i 857. WOENSDAG 7 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Znturdag Avond. i m De Prijs der Courant is 12 Aef jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN6 October. Bij Kon. besluit is tol buitengewoon Hoogleeraar in de Wis- en Natuur kundige Faculteit aan de Hoogeschool alhier benoemd de lieer W. F. R. Suringar, Doctor in de Wis- en Natuurkundige Wetenschappen. Zondag II. mogt de Remonstrantseb-Gcref. gemeente alhier uit den mond van baren liooggeschatten Leeraar, Ds. J. H. Maronier, vernemen, dat hij voor het beroep van de gemeente te Utrecht bad bedankt. Z. Eerw. verbond zich op nieuw aan zijne gemeente met eene rede naar aanleiding van Openb. 111. vs. 8b. Bij bel Dep. van Marine is een telegrafisch berigt uit Napels ontvan gen, vermeldende de aankomst op dien dag van Z. K. 11. den Prins van Oranje aldaar aan boord van de schroefsloomkorvet Groningen. Op dien bodem was alles wel. Uit cenen brief, geschreven aan boord van de Groningen en inliet Dagbl. v.'sGrav. geplaatst, onlleenen wij omtrent 's Prinsen reis de volgende bijzonderheden:-' Wij verlieten Barcelona den 19den September, naar Grao de Valencia koers zettende. Aldaar ontvingen wij den Prins van Oranje weder aan boord, die, na eene spoorwegreis van niet minder dan 24 uren achtereen uit Madrid was aangekomen hoogst voldaan over zijne ontvangst aan bel Spaanscbe Hof en zijn verblijf in de hoofdstad. Den éigen dag van 's Prinsen terugkomst vertrokken wij naar Palmaal waar, even als elders, al de autoriteiten en verscheidene Spaanscbe grandes terstond aan boord verschenen, om den Prins hunne hulde te brengen. Na dat al de bezoekers ons verlaten haddenbegaf de Prins zich aan wal en werd daar met de meeste staatsie, onder anderen met een saluut van 21 schoten, dat wij met een gelijk saluut beantwoordden, en melde levendig ste belangstelling ontvangen. De Prins nam met.zijn gevolg in de gereed slaande rijtuigen plaats, en keerde na verscheidene bezoeken afgelegd en bet een cn ander bezigtigd te hebben, ten 3-ure 's namiddags aan boord terug, waar de hooge Regeringspersonen zich bij Z. K-. H.aas tafel vcr- cenigden. Den volgenden ochtend deed de Prins, met zijn gevolg en cenige Officieren van de Groningeneen toer door bel eiland. Eerst des-avonds 7 nre keerde bel gezelschap terug, opgetogen over al de schilderachtige treffende geziglen cn de vele merkwaardigheden die men aanschouwd had zoowel als over de ontvangst, die allerwege den Prins bereid was gewor den. De grooten van Palma hadden zich beijverd Z. K. 11. genoegen le verschaffen en de genietingen van hel heerlijke uitstapje te vermeerderen. Om half 10 ure begaf de Prins zich naar het paleis van den Kapitein-Ge neraal, tot het bijwonen van het hal, dal daar ter zijner eere gegeven werd. liet bal werd door 450 personen bijgewoond en was a'.lerluislerrijkst. De Prins bleef tot een half uur na middernacht en sloeg geen enkelen dans over. liet feest duurde nog lot 5 ure in den morgen voort. Den 24sten bragt de Prins weder lot etenstijd den dag aan wal door met het bezigligen van veel fraais en het afleggen van bezoeken. Aan het diner aan boord namen weder vele hooge gasten deel; de maaltijd, die tevens een afscheidsfeest was, liep ten half 7 ure af, en dadelijk nadat de bezoe kers vertrokken waren werd het anker geligt en kozen wij zeehoogst voldaan over al het op Majorca genolene. Reeds den volgenden morgen half 9 ure waren wij te Port Mahon, op Minorca, llier wedijvert men in eerbetooningen aan onzen Kroonprinsen in pogingen ora Z. K. II. het oponthoud aangenaam te maken. Nadat de Prins eerst aan wal was geweestwas er ten 5 ure 's middags van den dag der aankomst van de Groningen diner hij Z. K. H.waaraan de hoofdeii van de verschillende besturen deel namen. Om 8 ure vertrokken de gasten en werden spoedig door den Prins naar den wal gevolgd, lot het bijwonen van de gran funcion estraordinariadie en obsequio de S. A. el Principe de Orange (zoo als het affiche luidde) in den Italiaanschen Schouwburg gegeven werd. De voorstelling bestond uit de Martyrs (il Poliuio) van Donizetti. De dag van heden (2G Sept.), was tot het doen van een togt door het eiland bestemdreeds ten G ure stonden de rijtuigen tot het doen daarvan gereed: de aanhoudende regen maakte het echter ondoenlijkof althans ongeraden, hel plan te volvoeren. Z. K. II. begaf zieli evenwel naar den wal cn bezocht veel merkwaardigs, onder anderen de prachtige kathe draal welker beroemd orgel bij deze gelegenheid bespeeld werd op eene wijze, die Z. K. II. een uitstekend genoegen deed. Zoo straks stoomen wij van hierter voortzetting van onzen logten wel reglsireeks naar Napels. lin. Curatoren van de Hoogeschool le Groningen hebben ter vervulling van de vacature van Hoogleeraar in de regisgeleerde faculteit aldaar, open gevallen door het overlijden van den Hoogleeraar Mr. C. Star Numau, aan Z. M. voorgedragen de HIE M". N. Olivier, Wethouder en Advocaat te Leyden, en C. P. Henny, Regter in de Arr.