geweest, en bij de vervulling waarvan hij moeijclijke lijden doorleefde, viel hem dan ook sleeds de hoogachting van alle wcldenkendcn ten deel. De Hervormde diaconie te Voorscholen heeft een legaal ontvangen van j ƒ1,000, van wege Mej. van der Rijk, vroeger aldaar woonachtig en te j 'sGravenhage overleden. Ook heeft de Baronnes Schimmclpenninck van der Oye ƒ1,000 vermaakt aan de llerv. diaconie te Voorst en ƒ250 aan de R. K. gemeente aldaar. Onder de adressen betrekkelijk den aanleg van spoorwegen hier te lande, iiij de Tweede Kamer ingekomen, is er een van Mr. A. JongkindL Coninck, Burgemeester van Aarlaiidervecn en een groot aantal ingezetenen van de dorpen die aan den Rijnkant zijn gelegen. In dal adres wordt met kracht aangedrongen om gevolg te geven aan de voorgestelde lijn van Lcyden naar Woerdenmet ïiileenzetting levens der grondenwaarom die lijn te ver kiezen is boven cene verbinding van Gouda met 'silage, over Stompwijk. Teregt wijzen de adressanten op de aanzienlijke bevolking der Rijnstreken, die door den aanleg van de eerste lijn zou worden gebaat. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten zich op r.ieuw tol den Koning te wendenmet het verzoek om de stad te ontlasten van het binnen hare muren geborgen kruid. De ingezetenen zullen tol dat doel mede adressen indienen. De Arr.-Regtb. in de genoemde stad heeft de 19 brood bakkers, die wegens het inmengen van zemelen door het Kantongeregt wa ren veroordeeldvrijgesproken. De Arr.-Rcglbank te Middelburg heeft den broodbakker Fierhoff, be schuldigd van het mengen van vergiftige bestanddeelen in het brooden het in de bakkerij aanwezig hebben van twee kruiken met aftreksel van blaauwe vitrioolveroordeeld lot cene gevangenisstraf van 2 jaren en eene geldboete van ƒ200. Volgens de Bred. Cour. is het berigt omtrent de plaats gehad heb bende ongeregeldheden onder de kweekelingen van de Milil. Akademie zeer overdreven. Alleen hebben eenigc kadetten een oogeublik op de slaapzaal handgemeen geweestwaarbij zich een hunner van een zakmesje heeft be diend, doch de verwonding daardoor ontstaan is zeer onbeduidend. Er is volstrekt geen sprake de zaak voor eenen krijgsraad te brengen. Men verneemt dal de gepens. Generaal Ridder de Stuerste Maastricht, was begrepen onder het getal legatarissen van Napoleon 1. De Generaal heeft verzocht liet legaat van 400 fr. in vier gelijke deelen ter hand te stel len aan de vier oudste dienaars van de Republiek en hel eerste Keizerrijk te Maastricht woonachtig. De Regering heeft een gewijzigd ontwerp van de voordragt op de per sonele belasting ingezonden, en daarbij een aantal der gemaakte aanmer kingen in acht genomen. Volgens de memorie van toelichting volhardt de Regering bij haar voornemen ommet eene verbetering dezer verordening en tevens met ontlasting van de menigte, aan de geldelijke behoeften van vele gemeenten, ten gevolge van de afschaffing van itcTi accijns van het ge maal, te gemoet te komen; heeft zij ccuige vermindering van hel deuren en venster-geld voor de geringere panden voorgedragen, en volhardt zij bij de voordragt ter afschaffing van de belasting op de haardsteden. Zij is verder van oordeel, dat, indien van de bevolking ten platten lande cenige meerdere bijdrage wordt verlangd, zulks uitsluitend den erkenden welge- stelden landbouwer kan betreffen. 's GRAVEND AGE. 1 December. Bij Kon. besluit is aan den Luit.-Generaal Baron Forstner van Dambenoy, ancl 1 Jannarij 1858, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van Minister van Oorlog, onder dankbetuiging voor de aan den Lande bewe- zene dienstentevens is hij benoemd tol Minister van Slaat. Z. M. heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den Graaf v. lleydebrand, afgetreden Secretaris van het Prnissische Gezantschap en benoemd Zaakge lastigde van Pillissen te Rio de Janeiro. Z. M. heeft dien Graaf benoemd lot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. De Minister van Financiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor vclccnen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van II. Ileyen, metse laar te Amsterdam, te kennen gevende, dat zijne huisvrouw C. Dortmond, de gemeenschappelijke woning heeft verlatenen lot hem niet wil lerug- keeren, en verzoekende de lusschenkomst der Kamer opdat regterlijk worde onderzocht, om welke reden zijne huisvrouw aldus handelt. Op dit adres is de Kamer overgegaan lot de orde van den dag. Ook zijn bij de Kamer ingekomen adressen van vleeschhouwcrs te 'silage, Leyden en Rotterdam, nopens den accijns op het geslagt. De slaglers te Leyden dringen ten sterkste aan op eene gehcele afschaffing van