LEYDSCHE COURANT. ;'rr kk v ft MAANDAG 19 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RliYNKNLANDSCIiE BEBIGTEN. LEYDEN17 October. Donderdag is voor bet Prov. Gcregtshof van Noordholland (Kamer van civile appellen) een aanvang gemaakt met liet regtsgeding, thans in hooger beroep aanhangig, tusschen de stad Leyden en den Slaat der Nederlan den, betreffende den eigendom van hel Haarlemmermeer. Voor de stad Leyden traden op de Ileercn Mrs. A. Brugmans en S. P. Lipman en voor den Slaat de Ileercn Mrs. F. C. Donker Curtius en J. C. Faber van Riems dijk, terwijl het openbaar Ministerie werd waargenomen door den Procu reur-Generaal Mr. D. C. van der Kemp. De lieer Mr. A. Brugmans heeft in eene uitvoerige rede het vroeger uitgesproken vonnis bestreden, en de gronden voor hel eigendoms-regt van de stad Leyden uiteengezet. Op Maandag aanst. zal de behandeling dezer zaak, die door vele belangstel lenden werd bijgewoond, worden voortgezet. Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 114 lot 123 personen. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands midde len over de negen eerste maanden van 1857, waaruit blijkt, dat die bedra gen hebben ƒ41,054,421.98zijnde ƒ994,930 28 meerder dan over genoemd tijdvak in 1850. Hel landgoed Schoonbetenmet daarbij beboorende erven en bosch- gronden, te Zwolle geveild, beeft bij den verkoop ƒ201,365 opgebragt, met uitzondering van de hoornen, die voor ƒ48,000 verkocht werden. 'sGRAVENI1 AGE17 October. Tot Ontvanger Ie Deventer is benoemd de lieer J. G. MólIthans in die betrekking Ie Gorinchcm. Z. M. beeft goedgevonden te benoemen: bij den Plaalsel. Staf, lot lslcn Luit. den 2dcn Luit. T. J. Jager; bij liet wapen der infanterie: bij het rcg. grenadiers en jagers, tot lsl™ Luit. den 2l,cn Luit. Jlir. T. van Spenglcr; bij hel lsle rcg., tot lslcn Luit. den 2dcn Luit. H. A. Dorrebij het 2dc reg. tot ls,c" Luit. den 2d™ Luit. J. C. Harsveldt; bij bet 5de reg., lot lstc" Luit. de 2dc Luit®. E. F. Kempers, L. J. B. Verschoor en Jhr. L. D. Meijer; bij liet 6Je reg.lot l5te" Luit. den 2d™ Luit. T. T. van der Werff, van het kol. werf-depèt; en bij het alg. depót van discipline, tot lsten Luit. den 2de0 Luit. 11. A. Caltcnfels. De Minister van Marine beeft de werkzaamheden aan het drooge dok te Nieuwe Diep in oogenschouw genomen en een bezoek gebragt aan liet Kon. Instituut voor de Marine. Men zal zich herinneren, dat vroeger melding is gemaakt van eene zaak, die alhier liet onderwerp van vele gesprekken had uitgemaakt. Hel gold eene quaeslie, waarin zich ten laatste ook de Pruissische Regering had gemengd. Naar men verneemt zou die Regering van hare vordeiing lol voldoening, aan de Ned. Regering gerigl, geheel hebben afgezien. Men twijfelt thans niet meer aan hel vergaan van de pink de Jonge Wees. Eene Commissie zal zich vormen om voor de weduwen en weezen der bemanning de algemeene milddadigheid in te roepen. Gisteren heeft hel Prov. Gercgtsbof in Znidholland, onder voorzitter schap van Mr. J. A. Philipse, uitspraak gedaan in de bekende zaak der 22 Malcijcrs. Bij dat arrest, waarvan de voorlezing ongeveer twee en een half uur heeft geduurd en waarvan de slotsommen door een der tolken den lieer Kolonel Veenbuyzenin liet laag-Maleisch werden overgebragt aan de beschuldigden, ieder voor zooveel hem betrof, heeft liet Hof, na eene breede ontwikkeling der feilenhoofdzakelijk liet volgende overwogen dal hoezeer aan liet Hof niet gebleken is, dat de beschuldigden aan boord van het barkschip Twen the aan uithongering hebben geleden, of dat zij, door het hun toegediende voedsellangzamerhand tot zoodanigen slaat van ver zwakking zouden zijn geraakt, dat zij daardoor verpligt waren hunne werkzaamheden te staken, echter hel Hof zich overtuigd houdt, dat de beschuldigden gedurende de reis, van eenen Kapitein, die zich als een er varen zeeman heeft doen kennen, niet dal voedsel hebben ontvangen als voor zeelieden noodig is, en dat zij zelfs niet datgene hebben gekregen, wat onder Indisch voedsel gemeenlijk wordt begrependal toch volgens de verklaringen van getuigen ouder Indisch voedsel moet worden verstaan gedroogde viscli, rijst, spaansche peper, thee, suiker en zoogenaamde din- ding (geprepareerd gedroogd buffelvleesch); dat onder dat voedsel geen zou- levisch is begrepenveelmin de verstrekking daarvan (zoo als in deze aan boord der Twenthe aan de Javaanscbe schepelingen had plaats gehad) telken dage, driemaal daags; dal nu de Kapitein Coopmaus, die gedurende zijn verblijf te Rotterdam volkomen in de gelegenheid was te onderzoeken, wat de beschuldigden aan boord van vorige schepen hadden genoten en om zich dus daarnaar te regelen, die zelfs in het bezit was van hel contract, tusschen cenigen zijner Jav. schepelingen gesloien met den Kapitein van Ketwich van het schip Vrije Handel betrekkelijk de voeding, die eindelijk zelf te Rotterdam pogingen had aangewend om zich van dinding ten be