lijk pensioenfonds; 2°. tot vaststelling der bcgrooting voor de landsdrukkerij voor 1058. Door de huishoudelijke Commissie is ecne voordragt gedaan nopens de benoeming der Ambtenaren op de Griffie. De Commissie van Rapporteurs is gereed met hare eindverslagen over de ontwerpen: 1°. nopens den arbeid der gevangenen over 1858 en 2». betrek kelijk de begrooling voor het pensioenfonds voor 1858. De beraadslaging daarover wordt bepaald op aanst. Dingsdag. De zitting wordt daarna gesloten. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 15 October. De Regering heeft 200 uitgeloofd alsmede vergiffenis aan ieder hand langer van den moord(die ten gevolge van het vinden van het lijk aan de Waterloo-brug moet hebben plaats gehad), indien de ware dader door hem wordt aangewezen. Ecne belooning van 100 zal mede verleend worden aan hem, die bewerkt dal de vrouw, die het lyk in het water heeft ge worpen, in de handen van het geregt valt. In eene dezer dagen alhier gehouden vergadering eener Vereeniging tot bevordering van het Zendelingswerk, is op voorstel van den Heer Gladstone, het volgende besluit genomen: dat de tegenwoordige krisis in Indië eene drangreden voor de Engelschen behoort te zijn om, niettegenstaande alle moeijelijkheden en beproevingenmet verdubbelde kracht de verbreiding van het Evangelie te bevorderen. Bij die gelegenheid verklaarde de genoemde spreker dat het de pligt der Regering was, om voortaan de bijgeloovigheden van de inlandsche godsdiensten niet meer te dulden. Vooral drukte hij op de noodzakelijkheid dat de Engelschen in Indië door stilzwijgende predi king," dat is, door tentoonspreiding van den echten geest des Christendoms, tot bekeering der inlanders mogtcn werkzaam zijn. De Eerw. lieer Ritchie, te Dundee, heeft op den laatst gehouden bid dag in den loop zijner rede medegedeeldals een bewijs van den bekla- genswaardigen staat van zaken in lndie, dat een zijner kennissen 22 bloed verwanten binnen den tijd van 6 weken in Indie had verloren en dat van ecne andere familie van 13 leden slechts 1 is overgebleven. liet gedrag onzer soldaten in lndie staat voortdurend in wreedheid niet achter bij dat der inlanders. Ooggetuigen verklaren dat zij op cenen weg van verscheidene mijlen, aan iederen boom een lijk zagen han gen. En wat erger is, somtijds worden eenvoudige landlieden, ten gevolge van een onvoorzigtig woordhet slagtoffer hunner woede. De nog over Marseille ontvangen berigten uit lndie, hebben de gunstige opvatting der Regeringsberigten niet verzwakt. Het militaire dagblad van Calcutta zegt dat hel plan om Dinapore en Patna te ontruimennoodlottig is, omdat de vijand alsdan van den Ganges zou meester worden. De Ganges en de Juhnah stonden buitengemeen hoog, en de buitengewone zware regens belemmerden de bewegingen des vijands. Te Agra heeft men licfr opium-depót versterkt en troepen en geschut daarin gelegd. In handels brieven wordt zeer geklaagd dat de versterkingen zoo langzaam komen op zetten, en de hoop uitgedrukt dat men in Engeland het dringende van het gevaar zal hebben overzien. De Gouverneur-Generaal heeft gedurende de feesten van den Moharrem, het houden van optoglen veroorloofd, maar, en dit is opmerkelijk, de houding der Muzelmannen was zoo uittartend, dat de vrijwillige corpsen onder de wapenen zijn moeten komen en dat het ge* schut op de stralen in batterij moest gesteld worden. In brieven van Offi cieren wordt het lafhartig gedrag vermeld van eene afdeeling hulptroepen uit Dinapore, die door 1500 opstandelingen op de vlugl zijn gejaagd. De stormloop die de opstandelingen op Lucknow hebben gewaagd, was bij uitstek woedend. In deze laatste plaats neemt de cholera in hevigheid af, maar