RPAXJK MADRID, C November. De Diario deelt een soort van staatkundig programma van liet Minis terie mede. Drie hoofdpunten worden daarin behandeld: de drukpers vrij heid de hervormingen onlangs door de Cortes goedgekeurd en het vraagstuk der openbare ambtenaren. De Regering wenscht omtrent de vrije uiting der denkbeelden toegevend te zijn en door alle mogelijke middelen den toe stand der drukpers te verbeteren; zij weet dat deze instelling onuitroeibaar is, en de goedkeuring harcr handelingen in de openbare meening zoekende, meent zij in de drukpers een waarborg van duurzaamheid te vinden, en wel de zekerste van alle. De in werking zijnde bepalingen niet kunnende opheflen, zal de Regering in de toepassing de gestrengheid daarvan mati gen, en zich zoo verdraagzaam loonen als zulks hare gelijktijdig vrijzin nige en behoudende inzigtcn zulks medebrengen. Tot hiertoe heeft de uit komst geleerd dat deze woorden waarheid bevallen, want nog niet één dagblad is bemoeijelijkt, dan bij uitzondering en voor niet staalkundige oorzaken. Wal de hervormingen betreft is de Regering voornemens die te laten rusten tot aan de bijeenkomst der Cortes, en stellig van plan om geen gevolg te geven aan het ontwerp van de vroegere Regering, die de wetgevende in raadgevende Kamers wilde herscheppen. Wat personen be treft, heeft het Kabinet besloten met voorzigtigheid te handelen en in de verschillende administratiën alleen die veranderingen te brengen, die het belang des lands vorderen. Zij zal verkregen regten eerbiedigen. Bovenstaande mededeeling heeft op de gemoederen eenc uitmuntende uit werking gemaakt, en iedereen verwacht van de vroeger gebleken constitutio nele beginselen van de meeste leden des Kabinets het beste voor de toekomst. De staat van beleg waarin vele provinciën nog verkeeren zal spoedig opgeheven worden; Calalonië uitgezonderd. Voor die provincie is de staat van beleg aangeborenen zonder dat zou de Kapitein-Generaal van Barce lona, in weerwil van de 30,000 soldalen, waarover hij te beschikken heeft, de rust aldaar niet kunnen handhaven. 7 roovers zijn dezer dagen binnen het dorp Gallinere gekomen, tijdens de inwoners zich in de kerk bevonden. Om op hun gemak te kunnen stelen, hebben zij de gemeente in het kerkgebouw opgesloten. De berigten uit Lissabon luiden steeds treurig omtrent de hcerschendc epidemie, die naar het schijnt, onmogelijk te bedwingen is. Van het gedrag des Konings wordt met grooten lof gesproken. Niets kan hem we- derhouden om de zieken te bezoekenoveral geeft hij raaden de sommen lot leniging der ramp door hem uitgegeven zijn aanzienlijk. Na de ver moeienissen, de gevaren en de treurigheid van den dag, vertoont Z. M. zich nog des avonds in den schouwburg, om de gezonde bevolking gerust te stellen. Het zjjn de schoonste lauweren waarmede een Koning zijne kroon kan versieren. ITALIË. De Aartshertog Maximiliaan heeft bepaald dat de verlichting van de hoofdkerk te Milaan, die gewoonlijk op den jaardag van den Schutspatroon van Lombardye plaats heeft, dit jaar moet achterwege gelaten worden, uithoofde een gedeelte des lands zoozeer door overstrooming is geteisterd. Ook de hoffeesten zijn afgezegd. Naar men verneemt zijn ook de twee Engelsche machinisten, die op de Cagliari in hechtenis waren genomen, door de Napclsche Regering in vrjjheid gesteld. PRVISSEN. BERLIJN, 8 November. Naar men wil zou Engeland en Frankrijk voorgesteld hebben de Hol- sleinsche zaak aan eene Enropesche bemiddeling te onderwerpen. Tusschen de Regering van llessen-Kassel en de Kamer van Vertegen woordiging aldaar zijn ernstige geschillen gerezendie misschien voor de Bondsvergadering zullen gebragt worden. De in 1854 te Leipzig gevestigde Vereeniging, die zich ten doel stelt om al de nog verkrijgbare oorkonden betreffende den slag van Leipzig te verzamelen, heeft den steen, die op de plek was gesteld, waar Napoleon I toenmaals den slag bestuurde, en die bekend is onder den naam van Na- poleons-steen, doen vervangen door een gedenkstuk van graniet, waarop een bevelhebbers-staf en een degen liggen, gekroond met den bekenden hoed des Keizers. Naar aanleiding van het door de Wurtembergsche Regering met den Paus gesloten concordaat, is dezer dagen door de Evangelische districls- synode te Stuttgart het voorstel gedaan, om den Koning te verzoeken dat eene algemeenc lands-synode bijeen geroepen en deze geraadpleegd moge worden over de beste wijze om de Evangelische Kerkbehoudens de regten der Kroon, gelijke regten als aan de Roomsche Kerk te verleenen. OOSTENKIJK. WEENEN, 7 November. Het stoomschip dat onlangs uit Triëst te Pcslh is aangekomenen tot het berigt aanleiding gaf dat de Donau-vaart thans vrij wasvoer niet onder Franschc maar onder Oostenrijksehe vlag en behoorde aan de Oosten- rijksehe Donau-Maatschappijwaardoor die aankomst aldaar van weinig beteekenis is. De akte waarbij de vrije vaart op den Donau wordt geregeldis door al de daarin betrokken oeverstaten geteekend. Een tweetal jaren geledenwas de Heer G.een koopman in granen door groote speculation zeer