LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 16 NOVEMBER. Dc Courant wordt Maandag 7 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven RIJ deze Courant behoort Bijblad Jf». 23. BIiXNENLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN, 14 November. Dc IIoog-GcI. Heer Dr. W. F. R. Suringar, door Z. M. den Koning be- j noemd tot Buitengewoon Iloogleeraar in de Faculteit van Wis- en Natuur kunde, heeft beden middag die betrekking aanvaard, door het houden eener plegtige rede in de groole gehoorzaal van het Akademiegebouw. Z. II.-Gel. sprak over de beteekenis der Planten-Geographie en den geest van haar onderzoek. Deze rede, door velen met belangstelling aangehoord, deed van des sprekers optreden als Iloogleeraar voor de wetenschap de schoonste verwachtingen opvatten. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van Donderdag 1!., nopens de aanvrage van een terrein binnen deze gemeenteter vestiging van een kolo niaal militair invalidenhuisbesloten het hier reeds beslaande invalidenhuis tot genoemd oogmerk dringend aan te bevelenals zijnde door ligging en ruimte daartoe bijzonder geschikt. Tevens zijn de plans en voorwaarden voor het te bouwen stedelijk ziekenhuis goedgekeurd. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 120 lot 133 personen. Dingsdag II. had er in de nabijheid van het dorp Haaflen een droevig ongeluk plaats. De lieer V., woonachtig te Dordrecht, liet zich met eene boot naar de afkomende Pruissische stoomboot roeijen; daar de boot legen de raderkast aanvoer, geraakte de Heer V. over boord en verdronk, terwijl de schipper, die zich aan de raderkast vasthield, werd gered. De Ucer C. Gischler, stations-chef van den Nederl. Rijnspoorweg te Emmerik, heeft van Z. K. II. Prins Frcderik een gouden horologie en ketting ten geschenke ontvangen, en nog twee ambtenaren van dien spoorweg, W. Bosch en D. OosterholT, te Utrecht en te Arnhemieder een fraai be werkte kop en schotel, als een blijk van erkentelijkheid voor hunne be- moeijingen, in het opsporen van een trommel met eene aanzienlijke waarde, die in hel vorige jaar was vermist geraakt. Te Nijmegen zijn gevankelijk binriehgebragl 2 personen, verdacht van het plegen eener vreesclijke misdaad; zij zouden namelijk in den nacht van 4 op 5 dezer iemand, die van de markt te Oss huiswaarts keerde, alwaar hij twee stuks vee verkocht had, na hem van die gelden beroofd te heb ben, gewelddadig in de rivier de Maas hebben geworpen, zoodat deze verdronk. Te Middelburg is onlangs een valsch muntstuk van 2 50 ontdekt. Aan den dijk van Wemeldinge (Zeeland) heeft een vrij belangrijke val plaats gehad; men heeft dadelijk de noodige maatregelen van voorzie ning genomen. De schade wordt op omstreeks ƒ10,000 begroot. Te 's Hertogenbosch is den 8ste» dezerbij den burgerlijken stand al daar, de geboorte van een kind aangegeven, waarvan de moeder slechts 15 jaren oud is. Ingevolge eene gedane toezegging, bij bet beantwoorden van de aan merkingen der Tweede Kamer op de wet van de middelen over 1858, is thans van Regeringswege aan de Kamer ingediend een wcls-ontwerptot hel beschikbaar stellen van 10,000,515 80 tol inkoop en amortisatie van schuld. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister van Financiën o. a.: dal de hoogst aanzienlijke sommenwelke door de voordeelige verkoopen van O. I. producten dit jaar reeds in 's Rijks schatkist zijn gevloeid, de Regering in de gelegenheid stellen om gevolg te geven aan het denkbeeld om hetgeen ter aanvulling van de staatsuitgaven uit de O. I. baten moet worden genomenniet aan te wijzen op de toekomstige balenmaar uil de opbrengst der producten die werkelijk verkocht zijn, en om levens, zonder te kort te doen aan hare voornemens, ten aanzien der spoorwegen en de emancipalie der slaventegemoet te komen aan het verlangenhaar door de twee takken der Wetgeving kenbaar gemaakt, dat, namelijk, dc schulddel ging niet geheel ter zijde mogt worden gesteld. Door eene welwillende hand is ons medegedeeld het volgende Uittreksel vil cenen brief uit Noord-Amerikageschreven te Lancaster bij Buffalo 14 October 1857. »Ik ben hier aangekomen, terwijl ik onlangs e'e'nc mijl in de minuut per spoor aflegde. De onvoorzigtigheid op de spoorwegen in de Unie gaat alle beschrijving te boven; meermalen zag ik bijna al de rails zonder pennen of boutenmeer dan een hand breed afwijkendeijzingwekkend snelt men zonder opzigters op den weg, voort. Als men slechts binnen korten tijd overkomt, wat doet liet dan bij een Amerikaan er toe dat er gevaar is! Wanneer er twee treinen in concurrentie tegen elkander rijden en de een kan een kwartier spoediger dan dc andere aankomenal is die dan ook veel gevaarlijker, dan kan men zeker zijn dat de meeste passagiers met dc laatste rijden. Ik