maar daarop werden alleen die personen toegelaten die van een toegang- bewijs voorzien warendie echter aan het sterfhuis ir. grooten getale waren uitgedeeld. Bij het graf werd geene rede uilgesproken. Alles is zonder eenige stoornis afgeloopen. liet portret van den overledene, in zijne hoe danigheid van voormalig President van de Uitvoerende Magt, zal op last der Regering in het Museum van Versailles geplaatst worden. Eugène Louis Cavaignac was geboren den 13dcn Oct. 1002 en, na zijne opleiding in de militaire scholen, in 1824 in dienst getreden bij de genie. In 1832 werd hij naar Algerie gezondenwaar hij aan belangrijke wapen feiten deelnam en opklom tol den rang van Brigade-Generaal. Toen in Fe bruary 1848 de omwenteling uilbrak was hij nog aldaar, en op den 24sten dier maand benoemde het Voorloopig Bewind hem lot Divisie-Generaal en Gouverneur-Generaal van Algerië. Den 20slc" Maart weigerde hij de porte feuille van oorlog. Door de dep. van de Seine en Lot gekozen, nam hij het mandaat van het laatste aan. Den 17d™ Mei tot Minister van Oorlog be noemd, werd hij in de Junijdagen het hoofd der Uitvoerende Magt en bleef dat tot 10 Dec. In 1852 te Parijs als Afgevaardigde gekozenweigerde hij den eed af te leggenen nog bij de laatste verkiezingen werd hij wederom benoemd. De Moniteur bevat een berigt uit Cagliari, volgens hetwelk de tele grafische gemeenschap met Afrika thans gelukkig is voltooid. Personendie Algerie en vooral Kabylie hebben bezochtverklaren dat zij met verwondering de aldaar aangelegde werken hebben gadegeslagen. De nieuw aangelegde weg is reeds in goeden staat, en het fort Napoleon kan reeds als eene stad beschouwd wordenwant reizigers kunnen er verblijf houden en de troepen zijn er goed gehuisvest. De aangelegde tuiner. leveren veel groenten open reeds wordt er eene uitgebreide markt gehou den. Het oogenblik is niet verre verwijderd dat er ook eene kerk zal ver- rjjzen en het kruis zich in het gebergte der Kabylen zal vertoonen. SPANJE MADRID, 30 October. liet ministerie zoo als het thans is zamengestcldheeft in vele kringen teleurstelling veroorzaaktuithoofde men het kleurloos achten zal trach ten te regeren zonder de gevoeligheden van de gematigde partij op te wek ken waardoor het de ondersleuning van de vrijzinnige partij zal missen. Men verwacht echter dat de nieuwe Raadslieden der kroon zich gedurende hun bewinddat waarschijnlijk niet lang zal durenbinnen de grenzen der wet zullen houden. De Minister Mon moet voornemens zijn aanzienlijke be zuinigingen in te voerenten einde het evenwigt in de finantiën te herstellen. De berigten uit Lissabon luiden iels gunstiger omtrent den gezondheids toestand aldaar. In de laatste dagen was het aantal personen, die door de koortsziekte aangetast waren, met 25 pCt. verminderd, hetgeen aan de koele en regenachtige weersgesteldheid toegeschreven werd. Het aantal nieuwe ziektegevallen bedroeg 298 op den 19den218 op den 21stcn en 223 op den 25sten, terwijl er in hel laatste etmaal 89 lijders gestorven waren. De Koning had uit zijne eigene middelen eene som van ruim 80,000 gulden geschonken aan de commissiewelke zich belast heeft met de zorg voor de opvoeding van ongegoede kinderendie ten vorigen jare door de cholera of thans door de koortsziekte hunne ouders verloren hebben. ITA LIE). De Vice-Consul van Frankrijk te Pesaro is dezer dagen vermoordver moedelijk omdat hijop zich genomen hebbende aan den Paus bij diens komst te Pesaro een adres, houdende politieke grieven van de bevolking, te overhandigendie belofte niet vervuld had. Op vele plaatsen is de hoogte des waters onrustbarend. Reeds hebben hier en daar overstroomingen plaats gehad. Uit Pavia wordt berigt dat net water aldaar drie