loon uit te keerenkan het volgende strekkenDe tweede timmerman E. J. T. Wegmankeerde in het voorjaar in het vaderland terug en begaf zich naar het Dep. van Marine, alwaar hem ƒ750 voor verdiende gage wer den uitbetaald. Naauwelijks had hjj dit geld of er vervoegden zich vier per sonen bij hemwaarvan twee geld van hem moesten ontvangen. Om zeker te zijnmaakte zij Wegman beschonkengingen met hem in een publiek huis op het Cingel alhier, lieten hem daar nog meer drank gebruiken, en drongen toen op de betaling van het hun nog verschuldigde aan. Wegman betaalde aan een hunner 400, waarop de vier personen vertrokken. Er bleven hem toen nog ruim ƒ300 over, waaronder een bankbillet van ƒ200. Dit billet wikkelde hij in een papier, deed het in zijn vestzakje, legde het vest achter het bed en begaf zich toen in dat huis ter ruste. Bij zijn ontwaken echter was het bankbillet verdwenen. Dadelijk viel het vermoeden op eene ze kere Jacoba Kortekaasdie zoo zij opgaf, door list in dat huis was opgenomen. Deze bevond zich met nog eene andere vrouw op de kamer van Wegman; daags na het gebeurde was zij uit het huis verdwenen en naar Leyden ver trokken nog met zich nemende eene hoedaan de houdster van het publiek huis toebehoorende. Deze begaf zich dadelijk naar Leyden, ontmoette daar genoemde Kortekaas, ontnam haar de hoed en beschuldigde haar de 200 gestolen te hebben. Ingevolge dit een en ander werd tegen Jacoba Korte kaas proces-verbaal opgemaakt, en werd zij gedagvaard om ter tereglzitting der arr.-regtbank alhier te verschijnen, aangeklaagd van diefstal. De be klaagde ontkende alle schuld aan den diefstal van hel bankbillet, erken nende wel de hoed te hebben medegenomen. Uit de verklaring der getuigen bleek ook niet dat zij in het bezit van liet bankbillet was geweest. De Subst.-Officier van Maanen was evenwel van oordeel dat de schuld der be klaagde voldoende bleek en eischte hare veroordeeling in eene gevangenis straf voor den tijd van een jaar. Uitspraak op 16 November. De Prov. Stalen hebben lieden hunne werkzaamheden weder voort gezet. Eene volgende bijeenkomst zal op Donderdag aanst. plaats hebben. Bij de Tweede Kamer der Slaten-Generaal is ingekomen een ontwerp van wet ter aanvulling van de wetten betrekkelijk den accijns op het zout. Nu bij de wet van 13 Junij 1857 andere beginselen ten aanzien der zee- visseherijen zijn aangenomen, volgens welke de visschers naar goedvinden reeds op zee over hunne vangst kunnen beschikkenmeent de Begering dat ook nieuwe bepalingen omtrent het genot van den vrijdom der accijnsen op het zout ten behoeve der visscherijen behooren vastgesteld te worden. Ook zijn ingekomen 14 wets-onlwerpcn tot bekrachtiging van prov. belastingen o. a voor Zuidholland 3 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 4j idem personeel gedurende 3 jaren. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 10 November. Tot deze zitting, welke door den Heer Thorbccke werd bijgewoond, wa ren slechts 32 en dus een ontoereikend getal leden opgekomen. Eenige leden werden door wetlige redenen verhinderd de vergadering bij te wonen. Dien ten gevolge deed de Voorzitter alleen mededeeling omtrent de ingekomen stukken en de benoeming van rapporteurs over eenige wets-onlwerpen. Daarna is de zitting tot nadere bijeenroeping gescheiden. