LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 9 NOVEMBER. 18Ü7- De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f\1 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCÜE BERIGTEN. LEYDEN, 7 November. 's Rijks stoomkorvet Groningen is gisteren te Vlissingen binnengekomen, en daarmede Z. K. H. de Prins van Oranje, na cene afwezigheid van ruim drie maanden, in goeden welstand in bet vaderland teruggekeerd. Als cene aanvulling tot de bcriglcn, die wij onlangs in de dagbladen lazen omtrent de reis van Z. K. H. den Prins van Oranje, kunnen wij nog mededeelcn, dat Z. K. II.., vergezeld van Jhr. de Cascmbroot, Baron van Pallandt en verder gevolg, gedurende zijn verblijf in de Spaansehe hoofdslad ook, een bezoek bragt aan het Escorial. De Prins is dus de eerste uil bel Nassausche buis die dit oude geslicht van den in Nederland wel bekenden Philips II bezocht beeft. Onze landgenoot l)r. T. J. Ilalber.lsma thans werkzaam in de bibliotheek van bet klooster, genoot de eer aan Z.. K. II. te worden voorgesteld, terwijl het liooge gezelschap de boekerij, benevens de tentoongestelde, bandschriften in oogenschonw nam. De Prins onderhield zich geruimen tijd allerminzaamst, met den Heer llalbertsma en vroeg met belangstelling naar bet doel en de uitkomsten van zijne reis. Zoowel in het Escorial als elders maakte onze jeugdige Vorst eenen aller- gunstigsten indruk, en als eene bijzonderheid kunnen wij hier nog bijvoe gen, dat Z. K. II. vooral bewijzen gaf van een buitengemeen sterk geheu gen-, cene eigenschap alles behalve vreemd aan ons Vorstelijk huis, die vooral aan den dag kwam en werd opgemerkt bij gelegenheid van eenige te Madrid, ter ecre van Z. K. II. gegevcne feesten, waarbij, de Prins zich de namen en betrekkingen der hem slechts eenmaal voorgestelde personen tel kens wist te herinneren, zonder hierin een enkel maal mis te tasten en zich zelfs met juistheid kleine bijzonderheden op vele der genoodigden be trekking hebbende voor den geest kon brengen. Door de commissie uit het Prov. Geregtshof van Zuidholland zijn als Candidaat-Notarissen toegelaten de III!.:. A. J. J. G. van der Poest Clement, van Leyden; N. Cnopius, van Boskoop; W. Coops, van Viaucn en Mr. A. C. J. de Kuypervan: Ovcrschie. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, tien behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Gelober 1856 en 1857,. alsmede van. die opbrengst oveu- de tien eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Ges\9gl(bijopcenten en invoer) Binnent. Gedistilleerd (idem) Ruilen!. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruil-enKanslwjjn(id Turf(j'cfem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem). Zuivere opbrengst over de maand October. 1850 1948. 4447 223 1 4563 1656 75} 20 24 87} 49} 77} ƒ12841.04 1857 1998.78 4552.54 203.48} 235 46 4993.33 1757.62} 2933 59 2723.07} 810.00 Zuivere opbrengst over de 10 eerste maanden. ƒ20212.89 1856 17059. 35710; 2406. 1020 45671 12222 1857 17117.29} 40060.48} 1516.90 351.71 47489 73} 14405.77} 7352.65 6518.70 2870.45 ƒ114091.20} f137683.70 Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeuenbedroeg gedurende deze week dagelijks 110 lot 124 personen. De Letterkundige Afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam cene gewone vergadering houden. Het gerucht onlangs verspreid, als zoude de zaken der Maatschappij van Weldadigheid tusschcn het nieuwe bestuur en de Regering geregeld zijn, wordt door de Middclb. Cour. tegengesproken. De onderhandelingen zullen echter eerstdaags hervat worden. liet heeft Z. M. den Koning behaagd, eenen te ïïoorn gedetineerde, die, hoewel lot tuchthuisstraf verwezen, door ziekelijkheid in het buis van correctie, alwaar hij nog door een vroeger vonnis gedetineerd was, tijdens hij om een ar.der feit, 5 jaren crimineel vonnis kreeg, verpleegd werd kwijtschelding van zijne verdere tuchthuisstraf te verlcenen, onder bepaling, dat bij zich buiten 's lands moet begeven. Door het Prov. Geregtshof van Noordholland is R. Vetteuit Wie lingen, wegens kindermoord veroordeeld lot de straf des doods. Omtrent den brand, die in de vorige week de woning van D. van der Schans, in de gemeente Haarlemmermeer, heeft vernield, wordt door de A. C. nog het volgende medegedeeld: De eigenaar heeft eerst opgegeven dat niets dan zijn inboedel voor ƒ2900 en zjjn graan voor ƒ2200 was ver zekerd, en hjj, beroofd van huis en have, weder schippersknecht moest worden. Later is gebleken dat zijn graan voor 16,000, zijn inboedel voor 2900 en cenig hooi voor 1000 was verzekerd; ten