-Reglb. te Arnhem. Aan de lnde'p. Beige wordt uit Parijs gemelddat de handelstand in Relgie en Nederland zeer verontrust is, door de ontvangst van brieven uit Bengalen, die opengemaakt waren en waarin geheele volzinnen onleesbaar waren gemaaktzonder dat men de oorzaak van deze schennis van het brieven-geheim kan bevroeden. Een onderzoek was daaromtrent ingesteld. Van het Nieuwe Diep is naar Terschelling eene kanonneerboot gezon den ter bescherming van het eigendomsregt der concessionarissen voor de berging der lading van de Lutine. In September zijn op den Hol!, spoorweg vervoerd 123,104 personen en is ont vangen 116,890.78op den Rijnspoorweg vervoerd 85,094 personen en ontvangen 164,098.93;. Te Schiedam is op den lstcn dezer de nieuw aangelegde gasverlichting ontstoken. Te Ysselstein is door wijlen A. Ros, landbouwer, aan de diaconie aldaar vermaakt eene som van ƒ1000, vrij van successie-reglen. De gemeente Benschop, niet verre van genoemd stadje gelegenmoet zeer ruim voorzien zijn van muizen, want van daar wordt gemeld dat zjj in de geldkist van een landbouwer zijn doorgedrongen en voor eene waarde van ƒ700 aan bankpapier hebben vernield. Als den schrijver der verhandeling over de Ignatiaansche Brieven, aan wien door bestuurders van hel genootschap tot verdediging van de Christe lijke godsdiensteen gouden medaille ter waarde van 150 is toegewezen, heeft zich bekend gemaakt de Heer F. J. J. A. Junius, Theol. Dr. en Pred. le Tie!. Als schrijver van de verhandeling, op de prijsvraag over Bredero, waar aan door de letterkundige faculteit van de Groningsche Hoogeschool eene loffelijke vermelding is toegekend, heeft zich bekend gemaakt de HeerSloet, Candidaal in de regteri aan die hoogeschool. Te Sappemcer (Groningen) heeft op den l5,cn dezer een zware brand gewoed. In betrekkelijk korten tijd 'waren 7 woningen vernield, waarvan niets dan dè muren zijn staande gebléven. De scheepstimmerwerf van den lieer J. G. Berg werd mede dooi' het vuur aangetast, waardoor, behalve eene schuur, ook nog een nieuw aangebouwd schoonerschip verloren ging. Door het Prov. Gereglshof te 's Ilertogenbosch zijn de personen van W. en N. Kerkhof veroordeeld lot 8 en 10 jaren tuchthuisstraf, wegens den bekenden diefstal in het voorjaar le S'. Gedenrode gepleegd. De twee andere beschuldigden zijn, bij gebrek aan wettig bewijs, vrijgesproken. Te 'sGravenmoer (Noordbrabant) hebben in de vorige week cenige knapendie in eene weide speeldenverregaande baldadigheden gepleegd aan twee daarin grazende kalven. Van een dezer dieren waren de oogen uitge stoken en van het andere de staart afgesneden. 'sGRAVENHAGEG October. Z. M. heeft aan den lieer Mr. II. C. du BoisNed. Minister-resident te Kopenhagen, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidings teekenen van Kommandeur der Dannehrogsordc, hem door den Koning van Denemarken geschonken. Z. M. heeft aan de weduwe van den in den Kon.-Franschen Schouw burg alhier, zoo ongelukkig omgekomen machinist, eene som van 100 ge schonken, terwijl aan den bij het ongeluk gekwetsten werkman 30 van wege Z M. is verstrekt. Bij den Minister van Financiën is ontvangen eene som van 35door een onbekende, onder het postmerk Rotterdam, tot voldoening van ver schuldigd successieregt ingezonden. 's Pausen internuntius is van zijne reize alhier teruggekeerd. Eergisteren overleed alhier de Baron J. M. van Tuyll van Serooskeer- ken Officier der cavalerie, Adjudant des Konings. Onder de beriglen met den Iaatsten brievenmaal uit Nederl. Indië aangebragt, vindt men nog het volgende: Op 31 Julij is van Japan le Ba tavia aangekomen het Nederlandsche koopvaardijschip Willemina en Clara met tijdingen van Decima, Ioopende tot 15 April jl. Het Japansche stoom schip Kwan-Komar (vroeger de Soembing) was met eene geheel Japansche bemanning van Nagasaki gestoomd naar Jedo. Met het schip werd bij het verlaten der baai uitmuntend gemanoeuvreerd en er was berigt ontvangen van de behouden reis lot aan den ingang van straat van der Capellen. De Directeur van Marine in Japan en cenige Japansche grooten hebben het voornemen opgevat om vóór het einde van dit jaar eene reis naar Europa te ondernemen. Volgens de beriglen bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvan gen, heerschtcn in de Kolonie allerwege rusten orde. Ook de gezondheids toestand was voldoende. Te Paramaribo is op 24 Aug. in tegenwoordigheid van den Landvoogd en

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1