den accijns. Men verzekert, dat voor aanslaand Minister van Oorlog al meer en meer in aanmerking komt de Generaal-Majoor SingendonckInspecteur van het wapen der artillerie. Men verneemt dal er spoedig bij de Tweede Kamer zal inkomen een ontwerp van credictwet voor liet depart, van oorlog. Zij zou strekken om de uitgaven voor 6 maanden in te willigen op den grondslag van de begrooting voor het loopende jaar. Men wil ook wetendat aan den Mi nister van Marinede verdediging van die credictwet zou worden opgedra gen, daar de fleer Forstner van Dambenoy zich wil houden aan zijne ver klaring, dat het de laatste begrooting was, die hij zou voordragen en verdedigen. Hoezeer de Heer Forstner nog tot 1 Januarij 1858 Minister blijft, meent hij echter geen nieuwe, tijdelijke begrooting in de Kamers te moeten verdedigen. Be Soire'e Mtisicalc, door de Typographischc Arereeniging Door eendragt zaam verbonden alhier gegeventen voordeele van de nagelaten betrekkin gen der bemanning van de Jonge /Vees, heeft zuiver opgebragt 257.32. Heden zijn van Amsterdam alhier aangekomen een 40-tal zieke mili tairen, die in de garnizoens ziekenzaal zijn opgenomen. In bet laatst der week worden er nog meerdere alhier verwacht. Tsvecds Hamer tier Staten-Generaal. Zitting van Maandag 30 November. In deze zitting is besloten het verslag der Commissie betrekkelijk het regcringsvcrslag over de O. I. bezittingen in 1854 te doen drukken en ronddeelcn. (lok werd de begrooting der uitgaven voor de Algeineene Landsdrukkerij (1858) met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna was aan de orde de voorziening in de finantiële belangen der gemeente Haarlem mermeer. Nadat het woord gevoerd was door de Hccren Nollhcnius, de Kempenaer, Hoffman, van Bosse, Hugenholtz, van Eek, van Nispen, Go- defroiThorbecke, Poortman en den Minister van Binnenl. Zaken, is dit ontwerp aangenomen met 36 legen 24 stemmen. Overgegaan zijnde tot beraadslaging over het ontwerp van wet tot regeling der benoembaarheid van vreemdelingen voor lands-bedieningen; heeft de Minister van Justitie te kennen gegeven, dat wegens bet ontslag aan den Minister van Oorlog verleendhet raadzaam was de behandeling daarvan te verschuiven. Dien overeenkomstig is besloten. Vervolgens is hel wels-oiitwerp tol bekrachti ging van prov. belastingen goedgekeurd, alsmede het ontwerp van wet, lot aanvulling der wet nopens den accijns op hel zout. Dit laatste ontwerp echter met eene wijziging in art. 8waardoor de bepaling dal de schippers voor de verificatie hel noodige werkvolk moeten leverenis vervallen. De vergadering is daarop gescheiden tot Woensdag aanst., wanneer er beraadslaagd zal worden over het al of niet in behandeling nemen van het voorstel der 9 leden, tot afschaffing van den accijns op het geslagt. AMSTERDAM, 30 November. Zaturdag II. hield de Wis- en Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen eene gewone Vergadering. Tegenwoordig waren: de IIH. Simons, TV. Vrolik, Buys Ballot, Verloren, v. Kerkwijk, Storm Buysing, Schroeder v. d. Kolk, Lobatlo, v. Gogh Donders, Mallhes, G. Vrolik, Darting, v. d. Hoeven, v. d. Boon Mesch, Blume, Slamkart, Conrad, v. Rees, v. Hasselt, Elias en v. Gemis, en van de Lelterk. Afd. de Hll. Koenen en Janssen. Ingekomen een brief van den Minister van Binnenl. Zaken, over liet onder zoek der verzakking aan de Waalzijde te Nijmegen, ook namens den Mi nister van Oorlog, verzoekende spoedig advies der Akademie. Deze zaak is in handen gesteld van eene Commissie, bestaande uit de HU. Conrad en Delprat. De lieer van Rees brengt daarna het physisch gedeelte uil van het rap port der Commissie, bestaande uit de 1111. van der Boon Mesch, Mulder en den spreker, over den brief van den Minister van Finantiën, vragende voorlichting der Akademie over de vochtwegers van gedistilleerd en de her leidingtafels bij de administratie der accijnsen in gebruik. Er is besloten dit verslag, beantwoordende de eerste vraag des Ministers, op te zenden en later het rapport over de tweede vraag in te dienen. De Heer J. van der Hoeven, brengt ook namens den lieer Buys Ballot rapport uit over de Verhandeling van den Heer Harting, getiteld: Descrip- t.on d'un diamant remarquable contenant des cristaux. Het rapport ver langt de opneming daarvan in de Werken der Akademie. Vervolgens heeft de Heer Conrad cene belangrijke mededccling gedaau over de doorgraving van de landengte van Suez. Naar zijne overtuiging kan men de verwezenlijking dezer zaak spoedig verwachten. Hij leverde i| een betoog van hel nut van die doorgraving voor handel en scheepvaart,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1