gen toestand bevindt: tie Tweede Kamer gevoelt zich daarover verblijd en waardeert dien zegen, geschonken aan Uwer Majesteits Regering. 2. Wanneer goede verstandhouding heerscht met de andere Mogendheden wanneer zee- en landmagt met eer aan hare roeping beantwoorden; wanneer 's Rijks Oost-Indische bezittingen mildelijk vruchten geven en toenemen in welvaart; wanneer handel, scheepvaart en vele takken van nijverheid be vredigende uitkomsten opleveren; wanneer de vaderlandsche bodem, veilig gebleven legen verwoestende natuurkrachteneen oogst schenktdie reden geeft lot dankbaarheid, dan Sire! zijn bijna alle omstandigheden aanwe zig, welke eene regering in staal stellen om den voorspoed en het geluk van een volk te bevorderen, en de Tweede Kamer heeft met erkentelijkheid en vertrouwen de betuiging vernomen, dat het Uwer Majesteits ernstig streven blijft, dien voorspoed en dat geluk naar vermogen te helpen ver meerderen. 3. Ook de Tweede Kamer gevoelt de verpligling, die op haar en op de Natie rust, om den tijd van vrede en voorspoed te gebruiken op eene wijze, die getuigt van dankbaarheid voor groole zegeningen. De afschaffing der slavernij in 's Rijks West-Indische koloniën zal, onder andere gelegenheden, er eene voor ons openen 0111 aan dien pligt gehoor te geven en levens aan de stem der menschelijkheid. 4. Het is echter ook onze pligt, Sire! bij den gunsligen toestand, waarin de schatkist verkeert, te ijveren voor al die verbeteringen in 's Rijks finan ciën en in ons stelsel van belastingen, welke bevorderlijk kunnen zijn aan de welvaart van ons volk. Aan de gewigtige maatregelen betrekkelijk de gemeenlc-financiënwelke Uwe Majesteit aan onze belangstelling aanbeveelt, zullen wij onze bijzondere aandacht wijden. 5. Uwe Majesteit heeft aan de Stalen-Generaal de vernieuwde voordragt aangekondigd van wcts-voorstcllen lot bevordering van den aanleg van spoor wegen, tot regeling onzer regterlijke instellingen, met een aantal andere van belangrijken inhoud, welke onafgedaan zijn gebleven: hel is ons ernstig voornemen die te onderzoeken met al den spoed, maar ook met al de zorg, welke zoo gewigtige onderwerpen vcreischen. 6. Met dankbaarheid, Sire! heeft de Tweede Kamer dat Koninklijk woord vernomenwaarin Uwe Majesteit hel gevoel uitdrukte eener dubbele behoefte 0111, bij de uitbreiding der stoffelijke welvaart, ook de zedelijke en ver standelijke ontwikkeling van het volk te behartigen. Zoo de menigvuldig heid der onderwerpenwier behandeling hij voortduring de zamenwerking der wetgevende magt vereischtde aanbieding van vele nieuwe wets-voor- steilen gedurende deze zitting niet zal gedoogenwij stellen er prijs op, dat de voldoening aan het voorschrift der Grondwet omtrent het middelbaar en hooger onderwijs inlusschen wordt voorbereid en geene andere vertraging zal ondergaan dan welke van tijdsbeperking onafscheidelijk is. 7. Uwe Majesteit heeft bij de Stalen-Generaal de herinnering verlevendigd, dat het de roeping is der wetgevende magt het vaderland aan zich te ver- pligten. De Tweede Kamer wenscht daaraan te beantwoorden met al hare krachten. Waar zelfstandige mannen beraadslagen over de toepassing van betwistbare beginselen van slaatsregt en volksbelang, daar is het onvermij delijk, dat zich verschil van meeningen openbaart. Maar wanneer het be treft de warme gevoelens voor het dierbare vaderland, waartoe de Staten Generaal bij het openen dezer zitting door Uwe Majesteit zijn opgewekt, dan, Sire! is er bij ons volkomene overeenstemming, en de Tweede Kamer uit zich met niet minder eenparigheid wanneer zij gelijk zij doet bij deze plegtige gelegenheidonder inroeping van Gods zegen over den Koning en Zijn Huis en hel Volk van Nederland, aan het Hoofd van den Staat hare hulde brengt en de verzekering aanbiedt van hare verknochtheid. Zitting van Maandag 28 September. Aan de orde is de beraadslaging over bovenstaand ontwerp adres in ant woord op de troonrede. Over de algemeene strekking vraagt niemand hel woord, zoodat die over de verschillende 55 wordt aangevangen. 