niet te Cawnporc, alwaar Generaal Havclock van zijne 1300 man schappen dagelijks daardoor 10 verliest. Ten behoeve van de slagtoffere van den Indischen opstand is 100 ontvangen van Meer Ali Morad, van Khcerslord (Opper-Scinde). De Mom. Pont meldt dat het contingent van Gwalior den Maharajah van Seinde, tot hiertoe onze belangen toegedaan, afgezet, en een bloedver want van den Koning van Delhi op den troon geplaatst heeft. Ook zou Lord Canning geweigerd hebben aan den wensch van de bevolking te Calcutta te voldoenom namelijk de krijgswet aldaar aT te kondigen. Delhi was ingesloten door 17,000 man, waarvan een vierde uit ruiterij bestond. liet handelshuis Ross, Mitchell en C".handel drijvende op Canada, is gefailleerd met een passief van 250,000 liet actief zou echter 100,000 meer bedragen. Te Leith zijn 10 scheepslieden van de stoomboot Uolyrood, lusschen Rotterdam en Leith varende, gevangengezet, ter zake van het smokkelen van tabak. De eigenaars van de boot hebben eene som moeten storten alvorens het schip kon vertrekken. De boete voor ieder man was 100 1200), bij gebreke van betaling daarvan, wordt eene onbepaalde gevangenisstraf toegepast. De ijzeren schroefstoomboot Butjadingenvan Breinen naar Londen bestemd, is in de Noordzee gezonken; de bemanning is gered, maar 250 stuks vee verdronken. Tusschen I'ylc en Tort Talbot (Zuid-Wallis) zijn twee treinen in volle vaart tegen elkander geloopcn. De locomotieven bleven op den weg maar de tenders werden op de rijtuigen geworpen. Een kind bleef op de plaats dood, en een slagter uil Cardiff zou het onheil niet lang overleven; twee derde gedeelte der reizigers werd gekwetst, waarvan 12 zeer zwaar. FRANKRIJK. PARIJS, 15 October. De Keizer heeft lieden op het veld van Mars ecne wapenschouwing over de troepen gehouden. De Keizerin was er bij tegenwoordig. Men verzekert dat het doodvonnis van Kapitein Doincau in levenslange opsluiting in eene vesting is veranderd: De Heer de Rayneval, vroeger Gezant te Rome, die naar Petersburg zon vertrekken, is ongesteld geworden, en acht zich niet in staat den winter in het Noorden door te brengen. Men spreekt reeds van zijne ver vanging door een militair persoon. De Zweedsche Gezant, wel verre van tot Minister van Builenl. Za ken te worden benoemd, wordt spoedig alhier terug verwacht. Ten gevolge van de ontdekking van cenen diefstal zijn alhier onder scheidene personen in hechtenis genomen. Een persoon, D. genaamd, had nu 8 jaren geleden een parfumerien-winkel opgerigt. Om de noodige waren zon der geld te verkrijgen, had eene vrouw die met hem woonde, hare zuster, dienstbode in een groot handelshuisovergehaalddagelijks eenige voorwer pen te ontvreemden. Op die wijze werd de winkel van D. goed bezet, dat later nog meer het geval werdtoen zij middel hadden gevonden om eenige geemployeerden van het huis in hun belang te krijgen. Alstoen werd de dieverij op groote schaal en gedurende gcruimen tijd met goed gevolg voort gezet. De policie thans van alles onderrigtheeft de schuldigen in hechtenis doen nemen. Te Etampcs is het standbeeld van den natuuronderzoeker Geoffroy St. llilaire onthuld. Depulatiën van het Instituut, van geleerde genootschap pen en van de wetenschappelijke pers woonden die pleglighcid bij. Bij Melan (Finistère) is een flesch aangespoeld, waarin een met pot loot geschreven papier, dat eenige opheldering geeft over het lol van het bekende stoomschip Pacific. Daaruit blijkt dat het schip op 1 April 185G lusschen ijsbergen zat en op het punt was te vergaan. Te Landelles (Normandie) is de lieer Dolbeau, eigenaar van steen groeven in den ouderdom van 116 jaren overleden. SPANJE. MADRID, 13 October. Men verneemt dat de lieer Bravo