Bij gelegenheid dal dezer dagen eenige herstellingen werden gedaan aan de kerk te Jaulgescanton St. Florentinheeft een leidekkereen man van 72 jarenden vrij hoogen toren beklommenen is op het kruis gaan zitten. Na aldaar een liedje te hebben gezongen, is hij met den haan die op den torenspits stond, naar beneden gegaan, zeggende: ik zal er die wel weder opbrengen. Te Kerbescant, een dorp niet verre van Lorient, heeft een hevige brand plaats gehad, veroorzaakt door dat een persoon een nog brandende lucifer in een hoop stroo had geworpen. Voor het llof van Assises te Laon (dep. de l'Aisne) zal eerlang de zaak behandeld worden eener rooverbende, die gedurende geruimen lijd onderscheidene departementen onveilig heeft gemaakt. De akte van beschul diging 70 bladz. in 4°., brengt treurige bijzonderheden aan het licht. De instructie dezer zaak heeft 2 jaren geduurd, van wege de ontvlugting van den hoofdbeschuldigdeLemaire genaamd, die, met eene buitengewone lig- chaaamskracht toegerustmoeijclijk was in handen te krijgen. In de omstreken van Vienne (dep. Isèrc), een maand geleden deerlijk door den hagel geteisterd, trekt het de aandacht dat de vruehtboomen op nieuw in bloei staan; ook in de wijngaarden ziet men de druiven zich weder zetten. In Kabylie heerscht eene gewenschte orde. De verstandhouding tus- schen de inboorlingen en onze soldaten is uitmuntend. De Kabylen houden hun woord en onze Officieren kunnen alle punten vrij bezoeken. De aan leg van den groolen weg en van het fort Napoleon vordert snel, en voor het einde van den zomer zullen de troepen voorzien zijn van al de tot hun verblijf aldaar bcnoodigde inrigtingen. ITALIË. Men verneemt dat de geschillen tusschen den Pauselijken Stoel en de Mexikaansche republiek spoedig uit den weg zullen geruimd zijn. De Paus zou in den gedanen verkoop der kloostergoederen berusten. Een groot aantal ingezetenen van Rome heeft bij gelegenheid van 's Pausen terugkeer in de stadhet voorbeeld van andere steden gevolgd en aan het Gemeentebestuur een adres ingezonden, ter overhandiging aan den Pauswaarin zij aandringen op het invoeren van staatkundige en ad ministrative hervormingen. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk en zijne gemalin, hebben den 6den Sept. hunne intrede te Milaan gedaan. De stoet was schitterend, en de ontvangst van de zijde der bevolking zeer hartelijk. Des avonds was de stad luisterrijk verlicht. De Koning van Sardinië is uit Savoye weder in zijne residentie te ruggekeerd. PItriSSEN. BERLIJN, 8 September. Het berigt van de Zeil over het geschil tusschen Frankrijk en Dene marken is overdreven; er is van een ultimatum geen sprake geweest. De zaak is op het punt van geschikt te worden. Uit de omstreken van Minden vertrekken zeer veel personen naar Noord-Amerika. Meer dan 1000 van die landverhuizers zijn te Bremen aangekomen. Dezer dagen heeft men er 8 gevangen genomen, die, hoewel zij voor de krijgsdienst waren opgeroepen, echter wilden vertrekken. Volgens berigt uit Slutlgart, zijn aldaar een groot aantal kunstenaars cn werklieden bezig met hel in orde brengen van het Kon. Paleis, ten einde de verwacht wordende Vorston waardiglijk te kunnen ontvangen. Ook op de zomerverblijven van den Koning en van den Kroonprins worden groote toebereidselen gemaakt. In de omstreken is reeds een legercorps bijeengetrokken van omstreeks 20,000 man. Op den 2dc0 dezer heeft een geweldige hagelslag in sommige oorden van Rijn-Beijeren de wijnbergen geheel vernield, alsmede in vele streken van de Paltz de te veld slaande tabak. De schade is ontzaggelijk en wordt bij vele honderd duizend gulden berekend. Uit Emmerik wordt het volgende