'sGRAVENHAGE, 10 September. Z. M. heeft goedgevonden den Paardenarts der 3de kl. R. G. Roberton, ingedeeld bij het lste reg. dragonders, voor den tijd van 5 jaren te detache ren bij het leger in Oost-lndië, alsmede om den lslen Luit. V. L. Schwartz en den 2den Luit. J. A. Rauschvan het 3de reg. infanterie, in hunnen rang over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië. De Heer NetscherResident van Tappanoli, op Sumatra, is door den Koning van Hanover benoemd tot Ridder van de Kon. Guelphen-orde 4de kl. Naar men verneemt heeft Z. M. aan de Protest, gemeente te Garde ren (Gelderland), eene bijdrage toegezegd lot vergrooling van het kerkge bouw benevens een orgel. Het vertrek van II. M. de Koningin blijft op aanst. Maandag bepaald. Z. K. H. Prins Frederik heeft in een bijzonder gehoor ontvangen Dr. S. A. Buddingh, welke geleerde reiziger, zoo men weet, eerst onlangs uit Ned.-Indië herwaarts is teruggekeerdna aldaar gedurende 5 jaren de minst bekende gewesten te hebben bezocht. Het onderhouddat hij met Prins Frederik gehad heeft, heeft geruimen tijd geduurd. De Minister van Oorlog zalte rekenen van Dingsdag den 15den de zer wederom als naar gewoonte gehoor verleenen. Bij den Minister van Finanlien is ontvangen ƒ30, door een onbe kende, onder het postmerk Amsterdam, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. De Baron Sirtema van Groveslins, Gezant onzer Regering bij het Spaansche Hof, bevindt zich thans in de residentie. De Baron Sina, die eenen geruimen tijd op het Badhuis te Schevenin- gen heeft doorgebragt, en zich aldaar op verschillende wijze de achting en liefde van allen heeft verworven, is heden van daar naar Brussel ver trokken. De Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland heeft, naar men verneemt, afwijzend beschikt op het adres aan hem opge zonden door een aantal notabele ingezetenen der gemeente Dordrecht waarbij zij zich beklagen over de voorgenomene algemeene herziening van den eersten grondslag van het personeel te dier stede. Gisteren hebben de krijgsoefeningen op de vlakte van Waalsdorp een aanvang genomen. De troepen uit Leyden en Delft worden met den spoor trein heen en teruggevoerd. Door het gunstige weder uitgelokt werden die oefeningen reeds door vele belangstellenden bijgewoond. Bij het ten uitvoer brengen der manoeuvres hebben twee dragonders belangrijke verwondingen bekomen. De een heeft aan zijn been ernstige kneuzingen verkregen, door dien zijn paard is nedergestort. De andere heeftinsgelijks door het vallen van het paard, met zijn sabel eene wonde aan de kin verkregen. Er is reeds een aanvang gemaakt met den aanleg van het nieuwe hotel garni, in de nabijheid van het Groot Stedelijk Badhuis, dat door onzen stadgenoot, den lieer Maxwils, zal gebouwd worden. Het doet ons genoe gen hierbij de bijzonderheid te kunnen melden, dat de eerste materialen, daarvoor benoodigddoor het Schevcningsche kanaal kunnen worden aan gevoerd. Dit kanaal is thans lot aan den Sehevcningschen molen voltooid. BUITENLANDSCBE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 8 September. De Koningin en de Prins-Gemaal hebben dezer dagen aan de volksfeesten in de Scholsche Hooglanden deelgenomen. De Times laakt de hooghartigheid van Lord Redcliffe te Konstanlino- pel, en zegt dat de Regering, in weerwil van de groote diensten door dien Gezant aan den lande bewezen, hem moet terugroepen, liet zou dan echter volgens dal blad noodzakelijk zijn dat Frankrijk ook den Heer dc Thouvenel terug riep. Voor het einde der week verwacht men op nieuw berigten uit Indië. Zij worden met ongeduld te gemoet gezien. Te Woolwich is bevel ontvangen om ten spoedigste nog meer artillerie naar Indië te zenden. Vroeger waren daaitoe reeds 1550 man met de 1100- dige Officieren aangewezen, thans