denen er was zelfs gebrek aan geneeskundige hulp. De schade aan ge houwen wordt op meer dan een milliocn begroot. Toevallig waren eerst onlangs 600 centenaren kruid uit Mainz naar elders overgebragt. Zonder dit gelukkige toeval, zou thans de geheele stad een puinhoop zijn, onder welke eene bevolking van 30 a 40,000 menschen haar graf gevonden zou hebben. De oorzaak van het gebeurde wil men aan zelfontbranding toe schrijven, daar er op dien dag in het magazijn niet was gewerkt. Dc Mainzer Zeit. zegt dat het onheil met onderwerping wordt gedra gen en drukL de hoop uit dat de Duilsche Bond niet zal dralen om de onverdiende ellende te lenigen. Men heeft te lang gewacht ten einde het kruidmagazijn op eenen behoorlijken afstand van de vesting te verplaatsen. Moge nu deze les heilzaam werken. Later ontvangen berigten melden omtrent die ramp nog het volgende: Er heeft zich eene commissie gevormd, ten einde liefdegiften in te zamelen voor de ongelukkige inwoners; die commissie drukt den wensch uit dat geheel Duitschland aan hare oproeping zal gehoor geven. Het getal der totaal vernielde huizen is 57, en dat der zwaar beschadigde 64. Overigens is er niet ée'n huis in de stad dat onbeschadigd is gebleven. Men telde op Vrijdag 28 doodenwaaronder 11 Pruissische militairen. Het getal der ge kwetste militairen is nog niet naauwkeurig bekendmen zegt 80 a 90. De burgerij lelt cenige honderde gekwetsten. De pogingen tot redding moesten met beleid geschieden. Meestal vond men slechts verminkte ledematen, maar tusschen beide nog enkele ongelukkigen die nog leefden. Zoo vond men eene vrouw op eenen stoel gezeten die door een hoop balken werd beschermd; hare redding vereischte een arbeid van 8 uren. Een inwoner van de stad die afwezig was, heeft van zijn talrijk gezin niets dan lijken wedergezien. Een jongeling die bij de pogingen tot redding blijken gaf van eenen aan wanhoop grenzenden moed, mogt slechts de lijken van twee zijner broeders en van zijnen vader uit het puin opdelven. Het is een geluk geweest dat de bommen en granaten in het onderste gedeelte van het gebouw werden bewaard en aldaar zijn gesmoord, want anders zou de stad misschien aan alle kanten in vlam zijn gezet. Ook in een nabijgelegen onderaarsch gewelf werden 600 bommen bewaard, maar hoewel dc deur opensloeg hebben die voorwerpen geen vuur gevat. Ook mag men de redding van 200 Oosten- rijksche Officieren niet voorbij ziendie op dien dag in de onmiddellijke nabijheid van den kruidtoren een militair feest zouden vieren, maar dat door toevallige oorzaken was uitgesteld. Uit het kantoor van een fabriekant le Mainz werd dezer dagen door inbraak 20,000 11. gestolen. Voor het ontdekken van den dader is 1000 11. uitgeloofd. RV8LA1SD. Uit Petersburg zullen geregeld meteorologische waarnemingen aan de Academie le Parijs worden gezonden. De Grootvorst Constanlijn heeft zelf dien arbeid als correspondent op zich genomen. In den avond van 8 Nov. is het stoomschip Cinawdienst doende tusschen Petersburg en Schusselburg, op de Newa legen het stoomschip Constanlijn gestoomd, dat oogenblikkelijk zonk. 49 personen zijn gered en 11 verdronken. Onder deze laatsten was de Luth. Leeraar Moritz. De berigten omtrent de krijgsverriglingen in den Kaukasus luiden bij voortduring gunstig. De Russische troepen hebben weder eenige voordeelen behaald, die de onderwerping van verschillende stammen ten gevolge heb ben gehad. De onderlinge verdeeldheid en vijandschap der stammen draagt hiertoe veel bij. TURK ÏE. Te Konstantinopel is de duurte der levensmiddelen ongehoord. Daar entegen is de handel in buskruid en wapenen zeer levendig. Over 't alge meen is men over de toekomst des lands zeer bezorgd. Volgens berigt uit Belgrado heeft de Vorst van Servie aan de Raads- heeren, betrokken in de onlangs ontdekte zamenzwering tegen zijn leven, en die uit dien hoofde ter dood veroordeeld waren, lijfsbehoud geschon ken en hun de straf van levenslange gevangenis opgelegd. UITTREKSEL UIT EE.NE Ni BKIEE UIT K.