BUITENLAlVDSCnE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 5 October. De bezetting dezer hoofdstad zal met 4 balaillons vermeerderd worden iels waarvan men de reden niet kan doorgronden. Aan den Heer Serrure, Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Gent, is ontslag uit die betrekking verleendvergezeld van eene benoeming tot Hoofd Conservator der Kon. bibliotheek alhier. Te Antwerpen viel Vrijdag 11. een droevig ongeluk voor. Terwijl een vergulder op eene bovenkamer bezig was vernis gereed le makenbrak de pot en de brandende vloeistof liep door het vertrek en stak de kleederen onder het gejuich eener groote volksmenigte le water gelaten, het eerste daar gebouwde ijzeren stoomschip. Voor het Prov. Gereglshof van Zuidholland wordt de zaak voortgezet van de zoogenaamde Maleijers. In de zitting van Zalurdag zijn gehoord de getuigen Dr. van Douwe en de eerste Stuurman Soff; terwijl de verklarin gen, afgelegd te Rio Janeiro en le Rotterdam door den tweeden Stuurman Vermeulen, en te Rotterdam door den derden Stuurman Barens, wegens de afwezigheid dier beide getuigen, zijn voorgelezen. Daaruit bleek dat de Kapitein geen ander voedsel wilde gevenofschoon er genoeg aan boord was. Een en andermaal is ook de Kapitein Coopmans nader ondervraagd cn zijn insgelijks de beschuldigden herhaaldelijk onderhouden over de ver schillende getuigenissenvergeleken met hunne daarmede strijdige opgaven. Gisteren is het getuigenverhoor voortgezet cn ten einde gebragt. Ver schillende getuigen zijn nog gehoordterwijl de verklaringen van onder scheidene afwezige getuigen zijn voorgelezen. De besch. zijn onderscheidene malen opmerkzaam gemaakt op hetgeen uit die getuigenissen of verklaringen ten nadeele van allen of van sommigen voortvloeide. Onder de gehoorde getuigen bevond zich de echtgenoote van den Kapitein. Na het getuigen verhoor heeft de Voorzitter eenige der besch., elk in het bijzonder, onder vraagd, terwijl gedurende dien lijd de overige besch. uit de zaal werden verwijderd. Uit de afgelegde getuigenissen is nog gebleken, dat sommigen van het Europeaansche scheepsvolk meer dan eens den Kapitein gewaar schuwd hebben, maar dat deze in zijne weigering van beter voedsel is blijven volharden. Volgens het verhaal van de besch. konden zij het van den honger niet uithouden. De besch. waren over het algemeen spraak zamer dan in de vorige zittingen. Zij verklaarden, dat zij nu niet be vreesd en beangst meer waren om voor de groote lieeren te spreken. De Adv.-Gen. Francois, heeft, uit naam van den Proc.-Gen., aan de besch. doen aanzeggendat hij voornemens is zijn requisitoir ook tegen hen te nemen1° ter zake van desertie van boord van het schip gedurende de reisen 2° ter zake van diefstal van de scheepsbarkas van de Txoenthe. In de zitting van heden is het verhoor der beschuldigden voortgezet en afgeloopen, waarna de Advocaat-GeneraalMr. Francois, het woord gevoerd, en volgehouden heeft dat 10 der beschuldigden schuldig waren aan re bellie, zullende hij voor de overigen op dit punt vrijspraak requireren. Wegens het vergevorderde uur zal de Adv.-Generaal op morgen zijne rede voortzetten. Ttveede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 5 October. In deze zitting is o. a. ingekomen een wels-ontwerp tot voorziening ir. de flnantiële belangen van het Haarlemmermeer. De Commissie van Rapporteurs voor de wets ontwerpen lot wijziging der regten van den uitvoer van vischen lot wijziging van Hoofdstuk IV der Slaalsbegrooting voor!85G, alsmede voor hel voorstel van den Heer Dullert, tot wijziging van art. 132 van hel Reglement van Orde, hebben daarom trent hare eindverslagen uilgebragt, zijnde bepaald dat de beraadslagingen over deze onderwerpen zullen