dagelijks in voorspoed loe; de havens zijn Ie klein geworden, en indien de doorgraving van de landengte van Suez lol stand komt, gelooft men dat de handel van die stad zich nog racer zal uilbreiden. Een groot aantal Kamers van Koophandel hier te lande heeft zich mede verklaard ten voordcele van het ontwerp tot doorgraving van de land engte van Suez. Bij de jaarlijksche prijsuitdeeling van de Academie der Schoone Kunsten op gisterenhebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, liet noemen van den Heer Heim, aan wie de eerste prijs voor de bouwkunde was toegewe zen, verwekte zulk eene opschudding, dat de Voorzitter de zaal moest doen ontruimendat niet dan met hulp der gewapende magl plaats had. Het Hof van Cassatie heeft de voorziening van Kapitein Boineau en van Bcn-Hadj verworpen. Gelijk men weel was de eerste tol de straf des doods en de tweede lot levenslangen dwangarbeid, door het Hof van Assises te Oran (Algerie), veroordeeld. Op Corsica heeft het op 29 Sept. voor het eerst sedert Mei geregend. Te Lyon heeft men eene fabriek van valsch bankpapier ontdekt. Het in beslag genomenê had eene waarde van 500,000 fr. Brieven uit China melden dat de Fransche Admiraal Higault de Gc- nouilly, op 13 Jnlij te Macao aangekomen, het opperbevel over onze zee- magt in de Chineschc wateren op zich genomen heeft. De Admiraal vernam van den Franschen zaakgelastigde, den Heer Bourboulondat de Gouver neur van Canton alle voldoening geweigerd had voor den moordgepleegd op den zendeling Chapdelaine en dat hij dus alle betrekkingen met den Gouverneur had afgebroken. Van Macao had het Fransche eskader zich naar Hongkong begevenwaar de Admiraal met de Admiraal Seymour eene con ferentie had gehad. Beide bevelhebbers hadden zich daarop met Lord Elgin in verband gesteld om te zantenook met het oog op de gebeurtenissen in Indië, een plan te beramen. Na langdurige beraadslagingen was men overeengekomen, om de ophanden zijnde aankomst van den Baron Gros af te wachten. Volgens beriglen uit Pondichery van 30 Aug. was de toestand onzer Indische bezittingen zeer goed. Het Muzclmansche feest, op den 27sten be gonnen was in goede orde afgeloopen. De Capricieuseeen fregat onzer zecmagtheeft aan de zeerooverij een gevoeligen slag toegebragt. Sedert lang hadden Porlugesche zeeschui mers iu de wateren van Ning-Pö gewelddadigheden gepleegd tegen hunne mede-arbeiders in het vak, namelijk Chinezen, Franschen, Engelschen en Amerikanen. Onlangs hadden deze laalslcn de bescherming hunner rege ringen daartegen ingeroepen, die echter niet gezind waren eene zoo slechte zaak te dienen. Dien ten gevolge hadden de zeeroovers een onderling ver bond geslotenom niet alleen de Porlugesche rooversvaartuigen maar ook handelsschepen aan te vallen, zoodat de Europesche vertegenwoordigers ge noodzaakt waren tusschen beide te treden, niet om hunne landslieden, maar om de Portugezen te beschermen. In het begin van Junij ontving de Admiraal Gue'rin te Macao de uitnoodiging van onzen vertegenwoordiger te Ning-Pöom een vaartuig derwaarts te zenden. Bij de aankomst van de Capricieuse aldaar was men juist bezig de woning van den Porlugeschcn Consul te plunderen. De roovers werden met verlies van ecnige dooden uiteengejaagd en de gevangenen in vrijheid gesteld. De Portugcsche Consul op wiens hoofd een aanzienlijke prijs was gesteld nam de wijk op het Fransche schip, Ook de overige Portugezen hebben uit vrees die reede verlaten. ITALIË. Naar men zegt zou de Paus nog in dit jaar de zuidelijke streken van zijn gebied bezoeken. Hel officiële dagblad van Rome berigl, dat de noodige stappen gedaan zijn lot zaligspreking van 94 personen, die in de laatste lijden in Corca, Cochin-China, Tonkin en China als martelaren voor liet Christelijke geloof gestorven zijn. De Oostenrijkers hebben Bolog..e ver'atcn. PiSUISSEN. BERLIJN, 4 October. Gisteren is alhier met veel