BUITENLANDSCtlE BERIfiTEN. BELGIE. BRUSSEL, 13 November. De Moniteur deelt thans het Kon. besluit mede, waarbij de Kamer der Volksvertegenwoordigers wordt ontbonden. De nieuwe verkiezingen worden daarbij op 10 December bepaald en de bijeenkomst der nieuwe Kamers op den 15d™ daaraanvolgende. Het nieuwe Ministerie staat bij voortduring bloot aan hevige aanvallen van de clerieale bladen. Zoo zegt o. a. het Journ. de Brux.: «liet Mi nisterie van de oproermakers is tot stand gekomen. België is prijs gegeven aan de vrijmetselarij," en een dagblad van Brugge: »De straatkeijen zijn Ministers geworden en het oproer is als Regering opgetreden." De Courrier de VEscaut valt zelfs den Koning op eene zeer onheusehe wijze aan, iets waartegen zich de Indép. Beige in krachtige taal verzet. Nabij Doornik zjjn twee broeders, die van eene kermis in beschonken toestand terug kwamen, noodlottig omgekomen. Een klom onderweg van het rijtuig afs zeggende dat zijn broeder hem in de naastbij gelegen herberg moest afwachten. De ander reed voort, maar viel van den wagen af, waar van de raderen hem het hoofd verbrijzelden. De ander, door de duisternis afgedwaald, werd later verdronken in een sloot gevonden. ENOELAVD, LONDEN, 12 November. Het Kon. gezin van Frankrijk, dat op Claremont verblijf houdt, heeft een treurig verlies geleden. De Hertogin van Nemours, die onlangs voor spoedig was bevallenis overleden. Zij was de dochter van wijlen den Hertog Ferdinand van Saxen-Coburg-Gothaen dus aan den Prins-Gemaal vermaagschapt. Geboren in 1822 mogt zij den ouderdom van 35 jaren be reiken. In 1840 was zij met den Hertog van Nemours in den echt getre den en laat hem 4 kinderen na. De Koningin heeft terstond hare deelne ming aan het zoo zwaar beproefde gezin doen betuigen. Prins Albert heeft die treurige taak zelf verrigt. De moeijelijkheden in de handelswereld blijven toenemen. Een der grootste makelaars in wisselbrieven is weder gefailleerd. Te Glasgow heb ben op nieuw twee banken de betalingen geslaakt. Door de bank alhier is eene aanzienlijke som derwaarts gezonden om in de dringendste behoefte te geihoet te komenook heeft men troepen uit Edinburg derwaarts moe ten zendenwant de gisting onder de arbeidende klasse aldaar was groot. De beriglen uit New-York luiden in dit opzigt weder gunstiger. Er was gemakkelijker crediet te verkrijgen en koopwaren en fondsen waren rij zende. Ook het in kas van sommige banken was toegenomen. Aldaar is men van gevoelen dat men binnen 6 maanden alles teboven zal zijn gekomen. De Regering heeft een' belangrijken maatregel genomen, om aan den geldnood te gemoèl te komen. Zij heeft de Bank gemagtigd de uitgaven van haar papier te vermeerderen, maar daarbij het verlangen uitgedrukt om den legenwoordigen stand der rente voorloopig te handhaven. Deze maatregel zal door den handelstand zeker met genoegen worden vernomen. De Times heeft dezen maatregel ernstig bestreden, maar het is te voorzien dat daardoor den slaat van zaken terstond verligt zal worden. Overi gens was een zoodanig besluit onvermijdelijk gewordenvan wege den toe stand waarin de Bank was geplaatst. Volgens genoemd blad zal het Par lement den 30s,cn dezer bijeenkomen. Gelijk men weet zijn de beriglen uit Indië van eenen gunstigen aard. Hoewel hel ontzet van het kasteel van Lucknow het eenige behaalde voor deel is, zoo is zulks toch allerbelangrijkst, als men in aanmerking neemt dat de muitelingen, die meester van de stadwaren, mijnen hadden aangelegd, die elk oogenblik de laatste schuilplaals van deze zoo dappere bezetting hadden kunnen vernielen. De Generaal llavclock beeft in deze veel moed en beleid aan den dag gelegd. Vele vroegere beriglen worden thans gelo genstraft