hoeve der Javanen te voorzien, doch daarin niet geslaagd was, door deze zijne handelwijze genoeg heeft doen blijken van zijne overtuiging, dal zee lieden van bet voedsel, dal bij hun gaf, niet konden bestaan, en evenwel hel bij deze enkele poging tot bekomiiig van dinding heeft gelatenen zich niet verder daarvan of van ander goed voedsel voor zijne Javaansche man schappen heeft voorzien, dal hij daarentegen, in weêrwil hunner klaglen over het slechte voedsel, heeft nagelaten daaraan te gemoet te komen, hoe zeer hij, volgens de ten processc overgelegde provisielijst, voldoende in de gelegenheid is geweest om ook op raad van een der timmerlieden aan boord eenigzins te gemoet te komen aan hel billijk verlangen der beschuldigden om ten minste tweemaal 's weeks een weinig vleesch te bekomen in de plaats van aanhoudend drie maal daags zoulevisch, die hun een zoo geweldigen dorst veroorzaakte en hun zoo slecht bekwam; dat hij desniellegenslaande heeft beproefd de Javaansche schepelingen lot hervatting van het werk, hetgeen zij wegens het slechte voedsel hadden gestaakt, te dwingen, ter wijl hij, door aan hun verlangen om beter voedsel te voldoen, welligt ver dere onheilen voor de bemanning en het schip had kunnen voorkomen. Hierop volgde eene uitvoerige uiteenzetting der feilen, en eene overwe ging van de onderscheidene punten van beschuldiging, waarvan de slotsom was dat hel gebeurde moest worden aangemerkt als: wederspannigheid door aantasting en wederstand, feitelijk en gewelddadig gepleegd aan boord van een koopvaardijschipdoor mindere schepelingen ten getale van meer dan 3 en minder dan 20 gewapende personen, jegens hunnen meerdere iu rang, zijnde de schipper, en alzoo jegens een ambtenaar, werkzaam ter uitvoe ring der wet. Dientengevolge verklaarde het Ilof hierop de lslc, 2di, 4de en llde beschuldigden (Sidin, den serang; Pa Senoden tandelKasidin en Klaas Lcdesma) schuldig aan wederspannigheid enz. maar dat het niet be wezen is, dat zij die wederspannigheid hebben begaan ten getale van meer dan 20 gewapende personen. liet Hof verklaarde niet voldoende regtens en overtuigend bewezen dat de beschuldigden 3, 5, 0, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 10, 17, 18, 19, 20 en 21 zich aan de bedoelde wederspannigheid hebben schuldig gemaakt, en worden zij mitsdien allen vrijgesproken. Voorts is niet bewezen verklaard de schuld van de lslc, 2dc en 4,!e be schuldigden aan poging lot moedwilligen doodslag, en zyu mitsdien Sidin, de serangPa Seno en Kasidin hiervan vrijgesproken. Almede is niet voldoende regtens bewezen verklaard de schuld van Pa Seno aan moedwillige verwonding en is hij ook daarvan vrijgesproken. Eindelijk is de Proc.-Gen. niel-onlvankclijk verklaard in zijne vordering lot schuldig-verklaring en veroordecling van al de beschuldigden ter zake: van desertie van boord en van diefstal der schcepsbarkas. Het llof, erkennende dat er in deze zaak geene termen bestaan om ver zachtende omstandigheden in aanmerking te nemen, was echter van oordeel dat, in den toestand, waarin ook de 4de en llde beschuldigden hebben ver keerd en in al hetgeen ten gevolge van het voortdurend toedienen van zoule visch is gebeurdvoor deze twee schuldigverklaarden zoodanige verzachtende omstandigheden zijn gelegen, dat de toepassing van art. 9 der wet van 29 Junij 1854 op hen volkomen gcreglvaardigd mag worden gehouden. Zoo werden de lslc en 2dc beschuldigden, Sidin, de serang, en Pa Seno, beiden veroordeeld tot een confinement in een luchthuis ieder can 5 jaren de 4de, Kasidin, en de 1 ldeKlaas Ledcsma, tot correctionnele gevangenis ieder ran 3 jarenwordende deze vier schuldigverklaarden verwezen ieder voor het geheel in de kosten der procedure ten behoeve van den Slaat, des iioods invorderbaar bij lijfsdwang. Wat eindelijk al de niel-scliuldig verklaarden betreft, heeft het Hof gelast, dat deze allen in vrijheid zullen worden gesteld, indien er geene redenen bestaan om ben langer gevangen te houden; de kosten der procedure, voor zooveel hen betreft, te dragen door den Staat. De Voorzitter betuigde daarna, namens het Hof, zijnen dank aan de Tolken voor de door hen bewezene dienstenen aan de Verdedigersvoor de uitmuntende wijze waarop zich hunne taak hadden volbragl en vroeg daarna aan den Pi'oc.-Generaal of er redenen waren om de nict-schuldig verklaarden gevangen ie houden, waarop de Heer Mr. Frangois verklaarde dal zoodanige redenen bestonden. Deze zilling werd door een buitengewoon groot publiek bijgewoond waaronder vele hooggeplaatste personen. Naar men verneemt zullen de vier genoemde veroordeelde Maleijers legen het gewezen arrest in cassatie komen. Ttveetie Kamer der Slalen-Generaal. Zitting ran Vrijdag 16 October. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekooien twee ontwerpen van wet: 1°. tol wijziging van art. 32 der wet van 9 Mei 1846, nopens het burger-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1