Murillo, na een onderhoud met de Koninginde vorming van een nieuw ministerie van de hand heeft gewezen. Daarop heeft II. M. door den telegraaf dc Heer Mon uit Rome doen ontbie den om hem de genoemde taak op te dragen. Er zullen nog wel 7 a 8 dagen verloopen eer de Heer Mon hier kan zijn. Indien hij aan het bestuur komt, dan zal de zoo knellende wet op dc drukpers spoedig veranderd worden, want hij heeft zich daarover meer dan eens ongunstig uitgelaten. Hij be hoort lot de gematigd-vrijzinnige partij. Men prijst de Koningin zeer dat zij geen gehoor heeft gegeven aan sommige raadsliedendie haar tot dc vorming van een geheel reactionair ministerie wilden overhalen, waarin o. a. de Aartsbisschop van Toledo zitting zou hebben. Indien dit laatste gebeurde zou Madrid spoedig eene schrikbarende omwenteling beleven. Uit Santander wordt gemeld dat drie Engelschen, die zich dezer dagen naar den in aanleg zijnden spoorweg van Isabella II begavenom de werk lieden te betalen, onderweg zijn aangevallen door 5 gewapende lieden. Niet alleen zijn die drie Engelschen van al hun geld beroofd.maar e'e'n hunner is op de plaats gedood en de twee anderen hebben zware wonden bekomen. PRUIS SEN. BERLIJN, 15 October. De 62ste verjaardag des Konings is heden met veel deelneming, maar echter zeer stil gevierd. De toestand van Z. M. wordt meer geruststellen der, hetgeen behalve uit de bulletins, ook daaruit blijkt dat Dr. Schünlcin weder herwaarts is gekomen. Het Journ. de Genève berigt, dat aldaar proeven zijn genomen met een mechaniek kanondat zich zelf laadt en in eene minuut 20 schoten doet. De uitvinder meent, dat deze snelheid nog kan bespoedigd en ge- bragt worden tol 30 schoten in eene minuut. De kogels bereikten de over zijde van de Rhóne, zonder dat het kanon dc minste achtcrwaarlsche be weging had gemaakt. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 October. Het bankiershuis Boscoviczdat gefailleerd is, zal door de crcdiet- instelling worden bijgestaan, waardoor het mogelijk zou worden het huis binnen een jaar tijds weder op goede grondslagen te vestigen. Er is ecne prijsvraag uitgeschreven voor een standbeeld van Leonardo da Vinei, te Milaan op te rigten. Dit stuk moet in 3 jaren gereed zijn. Door de Regering van Frankfort is tot ecne leening van 3 millioen besloten, ten einde het tekort der kas te dekken. Om zulks later te voor komen en om in de aflossing der genoemde leening te voorzienzullen dc belastingen aanmerkelijk verhoogd worden. RU8UAN». De dagbladen der hoofdstad zijn opgevuld met de vermelding van plaats gehad hebbende zeerampen. Bij Reval zijn ecne Engclschc stoomboot en een Zweedsch koopvaardijschip op liet strand geworpenaan het Dondan- gesche strand zijn drie schepen verongelukt, een daarvan ging met man en muis verlorenvan de beide andere zijn slechts 3 man gered. Ook aan het Rigasche strand is een groot schip verongelukt. De brik Elise met hout en eenige passagiers naar Petersburg bestemdwerd bij Libau op strand geworpen, en van de 25 mcnschcn slechts 4 gered. Bij Domesnces strand den 3 schepenbij twee daarvan is de manschap geredmaar bjj het derde zijn al de aan boord zijnde personen verdronken. TURK YE. Op bevel des Sullans zullen 76 ordeteckcnen van de Midjidyc naar Engeland worden gezonden om aan de land- en zeemagt aldaar uitgedeeld te worden. Te Konstantinopel is de handel uitermate kwijnende. Uit Erzcroem zijn op verzoek van de vreemde Consuls troepen afge zonden om de menigvuldige rooverijen in die streken te beteugelen. De Onderkoning van Egypte heeft zich, vergezeld van Graaf OrlolT, op weg begevenom de landengte van Suez in oogenschouw te nemen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2