-AMERIKA. II. Wanneer ik met de stages (diligences) reisde, was ik dikwerf in groot levensgevaar, vooral wanneer de met 14 personen geladene topzware wagen over krakende losliggende planken van ellendige bruggen reed, die onder ons bogen, 's Nachts is het hier woedend koud en had ik eens het voorregt op een open wagen overgepakt te worden. Des morgens le 4 ure kwamen wij in eene ellendige herberg aanwaar mij een kamer met 4 gebroken glas- ruilen, zonder gordijn noch blinden, vlak voor mijne ongelukkige rustplaats, aangewezen werd, terwijl ook de deur onmogelijk gesloten kon worden, zoodat alles in de kamer zich door den geweldigen togt bewoog. Op een anderen keer erlangde ik een dergelijk salonwaarvan de deur aan de straal uitkwam. Niettegenstaande alle inspanning was ook die met geene moge lijkheid te sluiten. Ik wilde er daarom een stoel voor plaatsen, toen ik bemerkte dat er geen enkele in dat prachtige paleis voorhanden was, en voor al dat comfort betaalt men toch nog dagelijks 2 a 3 doll, (ƒ5 a ƒ7)). Intusschen behoeft men volstrekt niet bevreesd te zijn met opene deuren in eenige ongelegenheid te geraken. Een Amerikaan zoude zich niet vermelen daar misbruik van te maken, terwijl de goede trouw en eerlijkheid zoo groot zijn dat men dikwerf in groote steden (o. a. te Washington) met opene huisdeuren aan de straat zich allen gerust te bed begeeft. Te Chicago had Ds. Ferris een thermometer buiten zijne voordeur hangen, en er zelfs nooit aan gedacht dat die gestolen konde worden. Werklieden laten bijna altijd hun gereedschap op de straat of den weg liggenals zij gaan eten. Zulke voorwerpen te stelen is veel te min voor eenen Amerikaan; maar als zij een fiksch bankroet kunnen slaan, dikwerf zeer frauduleus, dat is beter der moeite waardig, of om met eene wel voorziene kas op den loop te gaan of om bankpapier uil brieven te kapen, enz. Zulke dingen worden meestal door huichelaars gedaan, die den vorigen Zondag met een cfFen gezigt drie malen ter kerke waren en nog daarenboven twee godsdienstige vereenigingen in de week bijwoonden; die u voor een aartsketter zouden uitmaken als zij hoorden dat gij op den Sabbath een uitstapje wildet maken of iels anders verrigten dan ter kerke te gaan en verder met de handen over elkander te zitten. De zedelijkheid der Amerikanen moet ookvolgens de getuigenis der geneeskundigen, alles behalve op een hoog standpunt staan, bij al de groote uiterlijke welvoegelijkheid. Eene Amerikaansche schoone zoude blo zen als men de eenvoudigste gewone uitdrukkingen, waaraan men zich bij ons niet in 't minst ergert, in gezelschap bezigde; maar om in het ge heim zich schandelijk onzedig te gedragen, dat is minder, als zulks voor het publiek maar verborgen gehouden wordt. Zelfs ten platten lande is er veel op dc zeden aan te merkenen hoort men daar van dingendie men eerder te Parijs, Londen, Hamburg, Berlijn of Weenen dan bij de vrome Amerikanen verwacht zoude hebben. Wat de onzedelijkheid in de Unie betreft, moet ik intusschen zeggen dat ik het slechts door mededeelingen van anderen en door de Couranten ver nam, en dat ik, behalve in Nieuw-Orleansnergens sluitende onzedelijkheid in het openbaar bemerkt heb. Daar evenwel gingen getrouwde vrouwen en moeders van talrijke gezinnen op de onbeschaamdste wijze gedecolleteerd met hunne beaux zoo schandelijk familiaar omdat ik regt blijde was toen ik die wulpsche stad achter den rug had, waar het gansch niet vreemd is om menschen op de straat vermoord te zien liggen. De Amerikanen ver vallen bijna in alles in uitersten. Terwijl in Nieuw-Orleans op Zondag de grootste markt gehouden wordt, loterijbriefjes verkocht, Jan Klaassen of Polichinelle spelen met pauken en trompetten vertoond worden en pleizier- treinen der spoorwegen overal heen rijden, vervalt men in het Noorden vol komen in een ander uiterste; bijna nergens kan men des Zondags vertrek ken noch brieven erlangen; alles, behalve de kerken, blijft gesloten, en het is voor de vreemde reizigers, die dikwerf, bij slecht weder, zonder ken nissen, op hunne kamer kunnen zitten, allerakeligst. Niet ieder reiziger toch verkeert in de regie stemming om eenen geheelen Zondag in eene vreemde