LEYDSCHE COURANT. T RIJD AG 18 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommors worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 17 September. Z. K. H. de Prins van Oranje werd den 13de» of 14J™ dezer met het sloomschip Groningen le Barcelona verwacht. De St.-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's Lands midde len over de acht eerste maanden van 1857, waaruit blijkt, dat die bedra gen hebben/3G,175,504.77zijnde ƒ805,027.53 meerder dan over genoemd tijdvak in 1850. Door den Directeur der Marine te Amsterdam, aan 's Rijks werf al daar, zal op 24 Sept. aanst. worden aanbesteed de levering van 145 stuks i vette inlandsche ossen. Te Slolerdijk is Maandag avond een droevig ongeluk voorgevallen. Tijdens de laatste spoortrein voorbij reed, is de wachter aan liet hek dooi de locomotief gegrepen, een eind medegesleept en in een sloot geworpen, waar hij zijn dood vond; ofschoon niet uiterlijk was hij inwendig zwaar 1 gekwetst. In de Nijmeegsc/ie Cour. leest men het volgende: Een knaap van 14 jaren, Theodoras Pruin genaamd, zoon van een daglooner le Nijmegen, zat den 27slcn Aug. aan eene diepe kolk, even buiten de stad, te visschen, terwijl in zijne nabijheid een kind van 0 jaren speelde. Nadat hij zich een oogenblik van de plaats verwijderd had, miste bij het kind, en zag weldra dal het in de kolk gevallen was, daar hel even boven kwam, doch spoedig weder in de diepte verdween. Snel werpt hij zijn kieltje weg, springt le water, duikelt een en andermaal, doch vruchteloos; eene laatste poging zou hem zijne vermoeidheid misschien nog gedoogen, hij werpt zich nog eens in de diepte en zie, hij heeft hel geluk met den drenkeling boven water te komen. Met de meeste inspanning worstelt hij met zijnen last door de zware pompcnbladen heen, lot het hem gelukt aan wal te komen. Hoezeer hij meende dat hij slechts een lijkje had opgehaald, wendt hij echter alle middelen aan om bet kind van hel water le ontlasten, hetwelk hem dan i ook gelukt; daarna ontkleedt hij met spoed den drenkeling, roll hem over 1 het gras, waardoor zich nog veel water ontlast, waarna lot zijne onuit- jj sprekelijke vreugde zich teekenen van leven verlootten. Nu bedekt hij het 1 kind met zijn nog droogen kiel, zet het tegen een boom, wringt de natte kleederen uit, droogt die in de zon, terwijl de zonnewarmte den weldadig- sten invloed op het kind uitoefende, en dit weldra gereed was met hem le gaanwaarop hij bet aan de verslagen ouders teruggeeft en met innige zelfvoldoening huiswaarts keert. Eerst dezer dagen kwam die koene daad van den jongen Pruin ter oore van ecnen menschcnvrienddie ze aan de vergetelheid ontrukt en maatregelen heeft genomen dat zij de welverdiende belooning ontvange. Het eenvoudig verhaal van de beide kinderen, wordt ten volle bevestigd door een ooggetuige, een Onderofficier der artillerie, die aan gene zijde van de bijna grondeloozc kolk alles heeft gadegeslagen, en later de plaats heeft aangewezen waar hel kind gered is; deze was ruim 10 el van den oever verwijderd. Volgens eene officiële opgave bedraagt de gcheele sterkte van de be zetting le Harderwijk thans 1100 man. te welen: 31 Officieren, Officieren van Gezondheid en Apothekers, en 1009 Onder-Officieren en manschappen, terwijl de wervingskosten van October jl. af tol op heden reeds ƒ707,030 bedragen. Uit Zevenaar wordt aan de Arnh. Cour. berigt, dat Zaturdag 11. aan het grenskantoor aldaar de crinoline van eene niet zeer jeugdige dame be vallen is van een pak laken. Door de Regtsgeleerde faculteit van de Groningsehe Hoogeschool is bekroond de Heer S. J. Hengst, Jur. Cand. le Amsterdam, wegens de be antwoording der regtsgeleerde prijsvraag. De faculteit roept nog op de schrijvers van 3 verhandelingen over dezelfde prijsvraag, waarvan 2 liet acccssit en een eene zeer loffelijke vermelding is waardig gekeurd. 'sGRAVENHAGE17 September. Door Z. M. is de Heer Dr. J. L. Klauprccht, Directeur der polytechnische school en bestuurder van de school voor de houtvesterij te Karlsruhe, be noemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Tot Regler in de Arrondissements Regtbank te Dordrecht is benoemd Mr. W. J. van Vollenhoven, thans Subsiituul-Officier van Justitie bij die Regtbank; en tot Substituut-Officier bij die Regtbank, Mr. H. J. A. Raedt van Oldenbarnevelt, Advocaat te Kampen. