LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 21 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BÏNXENLAND8CI1E BERIGTEN. LEY DEN, 20 October. Voor de Waalsche gemeente hier ter slede was het Zondag 11. «bel feest der vernieuwing des tempels." In het voorjaar hadden IIII. Kerkvoogden besloten, uithoofde aanzienlijke herstellingen van het inwendige des kerk- gebouws dringend noodzakelijk waren, dit werk op eene groote schaal aan te vatten en eene gehcele vernieuwing van dal gedeelte tot stand te brengen. Nadat de zich opgedaan hebbende bezwaren gelukkig waren uit den weg ge ruimd, werd dit werk opgedragen aan onze stadgenooten, de llfl. Franchimon du Croix en Visser, die zulks op eene allezins verdienstelijke wijze moglen ten uitvoer brengen. Gedurende den tijd van vier maanden, tot genoemd werk vercischt, werden de godsdienst-oefeningen geregeld gebonden in de kerk der Doopsgezinde gemeente, daartoe bereidvaardig afgestaan, en eergis teren mogt de gemeente het voorregt genieten weder in haar vernieuwd bede huis te zamen te komen. De Wcl-F.erw. Heer D. Chanlcpie de la Saussaye, in het morgenuur voor haar opgetredenhield eene voortreffelijke en op de plegtighcid van den dag toepasselijke rede, naar aanleiding van II Chron. XV vs. 8-15. Spreker, wiens hoofddoel blijkbaar was, de gemeente tot de regie waardering harer godsdienstige voorreglen aan te sporenen tot eene godsvereering in geest en in waarheid op te leiden, liet echter niet na, bij die gelegenheid eene gepaste hulde te brengen aan de Doopsgezinde broeders, die door het afstaan van hun kerkgebouw de gemeente zoo zeer aan zich verpligt haddenen ook den welverdienden dank der gemeente te betuigen aan Uil. Kerkvoogden, die zich allen, slechts één uitgezonderd, als zijnde reeds tot zijne eeuwige woning opgeroepen, in den goeden uitslag hunner ijverige bemoeijingen mogen verheugen. Gisteren werd voor de Regtbank te Amsterdam het geding voortgezet over den eigendom van den Haarlemmermeer lusschen de stad Leydcn en den Slaat der Nederlanden. Aan het woord was de fleer SI1'. Donker Curtius voor den Staatdie de gronden door den vorigen pleiter aangevoerdbe streed. Op Donderdag aanst. voortzetting dezer zaak, zullende alsdan de Heer Mr. S. P. Lipman voor de stad Leyden het woord voeren. Volgens berigl uit Napcis had de Prins van Oranje, onder begeleiding van eenige gidsendie hem voor de gevaarlijkste plaatsen waarschuwden den Vesuvius beklommen. Die berg vertoonde gedurende de laatste dagen een ontzagwekkend schouwspel. Het Dagbl. v. 's Grav. deelt uit een brief, geschreven aan boord van de Groningen, ter recde van Napels, de volgende bijzonderheden mede omtrent de reis van den Prins van OranjeDen 29stcn Sept. des avonds kwamen wij te Palermo, de hoofdstad van het sehoone Sicilië, aan, waar de Prins dadelijk een bezoek van den militairen Gouverneur ontving, die Z. K. 11. eene (erewacht aanbood, waarvoor echter minzaam bedankt werd. Den volgenden ochtend ging de Prins met gevolg naar den wal, bezigiigde het Koninklijk paleis, de kathedralen, alsmede een prachtigen tuin, die, naar ik meen, Butera heet. Weder aan boord teruggekeerd zijnde, ontving Z. K. II. een bezoek van den Opperbevelhebber der Siciliaansche zee- en landmagt. Des middags bevond zich de Nederl. Consul bij den Prins aan tafel; terwijl Z. K. II. met zijn gevolg des avonds de voorstelling in de opera bijwoonde. Den volgenden dag (1 Oct.) bezocht de Prins de ver maarde, een uur buiten de stad gelegene kerk van Moreal, waarvan wijlen de Russische Keizer Nicolaas, tijdens zijn bezoek in 1846, zeidc, dat wan neer men deze kerk aanschouwd hadmen geene andere meer behoefde te zien. Hel gewelf en de muren van dit luisterrijke kerkgebouw bestaan ge heel uit mozaïk; terwijl zijn verdere rijkdom alle beschrijving te boven gaat. De Abt van het klooster, waartoe deze kerk behoort, deed met de Geestelijken der kerk en den Chef der troepen van de bezetting te dier plaatse, al het mogelijke om den Prins al het merkwaardige, niet alleen van de kerk maar ook van het klooster, 't welk eene bibliotheek met hoogst zeldzameoveroude manuscripten bevataan te toonen. Daarna reed Z. K. II. naar hel Capucijner-kloosterdat mede in allen dcele het bezoek waardig is; vervolgens werden de catacomben bezocht, waar niet enkel de plegtige stilte en een lal van zinnebeelden den bezoeker herin neren, dat hij zich in het gebied der dooden bevindt, maar waar dit ook op eene nog veel aanschouwelijker wijze wordt verkondigd: immers niei minder dan 16,000 mummiën staan daar in rijen geschaard of liggen er ten toon gesteld. Na deze sombere verblijven vaarwel gezegd te hebben, be zocht de Prins nog een zeer oud Saraccensch slot, Cisa genaamd, waarvan de overblijfselen getuigen, dat het in der tijd allerprachtigst moet zijn ge weest. De beide volgende dagen werden door den Prins besteed om de verdere merkwaardigheden van Palermo en omstreken te bczigtigenterwijl wij in den