boord waarvan Z. K. II. zijne zeereis heeft gedaan. Z. K. H. heeft heden een bezoek gebragt bij H. M. de Koningin-Moeder op Buitenrust. H. K. II. Prinses Marianne heeft 100 geschonken aan de nagelaten betrekkingen van de met de Jonge Wees verongelukte visschers. Op 1 Dec. aanst. zal er aan het locaal van het Ministerie van Marine een vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen die tot scheepsklerk wenschen benoemd te worden. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen daaraan deeluemenmoeten voor den 22stcn dezer een ver zoekschrift op zegel indienen. De 17 kisten, voor de Maleijers door de dame, die zich hun lot zoo zeer heeft aangetrokken, in gereedheid gebragt, zijn zeer fraai. Buiten op staat de naam van ieder der vrijgesprokene met koperen spijkers, benevens het nommer, dat zij in de procedure hebben gehad. Iedere kist bevat 3 buizen3 broeken3 hemden3 onder-broeken3 paar kousen2 paar schoeneneen kam en spiegelpapierpennen potloodouwelslakzak doeken enz. enz. Deze kisten zullen de Maleijers worden nagezonden. Provinciale Stalen van Zuidholland. Zitting van Vrijdag 6 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over de 103 ontwerp- polderrcglemcnlen. Het 4de art. over de tractementenwerd poldersgewijze behandeld. De weinige amendementen die werden voorgedragenkonden den bijval der vergadering niet verwerven. Ten slotte zijn de genoemde ontwerpen aangenomen met 35 tegen 9 stemmen. Deze reglementen zullen thans aan de goedkeuring des Konings worden onderworpen. Daarna kwam in beraadslaging het voorstel der Commissie nopens de beide Veenpoldcrs. De verdere behandeling van dit en nog meerdere ont werpen is tot Dingsdag aanst. verdaagd. Men gelooft dat de werkzaamheden der Staten in de volgende week ten einde zullen worden gebragt. BlIITENLAIVDSCHE BERIGTEN. HEL. «IE. BRUSSEL, 6 November. Omtrent de finantiüle crisis kan gemeld worden dat de lieer Rogier bij den Koning ten gehoore is toegelatenen dat de genoemde heer na den afloop daarvan zich in betrekking heeft gesteld met den Heer Frère-Orban. Men verwacht daaruit een vrijzinnig Kabiuet, maar ook de ontbinding der Kamers. Te Antwerpen gaat de opruiming van de overblijfselen van het entrepot gelukkig voortzonder dat daardoor eenig onheil is veroorzaakt. Men heeft weder drie lijken gevonden. Een daarvan kon slechts herkend worden, als zjjnde dat van een werkmanSeist genaamd. De beide anderen waren moeijelijk te herkennen. Het is bewezen geworden dat de slagtoffere bij de instorting terstond gedood zijnzij warennaar de ligging der lijken te oordeelen, voorover gevallen en vermorzeld (Toor het gewigt der balken en koopwaren. Een kan naar de verklaring der geneeskundigen nog eenige minuten hebben geleefd. De verzorging der gevonden lijken had onder ecne plcgtige stille plaats. Later is nog het lijk van Mylemans gevonden, dat reeds in eenen staat van ontbinding verkeerde, en thans is men bezig alle krachten in te spannen, om nog twee lijken, waarvan men sporen ziet, op te graven. Volgens eene naauwkeurige opgave bedroeg het gewigt der in het gebouw opgeslagen koopwaren 1,704,745 kil., en volgens de reglementen mogt het bestuur er een gewigt van 4,600,000 kil. in bergen, waaruit bljjkt dat er gcene overlading heeft plaats gehad. De vroegere opgave omtrent de oorzaak van de kruidontploffing bij den vuurwerkraaker Verpoort, was juist. Naar men verneemt heeft een voorbijganger zich nog gehaast de vrouw van het gevaar te verwittigen, maar zij was niet in staat de vlam meester te wordenen toen de genoemde voorbijganger zag dat een tweede stuk vuurwerk aangestoken was, verwij derde hij zich in aller jjl in de rigling