zal dit get tl met nog 1350 man worden vermeerderd. Zij moeten bij hun vertrek voorzien worden van al het voor eene belegering vereischte materieel, en bepaaldelijk van het geschut het welk in de Krim als bclegeringstrein gediend heeft. In afwachting van hun vertrek worden deze manschappen in de behandeling van grof geschut geoefend. De maalboot Jura, uit Gibraltar, is te Portsmouth aangekomen met 900 soldaten en 30 Officieren. Die manschappen zijn niet aan land mogen gaan, zoodat men verwacht dat ze terstond naar Indië zullen worden gezonden. Zondag 11. is alhier de zesde jaarlijksche vergadering der Mormonilen gehouden. Des morgens waren er 600 personen bijeen vergaderd, welk getal aan den avond tot 1000 was geklommen. Te Belfast hebben ongeregeldheden plaats gehad, ter zake van predi katiën op de openbare straat, waarbij dc lusschenkomst der policie is ge vorderd die van hare vuurwapenen moest gebruik makenwaardoor ver scheidene personen zijn gewond, en een zelfs om 'tleven is geraakt. De Overheid is echter meester gebleven en de orde hersteld. De Heer Wodehouse, Gouverneur van Britsch Guyana, is, toen hij zich te Georgetown met zijn gezin naar Engeland wilde inschepen, door eene volkshoop aangevallen en mishandeld. Naar men meent was zulks het gevolg van het misnoegen der vrijgelaten slaven, wegens hel aanleggen van bevolkings-regislers en het heffen eener belasting bij die inschrijving, dat ingevoerd was om hen van de landlooperij af te houden en aan eene gere gelde levenswijze te gewennen. Uit de Vereenigde Staten verneemt mendat hoewel de graanoogst uit muntend is uitgevallen, dc aardappelen veel door ziekte hebben geleden. FRANKRIJK. PARIJS, 8 September. Z. M. de Keizer heeft eene som van 33,000 fr. naar Londen gezondenten behoeve der slagtoffere van den Indischen opstand; daarvan zijn 24,000 fr. uil Zr. Ms. eigen middelen, het overige is door de Keizerl. garde geschonken. De reis des Keizere naar Duitschland blijft natuurlijk het onderwerp van aller gesprek. Naar men zegt zal Z. M. op den 21sle» het kamp van Chdlons verlaten, zoodat het twijfelachtig is of de Keizerin aldaar zal ko men. De geruchten doen den Koning van Beijeren mede naar Stuttgart gaan zelfs onzen Keizer naar Darmstadt, om den Koning van Pruissen te ontmoeten. Prins Napoleon is door den Koning van Sardinië uiigenoodigd Turyn te bezoeken. Men verneemt dat de Prins in November aan die noodiging zal voldoen. De Aartsbisschop van Parijs heeft eene reis naar Zwitserland onder nomen, en zal ongeveer 14 dagen afwezig blijven. De zittingen van de Algemeene Raden zijn thans geslolen. De meeste hunner hebben zich ter gunste van het ontwerp van den Heer de Lesseps, lot doorgraving van de landengte van Suez, verklaard. De krijgsoefeningen en de tooneelvoorstellingen hebben in het kamp van Chalons een aanvang genomen. De Keizer geniet eene volmaakte ge zondheid. Onder meer bijzonderheden wordt verhaald, dat een Burgemeester van een dorp nabij Chalons van een bezoek des Keizere was onderrigt. Het lange wachten verdroot den man; hij trok zijne beste kleederen uit en ging als naar gewoonte gras voor zijne beesten snijden. Toen de Keizer later kwam zeide zijne echtgenoote: Mijn man is niet te huis, Mijnheer Napoleon, maar als hij terugkomt zal hij zich aankleeden en u verwelkomen. Onder de geregligden lot verkrijging van de Sl. Helena medaille, be vindt zich nog een man van 107 jarenllarmand genaamd. Hij mag zich nog in eene goede gezondheid verheugen. In de Champs-Elyse'es is een apen-jagt gehouden. Een aap, toebehoo- rende aan den clown van het cirquewas ontsnapten alle pogingen sedert 3 dagen aangewend om hem meester te worden waren mislukt. Hij sprong van tak op tak en loonde aan ieder die hem naderde de tanden. Daar hij als zeer kwaadaardig