jSutrgcrlijftc In een brief uit Cawnpore leest men het volgende omtrent den toe stand van de kleine legerbende van Generaal llaveloek aldaar: De ver schrikkelijke vermoeijenissen en ontberingen die wij hebben doorgestaan gaan alles te boven wat sedert eene halve eeuw in Indie gezien is. Gedu rende 3 weken zijn wij aan de afwisselingen eener brandende zon en van zware slagregens blootgesteld geweest, terwijl wij bij tusschenpoozen geene andere schuilplaats dan die van een inlandsch dorp hadden. In eene der laatste ontmoetingen hebben de Hooglanders zich door een aanval op eene vijandelijke redoute onderscheiden. Onder een hevig vuur hebben zij hem overhoop geworpen en zijne eigene kanonnen tegen hem gekeerd, hem zoo hevig beschietende dal de strijd daardoor geëindigd was. Slechts 150 man schappen blijven thans over om dat bewonderingswaardig corps Hooglan ders te vertegenwoordigen. In 6 verschillende ontmoetingen hebben 1300 Europeanen 11,000 man inlandsche troepen, die sterk verschanst waren, verslagen en hun 60 stukken geschut ontnomen. De Europeanen hebben in die gevechten een 100-tal dooden en gekwetsten verloren, behalve een groot aantal die door de cholera weggeraapt zijn. Dc Times beklaagt zich zeer over de werkeloosheid der Engelschen in China. Niemand had verwacht dat de krijgsoperatiën aldaar zoo ten eenen- male zouden verlamd worden. Genoemd blad schrijft zulks toe aan de niet medewerking van Frankrijk, waarop men in dit geval gerekend had. De werving voor het Indische leger verkrijgt langzamerhand een gunstiger uilslag. In de laatste maand hebben zich 4500 man verbonden. Een regement van de burger-militie in Ierland heeft zich uit eigen bewe ging bereid verklaard om in Indie dienst te doen. De inschrijvingen hier te lande voor de slagtoffers van den opstand in Indië moeten reeds 100,000 bedragen. De Officieren en manschap der vloot te Portsmouth hebben een dag soldij lot bovengenoemd doel afgestaan. De spoorwegen in Indië hebben veel door den opstand geleden. Niet alleen de wegen maar ook het materieel is grootendeels onbruikbaar gemaakt. In weerwil dat de aardappelenziekte in Schotland nog al eenige uit breiding had verkregen, is de opbrengst zeer bevredigend te noemen. Onder de beriglen met de Europa uit New-York aangebragt, leest men dat te Alabama een huisgezin van 37 personen door eene Negerin, die als keukenmeid diende, is vergiftigd, door het mengen van rattekruid in de spijzen. Naar men zegt zou zij daartoe aangespoord zijn door een Hongaar. Zes personen zijn aan de gevolgen overleden. De vrienden van genoemd gezin, hebben de Negerin levend doen verbranden, en besloten den Hongaar het zelfde lot te doen ondergaan. Te S'. Francisco in Californië is op 15 Aug. de stads-schouwburg verbrand. FRANKRIJK. PARIJS, 6 October. Zaturdag 11. hebben er onder bevel des Keizers weder groote manoeuvres in het kamp van Chalons plaats gehad. De Keizerin was er te paard bij tegenwoordig, vergezeld van de Gravinnen Monlebello en Labc'doyère. De Keizer was omringd door de Maarschalken Magnan, Baraguey-d'Hilliers, Pélissier, Bousquet en den Engelschen Generaal Lord Rokesby, Bevelhebber van de Kon. lijfwacht. Ook de Maarschalken de Castellane en Randon zijn in het kamp aangekomen. In deze week zullen de troepen zeer werkzaam moeten zijn. Op Zondag aanstaande zal er nog eene luisterrijke wapen schouwing gehouden en daarna het kamp grootendeels opgebroken worden. De Zweedsche Gezant alhier, Baron Munderslroemis door den Prins Regent van Zweden bij zich ontboden. Men gelooft dat aan hem het beleid der buitenlandsche aangelegenheden in Zweden zal worden opgedragen. Tc Amiens is een museum