van de Pont de Meir; nog was hij niet aan den hoek van de Rempart St. Catherine gekomen toen de eerste ontploffing zich reeds deed hooren, die bijna onmiddellijk werd gevolgd door de tweede. Voor de vrouw van Verpoort is er hoop op levensbehoud. De verliezen van de gebroeders Gooderis zijn mede veel minder dan men gedacht had. Iluu huis zal echter geheel afgebroken moeten worden. EUrCELAND. LONDEN, 5 November. De aanbieding van een eeredegen aan den Hertog van Cambridge heeft heden op het stadhuis plaats gehad. Op het feestmaal bij die gelegenheid gehouden, heeft Graaf Granville liet gedrag van Lord Canning, Gouverneur- Generaal van Indie, verdedigd, en gezegd dat er niet de minste oneenig- heid bestond tusschen hem en Lord Campbell, den Opperbevelhebber des legere. De Amerikaansche Gezant heeft in eene rede de deelneming uitge drukt der Vercenigde Staten in de ongelukken die de Engelschen in Indiü treffen. Een geheel regiment der militie, sterk 600 man, heeft zich aangebo den om naar Indiü te vertrekken. Terwijl de Times klaagt dat de Roomsch-Katholicken in het Vereenigd Koningrijk, en inzonderheid hunne geestelijkheid, weinig deelneming beloo- nen in de rampen welke de Engelschen in Indiü getroffen hebben, wordt gemeld dat de Paus, de leden van hel Kardinaals-collegie, de Ministers en de hooge Staatsambtenaren te Rome, belangrijke bijdragen hebben geschon ken voor hel ondersteuningsfonds. De Paus heeft ƒ1,000 gegeven. Ook de Koning van Sardiniü heeft daarvoor eene som van bijna ƒ5,000 bijgedragen. Gelijk reeds voorloopig berigt werd is de eerste poging om de Great Eastern, of zoo als het vaartuig thans gedoopt is, de Leviathan, te water te brengen, alles behalve gunstig afgeloopen. Eene ontelbare volksmenigte, die iH booten de Theems bedekte, was daardoor te leur gesteld. Men hoorde een knal gelijk aan een kanonschot, en vernam spoedig dat een der machi- neriünalsmede een kabelwaren gebrokenen dat 5 of 6 werklieden met gebroken armen en beenen naar het gasthuis waren vervoerd. Den volgen den dag was weder ecne groote menigte menschen bijeengekomenver- meenende dal er eene nieuwe poging zou gewaagd wordenmaar zulks had geen plaats. Men verzekert dat de lieer Brunnell de hervatting der werk zaamheden op 2 December heeft bepaald, maar dit hangt nog af van de goedkeuring der bewindhebbers. Te Eastbourn, in Sussexshire, heeft men het lijk gevonden van een jongeling, 13 a 14 jaren oud, die door het toebrengen van slagen op het hoofd gedood scheenna verscheidene dagen van alle voedsel beroofd te zjjn geweest. Het lijk was in eene langwerpige koffer besloten. Omtrent den onlangs ontdekten moord lekt niets uit. De policie verklaart al het mogelijke te hebben gedaan en laat thans de zaak rusten. Er is sprake om de uitgeloofde premie op de ontdekking van 300 op 500 te brengen. Eergisteren zou een recruut van het Indische depót te Chatham, we gens diefstal, 50 zweepslagen ontvangen. De troepen waren reeds ter bij woning van die strafoefening in carré' gesteld, maar toen men den schuldige uit de gevangenis ging halenontdekte men dat hijin weèrwil van de waakzaamheid der schildwachten, ontsnapt was. Een grondbezitter, Ellis genaamd, die sedert lang in Ierland was ge vestigd, is aldaar dezer dagen vermoord, waarschijnlijk omdat hij zich steeds vijandig had betoond tegen de oude Iersche gebruiken. Terstond heeft de Regering, gebruik makende van eene oude wet, onder Koning Alfred uitgevaardigd aan het kerspelop welks grondgebied de moord heeft plaats gehadecne boete opgelegd van 800 jaarlijks te her nieuwen, lot op het oogenblik dat de schuldigen zijn ontdekt. Deze boete zal al of niet streng ingevorderd