bekend stond, was men bevreesd dal hij soms de kinderendie gewoonlijk in den tuin spelenzou aanvallenen men besloot dus hem af te maken. Met toestemming van den eigenaar zochten eenige met geweren gewapende agenten hem op, en hij eene tweede losbranding viel het dier dood neder. Het Journ. des Débats bevatte dezer dagen een goed geschreven stuk over den opstand in Engelsch-Indië, naar aanleiding van bijzondere berigten uit die streken. In de inleiding merkt de schrijver te regt aandat er een groot onderscheid bestaat tusschen de officiële rapporten van de Fransche en van de Engelsche legerhoofden. Die van de Fransche veldheeren geven eene levendige schildering van de militaire gebeurtenissendie van de En- gelschen daarentegen zijn droog, en spreken over eenen veldslag als of het eene wapenschouwing is geweest. Maar wat de Engelschen hierin missen, wordt vergoed door de uitvoerige berigten in de dagbladen en de bijzondere brieven door Officieren aan hunne familiën geschreven. Daarin worden de gebeurtenissen naar waarheid en met de levendigste kleuren vermeld. De schrijver verhaalt vervolgens een aantal bijzonderheden, waarvan som mige reeds van elders bekend zijn; de twee volgende mogen hier echter eene plaats vinden. Een bejaard Engelschmandie in Indië grijs is geworden, verzekert dat de opstand eene staalkundige en militaire zamenzwering is, en dat hij geenszins in de prosclylenjagt der geestelijken zijnen oorsprong heeft. Een oude Brahmin, die hij reeds 50 jaren gekend had, kwam bij hem en vroeg: Hebt gij de rede van Lord Ellenborough in hel Hoogerhuis gelezen. Het antwoord was ja. Hebt gij dan ooit zulke zotheden gezien? Ieder ver- i standig inboorling kan niet nalaten er om te lagchen en er eene reden te meer tot ontevredenheid uit putten. Zoolang er geen dwang wordt uitge oefend, zal hel godsdienstig proselytisme de inboorlingen niet kwetsen; wat gaat het hem aan hoeveel geld daaraan wordt te koste gelegd en wie zulks i verschaft, al was het de Gouverneur-Generaal of Koningin Victoria zelf. De opstand is alleen het werk van de Muzelmannen om de magl der Engel schen in Indië te vernietigen, ten hunnen voordeele. Zij hebben de cipayers reeds sedert lang opgeruid, want gedurende 100 jaren hebben zij reeds in alle moskeën voor de herstelling van het huis Timoer en den Koning van Delhi gebeden ten hemel gezonden. De schrijver zegt vervolgens dat men zich gemakkelijk een denkbeeld kan vormen van den indruk die de gepleegde gruwelen in Indië op de Engelschen hebben gemaakt. Gelooft niet, schrijft een persoon, eerst sedert kort in Indië aangekomendat gij alles weet wat hier omgaat. De waarheid is zoo verschrikkelijk dat de dagbladen ze niet kunnen melden. Hier zelfs vermijdt men er over te spreken. Maar men kan den indruk van het ge beurde op ieders gelaal lezen; wanneer men er op zinspeelt, dan trekken de lippen krampachtig te zamen en het is alsof de bliksem uit de oogen springt. De verbolgenheid van de Engelsche pers is niets bij deze uitdruk king en al hare bedreigingen zijn zwak in vergelijking van deze stomme woede. De Presse deelt nog eenige bijzonderheden mede uit een brief uit Cal cutta. Daarin wordt het getal der personen, bij de verovering van Cown- pore door de muitelingen omgebragtop 650 geschat waaronder een Franschman, de Heer Beauvais met zijne vrouw en 2 dochters. Het inland- sclie hoofd, Nena Saib, die aan de spits slaat van 10,000 man, verwoest alles en vernielt al de Engelsche bezittingen tot op den grond. De schrijver meent, dat het leger der opstandelingen 120- a 130,000 man bedraagt, waaronder zich 1500 Europeanen van het voormalige Engelsch-Italiaansche legioen zouden bevinden. De Muzelmannen zijn nog woedender dan de inboorlingen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2