5 1. wordt zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. 5 2. gaf aan den Heer van lloövcll aanleiding om van de Regering eenige inlichtingen te vragen vooreerst ten opzigte van onzen toestand in Indiö. De gebeurtenissen in Britsch-Indië gaven hem daartoe aanleiding. Onder de oorzaken daarvan beslaat er ëén die ongetwijfeld zeker is, namelijk de uitputting en verarming der bevolking. Onwillekeurig rijst de vraag: hoe is het bij ons, en uit menig verschijnsel zou men moeten opmaken dal ook in onze bezittingen de welvaart afnemende is, gelijk zulks ook blijkt uit een onlangs uitgekomen werkwaarin bewezen wordt dal het verbruik van lijnwaad verminderd. Ook uit de regeringsverslagen blijkt de vermindering van het verbruik van zout en het afnemen van den veestapel. Ten tweede vestigt de Heer van Iloëvell de aandacht op de inbezitneming der Cocos- eilandcn door de Engelschen, welke eilanden een deel uitmaken van onze bezittingen in Indiö. Spreker maakt hieruit op, dal de woorden in de troonrede omtrent onze builcnlandsche betrekkingen met volkomen juist kunnen genoemd worden. Dc Minister van Koloniën zegt bereid te zijn die inlichtingen te verstrek ken, hoewel het hem leed doel dal die reeds op dit oogenblik worden ver langd. Wat het afnemen der welvaart in Indiö betreft, zegt de Minister dat hij aan de Kamer staten zal overleggen, waaruit juist hel tegendeel blijkt van hetgeen door den Heer v. d. Hoëvell is aangevoerd; sedert 1839 is het aantal paarden verdubbeld en de veestapel is toenemende; van 1845 tol 1854 is de invoer van lijnwaden van 10 tot 15 milüoen geslegen; en de bevolking van Java en Madura heeft overvloed van arbeid. Overigens is de Minister het met den spreker eens, dat men alles moet vermijden wat bij onze Indi sche bevolking lot reden van ontevredenheid aanleiding kan geven. Wat betreft de inbezitneming der Cocos-eilanden. Volgens den Minister bestaat er geen feit waaruit zou blijken dal die eilandenop 200 uren van onze kust gelegeneene Nederlandsche bezitting waren. Vroeger hebben der zake kundige mannen reeds verklaard dal het eene strategische dwaling zou zijn ons aldaar te vestigen. Zijne slotsom is dat die eilanden voor ons, noch uit een commercieel, noch uil een politiek oogpunt, cenigc waarde hebben. 5 2 en 3 worden daarop goedgekeurd. Op 5 4 stelt de lieer van Rosse voor daar in te lasschen«VoorLgczetle schulddelging is daartoe, naar onze eerbiedige meening, volstrekt noodza kelijk." Dit amendement wordt aangenomen, met weglating van het woord velstrekt. 4 wordt daarop goedgekeurd. Bij 5 5 verlangt de lieer van Heiden Reinestein eene nieuwe zinsnede te voegenom aan het gezegde omtrent de spoorwegen meerdere klem bij te zetten. Dit wordt echter met 42 teger. 4 stemmen verworpen. Een amendement van den Heer Dirks tot inlassching van de woorden: nhoogst- wenschelijkcn aanleg" enz. wordt aangenomen en daarna de 5 goedgekeurd. 5 6 wordt met eene kleine wijziging (het wegvallen der woordenbij voortduring"), alsmede 5 7, met eene wijziging in den aanhef, goedgekeurd. Ten slotte is het adres met algemeene (47) stemmen aangenomen. Ge noemd adres zal den Koning als naar gewoonte door eene Commissie uit de Kamer worden aangeboden. De Vergadering is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. BU1TENLANDSCI1E BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 23 September. Naar men verneemt zijn de onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag tusschen Belgie en Nederland verdaagd. De Kapitein Brialmont heeft in de dagbladen aangekondigd dat zijne overgang in Engelsche dienst slechts een verzinsel is. ENCELAND. LONDEN, 27 September. De Generaal Ilavelock is benoemd tot Kommandeur van de Bath-Orde en de Hoofd-Officieren Wilson, Chamberlein, Nicholson en van Cortlandt tot Ridders dier