zoo als de ontvlugling van den Koning van Delhi en de inslui ting der stad door de muitelingen; integendeel worden deze laatslen van twee kanten achtervolgd. Zij zijn ook achterhaald en na een hevig gevecht geslagenwaarbij zij twee stukken geschut verloren. De beriglen bij de O. I. Compagnie ontvangen maken gewag van on lusten op onderscheidene punten ontstaanzoo moet o. a. de stad Bhoca- pour verbrand zijn. De grenzen van Seinde waren mede in geen goeden staat. Ook te Bombay was eene nieuwe zamenzwering ontdekt, en daar warenvolgens de Timestwee inlandsche soldaten als schuldig bevonden aan den mond van het kanon gebonden en in stukken gescholen. Volgens de berigter. bij genoemd blad ontvangen, zou de Generaal Wilson te Delhi wegens ziekte zijn bevelhebberschap aan den Generaal Perry hebben overge dragen. Ook waren de muiters van Dinapoor tot in bet land van Banda, waar Nena-Sahib zieh bevindtdoorgedrongenen deze laatste zoekt de muiters van Giralior lot eene vereeniging met hen over te halen. Een der eerste gevolgen van deze gunstige tijdingen zal zijn, dat de Gou verneur Generaal daardoor in eene meer gunstige stelling wordt geplaatst, en dat hij door zijn vriend Palmerston niet zal behoeven opgeofferd te worden. Een beambte bij een onzer bankiersbuizen, William Jackson Wright genaamd, is verdwenen, met zich nemende eene som van 15,000 Wright spreekt verschillende talen en heeft een zeer deftig voorkomen. Op zijne aanhouding is eene ruime belooning gesteld. Dezelfde tijger, waarvan onlangs melding is gemaakt, als hebbende bij zijne overvoering een jongen deerlijk gehavend, en die voor 400 het eigendom van den Heer Wombwell was gewordenheeft thans uit zijn hok in dal van een leeuw weten te breken, waar hij dit tamelijk tamme dier, waarvoor eenige jaren geleden 300 was betaaldmet zulk een woede aangreep, dat het, ondanks zijn gcduchten tegenstand, weldra den geest gaf. Hel Vicloria-hötel te Fleetwood is Zondag 11. afgebrandwaarbij o. a. 800 aan goud geld en 300 in papier is verloren gegaan. Alles was te gen brandschade gewaarborgd. Te Incein Lancashireis een huiswaarin eene hoeveelheid buskruid tijdelijk bewaard werd, in de lucht gesprongen. Een meisje werd daardoor gedood en de eigenaar van het huis, zijne vrouw en nog een ander meisje werden gekwetst. De Australische paketboot Etnen is in de Roode zee gestrand. Zij had eene aanzienlijke hoeveelheid goud aan boord. De passagiers zijn te Marseille aangebragt ,'en men hoopt het schip nog vlot te krijgen. FRANKRIJK. PARIJS12 November. De Maire van S'. Romain is door den Keizer benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer. Hij heeft reeds sedert 1792 aan het hoofd dier ge- pieente gestaan en telt reeds meer dan 100 jaren. De Mon. berigt thans de bijeenroeping van het Wetgevend Ligchaam tegen 28 dezer. De Heer Abbatucci, Minister van Justitie, voor wiens leven sedert eenige dagen weinig hoop was, is overleden. Zijne begrafenis zal op kosten van den Staat geschieden. Men spreekt van de terugroeping van den Persischen Gezant Ferruck- Khanaan wien de betrekking van eersten Minister zou worden opgedragen. Gedurende geruimen tijd is zoowel onze policie, als die in Duitschland onvermoeid bezig geweest, tot opsporing van eenen koffer, die aan het station van den spoorweg alhier was vermist. Die koffer bevatte eene aan zienlijke waarde in diamanten en behoorde aan den Heer Heimann, juwelier alhier. Na 5 weken lang vruchteloos pogingen tot ontdekking aangewend te hebben, begon men den schat verloren te achten, toen dezelve geheel ongeschonden den eigenaar werd terugbezorgd. Bij vergissing was de koffer geraakt bij andere, welke voor het kasteel der Tuileriën bestemd