LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 6 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven RljVNENLANDSCHE BERIfiTEN. LEYDEN, 5 November. In de maand Oclober zijn binnen deze Gemeente overleden 94 personen, als: 20 mannen, 13 vrouwen, 31 zoons en 30 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 9. Geboren 124 kinderen, als: 03 zoons en 01 doch ters; waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 15 huwelijken. In October zijn op den Iloll. spoorweg vervoerd 92,345 personen en is ontvangen ƒ94,841.12}; op den Rijnspoorweg vervoerd 70,058 personen en ontvangen ƒ148,305.99. I)c Rrigade-Commandanlen van het wapen der Infanterie zijn uilge- noodigd te onderzoekeuof er ook bij de verschillende bataillons van dat wapen Kapiteins zich bevinden, die genegen en geschikt zijn, voor den tijd van vijf jaren, bij het wapen der Infanterie van het leger in Oosl-Indië te worden gedetacheerd, tegen genot eener gratificatie van ƒ2400, en van den uitslag van dat onderzoek rapport aan het Depart, van Oorlog te doen. De Kon. Maatschappij van Rhelorica te Gend, de Fonteinistenzal in den loop dezer maand naar Dordrecht overkomenop uilnoodiging van hel aldaar gevestigde Genootschap Kunstmin, om gezamenllijk eenc feeste lijke bijeenkomst in het Schouwburglocaal aldaar te houden, waarbij eenige voortbrengselen van dramatische poëzij zullen opgevoerd worden. Uil Harderwijk wordt gemeld dal de aanwezigheid der voor de kolo niën aangeworvcne troepen eene voortdurende ergernis en schrik voor de bewoners aldaar blijft uitmaken. Vechtpartijen zijn er aan de orde van den dag; dezer dagen keerden onderscheidene soldalen gewond uit het gevecht terug; kort daarop was er weder een hevige strijd tusschen een 50 5 00-lal op het punt van uit te breken, toen gelukkig nog bij lijds de belhamels door de polieie in verzekerde bewaring werden genomen. Nabij Sneek heeft men Zondag morgen weder eenige schapen in eenc weide gruwelijk vermoord gevonden. Alleen hel vet was er uitgescheurd en medegenomen. De polieie heeft op vermoeden hij drie personen huiszoe king gedaan en het gestolene bij hen gevonden. Dientengevolge zijn zij in hechtenis genomen. Een hunner, slechts 23 jaren oud, was reeds herhaal delijk tot tuchthuisstraf veroordeeld geweest. Volgens de U. C.had er dezer dagenaan liet nieuwe kanaal tus schen Iloogevcen en Zwinderen, een zonderlinge handel plaats: Ken zoo genaamde polderwerker, die, zoo als de meesten hunner, niet gehuwd was, heeft zijn bijzit met twee kinderen eu tent aan een zijner kameraden ver kocht voor de som van ƒ3,50. In een ond vervallen huis te Sprang (Noordbrabant)hetwelk thans tol schuur en stalling wordt ingerigt, zjjn door den eigenaar onderscheidene oude drieguldenstukken en achtentwintigen uitgegraventot een bedrag van ƒ180 a ƒ200, waarschijnlijk ten tijde der Franschc overheerschiiig door een der bewoners aldaar in den grond verborgen. Dij het onderzoek in de Afdcelingen der Tweede Kamer van het wets ontwerp, tot vervanging der bestaande wellen omtrent de belasting op het personeel, heeft men gaarne algemeen erkend, dat eenc herziening van de bestaande wet eene zeer wenschelijkc zaak is, en dat zij groolclijks wijzi gingen behoeft. Noglans waren er verscheidene leden, die twijfelden, of met de tegenwoordige herziening het doel der wel wel zou worden bereikt, zonder nog terug te komen op de bedenkingdat de Regering zichzoo zij meenden, op een verkeerd standpunt had geplaatst, met aan deze her ziening een bijoogmerk te verbinden, te weten, de ontlasting van de grootere gemeenten van den druk der directe plaatselijke belastingen. Naar hun in zien is aan gccne afdoende herziening van hel personeel te denkenzonder eene voorafgaande herziening van hel kadaster, en zij schijnen te gelooven dat aan deze laatste niet zoo groote kosten zouden verhonden zijnals men schijnt te duchten. Dit laatste is echter stellig ontkend, met de bijgevoegde opmerking, dat eene herziening van het kadaster een zeer geruimen tijd zoude vorderen, en dat eene verligling van lasten op dergelijke wijze geenszins naar eene onzekere toekomst mag worden verschoven. Met betrekking tot het voorgedragen ontwerp, verklaarden zich verschei dene leden, ook in verband met eene herziening van het kadaster, voor het denkbeeld eener vermindering der grondslagen van het personeel, en waren er inzonderheid, die de belasting meer uilsluitend op de huurwaarde wilden doen drukkenzoodat allengs het deuren- en venstergelden de be lasting op het mobilair, konden wegvallen. De meerderheid, ofschoon het gewigt der bedenkingen legen het deuren- en venstergeld, en vooral tegen de voorgedragenc verhooging daarvan, geenszins miskennende, toonde zich niet voor eenc vermindering der grondslagen van het personeel gestemd. De menigvuldigheid dier grondslagen moge last en moeijelijkheid medebren gen, daarin ligt een