orde. Door den Gemeenteraad alhier is besloten 500 voor de slagtoffers der gebeurtenissen in Indiö af te zonderen. Te Liverpool beloopen de in schrijvingen voor dat doel reeds 9000 te Glasgow 5000 te Manchester 3000 enz. De Regering heeft bepaald dat de 7de October een dag van alge meene verootmoediging en des gebeds zal zijn, van wege de ongelukkige gebeurtenissen in Indiö. Deze maatregel zal in het gehcele rijk zeer gunstig worden opgenomen; want de bezorgdheid is groot, de verhalen van som mige vlugtelingen, dezer dagen hier te lande aangekomen, dragen daar toe veel bij en men is er op voorbereid om met den volgenden brievenmaal nog ongunstiger berigten te ontvangen. De genoemde vlugtelingcn zijn door den Lord Maire dezer stad, eene van wiens naaste betrekkingen onder de eerste slagtoffers der muiters behoorde, ontvangen en begroet. Aandoenlijk was de ontmoeting tusschen velen der geredden en hunne vrienden en be trekkingen. Tot de eerstgenoemden behooren de Kolonel Lennox, met zijne vrouw en dochter, die de slagling te Fyzabad in het Koningrijk Oude ont komen zijn, benevens vele Dames, die, bij het uitbreken van den opstand, Lucknow en Delhi in aller ijl verlaten hebbenzonder te weten wat er van hunne echlgenooten is geworden. Ook viel de aandacht op een hondje met vele naauwelijks geheelde wondendat den Kolonel Goldney heeft toe behoord, die vermoord is, en dat nu zijne ontroostbare meesteres vergezelde. Donderdag 11. heeft er op den Great Northern spoorweg een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Door een gebrek aan dc locomotief is een extra-trein van eene hoogte van 30 voel afgeworpen. Sir Windsor Clive en 3 Dames bleven op de plaats dood, terwijl het Parlementslid Sir Robert Clive, bene vens vele andere personenernstig gewond werden. Het Fransche blad le Pays spreekt van ernstige oneeniglieden tusschen den nieuwen Opperbevelhebber van het Britsch Indische leger, Sir Campbell, en den Gouverneur-Generaal, Lord Canning. Lord Elgin zou, volgens dat blad, op de zijde van den Generaal zijn, voor wicn dc openbare mecning ook guns'ig gestemd was. De Times berigt dat de versterkingen langzamerhand in Indiö begin nen aan te komenen dat met het einde des jaars onze krijgsmagt in Indië met bijna 50,000 man zal vermeerderd zijn. Indien al hetgeen men verneemt waarheid behelst, dan slaan onze landslieden in Indie niet den reglen weg in om genoemd land le bevredigen, maar werpen al meer en meer olie in hel vuur. Een aantal tot hiertoe getrouw gebleven inlandsche soldalen waren doodgeschoten, omdat zij een brief lazen van een hunner makkers, die tol dc muitelingen was overgegaan; op den weg van Delhi naar Peshaven zouden 50 galgen staandie dagelijks voorzien werdenen op den marsch van Ilavelock naar Cawnporc had men eene verzameling van hutten ontmoet, bewoond door ongewapende llindou's, die allen zonder mededoogen werden opgehangen, ja zelfs eene oude vrouwdie zich onder hen bevond. Tijdingen uit Lissabon melden dat aldaar de gele koorts was uitge broken. Hij moet uit Zuid-Amerika aangebragt eo door de groote hitte ontwikkeld zijn. Te EIchingham in Sussex, genoot dezer dagen een der Geestelijken van de gevestigde kerk, op 102-jarigen leeftijd, het voorregl, eene nieuwe kerk voor zijne gemeente le zien oprigtenwaartoe hij zelf eene aanzien lijke geldelijke bijdrage had geschonken. Op het eiland Guernesey is een abrikozenhoomdie in 1355 16,000 abrikozen heeft opgeleverd en in dit jaar weder 10,000, van eene volmaakte grootte. De boom is meer dan 40 jaren oud20 voet hoog en beslaat een omtrek van 1200 Eng. voeten. Het lloog-Geregtshof van de Ohio (Vereen. Stalen) heeft beslist dat eene vrouw van geene geldelijke waarde voor haren echtgenoot is, en dat een man die door een spoorweg-ongeluk zijne vrouw verliestniet gereg- tigd is daarvoor schadevergoeding van het bestuur te vorderen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2