plaats hebben op Donderdag aanst. De Kamer heeft achtereenvolgens zonder beraadslaging aangenomen de wels-onlwerpen tot verklaring van algemeen nut van den aanleg van een kunstweg in de gemeente Baarderadeelen tot naturalisatie van onderschei dene personen. De leden hebben zich daarop naar hunne afdeelingen begeven tot het onderzoek van de verdere aanhangige wets-onlwerpen, terwijl op morgen met dat van de Staalsbegrooting voor 1858 een aanvang gemaakt zal worden. De zitting van heden was aan bovengenoemd onderzoek gewijd. AMSTERDAM, 5 October. Zalurdag II. hield de Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de IIII. Mallhes, W. Vrolik, Stamkarl, van Rees, van Oordt, van Hasselt, Har- ting, van Gogh, Rose, Schroeder van der Kolk, Storm Buysing, Biiys Ballot, Elias, Bierens de liaan, van Breda, Schlegel, Lobatto, van der Hoeven, Ilalbertsma, van Geuns en G. Vrolik. Na het vaststellen der notulen droeg de Secretaris hel levensberigt voor van het overleden lid C. J. Glavimans. Dit stuk zal in de Jlededeeliiigen worden opgenomen. De Heer Schlegel las het verslag voor, over de verhandeling van den Heer Bleckcr, getiteld: Prodrome de VInde Archipé'.agiquehetgeen door den Heer J. van der Hoeven, medelid der Commissie, aangevuld werd. De conclusie, strekkende tot opneming der verhandeling in de werken der Aka- demic, vermeerderd met de bijlagen der Commissie, werd met eenparige stemmen aangenomen. De Heer van Geuns sprak over de suikervorming in de urine bij diabetes mellilus. Na eene gedachtenwisseling tusschen de 1111. Schroeder van dei- Kolk G. Vrolikvan Hasselt en den spr. heeft deze beloofd het stuk later voor de verhandelingen aan le bieden. Van den Heer Verdam was eene wiskundige verhandeling ontvangen over de bepaling van het azimuthdie gesteld werd in handen der Com missie van redactie. De lieer Buys Ballot deed eene korte medcdeeling omtrent de gelijktij dige barometer-afwijkingen. Dit stuk zal aan de Akademie later voor hare werken worden aangeboden. De Heer Vrolik vestigde de aandacht op een walvisch hier ter stede ter bezigtiging, belangrijk voor de vraag, of de baarden bij dat dier aan de buiten- of binnenzijde der onderkaak zijn geplaatst. De Heer Slamkart stelde voornamens de Commissie voor de standaards der malen en gewiglen, aan den Minister te verzoeken de papieren enz. der Staatscommissie naar de Akademie te mogen overbrengen. Daarna is de vergadering gesloten. I van den vervaardiger aan. In e'e'n oogenblik rezen de vlammen boven zijn hoofd uit, cn ze niet kunnende sluiten, wilde hij in zijnen angst door het raam op de straat springenmaar bij ongeluk bleef hij hangen. Het was een ijselijk gezigt. Twee moedige mannen zijn toegeschoten om hem te redden, maar de ongelukkige, die deerlijk gebrand was, is spoedig overleden. De Antwerpsche Précurseur deelt het volgende mede: Te Schelleken kwam dezer dagen een man des avonds laat en zwaar beschonken te huis. In zijne bedstede lag als naar gewoonte zijn 5-jarig zoontje reeds te slapen. De dronkaard builen staal zijnde om zich te ontkleeden, wierp zich geheel gekleed te bed. Maar wie zal zijne wanhoop afmalen toen hij des morgens nadat de kracht van den drank was uitgewerkt, ontwaakte en hij naast hem slechts een bleek en koud lijk vond. In zijne dronkenschap had hij op het kind gelegen en het op die wijze gesmoord. ENGELAND. LONDEN, 4 October. De vereischlc maat voor de recruten is eenigzins verminderd, ook is de ouderdom, die vroeger van 10 tot 25 jaren was bepaald, thans op 18 tot 30 jaren vastgesteld. Men hoopt dat daardoor de werving, die in den laatslen lijd wekelijks 1000 man opleverde, verdubbeld zal worden. De later nog uit Indië ontvangen berigten behelzen geen nieuws. Alleen