wordennaarmate men grond heeft om te gclooven dat de aangeslagenen in de geheimhouding der misdaad betrokken zijn. De oplegging dezer boete zal in de tegenwoordige omstandigheden niet gunstig op de bevolking van Ierland werken. De Times bevat een brief van Kapitein M'Clinlock, die voor rekening van Lady Franklinnog een togt heeft ondernomen ter opsporing van haren ongclukkigen echtgenoot. Hij bevond zich op 6 Aug. in 't gezigt van Kaap Crauston, maar had nog niet de minste ontdekking gedaan. Hij had een Eskimo en 10 honden uit die streken bij zich aan boord, waarvan hjj zich zijn onderzoek veel goeds beloofde. Te New-York zijn van 1 Aug. tot 24 Oct. ongeveer 900 faillissementen bekend gewordenwaarvan het bedrag op 90 millioen dollars werd geschat. FRANKRIJK. PARIJS5 November. De medepligtigen van Kapitein Doineau hebben van den Keizer mede aan zienlijke vermindering van straf verkregen. Yoor een die levenslang tot dwangarbeid was veroordeeldis zulks thans bepaald op 20 jaren. Voor een ander is die straf voor 20 jaren in 10 jaren veranderd enz. Het blijft niet onopgemerkt, dat de Oostenrijksche en Turksche Ge zanten niet uitgenoodigd worden tot bijwoning der feesten te Compiègnej waaruit men besluit dat tusschen die Regeringen en de onze eene hevige spanning bestaat, ter oorzake van de Vorstendommen. Onze Gezant uit Weenen is thans hier, en naar men verneemt zal even zoo de Heer Hubner met verlof van hier naar Weenen terugkeeren. De handelstand in Frankrijk en Engeland wordt gevoelig getroffen door de gcldcrisis in de Vereenigde Staten. Het bedrag der onbetaalde en terugontvangen wissels moet voor beide landen 120 millioen beloopen. Onlangs overleed alhier eene oude vrouw, wier gierigheid zoo verre ging, dat zij op haar sterfbed het koopen van een chinasappel verbood, als zijnde die te duur. Thans na het opmaken harer nalatenschap is gebleken, dat haar huisraad 6000 fr. waard was, en dat zij bezitster was geweest van 84,000 fr. in specie en 280,000 fr. in effecten. De toestand van het depart, de l'Ardèche is allertreurigst, ten gevolge van de plaats gehad hebbende overstroomingen. In dat departement zijn 12 groote bruggen weggerukt en 6000 ellen wegs vernieldbuitendien zijn nog 41 kleinere bruggen weggerukt en 29 meer of min beschadigden 200 huizen en fabrieken door de wateren verwoest. De schade wordt op 10 millioen fr. begroot. Voor het Hof van Assises de l'Aisne (Laon) wordt thans de zaak be handeld van Lemaire c. s.-, beschuldigd van brandstichting, diefstal en ver scheidene moorden. Eene bende die bij een herbergier, Villet genaamd, te Vetry bijeenkwam, en wier misdaden, volgens de akte van beschuldiging, iedereen met afgrijzen vervullen. In Cochinchina zijn de vervolgingen tegen de Christenen weder be gonnen. De Admiraal Rigault de Genouilly heeft eene korvet naar Tonkin moeten zenden, om te trachten een Spaansch Bisschop, Mgr. Diaz, aan dc woede der bevolking te onttrekken. SPANJE. MADRID, 3 November. De Koningin heeft door liet volgende voorval aller harten gewonnen. Eergisteren reed zij in een open calèche door de Atoclia-straaten ont moette voor dc kerk van St. Sebastiaan een priester die het II. Sacrament naar een zieke bragt. In weerwil van hare vergevorderde zwangerschap klom zij af, liet den priester hare plaats innemen en volgde den stoet te voet met een waskaars in de hand. Zij trad in de woning van den zieke, een voormalig sergeant, die in den burgerkrijg tegen Don Carlos met wonden werd overladen, en knielde bij zijne legerstede neder. Bij het naar huis rijden deed zich nogmaals hetzelfde geval voor, en nu gold het een

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2