LEYDSCHE COURANT. 1857. N°ii4T,;; WOENSDAG 25 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BlNNENLANDSCflE BEiilGTO. 8 LEYDEN, 24 November. Wij zijn in de gelegenheid ie berigiendat op het hier achter aan- 1 gekondigde Dames-Concert van het Muziekgezelschap Musis Sacrum zullen I uitgevoerd worden: van Beethoven's ouvertures, op. 115 en König StephanI Rossini's ouverture Guillaume Teil; en dat de solo's, op piano door eene J verdienstelijke dilettante (Fantais. uit de Lucretia Borgia van L. de Mayer, I en een paar kleine stukken), op de viool, door den Heer A. J. Wetrcns (van Bcethoven's-concert op. 61, en Fantaisie brillante uil de Othello van Ernst) zullen worden voorgedragen. Wij vernemen dat Mej. Wilhelmina van Genabeththans te 's Graven- liage woonachtig, voornemens is eerstdaags alhier eene Soire'e musicale te geven. Wij gelooven dat onze stadgenootendie zoo dikwijls muziekale talenten, uit den vreemde overgekomen, ondersteuning schenken, die ook niet bij die gelegenheid aan onze landgenoote onthouden zullen. Zij is de dochter van den zoo gunstig hier te lande hekenden Keer P. van Gena beth die voor 1830 Hoogleeraar was in de Vaderlandsche letteren te Brugge en zich later te Amsterdam vestigde. Na het overlijden van haren vader in 1852heeft zij zich met het geven van onderwijs in de toonknnst onle dig gehouden, en mogt daarin aanvankelijk wel slagen. Te 'sGravenliage heelt zij zich reeds vroeger met veel bijval doen hoorenen werd door be voegde kunstkenners zeer geprezen wegens hare krachtige en welluidende stem en de stoutheid en goede nuancering waarmede zij de moeijelijksle stukken op de piano-forte ten uitvoer bragt. Wij verwachten dat haar kunsttalent ook hier naar verdienste zal gewaardeerd worden. Wij gelooven dat de mededeeling van de volgende bijzonderheid voor vele onzer lezers niet onbelangrijk zal zijn: Te Blitac, op het eiland Java, is op den 29slrn Augustus dezes jaars overleden de Heer Hugo Gerard de Wildt, vroeger Controleur der Cultures. Volgens de opgave van wijlen den Hoogleeraar te Water was hij in regte lijn de oudste afstam meling van den vermaarden Leydschen Burgemeester Pieter Adriaanszoon van de Werff. Op last van hel Depart, van Binnenl. Zaken zijn langs de kust der Noordzee palen geheidten einde te kunnen nagaanin hoeverre het strand en de daar langs gelegene duinen afnemen of verhreeden. Vroeger is gemeld dat de Regering eene aanzienlijke partij boekwer ken deed gereed maken, als ecu geschenk voor den Keizer van Japan. De Gron. Cour. zegt thans dat de aankoop van die boeken heeft plaats gehad ten gevolge cener bestelling van den Keizer. Ook zouden er nog onder scheidene werktuigen door de Japansche Regering zijn besteld. In sommige plaatsen van Gelderland en Overijssel veroorzaakt de aan houdende lage waterstand veel ongerijf. Te Arnhem is de brandstof slechts met moeite te verkrijgen. Gewone schepen kunnen den IJssel niet bevaren, daar die rivier weinig meer dan een beek is. Ook vele landlieden klagen over gebrek aan water voor het vee op de stallen. Men heeft ook den Rijn nog nimmer zoo laag gezien als thans. Uit Meppel wordt gemeld dat eene zekere vrouw v. d. B. aldaar, de barbaarschheid heeft gehad een jongetje, waarover zij stiefmoeder was, sedert eenigen tijd op allerlei wijzen te mishandelen en te plagen, te ijzing wekkend voor het mensehelijk gevoel om zulks in het openbaar te vermelden; het weêt'looze knaapje was reeds bijna geheel uitgeteerd, toen de buren het ten gevolge zijner jammerklagten op den zolder der woning aantroffen. Het kind is op last der policie ter verpleging naar het stadsziekenhuis overge- bragt, terwijl tegen de moeder proces-verbaal is opgemaakt. De beide personen onlangs te Middelburg in hechtenis genomen, ter .zake van het geheim houden eencr door hen gedane opgraving van geld op liet land van hunnen meester, zijn op vrije voelen gesteld. Het onderzoek wordt echter voortgezet. 's GRAVENH AGE24 November. Z. M. heeft goedgevonden aan den Ridmeesler E. Musquetier, van het 4de reg. dragonders, op verzoek, een eervol ontslag te verleenen; en te be noemen: hij het wapen der cavalerie, bij den Staf, lot Ridmeester 3de kl. den lslcn Luit.