gemeld i Op een spoortrein naar Nederland zijn valsche plaatsbriefjes ontdekt. Naardien zij, voor vermin derden prijsworden aangebodenonder voorwendselsdie wel eenigen schijn van waarheid hebben meent men het reizend publiek te moeten waar schuwen voor deze kwade praktijkenwaarvoor het zich zeer goed kan in acht nemen. De buitengewone drukte aan het station alhier op Zondagen is oorzaak, dat zulks ongestraft heeft kunnen geschieden. Het bestuur is echter op zijne hoede, en het gevolg kan zijn, dat reizigers, welke in het bezit van zoodanige briefjes zijn, oponthoud ondervinden, en lot aflegging van getuigenis, terug worden geroepen. Tc Darmstadt is eene verordening verschenen ter voorkoming van ongelukken, die ontstaan uit het springen van stoomketels in de fabrieken, enz. Tot verhoeding hiervan zullen de nieuwe ketels, alvorens gebruikt te worden; alsmede de reeds in gebruik zijnde stoomketels, door eene Commissie van deskundigen onderzocht worden. Daarbij wordt ook voor geschreven, hoeveel stoomkracht bij iedere soort dier ketels zal mogen worden aangewend. Te Osnabruck zag men in den avond van 30 Aug. de berg Boren, nabij llourg, in vuur staan. Dit punt ligt zeer verheven en is bedekt met kreupelhout. 100 morgen waren reeds aangetast cn aan blussehing viel niet te denken. De Koning van Denemarken zal eerstdaags Jutland en Sleeswijk be zoeken. De Kamers in genoemd rijk zijn onverwachts legen 30 dezer bijeengeroepen. Uit Stokholm wordt berigt dal de Geneesheeren van den Koning het noodig oordeelen dat Z. M. zich ten minste nog gedurende een jaar van het beleid der regeringszaken moet onthouden. Dien ten gevolge zal er een Regeringsraad worden ingesteld, gekozen uit de vier standen des rijks. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 September. 's Keizers reis door Hongarije is thans afgeloopen. Z. M. is weder op het kasteel Laxenburg teruggekeerd. De vierde zitting van het Congres voor de statistiek werd door onge veer 200 leden bijgewoond. Nadat de afgevaardigden van Beijeren en van Toscane hunne verslagen hadden uitgebragt, bekwam de Heer von Czoernig het woord, die in eene belangwekkende rede de statistische verrigtingen in Oostenrijk mededeelde. Eerstdaags zal er eene statistiek over de spoorweg ongelukken worden openbaar gemaakt; die over de wegen is mede verre gevorderd. Op de statistiek omtrent den landbouw valt nog niet te roemen, echter hebben onderscheidene maatschappijenvooral in Bohemedaarom trent doeltreffende maatregelen genomen. Betrekkelijk den vreemden handel wordt er jaarlijks een overzigt gegeven van den in- en uitvoer600 bureaux van tolbeambten leveren daartoe bijdragen. Eerstdaags zal er een werk verschijnen, onder den titel van Reorganisatie van Oostenrijk, waarin al de hervormingen sedert 1848 in Oostenrijk ingevoerdzullen opgesomd wor denalsmede de daardoor verkregene uitkomsten. Na dezen redenaar bragt de Graaf de Ribaldo nog een verslag uit over Spanje en de Republiek van Chili. De onderscheidene Afdeelingen van het Congres hebbenals slotsom hun ner werkzaamheden te kennen gegeven dat zij verlangen: 1». door de Af- deeling Geneeskunde, eene naauwkeurige opgave in alle beschaafde Stalen van de oorzaken des doods, naar aanleiding van en overeenkomstig met een algemeen aangenomen programma, en in verband met eene algemeene lijk schouwing. 2°. Door de Afdeeling voor de Reglszaken de mededeeling van de slrafregterlijke statistiek en eene opgave van de burgerlijke regtsgedin- gen, naar aanleiding van bepaalde formulieren. 