had inlusschen niet gedacht dat van de zelfde stad, op den zelfden tijd, naar de zelfde bestemming twee verschillende spoortreinen vertrokken, iets waarvan de ellendige Landlord (Heer van !t hotel) mij bij het vooruitnemen der kaartjes, geen woord gezegd had en mij op die wijze een vrij aanzienlijk bedrag liet wegwerpen, ook door onnoodige verleering. Dergelijke afzetterijen zijn hier ganseh niet vreemd en het reizen is daarom ook uiterst vermoeijend, omdat men alles in persoon onderzoeken moet. Na een tweetal uitstapjes, een naar onzen Consul van Sleenwijck, te Newport (Wisconsin) en van daar naar den oorsprong van den majestueuzen Mississipi en Sl. Paulkwam ik te Milwaekkee. Dc .winters zijn hier zeer lang en onaangenaam. Reeds op den 30st<M September vond ik de vrienden Peyma bij den kagchel, welken zij al 14 dagen gebruikt hadden. Men kan van de 12 maanden er 8 a 9 voor den winter of onaangename natte en gure dagen rekenen. Daarbij is hier het land zeer duur en levert in die male gerekend geene voordeden op. De groote ondernemingszucht heeft alles overspannen. Ik heb met veel genoegen onze Ilollandsche koloniën in Michigan bezocht, te Grand Rapids bij Ds. Klein, te Zeeland bij Ds. Vermeulen en te Hol land bij Ds. van Raalte logerende. Die Heeren waren vroeger bij ons allen Afgescheidenen, doch hebben zich hier zeer wijselijk bij de Presbyterian Ministers aangesloten. Zeker heeft de vrije toestand en de frissche lucht die men hier inademt, invloed op hunne stijf orthodoxe en te overdrevenc godsdienstige begrippen uitgeoefend, want het zijn hier fikschc, aangename, praktische Christenen geworden, die niet den geheelcn dag over godsdienst spreken, maar flink de handen aan den ploeg slaan, begrijpende dal men den boom aan de vruchten moet kennen en dat niet zij die nlleere, Heerè," roepen, zullen ingaan in het Koningrijk der Hemelen, maar zij die gedaan zullen hebben den wil des Rcglvaardigenniet door te twisten over gods dienstige zakendie niemand eigenlijk goed verstaatmaar wel door brave daden en een Clirisielijken levenswandel" enz. enz. 'sGRAVENHAGE, 14 November. Z. K. II. de Prins van Oranje is heden middag van Leyden in de resi dentie teruggekeerd, om 11. M. de Koningin, die verwacht wordt, te verwelkomen. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden zal, naar men verzekert, niet naar Berlijn terugkeerenterwijl zijne gemalin en Prinses Maria, den 23stc" dezer alhier worden terugverwacht. Naar men verneemt zal Prinses Maria in het aanst. voorjaar hare geloofs belijdenis afleggen. Bij den Minister van Financiën is ontvangen ƒ4.95, door een onbe kende, onder hel postmerk 's Ilcrlogenbcschtot voldoening van succcssie- regt ingezonden. De Prov. Staten van Zuidholland hebben gisteren de aanhangige zaken afgehandeld. Omtrent het adres van de Commissie ter verbetering der wegen van Piet Gijzenbrug naar Wassenaar, is afwijzend beschikt. Over het ontwerp reglement op de uitoefening der jagt en visseherij in de provincie, is uitvoerig beraadslaagdvooral over de vraag of de jagt op waterwild ook langs slooten kan worden toegestaan, hetwelk ten slotte niet is vergund. Na het goedkeuren van eene subsidie, tot het aanleggen van een grindweg lusschcn Geervliet en Spijkenlssc, is de najaarsvergadering in naam des Konings gesloten. Door het Prov. Gereglshof van Zuidholland, is Jan Edel, koopman en schipper te Dordrecht, schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een gebouw, waardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, en te dier zake veroordeeld lot de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Dordrecht. De Heer J. A. van der Ven, thans kassier van de slads-bank van leening alhier, mogt eergisteren het 50-jarig jubile' vieren van zijne in dienst treding bij de bank. Van het Bestuur ontving hij bij die gelegenheid een zilveren inktkoker tot aandenken, terwijl de verdere Ambtenaren der bank hem ecnen zilveren tafelschel aanboden. De persoon ruim 2 maanden geleden, hij zijne aankomst alhier, aan gehouden als schuldig of medepligtig aan het maken en escompteren van een valschen wissel, waarop reeds bij een kantoor te Groningen voorschot was verleendis thans aldaar door het Prov. Gereglshof in Raadkamer in vrijheid gesteld, daar er geene termen lol teregtslelling van den beklaagde aanwezig waren. In de zitting van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal van lieden is bepaalddat de discussien over de Slaalsbegrooling voor 1858 aanstaanden Dingsdag ten elf ure zullen aanvangen. Na de mcdedecling der Regering over hel voorstel van den lieer Duller! betreffende de herziening van art. 132 van het Reglement van Orde, is die zaak door de vergadering als afgedaan beschouwd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1