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij den Raad van State: lol Referen daris van de lste kl., de lieer Jhr. Mr. W. Qnarles van UIFord, thans van de 2de kl.; lot Referendaris van de 2dc kl., de Heer Mr. L. P. Op den Hooff, thans Commies van Staat; en tot Commiesen van Slaat, de Heeren Mr. J. A. Baron Taets van Amcrongen en Mr. II. A. Piepers, Advocaten bij den Hoogen Raad. Tot provinciale Directeurs der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen zijn benoemd: in Zeeland, de Heer Jhr. C. P. L. van Kinschot, thans prov. Directeur in Drenthe; in Drenthe, de Heer F. E. A. baron van Iliersum, thans Controleur der lste kl. van 's Rijks belastingen te 's Gravenhage. Bij Kon. besluit is de Kapitein ter Zee C. F. Stavenisse de Brattw bevorderd tot Sehoul-bij-Nacht, wordende bij voorts, op verzoek, ter zake van in dienst ontstane Iigchaamsgebreken op pensioen gesteld, lot een be drag van ƒ2700. Z. M. de Koning is gisteren van het Loo alhier teruggekeerd. De Heer Boeije, Hoofdadministrateur bij het Ministerie van Financiën, is op nieuw naar Brussel verlrokken, om deel te nemen aan de onderhan delingen, die daar over de sluiting van een handelsverdrag tusschen dat land en Nederland gevoerd worden. De Minister voor de zaken der Hervormde Ecrcdienst enz. zal voorlaan Donderdags niet meer ten 1 ure, maar ten 12 ure gehoor verleenen. De Minister van Buiten). Zaken is van zijne reis naar Limburg en Noordbrabant in de residentie teruggekeerd. De Baron Sirlema van Grovestins, Ned. Minister te Madrid, is van hier naar YVcenen vertrokken. Aan den Heer Dunkier, Kapelmeester van het muziek corps der gre nadiers en jagers, is eene bijzondere eer le beurt gevallen. Eene Com missie, bestaande uit den Secretaris en twee leden van de Société Roijale d'Harmonie, van Antwerpen, is herwaarts gekomen om hem namens die Sociëteit, liet diploma van hel eerelidmaatschap aan te bieden. Dit diploma is op parkement zeer kunstig geschreven en versierd met fraaije toepasse lijke figuren. Gisteren morgen hebben in de vlakte van Waalsdorp de vereenigde troepen, de 2de groole militaire manoeuvre in het vuur gemaakt. De Gc- neraal-Majoor Duyker voerde bel opperbevel. De overige manoeuvres zullen alle in het vuur plaats grijpen. De groole militaire marsch is op Zaturdag den 2Gs,en dezer bepaald. Tegen de helft der volgende maand zal alhier verkocht worden het belangrijk Munt- en Penningkabinet van den lieer Mr. A. Dekethin leven Adv.-Generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Dit Kabinet bevat 155 stukken uil den tijd der Romeinsehe Republiek, ruim een 600-tal van den Keizerstijd, een 70-lal Grieksche, een 15-lal Romeinsehe oudbeden voorts 509 Nederlandsche historiepenningeneen zeker getal vroedschaps- en gildepenningenmunten uit de onderscheidene Nederl. gewesten, enz. Volgens een met de jongste maal bij hel Depart, van Koloniën uit Suriname ontvangen berigt van 21 Augustus, was de kinkhoest aldaar af nemende en de gezondheidstoestand voldoende. Rust en orde heerschten allerwege. Van het eiland Curagao ontvangt men berigt van het voortdurend weg- loopen van slaven. De emancipatie wordt daar met verlangen te gemoct gezien. AMSTERDAM, 15 Augustus. Gisteren hield de Letterkundige Afdeeling der Kon. Academie van We tenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de HH. van Hall, Koenen, Delprat, Sloet, de Greuve, Janssen, Bake, Leemans, de Wal, Roorda, G. de Vries Az.Brill, Boot, lluileman, Millies, van den BerghNijhoff, Opzoomer, van Lennep en Godefroi. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder is eene missive van den Heer J. Bake, inhoudende het verzoek om, den ou derdom van 70 jaren bereikt hebbende, onder de ruslende leden te worden opgenomen. Hij zal echter voortgaan naar zijne beste krachten, het doel der instelling le bevorderen. Aan de orde was het vroegere voorstel van den Deer Bake, tol het doen van een onderzoek naar hetgeen er in de Spaansche bibliotheken nog te te vinden zou zijn tol bevordering der oude Letterkunde. De conclusie van het rapport der Commissie deswege was: dat de voorsteller het onderwerp in nadere overweging zou nemen. De vergadering had zich daarmede ver- eenigd. De lieer Bake onderzocht alsnn de bij de conclusie van het rap port gestelde bezwaren 1°. de geringe waarschijnlijkheid dat er veel be langrijks zou gevonden worden; 2°. de moeijelijkheid der toelating; 3". de geldelijke bezw-aren. Hij meent uit ontvangen inlichtingen aangetoond te hebben, dat er wel waarschijnlijk belangrijke stukken gevonden zullen worden, en dat de toegang geenszins bemoeijeljjkt wordt. Hij had zich op dit punt gewend tot de Regering, en daarop was een geruststellend berigt ingekomen van den Gezant in Spanje. Omtrent de geldelijke bezwaren

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1