duimen hoogcr staat dan bij den watervloed in 1705. l»55i:iS»KNi. BERLIJN, 1 November. De Koning is reeds zoo verre in beterschap gevorderd, dat hij met de Koningin reeds cenigen tijd op het bovenste terras van Sans Souci heeft doorgebragt. Voor de Evangelische gemeente te Keulen, die thans 11,000 zielen telt, is de bouw noodig geworden van eene tweede kerk; de eerste steen is reeds gelegd. Voor de oprigting van het gedenkleeken voor Luther te Worms, is reeds 38,532 bijeengebragt. Om de onderneming op groolschen voet te volbrengen, rekent men 00,000 th. noodig te hebben. De Heer B. Perthes, Directeur van het beroemde Geographisch Insti tuut te Golha, is aldaar in den ouderdom van 30 jaren overleden. Uit Stokholm wordt gemelddat liet wets-ontwerp tol invoering der godsdienstvrijheid door drie standen van den Zweedschen Rijksdag is ver worpen, nl. door de ridderschap, de geestelijkheid en den landelijken stand, doch aangenomen is door den burgerstand. Thans is het ontwerpop verlangen van den geestelijken en den landelijken stand, in handen der commissie voor de wetgeving gesteld. De geestelijkheid van de heerschende kerk had reeds vooraf in eene ver gadering de verdraagzame gevoelens der regering veroordeeld. Echter had den in die vergadering van de 457 stemmen zich 177 verklaard voor de af schaffing van de verbanningsstrafdie lot lieden wordt toegepast bij verande ring van geloofsbelijdenis. Dit is een opmerkelijk verschijnsel en getuigt van vooruitgang bij de lagere geestelijkheid. Ongelukkiglijk wordt zulks dooi den invloed van de Hoogc geestelijkheid krachteloos gemaakt. OOSTENBIJH. WEENEN31 October. Naar men wil zon de Aartshertog Maximiliaan in December herwaarts komen, om een aantal nuttige hervormingen voor liet Lombardysch-Veue- tiaansch gebied aan de goedkeuring des Keizers te onderwerpen. 1— De mcdcdcelingen omtrent dc finanliële plannen van den Minister van Finantiën schijnen alle voorbarig te zijn geweest, daar bij Keiz. besluit is bepaalddat de directe belastingen in het volgende jaar op den ouden voet zullen worden geheven. De Wien. Zcit. bevat thans het officiële berigt omtrent het zegel op de dagbladen, en wel een kreutzer voor elk nommer, zoowel voor de bin nen- als buitenlandsche bladen. Volgens eene geloofwaardige opgave hebben in den tijd van 2 maanden 105 firma's hunne betalingen geslaakt, waarvan slechts weinigen door schik king met de schuldeischers eene overeenkomst hebben getroffen. RUSLAND. Het besluit lot vrijverklaring der boeren wordt elk oogenblik te gemoet gezienvolgens sommigen eerst tegen 18 Dec.verjaardag des Keizers. Men is niet zonder ongerustheid over de eerste gevolgen van dezen maatregel, aangezien de boeren zich in den beginne weinig aan den landbouw zullen gelegen laten liggen en de landerijen dus in waarde zullen verminderen. Men hoopt echter dat de Keizer, die in zoo vele opzigten reeds getoond heeft een verlicht en edelmoedig Vorst te zijn, voor het belang van alle standen zal waken, en dat zijne bevelen niet, zoo als maar te dikwijls ge beurd, onuitgevoerd zullen blijven. Het bestaan van de orde der Vrijmetselaren is in het rijk geoorloofd verklaarden aan de ambtenaren vergund daaraan deel te nemen. Omtrent de jongste krijgsverriglingen in den Kaukasus wordt het vol gende officieel medegedeeld: Dekolonne onder bevel van den Baron Wrewski, heeft den weg van gemeenschap 100 wersten voorwaarts gebragt en 21 goed gebouwde en vermogende dorpen vernield. De vijand heeft 86 dooden op de plaats gelaten en 5 vaandels zijn hem ontnomen, terwijl het verlies der Russen 10 dooden en 107 gekwetsten bedroeg. Van de troepen onder bevel van Vorst Andrinokow, die tegen Daniel-Bey streden, is één Officier gedood en zijn 12 soldaten gekwetst. Op de Deensche kust is een schip der Russische zeemagt gestrand namelijk de Askoldvan 46 stukken. TURKTE. De Sultan heeft besloten de bezoldiging der Officieren van het leger, tot aan den rang van Luit.