namiddag van den 3d™ naar Napels stoomden. Den 4dcn, in den ochtendstond, kwamen wij daar op de reede aan, en zagen de hoofdstad van het Koningrijk der Beide Siciliën in al haren glans en in hare gansche uitgestrektheid voor ons liggenmet haar prach tig panorama van paleizen, kasleelentorens, obelisken, kerken en andere openbare en groolsehe gebouwenmet haar weelderig plantsoenen met den Vesuvius en de Apennijnen op den achtergrond. Uit de baai gezien, levert Napels een allerprachtigst en belooverend gezigt op. Eene menigte Autoriteiten kwamen den Prins hare hulde brengen, en uit naam van Z. M. den Koning, die te Gaëla verblijf houdt, de welwillendste aanbiedingen doen, o. a. werd er op aangedrongen, dat de Prins een der Kon. paleizen zou betrekken, van hofrijtuigen en hofbedienden en van de Kon. loges in de verschillende schouwburgen gebruik zou maken enz.van welke laatste aanbiedingen de Prins alleen die omtrent de equipagien en de loges aannam. Er had dien avond ter gelegenheid van den verjaardag van 's Konings broeder, den Graaf d'Aquila, in den schouwburg van San Carlo eene gala-voorstelling plaats. Dit is de tweede schouwburg in grootte, welke Europa bezit, eene zaal zoo reusachtig groot, dat zangers, wier stem niet ongemeen krachtig is, hier niet behoeven op te treden, daar men hen anders naauwelijks zou hooren. Na afloop van den aan boord gehou den maaltijd, waaraan onderscheidene hooge personaadjen deelnamen, werd deze voorstelling door den Prins en 11D. gevolg bijgewoond. Des Maandags (5 Oct.) nam de Prins eenige der merkwaardigste bijzonderheden van Na pels in oogenschouw; o. a. legde Z. K. II. een bezoek af in hel Museo Borbonico, beroemd om zijne rijke verzamelingen van standbeelden, mees terstukken van schilderkunst en zeldzame boekwerken en oudheden, alsook om het aanial zich daar bevindende voorwerpen, die uit de oude weerge vonden sleden Ilerculaneum en Pompcji zijn opgedolven. Eergisteren (6 Oct.) heeft de Prins van Oranje een belangrijken rid in de omstreken der stad gemaakt, en 's avonds den schouwburg bezocht; terwijl gisteren onze Kroonprins reeds vroegtijdig door den Graaf d'Aquila met een Kon. stoom- vaartuig afgehaald werd, om den Koning van Napels te Gaëla een bezoek te brengenvan welken logt de Prins ten 10 ure 's avonds aan boord terugkeerde, zeer voldaan, zoo het scheen, over zijne ontvangst aan het Hof en bij den Koning, die Z. K. II. lot Grootkruis van de orde van Fer dinand benoemd heeft. De Prins geniet de beste gezondheid, en ziet zich daardoor in staat ge steld al liet mogelijke nut van zijne reis te trekken, llier, even als overal elders, wedijvert men om Z. K. II. alle genoegens te bezorgen, en in een betrekkelijk kort tijdsbestek zooveel te laten zien en te doen genieten als mogelijk is. In den tuin van den IIccr Macalester Loup, onder Ocgslgeest, kan men een appelboom bezigligcn, die voor de tweede maal gedurende dit jaar in bloei staat. De Commissie tot de zaken der Prolestanlsche kerken in Neèrlands Oost- en West-Indië, is door 's lauds regering uilgenoodigd, om spoedig eene voordragt te willen doen van een predikant of candidaat tot de II. dienstvooreerst lot vervulling van de vacature bij de Oost-Indische ker ken, ontslaan ten gevolge der eervolle aftreding met pensioen van den Heer S. A. Bnddingh; ten andere tot aanvaarding van eene standplaats als pre dikant op het eiland Arubamet eene jaarwedde van 2000. Het getal jongens dat thans aan de landbouw kolonie Nederlands Meltray bij Zutphen wordt opgeleid, bedraagt ruim 140. Onlangs zijn vijf jongens, die den leeftijd bereikt hadden om de kolonie te verlaten, naar Zuid-Afrika vertrokken en tot heden heeft het bestuur nog geene redenen van ontevredenheid over één der vertrokkenen vernomen. Door het Prov. Ilof van Friesland is dezer dagen de zaak behandeld der beschuldigden in den stouten diefstal, met bedreiging van moord, iu Julij 11. te Aalsum gepleegd, waarvan wij vroeger melding hebben gemaakt. Een der beschuldigden is tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, twee an deren lol eene gelijke straf voor 12 en 6 jarende vierde tot 3 jaren cor rectionele gevangenuisslraf, terwijl de vijfde, hij gebrek aan bewijs, werd vrijgesproken. Diakenen der llerv. gemeente te Franeker hebben van een onbekende 4000 ontvangen, als eene bijdrage voor hel fonds ten behoeve van het Diaconie-Weeshuis. Te Wissekerkc (Zeeland) is door Mej. C. J. Vader aan de gemeente een armenhuis geschonken, ter verpleging van 24 a 25 personen. De inwjj- ding daarvan heeft reeds plaats gehad. Tc Ileinkcnszand (Zeeland) wilde een paar zich in ondertrouw doen opnemen. Bij het naslaan der registers van den Btirgelijken Stand bleek het dat de bruid aldaar als mannelijk persoon onder den naam van Jacob te boek stondin plaats van als vrouwelijkonder den naam van Jacoba. De Arr.-Regtbank te Breda heeft den Directeur van liet Broederhuis

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1