gebouwd, waartoe de Keizer den grond heeft geschonken. Men meende dat de opbrengst eener loterij, 500,000 fr. genoegzaam zoude zijn om het werk te volbrengenmaar daarin heeft men zich bedrogen. Nu het gebouw onder dak is, spreekt men er van om het uit geldgebrek te verkoopen. De Maire van S'. Romain-sous-Versigny vierde op den 26slcn September zijnen 100st™ verjaardag. Hij heeft reeds meer dan 60 jaren zijn ambt waargenomen en mag zich nog in eene volmaakte gezondheid en een goed geheugen verblijden. Op den genoemden dag was hij omringd van al zijne nakomelingen, vijf geslachten, te zarnen een getal van 112 personen uitmakende. Nabij het gehucht Blanchardon (Loire) waren dezer dagen een grond bezitter met zijn bediende aan het jagen. Zij kwamen aan een stuk gronds, bezet met eenige notenboomenen begonnen eenige van die vruchten te plukken. Onverwachts werd de grondeigenaar door een stier aangevallen, die hem met de horens over den grond sleurde en hem ten laatste op een afstand wegslingerde. De bediende, slechts zijnen ijver gehoor gevende en zijnen meester willende verlossen, sloeg het dier met de kolf van zijn ge weer, maar daar het wapen geladen was, kreeg hij het schot in den buik, ten gevolge waarvan hij spoedig overleed. Zijn meester is buiten levens gevaar. Te Abbeville, Arras en Nantes zijn verscheidene personen na het ge bruik van garnalen ongesteld geworden. De berigten uit Kabylie blijven steeds zeer gunstig, overal heerschen rust en veiligheid. Het fort Napoleon is genoegzaam gereed. SPANJE. MADRID, 4 October. Gelijk te verwachten was is alhier weder eene ministeriële crisis uitge barsten. De hof-kuiperij heeft het zoo ver weten te brengen dat het geheele Ministerie zijn ontslag aan de Koningin heeft verzocht. De Koningin heeft zulks aangenomen, maar al de Ministers, met uitzondering van Narvacz, zullen hunne betrekkingen behouden tot op het oogenblik van de benoeming hunner plaatsvervangers. Tot welke rigling de Koningin zich zal wenden om een Ministerie zamen te stellen is nog onzeker, maar het is waarschijn lijk dat thans de regering voor goed uit de handen der constitutionele partij zal gewrongen worden, om in die van de mannen van den teruggang te vallen. Volgens sommigen heeft de Koningin het aangeboden ontslag nog niet aangenomen, maar zal zij zulks in overweging houden tot na de bijeen komst der Cortes. Er is last gegeven om eene statistiek op te maken omtrent het natio naal vermogen des lands. Volgens berigt uit Lissabon was dc gele koorts aldaar nog heerschende hoewel in zachtere mate. De Koning had het hospitaalwaarin de lijders aan die koorts zijn opgenomenbezocht. ITTA LIE. In Noordelijk Italië moet weder veel gisting heerschen. De aanhangers van Mazzini moeten onophoudelijk werkzaam zijn. Te Bologna, Remini, Carrara enz. hebben gevangennemingen plaats gehad. Uit Napels wordt gemeld dat de Vesuvius, na 35 dagen onophoudelijk lava gebraakt te hebben, daarmede heeft opgehouden, maar dat er thans voortdurend vlammen uit de kraters opstijgen, dat des nachts een prachtig gezigt oplevert. Ook de Etna is in beweging. PUUISSE1V. BERLIJN, 6 October. Het verblijf van den Keizer en de Keizerin van Rusland te Potsdam is slechts van korten duur geweest, want HH. MM. hebben heden de reis naar Warschau aangenomen. De Koning doet hen tot in Silezië uitgeleide, alsmede Prins en Prinses Frederik der Nederlandendie vervolgens weder naar Muskau zullen gaan, alwaar II. M. de Konir.gin-Moeder der Nederlan den wordt verwacht. Te Warschau zal aan den Keizer en de Keizerin eene luisterrijke ontvangst te beurt vallen. Zij zullen aldaar eene voorstel ling in den schouwburg en een bal, door Vorst