in het naauw gebragt. De Nationale Bank kwam hem te hulp en leende 3 millioen gulden aan eene Commissie, tot regeling zijner zaken benoemdwaardoor zij eene groote dienst aan onze beurs bewees. Van die som is later ƒ1,000,000 terug betaald en de Bank had voor het overige reeds dikwijls uitstel verleend. Thans heeft de ge noemde koopman een wissel, die door hem geaccepteerd was, niet willen honorerenzoodat de Bank hem eindelijk in hechtenis heeft doen nemen. De hervorming der kloosters, waarmede de hooge Geestelijkhied zich thans bezig houdt, moet hoofdzakelijk ten doel hebben otn in de rijke kloosters bezuinigingen in te voeren, en het overschot aan te wenden tot verbetering der Pauselijke finanliën. De Dominikaner kloosters in Galicie zijn reeds bij een schrijven van den Generaal hunner orde uilgenoodigd om hunne beschikbare gelden naar Rome op te zenden. RPSLAA». De Keizer heeft bevolen, dat er niet alleen in de sleden, maar ook in de groote dorpen van het rijk goede mcisjcs-scholcn zullen worden opge- rigt. Over het algemeen wordt het schoolwezen meer en meer bevorderd en begunstigd. In het school-arrondissement Petersburg zijn 447 school- inrigtingen, waaronder 15 gymnasiums, 97 lagere scholen, enz., en deze werden den ls,e" Januaiij 1857 door 16,097 jongens en 6,853 meisjes be zocht. In de andere provinciën des rijks neemt het onderwijs ook belang rijk toe. Bij de Russische zeemagt wordt een gestreng onderzoek ingesteld no pens het onheil aan het linieschip Lefort overkomen, waarbij zoo vele menschen zijn omgekomen. Over '1 algemeen is men van oordeel dat de kunde der Russische Zee-Officieren nog wel iets te wcnschen overlaat. Berigten uil Moskou spreken van eene vereeniging onder de studenten aldaardie door de Regering is opgehevenechter niet zonder daarbij ernstige moeijelijkheden te ondervinden. De burgerij was ten voordeele van de studenten gestemd. TURKTE. Op 31 Oct. heeft Reschid-Pacha een groot diner gegevenwaarbij al de leden van het corps diplomatique tegenwoordig waren behalve de lieer de Thouvencldie ook gccne uilnoodiging had ontvangen. Tijdens den Oostersehen oorlog heeft de Porte reeds troepen naar Tripoli moeten zenden, om den Bcy tegen een Arabisch opperhoofd, Gouma genaamdte beschermen. Later is in die zaak een verdrag tot stand ge komen, maar zulks schijnt kort van duur te zijn geweest, want thans is op nieuw een der Turksche Bevelhebbers, Nusret-Bey, derwaarts afgezonden, om de krijgsoperatiën tegen genoemd opperhoofd te hervatten. STABS REK1GTEA. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 12den November 1857, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een bestuurder voor het Werkhuis, uit den Raad. 2°. Aanvrage om een geschikt terrein, tot de daarstelling van een kolo niaal militair Invalidenhuis. 3°. Rekening der R. K. Wcezen over 1856. 4°. Rekening der R. K. Armen over 1856. 5°. Begrootingen 1858, van de gesubsidieerde Godshuizen, als het II. G. Weeshuis; R. K. Weeshuis; Lutherseh Weeshuis, en Minnehuis. 6°. Begroolingen 1858van de gesubsidieerde Armbesturen alsde Diaconie der Ned. Herv. Gemeente; R. K. Armen; Oud-Kalh. Armen, en Israë litische Armen. 7°. Begrootingen 1858; van de Vcrcenigde Gast- en Leprooshuizen; de Gemeente-Apotheek, en Vrouwenkraammoedcrs. 8°. Onderhandsche verhuring van de Gehoorzaal, aan het Muziekgezelschap Sempre Crescendo en van het pakhuis in de Ooslvolmolenslceg. 9°. Voorwaarden tot verhuring van hel logement aan den Burg; het be weiden van 2 partijen land; open gronden langs het Haarlemmer trek- padde afmaaijing van het grasgewas op de vestwallenhet bevissehen van de Zijl, het Braasscmmcer, de Mare en de Marepoel, en het be vissehen van ecnige wateren tot de vroonwateren behoorende. 10°. Voorwaarden tot verpachting van de Spanjaardsbrug. 11°. Voorwaarden omtrent het schoonhouden der kolken en riolen, en de leverantie van grof rivierzand. 12°. Voorwaarden omtrent het bonwen van het nieuw Stedelijk Ziekenhuis. KERKNIEUWS. Te Katwijk aan Zee is thans lot Pred. beroepen Ds. J. W. Felix, Pred. te Heeg. Door de Doopsgezinde gemeente te Mensingewecr (prov. Groningen), is tot Predikant beroepen de Heer W. Jesse, Proponent bij de Algcmeene Doopsgezinde Sociëteit. ADVERTENTIEN. Getrouwd: D. GROENENDIJK, van Soetcrwoude. met Leiderdorp, 10 November 1857. A. VROMESTEIJN. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, Vrouwe A. E. IIARTEVELT, geb. Modderman. Leyden 5 November 1857. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, A. PUFKUS, geliefde Echtgenoote van Lev den, 8 November 1857. M. P. MEERBURG. Eenige Kennisgeving. Op heden overleed alhier onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder M. W. GEL1SSEN, geb. Klijnders. H. W. GELISSEN; Amsterdam, 4 Nov. 1857. J. J. VIOTTA. Uit aller Naam. Heden overleed na eene langdurige ongesteldheid onze hartelijk geliefde Zuster JOHANNA, in den jeugdigen leeftijd van circa 18 jaren. Namens de Erven T. BOEKE, Wed. G. Stolp. Leyden, 5 November 1857. D. STOLP.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3