en aan den Kamerheer der Keizerin, gerigt waren; daar deze afwezig was had hij eerst bij zijne terugkomst den vreemden koffer bemerkt en terstond last gegeven den eigenaar daarvan op te sporen. Gelijk te begrijpen is, was de blijdschap van den Heer Heimann buitengemeen groot. Omtrent het lijk aan het station te Choisy in een ton gevondenver neemt men, dat het volgens onderzoek der geneeskundigen, dat van eene jonge vrouw is, die reeds voor meer dan eene eeuw moet overleden zijn. ITALIË. Brieven uit Rome berigten dat de nieuwe Fransche Gezant, in zijn eerste gehoor bij den Paus, hem in naam des Keizers zou bedankt hebben voor de verbeteringen in het finantiewezen aangebragt, daarbij den wensch uit drukkende dat gelijke verbeteringen in de regibanken en in het beleid der justitie ingevoerd mogten worden. De Paus had ontwijkend geantwoord. PRUISSEN. BERLIJN, 12 November. Dr. Schönlein, lijfarts des Konings, heeft zijn ontslag gevraagd, om zijne overige dagen in rust te Bamberg, zijne geboorteplaats, door te bren gen. Ten vorigen jare verloor hij zijnen eenigen zoon, die op de kust van Afrika stierf, toen hij eene ontdekkingreis zou gaan ondernemen, en dit verlies schijnt den geneesheer versterkt te hebben in zijn vroeger kenbaar gemaakt verlangen om het openbaar leven vaarwel te zeggen. Het bankiershuis John en C». heeft zich belast met de Zwecdsche leening van 20 milliocn, ten dienste van de ontworpen spoorwegen daar te lande. Te Hamburg is het berigt ontvangen, dat de stoomschepen Burlington en Eagle, met Russische voortbrengselen van Kroonstad naar Huil bestemd, in de Oostzee zijn verongelukt. Gedurende den tijd dat de vaart in dit jaar geopend is geweest, zijn dus reeds 6 Amcrikaansche handelsschepen vergaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 November. De herstelling van den theologischen leerstoel aan de Iloogeschool te Innsbruck is door den Keizer bekrachtigd. 7 leden van de Jcsuitcn-orde zijn als Hooglceraren aangesteld. Volgens een berigt uit Belgrado, zou de reglbank aldaar reeds uit spraak hebben gedaan in de zaak van de Servische zamenzwering. Zeven der eedgenooten zouden ter dood veroordeeld zijn, en een tot altijddurenden 'gevangenisstraf. Aan de veroordeelden waren gcene verdedigers toegevoegd ook had men weinig belang gesteld in hetgeen zjj lot hunne verdediging inbragten. RUSLAND. Op last der Regering Is het onlangs in de Finsche golf verongelukte schip Lefort door Engelschc duikers opgespoord en onderzocht. Die lieden hebben in het ruim 1100 lijken opeen gestapeld gevonden, zoodat er tjjdens het ongeluk meer dan 200 op het dek zijn geweest. De aanblik van deze verblijfplaats der dooden moet voor de duikers vreesclijk zijn geweest, daar bet glas van de duikerklok alle voorwerpen nog vergrootte en al de lijken met wijd geopende oogen werden aangetroffen. Een van de duikers was door dit schouwspel zoo geschokt, dat hij gedurende verscheidene dagen buiten slaat was, berigt van zijne bevindingen te geven, later weigerde op nieuw in de diepte af te dalen en naar zijn vaderland terugkeerde. Op de Kaspische zee heeft weder een onheil plaats gehad, liet stoom schip Cuba, werd bij kaap Vaular, door storm overvallen en tegen de klip pen verpletterdwaarbij rijks- en particulieren eigendom verloren ging. Ook 18 matrozen, benevens den Bevelhebber en 3 Officieren verloren daarbij het leven. Ook verneemt men dat bij een togt uit Anapa tegen Turksche smokkelaars, toen de troepen in vaartuigen waren ingescheept, in een daarvan eene kruid-ontploffing plaats had, waarbij 1 Staf-Officier, 2 an dere Officieren en 36 man verongelukten; 32 personen werden gered.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2