ongclukte Stoomboot de Comeet. Ilij was na twee dagen en eenen nacht op eene plank in zee te hebben gedobberdbehouden te Texel aangekomen. In het aanst. voorjaar zal voor goed een begin gemaakt worden met de herstelling der kathedraal of St. Janskerk te 's tlerlogenboschen wel met de groote poort aan de zuidzijde. De Heer L. Veeneman aldaar zal met de leiding en het toezigt van dit werk belast zijr.. Uit een schrijven van Alexandrie, in de U. C. opgenomen, blijkt dat op 30 Sept. op de scheepstimmerwerf der Nijl-Sleepbootmaatschappij eene stoomboot voor die maatschappij van stapel is geloopen, opgezet en afge timmerd door Hollandsche werklieden. Het materieel was geleverd door de HH. Dudok van Heel en van Ylissingen te Amsterdam. Het vaartuig vol deed uitmuntend. 'sGRAVENIIAGE, 3 November. Volgens de Bred. C. heeft Z. M. den Heer A. J. Blanken, Officier van Gezondheid 2de kl.dienstdoende bij de Kon. Milit. Academie, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. SI. heeft vergunning verleend aan Z. D. II. Karei Bernard Hertog van Saksen-Weimar, gepensioneerd Generaal der infanterie, tot het aanne men der aan hem door den Koning van Saksen geschonken versierselen van Grootkruis der Militaire Orde van den 11. Hendrik, en aan Graaf C. van liylandt, Ncd. Gezant te Slokholmtot het aanemen der versierselen van Kommandeur der Danebrog Orde, hem door den Koning van Denemarken geschonken. Tot Burgemeester van de gemeente Bochollz (Limburg) is benoemd de Heer G. J. Deutz. Aan den Officier van Gezondheid 3dc kl. F. G. A. Jongkindt Coninck is op verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend. II. BI. de Koningin-Bloeder is van hare buitenlandsche reis in de resi dentie teruggekeerd. Z. BI. de Koning heeft dc komst zijner moeder aan het buitenverblijf aan den Scheveningschen weg afgewacht en is haar bij hare aankomst te gemoet gesneld. Deze ontmoeting was zeer hartelijk. Hoewel Z. K. II. Prins Frederik eerstdaags hier verwacht wordt, zal zijn verblijf slechts kort van duur zijn, en de Vorst zich op nieuw naar zjjne goederen in Silezie begeven. Door den Blinister van Oorlog is bepaald dat, voor de manschappen van de kavalerie en de artillerie, die genegen en geschikt mogten zijn bij het leger in Ned.-Indie over te gaande lot dus verre uitgeloofde premie van ƒ80 met 20 zal worden verhoogd. Naar men verneemt zullen er ook nieuwe pogingen worden in 't werk gesteld om Officieren van het Ned. leger voor het Indische te verkrijgen, cn daarom de voorwaarden voordeeliger worden gesteld. Dc najaars-vergadering der Prov. Staten is heden geopend. Volgens een bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigt van 5 Oct. jl.was de gezondheidstoestand aldaar voldoende en hcerschten behalve eenige ongeregeldheden op de plantages Vier KinderenHamburg cn Kcrkshoven, rust cn orde allerwege. ABISTERDABI, 2 November. Eergisteren hield de Natuurkundige Afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de Heeren Simons, W. Vrolik, van Rees, Harting, van Oordt, van der Willigen, Bierens de Haan, Delprat, Blume, van der Hoeven, van Kerkwijk, Staring, Elias, Rose, Blalthes, Brants, van Hasselt, Buys Ballot, Schlegel, Schroe- der van der Kolk, van der Boon Blesch, Storm Buysing, Ermerins, Stam- kart, Bluldervan Gogh, van Geuns, G. Vrolik, G. Donders, en van de Lellerk. Afdeeling L. A. J. W. Sloet. Bij de Academie was een brief ingekomen van den Blinister van Binnenl. Zaken, inhoudende goedkeuring van het voorstel, om hel archief der com missie, belast met de vervaardiging der standaard van meter en kilogramme naar de Academie over te brengen. Door den Heer Verhuell, te Arnhem, werd eene verhandeling aangeboden over een paar insecten, die in handen van dc IIU. Verloren cn van der Hoeven wordt gesteld. Door den Heer van der Boor. Blesch werd mede gedeeld dat dc Commissie voor de Oost- en W.