-Kol. te verdubbelen. Deze maatregel, hoewel regt- vaardig, zal echter den toestand van de schatkist niet verbeteren. Eene Commissie van den Divan van Moldavië heeft de navolgende grondbeginselen voorgedragen voor het binnenlandsch bestuur van eenen Ver- eenigden Staat der VorstendommenMinisteriële verantwoordelijkheid; schei ding van de administrative en regterlijke magt; gelijkheid voor de wet, zon der onderscheid van afkomst of geloofsbegrippenverpligling der buitenlan ders tot naleving van 's lands wetten zoo lang zij zich op 's lands grondge bied bevindenverpligting der burgers om de wapenen voor het land te dragenvoor zoo veel hunne diensten daartoe vereischt wordenhandels vrijheid godsdienstvrijheidgelijke en billijke omslag der belastingen en on schendbaarheid van de woning der burgers. Dit ontwerp zal later in be handeling worden genomen. Uit Bagdad wordt gemeld dat 264 kameel-vrachten koopmans-gocdercn zijnde een gedeelte van de groote karavaan, welke onlangs in de woestijn door de Arabieren was beroofd, aan deze door de Turksche gezagvoerders weder zijn ontnomen geworden. In Albanië zullen de Turksche bezettingen versterkt wordenaange zien men aldaar de sporen eener zamenzwering heeft ontdekt, die bijaldien zij tot eene uitbarsting ware gekomende regering veel moeite zou hebben veroorzaakt. OOST-IXniE. BATAVIA 10 September. (Vervolg). Tot Procureur-Generaal bij het Hooggercglshof en Advocaat-fiscaal voor de land- en zeemagt, is benoemd Mr. A. J. Swart, President van den Raad van Justitie te Batavia. Op Java heerscht allerwege eene felle droogte, die hier en daar on gunstig op den gezondheidstoestand der bevolking werkt. Onder deze om standigheden ondervindt men dubbel de weldadige uilkomsteu van den in der tijd door de Regering genomen maatregelom inlanders op te leiden tot geneeskundigen onder hunne landgenooten. De droogte is op vele plaat sen voor den rijstoogst nadeelig geweest. In de residentie Pekalongen schijnt het misgewas van belang te zullen zijn. Om alle vrees voor gebrek aan voedsel weg te nemen, heeft de Gouverneur-Generaal last gegeven lot het aankoopen te Batavia van 20,000 pikols rijst, die in lijds naar Pckalon- gan zullen worden gezondenwanneer zich daar gebrek mogt openbaren. In Demak heeft mede het rijstgewas geleden. De bevolking heeft daar echter nog zulk eenen grooten voorraad uil den laatslen oogst, dat daar geen vrees voor gebrek beslaat. De handelstand alhier stelt zich voor gehruik te maken van de meer dere vrijheid van den handel der Nederlanders in Japanwaarmede de langdurige en onafgebroken pogingen der Regering, om dat Rijk voor den wereldhandel geopend te krijgen, aanvankelijk bekroond zijn. Dezer dagen vertrekt naar Japan het voor rekening der firma Haager en Schuurman be laden schip Ilenriette en Cornelia. Door den Nederl. Commissaris in Ja pan is met den Gouverneur van Nagasaki eene tijdelijke schikking getroffen omtrent het betaalmiddel voor Nederlanders in de winkels, hierin bestaande, dat men bons kan afgevenbetaalbaar bij de compradoors met bij dat lig- chaam op ieders aanvrage te deponeren contanten. De Japanschc Regering heeft hiermede een belangrijken stap gedaan, die vrijen handel zal helpen voorbereiden. Nu behoeft men zich niet meer te bepalen lot het koopen I bij de gepriviligeerde leveranciers, maar kan dit in alle winkels plaats heb- I benen is dus in beginsel het monopolie der leveranciers vernietigd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3