-Adj. W. A. Beek, van het 4de reg. dragonders, en bij het 4de reg. dragonders tot Ridmeesler 3de kl. den lste" Luit. C. J. van Lidth dc Jeude, van het corps. De lsle Luitenant C. M. J. W. Rijnen, van den Staf der artillerie, is voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie van liet leger in Oosl-Indië. Bij Kon. besluit is bepaalddal voorlaan in de behoefte aan Hoofd en verdere Officieren bij de landmagt ia YVest-Indië, die der militaire ad ministratie en der geneeskundige dienst daaronder begrepenzal worden voorzien door het detacheren derwaarts, voor den lijd van 3 jaren, van zoodanige Officieren van het leger hier te lande, die zich voor eene tijde lijke beslemming naar YVest-Indië genegen moglen verklaren. Aan die Officieren zal bij het vertrek van hier eene aan de verschillende rangen geëvenredigde gratificatie worden toegekend. Bij hetzelfde besluit is eene verbetering bevolen van de tractemeiilen der Officieren, zoo als die thans in West-Indië worden genoten. Z. M. heeft den Minister van Oorlog gemagtigd, oui in een der cava- lerie-garnizoenenhetwelk hiertoe het meest geschikt zal worden geacht, eenige Onderofficieren van dat wapen te vercenigen, ten einde gedurende eenigen tijd in de rijkunst te worden geoefend, om langs dien weg tot goede instructeurs te worden gevormd. Voorts is bepaald dat die oefenin gen te Haarlem bij het lste reg. dragonders zullen plaats hebbenonder de leiding van den lstcn Luit. von Iluguenin, van dat corps. Naar men verneemt zal er Donderdag familiediner ten llove plaats hebben. II. K. 11. Prinses Frederik en hare dochter, Prinses Maria, worden morgen middag van Berlijn alhier terugverwacht. Bij den Minister van Fiiiantien is onder het postmerk Geertruidenberg ontvangen ƒ5, ter voldoening eer.er schuld aan 's Rijks schatkist. De Minister van Koloniën zal op morgen geen gehoor verleenen. De Eerste Kamer der Slalcn-Generaal is bijeengeroepen tegen Dings- dag8 Dec. aanst. Op Maandag 7 December zal voor den Hoogen Raad behandeld wor den het beroep in cassatie van de door liet Prov. Gereglshof van Zuidholland veroordeelde Maleijers. Het muziekcorps der grenadiers heeft, naar men verneemt, uiinoodi- gingen ontvangen uit BrusselParijs en Londenom in het aanstaande jaar aldaar concerten te geven. Wij vernemen dat een der vrijgesproken Maleijers, die wegens onge steldheid met zijne makkers niet naar zijn land is kunnen terugkeeren doch in het ziekenhuis te Rotterdam werd verpleegd, en later door de zorg van de Damedie zich hun lot zoozeer heeft aangetrokkenalhier was over gevoerd, om in haar huis te worden verzorgd, thans alhier is overleden. Donderdag aanst. zal de begrafenis plaats hebben. Dezer dagen is door visschers, in de sloot nabij het spoorweg-station alhier, een snoek gevangen, die 25 ffi woog. Tweede liatner tier Sinten-Generaal. Zitting van Maandag 23 November. In deze zitting heeft de Commissie van Rapporteurs voor het wets-ont- werp lot herziening der gemeentewet (plaatselijke belastingen) daaromtrent haar eindverslag uitgebragl. De behandeling zal nader vastgesteld worden. Daarna zijn de beraadslagingen over de Staalsbegrooling voor 1858 en wel over lloofdst. V. Depvan Binnenl. Zaken) voortgezet. De Heer Storm van 's Gravcsande heeft voorgesteld om achter artikel 81 een nieuw art. 81 a te voegen van den volgenden inhoud «Kosten der voorbereidende werkzaamheden tot den aanleg van spoorwe gen, daaronder begrepen tractemententoelagen en verdere belooningen mitsgaders bureau-, reis- en verblijfkosten voor de ambtenaren van den waterstaat en ander in dienst te stellen personeelalsmede alle uitgaven voor kaarten, uittreksels uil kadastrale plans, teeken-, schrijf- en verdere behoeften, ter somma van ƒ80,000." De Heer van lloëvell heeft gelijktijdig eene gemotiveerde orde van den dag voorgestelddie na het wisselen van eenige beschouwingennader door hem werd gewijzigd. Deze gewijzigde motie luidt aldus: «De Kamer, in de onderstelling dat van regeringswege spoedig zal wor den beschikt op de verschillende aanvragen lot concessie voor het aanleggen van spoorwegenbij de Regering ingekomenverklaart van haar met be langstelling in te wachten bepaalde voorstellen, indien er een subsidie mogt vereischt worden voor spoorweglijncn door particuliere maatschappijen aan te leggen en te exploiteren. Over beide voorstellen had eene breedvoerige beraadslaging plaats, waarbij I de Minister van Binnenl. verklaarde dat hij in de zaak der spoorwegen geen i prikkel noodig had en dat hij in belangstelling in dal opzigt voor niemand I onderdeed. Z. Exc. verklaarde zich voor het amendement van den Heer I Storm van 'sGravesande en tegen het voorstel van den Heer van lloëvell. I Bij stemming zijn heide voorstellen echter aangenomen; nadat nog de Heer I Storm van 's Gravesande den aanhef van hel nieuwe artikel aldus had ge wijzigd: «Kosten van onderzoek van ontwerpen tot den aanleg enz." Arlt. 81 en 82 (Waterstaatenz.) werden zonder beraadslaging aangenomen. Afd. Y1I Onderwijsgaf aanleiding tot eenige opmerkingen. De Heer Blaupol ten Cate sprak over de ongelijkmatigheid bij het onderzoek van de bekwaamheid der aanstaande studenten. De Heeren Mackay en Nispen vait

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1