plegligheid de 505te verjaardag gevierd van de intrede des Konirgs als Officier in het lste rcg. infanterie der garde. Alle nog in leven zijnde Officieren, welke te eeniger tijd tot dat regement be hoord hebbenwaren uitgenoodigd om aan het feest deel te nemen. Prinses Frederïk is van Muskau alhier aangekomen. Prins Mural, belast met de overbrenging van een brief van Keizer Napoleon, heeft alhier zijn intrek genomen op het paleis. Het is bij den Koning toegelaten en door Z. M. ter tafel genoodigd. Keizer Napoleon heeft tijdens zijn verblijf te Stuttgart ƒ1000 geschon ken, ter tegemoetkoming in de kosten der vestiging van een geslicht van barmhartige zusters in die stad, benevens 500 ten behoeve van eene aldaar bestaande Katholieke verceniging. Voor de algemeene armen heeft de Kei zer ƒ1500 gegeven. De Keizers van Oostenrijk en Rusland hebben na hun vertrek uit Weimar, nogmaals elkander ontmoet, en wel te Dresden, alwaar zij een bezoek hebben gebragt aan het Saksische Hof. De Keizer van Rusland werd in de treurige noodzakelijkheid gebragt spoedig na zijne aankomst te Dresden weder naar Weimar terug te Ueercn, aangezien zijne cenige doch ter, Prinses Maria, aldaar ongesteld was geworden. Z. M. zal echter heden hier aankomen. In de tabaks- en sigarenfabriek van den Heer G. Pratorius alhier, is thans eene sigaren-machine in werking; welke dagelijks 5000 stuks sigaren levert, en die netter zijn dan die met de hand zijn vervaardigd, terwijl te vens minder tabak verloren gaat. De personen beschuldigd van deelneming aan den Badenschen opstand in 1848, en die thans na verloop van 8 jaren deswegens gedagvaard wa ren, zijn door de Jury vrijgesproken. De neer A. von Humboldt is voornemens het laatste deel van den Kosmos in de volgende maand uil te geven. Het beslaat 40 vellen druks. Beriglen uit China te Hamburg ontvangen, spreken van grootc over winningen door de Keizerlijke legers behaald op de opstandelingen, die de stad en de provincie Nankin bezet hielden. Die overwinningen zouden toe geschreven moeten worden aan de onderlinge geschillen der opstandelingen, die reeds lot bloedige tooneelen aanleiding hadden gegeven. Het blijkt dat de blokkade van de rivier van Canton door de Engelschen noodzakelijk was gewordenomdat enkele schepen onder Amerikaansche en Porlugesche vlaggen zich in gemeenschap met den Onder-Koning Yell had den gestelden hem wapenen en kanonnen van Amerikaanschen oorsprong verkochten. Bij de verzekerings maatschappijen te Hamburg is hel berigt ontvan gen dat een Russisch oorlogschipop den overlogt van Reval naar Kroonstad, geheel is verongelukt. Aan boord daarvan bevonden zich 1090 zeelieden en soldaten. Vele waren van hunne gezinnen vergezeldzoodat men kan rekenen dat er 1400 zielen bij die ramp zijn omgekomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 October. Naar men verneemt is het besluit omtrent de vermindering van het leger door den Keizer reeds geteekend. Onderscheidene dagbladen dcelen het volgende voorval mede: De Graaf Coloman Hunyady, onlangs tot Majoor bij het 10dc reg. huzaren benoemd, lag te Weenen in bezetting. Niet lang geleden kreeg hij bevel een kan- tonnement in het nabij gelegen dorp Hutteldorf te betrekken. Aldaar aan gekomen was de Burgemeester zeer verlegen om aan die troepen de noodige kwartieren aan te wijzenomdat hel getal manschappen en paarden veel grooter was, dan men had opgegeven. De Majoor bedreigde hem echter dat, bijaldien zijne troepen en paarden binnen een uur niet bezorgd waren, hij hem zou doen geeselen. Daar de Burgemeester in de onmogelijkheid was daaraan te voldoen, zoo liet de Majoor hem 25 slagen toedienen. Het slagtoffer dezer mishandelingdie meer vernederend was voor hem die ze beval dan voor hem die ze onderging, leverde een beklag bij den Keizer inen zijne vrouw ging in persoon naar Z. M. De Keizer deze zaak wil lende onderzoeken, vroeg aan den