plaats, onder vreemde menschen in de kerk te zijn. Ik maakte er later eene studie van om mijne reisplannen zoodanig in te riglen, dat ik op eenen Zondag daar ter plaatse aanlandde, waar ik aanbevelingen had; kon ik daaronder een Duilscher vindendan was ik bijna zeker om na kerktijd tot een rij toertje in Gods prachtige schepping, buiten de steen klompen der steden, uitgenoodigd te worden, want de Duitschers zijn niet zoo overdreven vroom als de Amerikanen van Engelsch bloed, die zoo iets hoogst zeldzaam doen, hoewel ik er toch twee toe overhaalde, eens een aan den Hudson en andermaal een op het Alleghany-gebergle. Zij deden het uit overgroote beleefdheid voor mij, doch eigenlijk contre coeur-, mis schien nog wel bevreesd, dat anderen zich aan de verschrikkelijke zonde, die zij bedrevenergeren zouden. Met groote verontwaardiging heb ik het nieuwe plan van Lord Palmerston gelezen tot invoering van een gemodernizeerden slavenhandel onder eene andere benaming1). De vcrfoeijelijke Engelsche staatkunde zal zich nu toe leggen om de wilde Afrikaansehe volken, zoo veel mogelijk legen elkander op le hitsenopdat er vele gevangenen kunnen komendie de Engelschen dan zoogenaamd vrijwillig voor eenige jaren in dienst zullen nemen en zich tot arbeid in hunne Koloniën zullen laten verbinden. Die ongelukkigen gaaneven als dc beklagenswaardige Koelies (de Chinezen op Cuba) een veel treuriger lot dan dat der slaven te gemoet, terwijl de meesters der laatsten, even als voor hunne andere bezittingen, zoo veel in hun vermogen is, zorg dragen om ze door eene goede en menschelijke behandeling, door verple ging bij ziekte, zoo lang mogelijk te behouden, zullen de overwonnen Afrikanen onder den fraai klinkenden titel van vrije huurlingengedurende den verbonden diensttijd half worden doodgewerkt; niemand zal er zich cm bekommeren of zij dien ten gevolge hun leven verkorten of later lot allen arbeid volkomen ongeschikt zijn; niemand zal ze, evenmin als de ongelukkige Koelies, met liefde verplegen als ze ziek zijn; in dat geval wordt door gewetenlooze Blanken hun tractement ingehouden en zij moeten maar naar een goed heenkomen zoeken. Neen die maatregel der Engelsche Regering is veel schandelijker dan de slavenhandel zelve, 't Is het even beeld van de Amerikaansche bankroetiers, die driemalen des Zondags ter kerk verschijnen! Hel is eene afschuwelijke huichelarij! Ik lees liever boeken als dat van de opregte Miss Murray, die loyaal genoeg is, om, legen de publieke opinie inhare gevoelens bloot le leggen en veel liever hare betrekking als Hofdame wilde verliezendan hare innige overtuiging prijs te geven. Er zal niemand die wel denkt, gevonden worden, of hij zal erkennen dat de slavernij een groot kwaad is en dat alle landen geluk kig kunnen wordenwaar het mogelijk is slaven te ontberen. Maar er moeten regtvaardige en billijke middelen daartoe aangewend worden. Als alle weidenkenden de handen in eensloegen om vrije blanken in eenen sla venstaat te brengen, waar de zwarten ontbeerd kunnen worden, d. i. waar het klimaat ïjjet te vcrschroeijend heet is zooals b. v. in den Amerikaan- schen Staat Tennessee, dan zal er nog nimmer zulk een krachtige maat regel genomen zijn, die de hartader der slavernij treft, zonder verlies, zonder strijd en zonder partijschappen, gebaseerd op aller welvaart en ge luk. Ik sla geene plannen voor als onze Maatschappij tot Nut van 't Alge meen om de slavenhouders zonder compensatie van hun reglmatig eigendom le berooven, op grond dat het ongeoorloofd is. Het is jammer dat die Maatschappij niet al de jenever in onze Hollandsche branderijen eigendunkelijk in beslag kan nemen, omdat dat vocht, bij le veelvuldig ge bruik, schadelijk voor het algemeen konde worden. 1De Auteur van den brief schijnt de handelwijze der Engelschen met die der Franschen te verwarren; wij lezen toch dat deze laatste zoogenaamde vrije arbeiders onder de Negers willen werven: iets wal den Engelschen gansch niet welgevallig is, daar die het le regt als een vermomde slavenhandel beschouwen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3