-I. papiermalerialcn met de Heeren Breet en Honig in onderhandeling was getreden, om het papier uit die grondstoffen te vervaardigen. Deze onderhandelingen waren echter mis lukt en thans werd magliging verzocht daaromtrent met de Heeren van Gelder en Zonen nieuwe onderhandelingen te openen, hetgeen werd goedge keurd. Door den Heer Bierens de Haan werd der Academie een door wijlen Dr. dc Haan nagelatenmaar onvoltooid werk over de ontwikkeling der insecten gedurende hunne gedaante-verwisselingennamens diens weduwe aangeboden. Daarna sprak de Heer Schlegel over eenige uitgestorven reuzenvogels van de Blascarenischc eilanden; dit stuk door vele leekeningen opgehelderd, zal in de Blededeelingcn worden opgenomen. De lieer Bierens de liaan bood eene stelkunstige verhandeling aan. De lieer Harting sprak over de Flora der eilanden Wieringen en Texel en daarna over het onderzoek van eenen zeer merkwaardigen diamant van Bahia in Brazilië. De Heer van der Willigen bood eene verhandeling aan over liet elcctri&che spectrum. De Heer Bierens dc Haan leverde eene bijdrage over het gelijktijdig verschijnen van drie regenbogendoor spreker waargenomencn de Heer van der Hoeven deelde ten slotte eene waarneming mede van huid uitwassen bij een zoog dier van dc Kust van Guinea. Daarop werd de vergadering gesloten. Heden is alhier overleden Jhr. BIr. D. Rutgers van Rozenburg, Ridder van de orde van den Ned. Leeuw en Voorzitter van de Arrond.-Regtbank. BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. BELGIB. BRUSSEL, 2 November. Nadat de gemeentelijke verkiezingen zoozeer in vrijzinnigen geest waren uitgevallen, begonnen de Ministers in te zien dat hunne stelling niet houd baar was, cn nadat zij drukke bijeenkomsten hadden gehouden, begon zich het gerucht te verspreiden dat het Kabinet zijn ontslag aan den Koning had aangeboden. Het publick geloofde echter weinig aan eene aftreding, en was van meening dat de Blinisters, op aandrang des Koningswel weder aan het bewind zouden blijven. Thans heeft men vernomen dat het ontslag in waar heid Zaturdag 11.is aangebodenen dat de Koning den Heer II. de Brouc- kcre bij zich heeft ontbodenzoodatindien aan hem de taak tot vorming van een Ministerie wordt opgedragende teugels van het bewind op nieuw aan de handen der clericalcn zullen ontsnappen. Eene ontbinding der Kamer zou daarvan een waarschijnlijk gevolg zijn. Het volgende voorval heeft hier nog al opzien verwekt. Vier jaren geleden werd in een hotel door een kruijer een koffertje gebragt, volgens zijne opgave van een Engelschman, die den volgenden dag aldaar zou komen logeren. De reiziger was niet gekomende koffer later op zolder gezet en allengs vergeten. Bij den zoozeer geruchtmakenden moord te Londen kwam die zaak weder in de gedachte van den kasteleinen vreezende dat men hem soms de eene of andere menschclijke kop in handen had gespeeld, besloot hij lot de opening over te gaan. Blaar in plaats dat zijne vrees verwezentlijkt werd vond hij er eene som van 60,000 aan banknoo ten in. Alstoen werd het geheel in handen der policie gestelddie een drietal banknooten naar Londen zond, om de echtheid te onderzoeken. Een telegrafisch berigt gaf te kennen dat ze valsch warenmaar zoo juist nage maakt, dat het bijna niet te ontdekken was. Blen is te Antwerpen nog druk bezig met de opruiming van het puin van het entrepot. Blen heeft het onuitsprekelijke genoegen mogen smaken een der bedolven werklieden nog levend te mogen redden. Deze persoon, Blerlens genaamd, heeft zijn behoud te danken aan eene zware plank, die zoodanig was gevallen, dat zij als een verwulfsel boven zijn hoofd was. Hij heeft vier dagen geleefd van rijstkorrels en suiker, hetgeen