LEYDSCHE COURANT. 1857. VRIJDAG 9 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N".1 2t De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 8 October. In de zitting van den Gemeenteraad van heden was aan de orde de be handeling van voorstellen ter invoering van eene plaatselijke directe belas ting, door Burgemeester en Wethouders gedaan, ter vervanging van het zoogenaamde Lantaarn- en Brandspuitengeld legen de weder-invoering waarvan het Hooger Bestuur zwarigheid had geopperd. De nieuwe voor stellen liepen over de invoering eener directe belasting van 74,000 op het vermoedelijk inkomen der belastingschuldigen, als grondslag daarbij aannemende óf de personele rijksbelasting, óf de huurwaarde der percelen en het mobilairmet in achtneming van het aantal kinderen der ingeze tenen, alles naar vast te stellen tarieven. De Commissie van Financien had geadviseerd om het eerste voorstel (regeling naar de personele belasting) aan te nemen, en slechts eene heffing van 54,000 of 3 pCt. te doen, alleen met eene vermindering voor lien die met meer dan 4 kinderen zijn bezwaard. Het voorstel van de Commissie is door den Raad aangenomen, met een amendement van den Heer Olivier, om de som op 57,000 te stellen, zijnde deze laatste verhooging van ƒ3000 slechts een maatregel van administratief belang. In verband met de vroeger vermelde oprigting van een koloniaal inva lidenhuis, vernemen wij dat daartoe bij het Gemeentebestuur alhier een ge schikt terrein is aangevraagd. Een artillerist van het alhier in bezetting liggende regiment Rijdende Artillerie, had gisteren avond het ongeluk aan het Rapenburg in hel water te geraken. Daar het gcrnimen tijd duurde eer men den man op den wal had, zoo was hij toen reeds een lijk. Heden was het voor de gemeente Soeterwoude een dag van feest vreugde. l)e ingelanden van het dorp waren overeengekomen om aan hunnen hooggeschatlen Burgemeester, M». P. van Outeren, een blijk van belang stelling te geven, bij gelegenheid van zijn Huwelijk, dat binnen weinige dagen zal voltrokken worden, en vernomen hebbende dat het jeugdige paar op heden het dorp zoude bezoeken, zoo hadden zij zich beijverd om aan hun voornemen gevolg te geven. Niet verre van de Koepoort dezer stad had zich een talrijke eerewacht geplaatst, wier vlugge rossen als om strijd versierd waren, ten einde Z. Ed. in plegtigen oplogt naar het dorp te geleiden, terwijl van de poort af al de huizen van vlaggen waren voorzien. Ten tien ure hadden zij het genoegen het verwacht wordende paar in hun midden te zien en met uitbundig gejuich te begroeten. Daarop ving de togt aan naar het mede feestelijk versierde dorpaiwaar aan het jeugdige paar de hartelijkste gelukwenschen van alle rangen en standen te beurt vielen, die door hen met ongemeene minzaamheid werden ontvangen. Van daar is later de stoet nog de Weipoort omgelogen naar den lloogen Rijn dijk, om ook aan dal gedeelte van de gemeente de gelegenheid te verschaf fen aan de algemeene feestvreugde deel te nemen. Deze dag, die zoo treffend getuigde van den hartelijkcn vriendschapsband tusschen den Burge meester en de dorpelingen, zal wel nimmer uit het geheugen van iemand hunner gewischt worden. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden September 1850 en 1857 alsmede van die opbrengst over de negen eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(bijopcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Iiuitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit enKunstwijn(j'ef Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand September. 1856 1877.61 3930.534 126.08 0.40 4815.83 1621.12;- f12371.58 1857 1799 44; 3233.39 129.64 5246.45 1602.00 1603.37 699.12 366.25 Zuivere opbrengst over de 9 eerste maanden. 1856 ƒ14679.68 I101250.16 15111.03 31263.43 2183.07; 1018.42 41108.18; 10566.02; 1857 15118.51; 35507.94 1308.41; 116.25 42496 40 12648.15 4419.05 3795 62; 2060.45 ƒ117470.81 Onder Aarlanderveen is men begonnen met den aanleg eener gazfa- briek, ten einde daardoor aan de ingezetenen van Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorn de gelegenheid te geven zich van dat licht te bedienen. Te 's Gravesande kwam dezer dagen een arbeider op eene noodlottige wijze om het leven. Een hek tot afsluiting van een weiland naar elders willende brengen, had hij zijn hoofd door de opening gestoken, en is met deze vracht waarschijnlijk gestruikeld. Men vond hem later nog met het hoofd tusschen het hek gekneld. Hoewel hij toen nog leefde, is hij echter later bezweken. Het Kerkbestuur van Tuiijenhorn (Bisdom van Haarlem) zal op 20 October aansl. te Alkmaar aanbesteden het bouwen eener nieuwe kerk met toren en pastorie. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Amersfoort, zijn uitgebragt 1699 geldige stemmen. Verkozen de Heer Jhr. Mr. II. A. M. van Ascli van Wijck met 976 stemmen. De Heer Mr. A. W. Engelen verkreeg 723 stemmen. Van de Smilde wordt gemeld dat aldaar aan een aardappelplant, die vroeg in het voorjaar was gepoot, 219 aardappelen zijn gegroeid. Op het platteland van de provincie Groningenvooral in de kleistre kenzijn thans zoo vele zieken, vooral aan de koorts, dat in sommige dorpen naauwelijks eene woning daarvan bevrijd is. In sommige woningen vindt men 6 en meer lijders. Onlangs is gemeld dat in het Broederhuis te Oudenbosch (prov. Noord brabant), door de ambtenaren van 's Rijks belastingen aldaar, eene zcep- ziedcrij of zeepmakerij was ontdekt, waarin sedert 1855 ten behoeve van dat geslicht zeep schijnt vervaardigd te zijn; dien ten gevolge werd legen den Heer J. Huibregts, als chef van dat gesticht, proces-verbaal opgemaakt, als zoude door hem in strijd zijn gehandeld met de wet. De behandeling van deze zaak heeft voor de Arr.-Reglbank te Breda plaats gehad en is door het Openb. Ministerie geconcludeerd lot schuldig verklaring van den Heer J. II. en veroordeeling in eene boete van ƒ400, verbeurdverklaring der in beslag genomene goederen en eene gevangenisstraf van 6 dagen tot 2 maanden. Een dagblad van Antwerpen bcrigt dat de Regering van Brazilië 2000 Nederlandsche en Belgische matrozen verlangt, onder belofte van ƒ100 hand geld en vrijen overlogt. Zij moeten zich voor 3 jaren verbinden. De Amst. Cour. deelt uil een brief van Graaf Reynet (Kaap-Kolonie) het volgende mede: De Commissie, alhier in September 1855 gevormd voor het overkomen van jeugdige emigranten uit Hollandheeft het genoegen te ondervinden dat die jonge lieden allen aan hunne dienslheeren voldoening geven en eene goede gezondheid genieten. De landbouw, veeteelt en wijn bouw verkrijgen in dit district met iedcren dag meer uitbreiding. Inzon derheid is dit het geval met het wijnmaken en de brandewijnstokerijals mede met de schapenfokkerij. Wij krijgen hier ter stede een belangrijke wolmarkt; die uit de streken van ColesbcrgSmithfield en Bloemfontein wordt aangevoerd. De tijdingen uit den Vrijstaat zijn voor het overige uit een staalkundig oogpunt niet bijzonder gunstig. De President Boshoff schijnt sedert ecnigen tijd de populariteit te hebben verloren, welke hij aanvankelijk bezat. Hij was lot hiertoe meer bemind bij de Engelschen dan bij zijne eigenlijke landgenoolen, en nu heeft hij, door de burgerwet in Februarij bij den volksraad ingediend, ook de vriendschap der Engelschen verspeeld. Inge volge dat ontwerp worden slechts als burgers beschouwd »alle afstamme lingen van Ilollandsch-Afrikaansche ouders," terwijl «alle andere personen worden beschouwd als vreemdelingen." Dit bevalt natuurlijk de Engelschen nietdewijl die zich binnen 6 maanden tot het bekomen van een burger brief moeten aanmelden; wanneer zij eigendommen bezitten, gaan die aan den Staat over, ingevalle zij die aanvrage niet binnen gezegden tijd doen. Die voordragt is den leden van den volksraad zoo weinig bevallendat de meesten hunner huiswaarts zijn gekeerdzonder dat wetsontwerp in be handeling te nemen. Andere leden waren den President der Republiek Pretorius, die te Bloemfontein werd gewacht, te gemoet gereden, zoodat op den 218tf™ Februarij die vergadering is geslotenomdat geen genoegzaam getal leden meer tegenwoordig was. Uit de onlangs aan de Tweede Kamer medegedeelde stukken der be grooting voor 1858 blijkt, dat Hoofdstuk VIII Marineis geraamd op 7,997,877.83, zijnde bijna 7 ton meer dan 1857, en 4 Ion meer dan in 1856. In de Memorie van Toelichting leest men daaromtrent het volgende: Er is in de Marine-begrooting slechts eene afdeeling, welker bedrag aan zienlijke verandering toelaat. Het is de derde: Materieel der zeemagt. Wijziging in de overige posten zal op een eindcijfer van zeven a acht mil- lioen slechts gcringen invloed hebben. Waaraan is de tegenwoordige ver hooging van het eindcijfer, in vergelijking met de beide vorige jaren, toe te schrijven? Hel antwoord is zeer eenvoudig. Neemt men de begrooling van 1856 (7 a 6 millioen) als een normaal cijfer, waarmede (behoudens zeer zorgvuldig overleg) de kosten benoodigd tot behoorlijk herstel en on derhoud en langzame uitbreiding van het materieel der zeemagt kunucn be-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1