leest men in eene depêche, door de Regering openbaar gemaakt, dat te Lucknow op 14 Aug. alles wel ging Volgens den Times heeft men uit Punjaub 30,000 man naar het looneel des oproers kunnen zenden, omdat men op de trouw der bevolking aldaar kan staat maken. In Ierland zijn weder onderscheidene proelamatiënmet betrekking op de Indische gebeurtenissenin beslag genomen. Over derzelver strekking kan het volgende staaltje doen oordeelenJa, een gedeelte van het En- gelsche rijk, de rijkste en uitbreidsle van zijne kwalijk verkregene bezit tingen is opgestaanen wreekt op eene verschrikkelijke wijzede mil- lioenen vermoorde slagtoffers, wier bloed als eene rivier heeft gestroomd van het oogenblik af dal Engeland voet in Indië heeft verkregen. Men spreekt van wreedheden der Indische soldatenvan vrouwen cn kinderen die omge- bragt zijn. Ja, de leeuw van Bengalen heeft zijne kluisters verbroken en zaait dood en verderf op zijnen weg. Maar hoe opgewonden of hoe anti- Christelijk de Hindoo's ook zijn, wij hebben noch niet kunnen merken, dat zij Cromwell hebben overtroffenof dat zijgelijk de Engclsche Rege ring in 1847, een millioen menschelijke wezens tot eenen langzamen hon gerdood hebben veroordeeld. Te Southampton zijn de eerste troepen ingescheept, die over Egypte naar Indië zullen overgevoerd worden. Hunne reis zal 6 a 7 weken duren. Lord Elgindie gedacht had eenige ontwapende Indische regimenten naar China te kunnen medenemen, is daarin niet geslaagd, daar die sol daten hoewel aanzienlijke voordeelen hen waren aangebodenzulks ge weigerd hebben. j Te New-York is eene vergadering gehouden, voornamelijk van Ieren, ten einde zich te verklaren tegen eene werving van Engeland daar le lande i voor den Indischen oorlog, en om hunne sympathie voor de muitelingen aan den dag te leggen. 's Rijks inkomsten over de laatste 3 maanden, hebben in vergelijking van het zelfde tijdvak in 1856, eene vermindering van 900,000 onder gaan, dat ten declc aan den opstand in Indië is te wijlen. De onlangs openbaar gemaakte statistiek der slrafregtspleging over 1856, heeft aan het licht gebragt, dat ons land niet in zedelijkheid achter uitgaat, iels waarvoor men beducht was, als men in aanmerking nam de zware misdaden en de schandelijke bedriegerijen die hebben plaats gehad. Het aantal le regt gestelde personen heeft in 1856 25 pCt. minder bedragen dan in 1855, welk jaar, vergeleken met 1354, reeds eene vermindering van 11 pCt. had opgeleverd. In het aantal vergrijpen tegen den eigendom, zon der geweld gepleegd, wordt eene afneming aangewezen, die niet minder dan 33 pCt. bedraagt. Onder elk 100-tal misdadigers waren in 1856 slechts 5 of 6 die goed konden lezen. Te Liverpool is een schip uitgezeild naar Australië, met 400 banne lingen. Onder hen bevinden zich 6 personen, die eenigen tijd geleden, niet alleen op de Beursmaar ook in alle fatsoenlijke kringen hoog ver eerd werden. Onze Gezant le Lima, de Heer Sullivan, is aan zijne bekomen won den overleden; zijne moordenaars zijn nog niet gevonden, ofschoon er 10,000 dollars door de Regering en 50,000 dollars door de Britten voor de aanwijzers zijn uitgeloofd. Eene Amcrikaansche paketbootdienstdoende tusschen Panama en New- j Yorkis verongelukt. Van de 625 personen die aan boord waren zijn i slechts 100 gered. Het schip had eene geldswaarde van ruim 5 millioen gulden aan boord. FRANHHI.IK. PARIJS4 October. De Keizer heeft uit het kamp van Chalons een uitstapje naar deze stad gedaanen is daarop met de Keizerin weder naar het kamp vertrokken. Tusschen 15 en 20 dezer wordt de Keizer te Marseille verwacht, om de aldaar in aanbouw zijnde werken te hezigligen. De genoemde stad neemt

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2