onder zijn bereik was. Hoewel niet gekwetst zijnde is hij echter naar het gasthuis gebragt. Volgens gerucht heeft men nog een der slagloffers om hulp hooren roepen maar dit vereischt bevestiging. Dc militairen doen wonderen van moed en beleid. De inschrijvingen voor de nagelaten betrekkingen der slagloffers kunnen aanzienlijk genoemd worden. Het Dagbl. van Luik deelt het volgende ongeluk mede: Te Vottem was een metselaar bezig met eenige werkzaamheden in een verlaten mijnput. Hij had daarin eene kleine kruidmijn doen springen waardoor waarschijnlijk eene gasontlasting plaats had en hij door de stiklucht nedcrviel. Zijn makker ging daarop in den put en had nog even den lijd om een touw om het ligchaam van het slagtoffer te bindentoen bij mede plotseling neder- storlte. Bij deze twee slagtoffers moest nog een derde komen. De Burge meester, op de plaats des onheils tegenwoordig, loofde aanzienlijke geldsom men uit om de beide personen zoo mogelijk te redden, maar niemand had daartoe den moed. Toen besloot hij het zelf te beproevenknoopte het touw om zijn lijf en deed zich nederdalen. Na 10 minuten wachtens geen antwoord vernemendebesloot men het touw op te halen maar zulks kwam ledig terug. Ook hij was het offer zijner menschlievendheid geworden. Later zijn de ongelukkigen door een onverschrokken mijnwerker naar boven gebragt, maar levenloos. ENCELA1VO. LONDEN, 1 November. In het laatst van November zal alhier eene conferentie worden gehou den ter beslechting van het geschil tusschcn Spanje en Blexico, waarin dc bemiddeling van Frankrijk en Engeland is aangenomen. De Heeren de Pcrsigny en Clarendon zullen die Regeringen vertegenwoordigen. De Siamesche Gezanten bevinden zich reeds hier en hebben een onderhoud gehad met Lord Clarendon. Op Woensdag aanst. zullen zij een gastmaal bijwonen door den Lord-BIayor aan den Hertog van Cambridge te geven. Van een dier Afgezanten wordt gezegd dat hij 58 vrouwen b(j zich heeft. De inneming van Delhi heeft in onderscheidene steden des lands, zoo als te Birmingham, Blanehester, Liverpool enz. aanleiding tot openbare vreugdebedrijven gegeven. Op den New-York Central-spoorweg is door bet hoogc water een dam bezwekenwaardoor de trein in het water liepook geraakte bij die ge legenheid een der rijtuigen in brand. Dit onheil heeft aan 3 personen liet leven gekost, tcrwjjl 12 zwaar gekwetst werden. FRANKRIJK. PARIJS, 1 November. Het Wetgevend Ligchaam zal eerst tegen 5 Jan. worden bijeengeroepen. Tot hiertoe zijn uil het buitenland 50,000 aanvragen ingekomen ter verkrijging van de Sl. Helena medaille. Blen spreekt thans weder van de instelling eencr medaille voor hen die Napoleon I in 1814 naar het eiland Elba hebben vergezeld. Blen verzekert dat de Heer de Bourquenay, Gezant te Wecncndie zich thans hier ter stede bevindt, bestemd is om den Heer de Thouvenel te Konstantinopel te vervangen. De Blaarschalk Randon zal zich üingsdag aanst. weder van Blarscille naar zijnen post begeven. De zoo plotselinge dood van den Generaal Cavaignac heeft hier alge meen indruk gemaakt. AI de partijen beschouwen dit overlijden als eene algemcene ramp, en de dagbladen zijn eenstemmig in de verklaring dat hij een dier mannen is geweestwaaraan het vaderland groote verpligting had. Algemeen brengt men hulde aan zijne staatkundige eerlijkheid en de vast heid zijner beginselen. Het lijk van den Generaal is door zijne nog jeugdige weduwe herwaarts overgebragt en gisteren op eene plegtige wijze ter aarde besteld. De trein werd geopend door eenige ruiterij, waarop 2 balaillons infanterie volgden; ook langs den weg naar het kerkhof Blontmarlre waren linietroepen ge schaard. Eene groote menigte volks vergezelde den sloet naar het kerkhof,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2