3°. Door de Afdeeling voor de financiële belangeneene algemeene statistiek van crediet-ini'igtingen banken en op actiën gevestigde maatschappijen. De vijfde of laatste zitting werd door 250 leden bijgewoond. Daarin werd een brief voorgelezen uit de Vereenigde Staten waarbij de Regering zich verontschuldigd geen deel aan het Congres te hebben genomenaange zien de geldelijke middelen voor zoodanige zendingen ontbreken. Op voor stel van den Engelschen afgevaardigde, wordt besloten de bepaling der plaats voor eene volgende bijeenkomst aan de Oostenrijksche Commissie over te laten waartoe echter Londen wordt aanbevolen. -Tot het indienen van plannen voor het te Peslh op te rigten gedenk- teeken van wijlen den Aartshertog Joseph, zullen, naar men verzekert, de vier uilstekendste beeldhouwers van Europa uilgenoodigd worden; ook de niet aangenomene drie ontwerpen zullen eene aanzienlijke belooning ont vangen. Aan de redacteurs der onderscheidene dagbladen is van wege de policie berigt, dat zij zich moeten onthouden van alle mededeelingenop de Chris telijke geloofsleer betrekking hebbende. Hier ter stede wordt thans verschc zeevisch over den spoorweg van Triest aangebragt, die ten gevolge van overeenkomsten met visschers aan de Adriatische zee lot zeer billijke prijzen wordt afgeleverd. Onze stad zal dus voortaan de oesters van Hamburg en Oslende kunnen ontberen. Op onderscheidene markten van Zuid-Duilschland heeft de wol eene nieuwe prijsverhooging ondergaan. Aan de groote processie uit Presburg naar Maria-Zell, om hel 700-jarig bestaan van het wonderdoende beeld aldaar te vierennamen omstreeks 15,000 bedevaartgangers uit alle deelen des lands deel. Deze talrijke pro cessie had een uur noodig, om de brug over te trekken. De Kardinaal Vorst Primaat sloot den trein met 12 andere hooge Geestelijken alle in vol praalgewaad. Uit verschillende oorden des lands ontvangt men berigten omtrent hevige branden. Hel dorp Nemel-Magasiin Hongarije, heeft daardoor 70 huizen verloren en een aantal schuren met veldvruchten gevuld. Te Servay, Farad en Bodony hebben mede branden plaats gehad. Te Ostrau, in Mo- ravie, zijn 55 pakhuizen of zolders vernield met den geheelen voorraad graan enz. die daarin was opgeslagen. RUSLAND. De Oostenrijksche Generaal v. Parrot is te Warschau aangekomenom den Keizer namens zijnen meester te begroeten. Men maakt hieruit op dat Oostenrijk, met het oog op de aanstaande bijeenkomst van de Keizers van Rusland en Frankrijk, gaarne op eenen goeden voet met onze Regering wil blijven. In den laatsten tijd heerschte er tusschen de beide Regeringen eene verregaande koelheid. Aan de spoorwegen wordt ijverig gewerkt. Men hoopt dat de Keizer bij zijne terugkomst uit Duitschland van een gedeelte, tusschen Warschau en Petersburg, zal kunnen gebruik maken. Naar men zegt heeft er bij de missie van Russische geestelijken naar Peking, die volgens eene oude overeenkomst aldaar worden toegelaten, een ernstig verschil plaats gehad. De Regering had daarbij eenige personen gevoegden wel Officieren van de geniedie door den Gouverneur van Peking aan de grenzen in hechtenis zijn genomen. Vroeger is er echter reeds hoog opgegeven van het gunstig onthaal dat de leden der zending hadden genoten. TURKTE. In Moldavië zijn de Minister van Binnenl. Zaken en 7 Prefecten ont slagen. De reden hiervan moet zijn dat Vorst Vogorides, thans, nu zijne kuiperijen mislukt zijn, van gevoelen is veranderd en tot eene vereeniging der Vorstendommen overhelt. De bovengenoemde personen zijn dus het slagtoffer van zijne wispelturigheid. Alles kondigt aan dat de nieuwe ver kiezingen regelmatig zullen plaats hebbencn dal de kiezersdie voor de vereeniging zijn gestemd, thans niet zullen achterblijven.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3