Gortschakoff te geven, bij wonen. De stad zal verlicht en een kunst-vuurwerk afgestoken worden. Aan een bezoek door Keizer Napoleon bij ons Hof af te leggenwordt weinig geloof meer geslagen. Men acht de reeks van vorstelijke bezoeken voor dit jaar gesloten. Een hoog geplaatst ambtenaar alhier is plotseling verdwenen. Behalve een al te prachtig leven moet hij een aanzienlijk verlies door speculatiën aan de beurs hebben geleden. OOITENRIJK. WEENEN, 5 October. De Keizer is thans naar Isehl vertrokken, om aldaar geruimen tijd te verblijven. Op den spoorweg tusschen deze stad en Triëst zijn twee treinen in botsing gekomen. De reizigers hebben daarvan geen letsel ondervonden maar de twee stookers zijn op de plaats dood gebleven. Ook twee conduc teurs zijn zwaar gekwetst. STAIJS ESERIBTENI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen 1°. van Johannes Hopman, Distillateur alhier, houdende verzoek om zijn pand aan het Galgewatcr, Wijk I. N°. 51 te mogen doen inriglen tot Kuiperijen 2». van Jacobos Ovebdüin, Falriekant in Saaijetten, alhier, waarbij deze vergunning vraagt tot dc plaatsing van een Fournuis cn Verwketel in het perceel aan de Binnenvestgracht, getcekend Wijk II. N°. 594. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824 (Staatsblad N°. 19), ra kende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken. Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naasthijge- legene en belendende panden, ten opzigte' der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerdop liet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 12dcn October aanst.des voormiddags ten 11 urezullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Levden, 8 Oclober 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. Van den 1 tot en met den October 185?. BEVALLEN: S. A. Fallaux, Z. J. Bolsticr, geb. Helfenstein, D.A. Doove, geb. Naderman, D. C. S. M. Nieuwcnburg geb. Molenaar, Z. S. Hoogervegt, geb. Klein, Z. M. Koel, geb. Boon, Z. M. C. Baijer, geb. Musch, Z. C. Chrisliaanse, geb. Sleenwijk, Z., levenl. S. van Gemert, geb. du Pree, D. P. P. Loosgeb. Geurtz, Z. J. Broomansgeb. Broomans D.t weel. C. A. van Dorpgeb. Richter, D. J. Petiet, geb. van der Woerd Z. M. J. J. van Wensengeb. de Bruyn D. G. van Oosten geb. Kettenis D. A. Verkouw, geb. van Nes, Z. N. Cornelisse, geb. van Elswijk D. C. Dekker, Z. P. Nedcrbergergeb. Meijers, Z. J. Mathol, geb. van Noort, Z. J. C. Marijtgeb. IngenegenZ. C. J. Moenengeb. StolZ. II. C. Valk, geb. Chaufour, Z. M. Chrispijngeb. Keereweer, D. M. Wijland, geb. Vavier, Z. II. van Baarsel, geb. Overgaauw D. C. Perrin ,gcb. Ellens, D. J. Ouwerkerk, geb. Lardé, Z. S. van Zijp, geb. van Dam, Z. J. Schild, geb. van Mastrigt, Z. W. S. F. van Oosten, geb. Smit, D. A. J. Rienksgeb. Ilof kesZ. S. van der Pultengeb. SieratZ. G. A. Werst geb. van 't HooftD. G. van Kampengeb. SchuuringD. M. Schreuder, D.levenl. M. Schreuder, Z. J. A. Peystergeb. Buys, Z.levenl. C. Selier, geb. van BemmelZ. K. G. Guldemoiid geb. van Leeuwen Z. J. Sloos D. M. J. van den Berggeb. van IlasselZ.M. E. Drosgeb. Tiele- man D. A. Opdam, geb. Kallenberg, D. A. van der Luchtgeb. Wanna,D. GEHUWD: J. Bodry, Wedr. en G. SmittenaarWed®. A.vanderRey- den Jm. en G. Beuse, Jd. J. ChristiaanseJm. en L. Klein Jd. OVERLEDENC. M. van der StarreD.5 j. en 7 m. D. VeilbriefZ. 10 m. J. van Rossen70 j. Willa. van der Koog56 j. A. Sampion Z. bijna 2 j. J. van Dam48 j. C. Grama, D.,2j. en 1 m. P. J. Develing geb. Nieuwenhooven50 j. S. Gordijn, D.5 d. A. van Oosten 74 j. M. van der Haas, geb. Plalteel, 36 j. C. Spierenburg, 42 j. Jannetje Seyn 78 j. N. Seljee, Z.3 m.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3