middel, om zoo nabij mogeljjk tot de waardering van liet vermoedelijk vertcringsvcrmogen der belastingschuldigen te komen. Het personeel is eene belasting op de uiterlijke welvaart. Hoe meer kenteeke- ncn dier welvaart men in het zamenstel daarvan kan opnemenhoe meer kans men heeft, dat zij over 't geheel aan hare bestemming beantwoordt. De onbillijkheid, die de toepassing van den eenen grondslag in bepaalde gevallen heeft, wordt door de locpassing van den anderen hersteld. De meerderheid verklaarde zich tegen hel denkbeeld der Regering, om den grondslag der haardsteden geheel af te schaffen. Zoo er e'c'n voorwerp is, hetwelk de belastbaarheid der ingezetenen voor de personele belasting aanduidt, dan zijn het de haardsteden. Dit vond echter bij andere leden tegenspraak. De belasting op de haardstedenzeiden zijzou misschien te Verdedigen zijnzoo men het gebruik der stookplaatsen belasten kon. Maar dit is niet het geval. De bewoner van een groot huis moet somtijds voor verscheidene haardsteden, die hij nooit gebruikt, verhoogde belasting betalen. Met betrekking tot den nieuw voorgestclden grondslag der rijtuigen werd aangemerkt, dal daardoor de bewoners van het platteland onevenredig zou den worden gedrukt. In de stedenzeide menis het houden van een rijtuig altijd weelde; op het land, daarentegen, niet zelden volstrekte behoefte. Terwijl men het goedkeurde, dat de muilezels voortaan een afzonderlijk voorwerp van belasting wordenzoowel als de muildierendie de wet ver zuimd heeft te noemen waren er ledendie het denkbeeld van het belas ten der gewone ezels niet billijkten. 's GRAVEND AGE, 5 November. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot zijn Adjudant de lste Luit®. Jhr. C. II. F. Dn Monceau, van bet 6dc reg. infanterie, en YV. C. Baron Snouckaert von Schanburg, van het 5dc reg. dragonders, beiden tot dusverre Ordonnance-Ofïicierenbij hel wapen der infanterie, bij den Staf, tot Ma joor, de Kapiteins l5te kl. N. Mac-Leodvan dien Staf, en A. C. A.Schön- stedt, van den groolen Staf, Zr. M®. Adjudant; bij het 7de reg., tot Majoor, den Kapitein lstc Id. A. Paels, van het reg. grenadiers en jagers; en te verplaatsen: bij het reg. grenadiers en jagers, den Kapitein E. YV. C. C. Storm de Grave, van het 2de reg. infanterie; alsmede voor den tijd van 5 jaren te detacheren, bij het wapen der infanterie in Oost-Indië, den lslc" Luit. A. 11. Schade van Westrum, van het 7||C, en de 2dc Luit®. W. M. van Wielik Schelfhout, van het Gieen C. J. Baron van Utenhove, van het 2de rog. infanterie. Tot Ontvanger te Meppel is benoemd de lieer II. Queysen, thans in die betrekking te YVageningen. Z. M. heeft 150 geschonken aan de nagelalen betrekkingen der bemanning van de Jonge Wees. Bij de verschillende ministeriële departementen houdt men zich onledig met het in gereedheid brengen van de antwoorden op de bedenkingen, in de afdeelingcn van de Tweede Kamer op de begroolings-welten voor 1858 ge maakt. Waarschijnlijk zal de behandeling dier ontwerpen bij de Kamer legen de helft dezer maand kunnen aanvangen. De Leden der Kamer zijn legen den 10dcn dezer opgeroepen, om hunne werkzaamheden te hervatten. Men verneemt dal door den Minister van Justitie aan de Tweede Kamer is ingezonden een wels-ontwerp, waarbij bezuinigingen worden voorgesteld in de kosten van het. Hoog Militair Geregtshof. Naar men verneemt zal er alhier eene commissie van Officieren van Gezondheid vergaderen, ter herziening en vernieuwing der beslaande regle menten op het visiteren van manschappen, vooral in verband met de thans bij de Tweede Kamer aanhangige wel op de Nationale Militie. De Heer YViardi BeekmanMinister voor de Zaken der Ilerv. en andere Eeredienstenheeft gisteren middag aan de leden van de Algemeenc Synode een diner aangeboden. Naar men verneemt hebben bij het regiment Dragonders alhier ruim een 30-lal dragonders voor de O. I. dienst geteekend. Ook van de battery Veld-artilIerie hebben verscheidene manschappen geteekend. Een onrustbarend verschijnsel openbaart zich in dezen omtrek onder de aardappelen. Aanzienlijke partijen gaan soms spoedig tot verrotting over. Eergisteren zijn op de markt twee schepen met dusdanige aardappelen afge keurd. De verschillende aardappel kooplieden hier ter stede hebben eenc bijeenkomst gehad, om zoo mogelijk lol wering van het kwaad de noodigc middelen te beramen. jProvinciale Stalen t-an Zuidhollantl. Zitting van Woensdag 4 November. In deze zitting is beraadslaagd over het voorstel van Gedep. Staten, tot wijziging van hel bijzonder reglement voor den polder Sluipwijk. Dit regle ment was door den Koning nog niet goedgekeurdomdat de Minister van Binnenl. Zaken daarin eene bijvoeging wenschelijk achtte. Met 57 stemmen tegen 1 is besloten in de bedoelde verandering niet te treden en op de goedkeuring van het reglement te blijven aandringen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1