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BIDJL&IE. BRUSSEL, 9 November. De Moniteur deelt het volgende medeEr zal gcene Koninklijke openings- zilting van de Wetgevende Vergadering gehouden worden. De Senaat en de Kamer der Vertegenwoordigers zullen zich in hunne zalen ten 1 ure vereenigen en hunne eerste werkzaamheden zullen beslaan in het onderzoek der geloofsbrieven van de leden sedert de laatste zitting verkozen. De Indép. Beige berigt dat de Heer Rogier de zamenslclling van een nieuw Ministerie op zich heeft genomen en zich reeds met verscheidene zij ner collega's heeft verstaan. Het vonnis door de correctionele rcglbank te Bergen uitgesproken tegen de personen die zich in Mei 11. te Jemappcs aan wanordelijkheden hadden schuldig gemaakttijdens de beraadslaging over de zoogenaamde klooster- wel, is door het Hof van Appel alhier verzacht. Nog twee hunner zijn vrijgesproken en van de overigen is de straf verminderd. De lijken van al de vermiste personen, ten getale van zes, zijn thans onder het puin van het entrepot te Antwerpen gevonden. De opruiming gaat geregeld voort. Men verneemt dat Verpoorler, ten wiens huize de kruidonlplofïing in de vorige weck heeft plaats gehad, in hechtenis is genomen. Zijne echtgc- noole is na een hevig lijden in hel gasthuis overleden. Te Gent blijven de moeijelijkheden tusschen de wevers en hunne werk bazen nog voortduren. Vele arbeiders die hun werk gestaakt hebben, dwalen door de stadzonder echter de rust te storen. E\GEIiA.\ LONDEN8 November. De bijeenkomst van het Parlement is weder tol.17 December uitgesteld. De Bank heeft bet escomplo thans op 10 pCt. gebragt. De Heer von Rothschild heeft in de laatste dagen aanzienlijke sommen naar Amerika overgezonden, ten einde daar de door hem ondertcekcnde wissels op te koopen; hij koopt dezelve op deze wijze in met eene winst van 36 pCt. De echlgenoote van Generaal Havclock is met hare dochter alhier aangekomen. In eene alhier gehouden vergadering der maatschappij van indijking van gronden in Nederlaud, is te kennen gegeven, dat nagenoeg 3000 mor gen in Zeeland waren omdijkt en dat in het volgende jaar nog 1000 morgen zouden omdijkt worden. De Voorzitter zeidc, dat het land niet konde worden verkocht alvorens de bedingen met dc Ncderl. Regering waren na gekomen. Hij geloofde, dat de geldbelegging in deze onderneming ruimt voordeelen zonde opleveren. Het besluit werd genomenom het bedrag der obligatie tot 200,000 te verhoogen. De aanwerving van manschappen voor het leger gaat naar wensch. In de afgeloopen maand zijn ruim 8000 recruten ingelijfd. Een groot aantal werklieden, welke door de gevolgen der geldcrisis broodeloos geworden zijn, nemen dienst. Er zijn echter betrekkelijk weinig krachtige personen onder hen. Uit Glasgow is door den handelstand eene deputatie naar Lord Pal- merslon gezonden met het doel om bij dien Minister aan te dringen opliet nemen van maatregelen tot leniging van den finanliëlen nood. Men verlangde de opheffingen van eenige bepalingen in het octrooi der bank. De Economist deelt eene lange lijst mede van dc hier te lande plaats ge had hebbende faillitenwaaronder vooral de aandacht trekt dat van de 1IH. Naylor, Vickers en C0., kooplieden in ijzer en staal te Sheffield en Liverpool, waarvan het passief op minstens 700,000 wordt geschat. Ook het failliet van het belangrijke huis Dennistown te Liverpool heeft de beurs alhier zeer gedrukt. Met de Asia zijn echter eenigzins gunstiger berigten uit de Ver- eenigde Staten aangebragt. Op den Gay Fawkesdag, ter herinnering aan het buskruidverraad hebben de straatjongens zich vergenoegd een zeer groot afbeeldsel van Nena Sahib rond te dragen en daarna te verbranden. Een der werkliedendie bij de mislukte poging om den Leviathan van stapel te latengekwetst werdis overleden. Hij was een man van 70-jarigen ouderdom. Te Glasgow ziet men bij een goudsmit een klomp Australisch goud in de winkelkast liggendat 400 oneen weegt. Het is zuiver goud en nog geheel in den toestand waarin het werd gevonden. Men schat de waarde op 1600 Men verzekert dat het eiland Helgoland bestemd is om het centrale punt te worden van de onderzecsche telegraaflijnen die Engeland wil aan leggen in de havens van de Oostzee. Reeds zijn daartoe onderhandelingen geopend. Volgens