gevolge van een daarna ingesteld onderzoek is genoemde van der Schans voorloopig in ver zekerde bewaring gebragt. Naar wij vernemen heeft de Engelsche Consul te Amsterdam, daartoe uitgenoodigd door den Lord-Mayor te Londeneene lijst doen circuleren bij de aanzienlijkste handelshuizen aldaar, ten behoeve van de slagtoflers in Engelsch-Indiö; reeds is voor aanzienlijke sommen op die lijst geteekend en werd onder anderen door de N. II. M. de belangrijke som van ƒ1200 bijgedragen. (Ilbl.) Te Amsterdam is overleden de weduwe Klara Salomon Looper, inden ouderdom van 102 jaren. Z^ Iaat na 3 kinderen, 10 kleinkinderen en 17 achter-kleinkinderen. Te Arnhem is de 19-jarige huisvrouw van een ambtenaar bevallen van 3 welgeschapen kinderen. De Arr.-Rcgtbank te 's Hertogenbosch heeft II. Puls, aannemer aldaar, die wegens het breken van den steiger in de kerk van de H. Calharina op 6 Julij 11., beschuldigd was van hel plegen van onwilligcn manslag, vrij gesproken. De Kamer van Koophandel te Breda heeft zich in een adres tot de Tweede Kamer gewendom de noodzakelijkheid aan te tooncn van den aan leg van eenen spoorweg van Vlissingen naar de Maas. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten in dien geest mede een adres in te zenden. Uit Roozendaal wordt het volgende gemeld: Twee houtsprokkelaars, man en vrouw, gingen hier over den spoorweg, tijdens een trein naderde; de vrouw ontweek dien nog bij lijds, maar moest zien dat haar man daar door oveireden werd; het hoofd was hem van het ligchaam gescheiden. Bij het ter perse gaan van ons vorig nommcr ontvingen wij het door de Regering aan de Tweede Kamer der Staten-Gencraal aangeboden ont werp van wet, houdende maatregelen van bezuiniging met opzigl lot het Hoog Militair Geregtshof. In de bij dat ontwerp gevoegde memorie van toe lichting zegt de Regering, dat, naar hare meening, het vaststellen van cene geheel nieuwe alles omvallende reglerlijke organisatie voor het militaire justitiewezen moet worden voorafgegaan door de vaststelling van eene nieuwe rcgterlijke organisatie voor het burgerlijk regtswezen. Zij acht het thans alleen mogelijk, de inrigting- van hel Geregtshof te vereenvoudigen en min kostbaar te maken. Het ontwerp is dus uitsluitend eene wet van bezuini ging. Die bezuiniging zou op het personeel ten hoogste bedragen eene som van ƒ13,500, welk bedrag intusschen zou kunnen dalen lot 7000. Door die bezuiniging zou de militaire justitie noch worden belemmerdnoch be nadeeld. De Regering verklaart, wat het nationaal wetboek van strafregt aangaat; dat reeds een ontwerp daarvan aan het Departement van Justitie in gereedheid wordt gebragt en dat dit belangrijk onderwerp weldra aan het oordcel der Staten-Gencraal zal kunnen worden onderworpen. Volgens genoemd ontwerp worden bestaande of toekomende vacatures van militaire leden in het Hoog Militair Geregtshof niet vervuld, dan ingeval de dienst der justitie liet noodzakelijk vordert. Dienovereenkomstig kan het getal militaire leden van het Hoog Militair Geregtshof verminderd worden met twee, als één Officier van de zeemagt en één Officier van de landmagt. De Voorzitter en leden verkrijgenzoodra zij den ouderdom van 70 jaren bereikt hebben, reglens bet eerelidmaatschap van het collcgie en tevens regt op pensioen. De betrekking van Provoost-Generaal en de instelling der hellebardiers zjjn afgeschaft. 's GRAVEND AGE 7 November. Z. M. dé Koning heeft den Graaf Walewski, Minister van Buitcnl. Zaken van Z. BI. den Keizer der Franschen, benoemd lot Grootkruis der orde van de Eikenkroon. Dezelfde Minister was reeds vroeger met de orde van den Ned. Leeuw begiftigd. Z. BI. heeft goedgevonden te benoemen tot zijn Ordonnance-Officier den lslcn Luit. J. R. Nepvcu, van het reg. rijdende artillerie; bij het wapen der infanterie, bij het 2ll< reg., tot Kapitein 3de kl. den lsten Luit.-Adjudant J. T. Clcmcntz, van het 6dc reg.; bij bet personeel voor de veterinaire dienst bij hel leger, tol Directeur den Paardenarts lste kl. F. II. S. Dehnc, thans i belast met de waarneming dier function. De Controleur der directe belastingen te Amsterdam, de lieer J. P. Hélmolt, is verplaatst naar Haarlem, en de Heer A. Collard, in gelijke betrekking te Dordrecht, naar Delft. Z. K. 11. dc Prins van Oranje heeft lieden ochtend het dejeuner ge bruikt bij Z. BI. den Koning. Z. K. 11. zal ook lieden middag met Z. M. het diner gebruikenwaarop ook zjjr. genoodigd 's Prinsen gevolg en de Heer VVollerbcck, Kommandant van 's Lands sehroefkorvet Groningenaan

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1