Kolonel daaromtrent inlichtingmaar deze bezorgde zijn rapport op eene verkeerde plaatsten gevolge waarvan Z. M. hem een arrest van 4 dagenvoor een lloofd-Olficicr alhier eene zeldzame straf, oplegde. Naar deze gestrengheid te oordcclenzal de Ma joor Hunyaldy niet minder zwaar gestraft worden. Te Lemberg zijn de Israëlilen weder, als voor 1848, naar een bepaald deel der stad verwezen. Er is legen dezen maatregel beroep bjj het Minis terie gedaan. TURKTE. De verkiezingen in Wallachye zijn, naar men verneemt, mede ter gunste van de vereeniging der Vorstendommen uitgevallen. De wereldlijke I geestelijkheid moet echter de geldigheid der plaats gehad hebbende verkie zingen betwisten, omdat sommige barer leden van deelneming daaraan zijn uilgesloten geworden. De Porte is slechts gezind eene gedeeltelijke vereeniging loe te slaan, en wel betrekkelijk de krijgsmagt, het justitie wezen en de geldmiddelen; maar de kiezers zijn daarmede niet gediend. Zij verlangen eene algeheele vereeniging, onder ée'n hoofd. Te Broessa heeft wederom eene aardbeving plaats gehad. 30 huizen zijn daardoor ingestort. Het onheil werd aangekondigd door eene groote onrustigheid onder al de dierendie allerlei kreten deden hoorendaarna vielen zij op den grond neder en bleven geruimen lijd ais dood liggen. Alleen ontdekte men bij hen eenige zenuwtrekkingen. STAM S BEKM.TEN. Oproeping van de Verlofgangers voor de Nationale Militie tot het bijiconen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien het besluit van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van den 17dcn September 1857, A. R°. 8075/1 2dc Afd. Prov.-blad N°. 93), houdende regeling der Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Mi litie; roepen dien ten gevolge op om te verschijnen op de plaats van liet Gast huis aan ae Aalmarktop Zaturdag den 10dcn October aanst., des morgens ten 10 «re, alle de binnen deze Gemeente met onbepaald vei lof aanwezige man schappen der Nationale Militie, ten einde ingevolge Art. 181 der wet van 8 Januarij 1817, [Staatsblad N°. 1), door den Luitenant-KolonelMilitie-Commissaris te wor den geïnspecteerd, behoorlijk in militaire tenue gekleed en voorzien van alle mede- genouiene equipementstukkenbenevens hunne zakboekjes en rrcu der verlofpassen. En geven Burgemeester en Wethouders bij dezen kennis dal bijaldien zich bin nen deze Gemeente ook Verlofgangers uit andere Gemeenten of Districten behoo- rende, moglen bevinden, zij almede gehouden zijn ter voorsebrevene plaats en tijd te verschijnen, met vermaning aan alle hierbij belrokkencn, om naauwkeurig aan deze oproeping te voldoen, en te zorgen dat hunne kleeding en equipementstukken in goeden staat worden voorgesteld, als zullende de zoodanigen, welke deze mogten hebben verwaarloosd, het aan zich hebben te wijten, dat zij voorzekeren tijd onder de wapenen worden opgeroepen; terwijl aan diegenen welke zonder wettige endoor Burgemeester en Wethouders aangenoincne redenen van de inspectie mogten wegblij ven, door den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris, een arrest van twee tot zes dagen in de naastbijgelegene militaire provoost zal worden opgelegd. Voorts dat attesten door Geneeshceren of Ileelmeesters wegens ziekte aan Verlofgangers afgege ven, uithoofde van welke zij belet mogten worden, de inspectie bij te wonen, op Vrijdag den 9den October bevorens voor één ure des namiddags en ook andere wettige redenen van verschooning door (ie Verlofgangers mede op dien dag 's morgens ten elf ure aan Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorgedragen, ten einde over deze te kunnen ooideelen; wordende er door den Luitenant-Koionel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling van het bijwonen der inspectie verleend. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 October 1857. van LIMBURG STIRUMBurgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3