berigt uit Lima was een der medcpligligen aan den moord van den Heer Sullivan, onzen Gezant aldaar, in handen der Justitie ge raakt; hij is een welbekende roover en moordenaar. Het laatste lid van de familie Washington, de Ileer George Washington is nabij Alexandria, in Yirginie, overleden. Men verzekert dat de Keizer van China op den 12dcn September offi cieel den oorlog aan Engeland heeft verklaard. Het onthaal aan Yeh te Pekin te beurt gevallen, en zijne terugkomst te Canton, overladen met de gunstbewijzen van zijnen Vorst, hebben de gezindheden van de Keizerlijke Regering aan het licht gebragt en getoond hoe weinig zij den waren staat van zaken kent. De oorlogsverklaring is een nieuw bewijs hoe gemakkelijk het voor de ondergeschikte ambtenaren is haar omtrent de gewigligste feiten te bedriegen en in onvolslagen onwetendheid te houden. Betrekkelijk den stand der Keizerlijke troepen in China tegenover dc op standelingen luiden de berigten niet gunstig. Wel hebben de eersten in Kiang-Su eenige voordeelen behaald, maar de toestand der Regering blijft steeds bagchelijk, vooral daar er gebrek aan levensmiddelen heerscht, de oogsten slecht uitvallen en het geld zeldzaam is. Langs de geheele kust van Kohi-Iu heerscht hongersnood en welnaar men meentwegens eene groote massa insecten, die den oogst vernield hebben en buitendien door overstroomingen. Daarbij komt nog, dat wegens de vele offers aan men- schenlevens een groot gedeelte van den bodem bijna niet bebouwd wordt. De Regering moest dc gewone vaststelling van den prijs der levensmiddelen laten varen. Te Hong-Kong kost de rijst 5 maal zooveel als gewoonlijk. FRANKRIJK. PARIJS, 8 November. Volgens dc Patrie heeft de Regeringgehoor gevende aan de wen- schen, door onderscheidene Kamers van Koophandel genit, bevolen, dat een onderzoek zal worden ingesteld betrekkelijk de wijzigingen, die gebragt kunnen worden in de wet van 1807, regelende het bedrag van de volgens de wet veroorloofde rente. De Commissie van deskundigen, door de Regering benoemd, om het plan lot het aanleggen van eenen tunnel onder hel kanaal tusschen Engeland en Frankrijkvan den Ingenieur Gamondte onderzoekenheeft over die onderneming een gunstig oordeel geveld. De vrouw van een katoendrukker te S'. Denis, reeds moeder van 7 kinderen, is thans van een tweeling bevallen, welke door middel van den navel aan elkander verbonden zijn. Dr. Depaul beeft reeds een verslag aan de Academie van Wetenschappen, betreffende dit merkwaardige verschijnsel gegeven. De beide kinderen zijn groolcndeels verschillend van elkander; terwijl het eene slaapt, schreeuwt het andere, hel eene is in beweging terwijl het andere onbewegelijk blijft. Vele personen hebben deze tweelin gen bezocht en de arme moeder eene tegemoetkoming geschonken. De eerste telegraphische depeche uit Algiers meldde de aankomst van den Maarschalk Randon op den ö"1™ dezer. Voor weinige jaren waren 20 dagen noodig, om antwoord op eene vraag uit Algiers te ontvangen, thans behoeft men zoo vele minuten. De Prefect van Algiers heeft onlangs de kerkelijke gestichten van de inlandsche bevolking dier stad bezochten twee van hare moskeën op kosten der Regering doen herstellen en verfraaijen. Eene deputatie van aanzien lijke Mohammedanen, waaronder kerkelijke en reglerlijke overheidspersonen, heeft den Prefect daarvoor openilijk dank betuigd; zij roemde de verdraag zaamheid der Fransclie Regeringhare zorg voor de godsdienst en opvoeding en alle overige belangen der inlanders. De Prefect beeft aan de Arabieren onder anderen geantwoord dat Frankrijk, welks onderdanen zij thans wa ren, hen weldra onder zijne kinderen rekenen zou en dat zij den grootschen cn heerlijken titel van Fransclie burgers zouden verdienen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2